Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ειδικες δυναμεις έγραψε:

Καλημερα σε ολους. Μπηκα στην πλατφορμα και ειδα οτι με εχουν βαλει στις ειδικες δυναμεις να παρουσιαστω στις 10.11.2020. Δεν το ειχα δηλωσει. Ειμαι 25 και εκοψα την αναβολη μετα απο σπουδες. Δεν εχω καμια σχεση με ολα αυτα, σχεδον εντελως αγυμναστος και εχω ψιλοφρικαρει.Μπορει καποιος να μου πει ποιες ειναι οι επιλογες μου γιατι ακουω διαφορα. Ρωτησα φιλους μου και μου ειπαν οτι μπορεις να τους πεις πρωτη κιολας μερα οτι δεν θες να κανεις τη θητεια σου εκει και ΜΕΤΑ την ορκωμοσια σε στελνουν δυσμενη μεταθεση στον εβρο η' σε νησι. Αυτο ισχυει; Γιατι αν ειναι να φαω την βασικη δεν βρισκω το λογο να δηλωσω εξ αρχης να με κοψουν. Αν γινει καποιο θαυμα και περασω ας μεινω εκει. Εαν σε κοψουν αυτοι κυριως λογω σωματικων δυνατοτητων παλι η μεταθεση σου ειναι δυσμενης;

Ποσο ζορικα θα τα βρω σωματικα; Ειμαι 1,70 63 κιλα, μπορω να βγαλω καποια Push ups, το 1000αρι το ετρεξα σημερα με τα 1000 ζορια σε πανω απο 5 λεπτο. Βγαζω καποιες ελξεις με τα χιλια ζορια. Θελω μια ειλικρινη απαντηση για το τι θα περιμενω και ποσο δυσκολη θα ειναι η προσαρμογη για μενα. Εαν το ηξερα λιγο νωριτερα θα εκανα καλυτερα τα κουμαντα μου τωρα σε 2 βδομαδες θα το παλκεψω αλλα δεν νομιζω να εχω μια αξιοπρεπη εικονα...

Σας ευχαριστω που μπηκατε στον κοπο και το διαβασατε.



Διακρίνω πολύ άγχος για το τίποτα αν και δικαιολογημένα ως ένα βαθμό.

Με δύο λόγια η θητεία στις ειδικές δυνάμεις είναι προαιρετική ανεξάρτητα από το που θα παρουσιαστείς. Δηλώνεις απλά ότι δεν επιθυμείς να υπηρετήσεις ως καταδρομέας / πεζοναύτης και σε στέλνουν σε μονάδα πεζικού.

Το "δυσμενής" είναι σχετικό. Όλοι τοποθετούνται σε μονάδες του Έβρου ή σε νησιά του βορειοανατολικού Αιγαίου.

mainichi
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Οκτ 27, 2020 11:45 am
Επικοινωνία:

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από mainichi »

Αρχικα σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Υπαρχει τεραστιο αγχος για 2 κυριως λογους.1ον και κυριο δεν θελω να παω πισω τα υπολοιπα παιδια αν δεν είμαι σε θέση να αντεπεξελθω εγω σε κάποια άσκηση το οποίο είναι σίγουρο.2ον μου είναι κάτι εντελώς ξένο και ήρθε από το πουθενά.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω και κάποια πράγματα αν τυχόν γνωρίζεις. Μετά από πόσες μέρες περίπου γίνεται η ορκομωσια, όπου συνήθως φεύγουν λίγο αργότερα αυτοί που δεν θέλουν να συνεχισουν;

Επίσης σε αυτή την περίοδο μέχρι να φύγουν υπάρχουν πολύ γυμναστική η' επικεντρώνονται σε αλλά πραγματα; Και πάλι ς'ευχαριστώ.

Χρήστος

Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Χρήστος »

Γεια σας! Είμαι 17.5 και έκανα το δελτίο απογραφής για το στρατό και δήλωσα ειδικές δυνάμεις... Επειδή άλλαξα γνώμη γίνετε να δηλώσω αργότερα για ένοπλες δυνάμεις;
Guest1

Re: Δεν θέλω να μπω στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guest1 »

Καλησπέρα σε όλους,

Σε φίλο μου ήρθε χαρτί κατάταξης για Ιανουάριο 2023 στο στρατόπεδο Καλλίνσκη (προφανώς ΚΕΕΔ), χωρίς να το έχει δηλώσει.

1) Δεν θέλει να συνεχίσει στις Ειδικές Δυνάμεις, μπορεί να το δηλώσει μέσα στο ΚΕΕΔ όπως γινόταν παλιά και να πάει απλό πεζικό;
2) έχει σώμα: Πυροβολικό το οποίο μου κάνει εντύπωση γιατί όταν ήμουν εγώ σε ΜΑΚ αμφίβιος πριν 12 έτη υπήρχαν μόνο σώματα πεζικού/διαβιβάσεις. Δεν θα έπρεπε να είναι στο ΚΕΠΒ στην Θήβα;

Παρακαλώ για απαντήσεις από κάποιον που ξέρει (στέλεχος) ή κάποιον που έχει υπηρετήσει πρόσφατα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων


Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Δευ Ιουν 05, 2023 9:39 am.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες