Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Το ANSI Ζ87.1+ είναι η μεταγενέστερη-αναθεωρημένη έκδοση του ANSI Ζ87.1.

Άλλες φθηνότερες εταιρίες που μπορώ να προτείνω και χρησιμοποιούνται και από μόνιμα στελέχη είναι τα γυαλιά της Swiss Eye και τα αντίστοιχα της Bolle Tactical.

Προσωπικά, αν και όχι στρατιωτικός, χρησιμοποιώ τα Bolle Combat που έχουν και ειδική επίστρωση που αποτρέπει εν μέρει την ανάπτυξη θαμπάδας όταν ιδρώνεις. Και έχουν τη νέα προδιαγραφή STANAG 4296.

Swiss Eye

https://www.skroutz.gr/c/4855/gyalia-skopovolis/m/27931/Swiss-Eye.html

Bolle Tactical

https://www.kopelakis.gr/el/bolle-tactical-brand/

Bolle Combat

https://www.kopelakis.gr/el/%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1/boll%C3%A9-el/combat/boll%C3%A9-combat-full-kit-el/

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Νοέμ 08, 2022 7:23 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Οι τιμές φυσικό να είναι τσιμπημένες γιατί έχουν διαφορετικές προδιαγραφές από πχ γυαλιά βιομηχανίας που έχουν πιστοποίηση EN166 ή EN172 ή των απλών γυαλιών σκοποβολής.

Άβαταρ μέλους
thanosk98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 10:29 pm
Επικοινωνία:

Re: Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από thanosk98 »

Anastasis1900 έγραψε: Κυρ Μάιος 15, 2022 9:34 pm
thanosk98 έγραψε:Δύσκολο να είσαι συνεχώς με τους φακούς. Θα χρειαστεί να φορέσεις και γυαλιά, καθώς την εκπαίδευση δε μπορείς να την αποφύγεις. Εγώ και ερπινγκ έκανα και "βαρελάκια" και γονατιστός ότι πετάω χειροβομβίδα και κάμψεις. Απ'όλα έκανα παρότι ήξεραν ότι έχω θέμα στα μάτια. Και όλα αυτά με φουλ ήλιο που ξέρεις πόσο δύσκολο είναι για εμάς με κερατόκωνο να έχει λιακάδα και να μη φοράμε γυαλιά ηλίου. Συν ότι με έβαλαν κ μένα να βάλω λάσπη και καλά σαν "φούμο" σε όλο μου το πρόσωπο κ γύρω από τα μάτια. Από τύχη δε μου μπήκε λάσπη στο μάτι. Δυστυχώς εδώ δεν κατανοούν πλήρως το πρόβλημα αλλά τι να κάνεις. Το έχω συνηθίσει. Καλή θητεία και καλή δύναμη!
Φίλε μου, με όλον τον σεβασμό, από την στιγμή που έχεις θέμα με τα μάτια σου, κακώς δέχτηκες να τα κάνεις όλα αυτά. Τι φοβήθηκες, μήπως σε χλευάσουν; Εδώ κάτι γομάρια γυμναστηριακοί θυμάμαι καθόντουσαν στον πάγκο γιατί είχαν θέμα με την "μέση" και έβλεπες παιδιά που δεν το είχαν με την άσκηση (πχ με παραπανίσια κιλά) να κάνουν έρπινγκ.
Άστο φίλε. Δε φοβήθηκα μη με χλευάσουν, απλώς στη μονάδα που ήμουν (502) δεν περνούσε πολύ αυτό το "είμαι Ι4" κλπ Εδώ είχα χαρτί που μου επέτρεπε να φοράω γυαλιά ηλίου όταν έχει πολύ ήλιο αλλά με έκραζαν όποτε τα φόραγα. Και τώρα που απολύθηκα ανακάλυψα ότι ο γιατρός που με εξέτασε μόλις παρουσιάστηκα είχε βάλει στο φάκελο μου χαρτάκι που έγραφε "Σύσταση για αποφυγή εκπαίδευσης". Και δε μου το είπε ποτέ κανείς, ούτε ο λοχαγός μου, κανείς. Εγώ δεν το είχα δει αυτό το χαρτάκι, το είδα τη μέρα που απολύθηκα. Και όσο σκέφτομαι ότι έτρεχα και κυλιόμουν στις λάσπες και στα χώματα του Έβρου ενώ υπήρχε χαρτί που μου επέτρεπε να μην το κάνω νιώθω ανόητος. Αλλά αυτός είναι ο Ελληνικός στρατός δυστυχώς.
Επισκέπτης

Re: Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Έχω 12 βαθμούς μυωπία και στα δύο μάτια με αποτέλεσμα τα γυαλιά να υστερούν σε ποιότητα όρασης σε σχέση με φακούς, επειδή το οπτικό πεδίο είναι περιορισμένο.

Εννοώ ότι μέχρι και για τρέξιμο και για γυμναστική μπορώ να πάω με γυαλιά αλλά σε καταστάσεις με απότομες κινήσεις και λάσπες όπως π. Χ. Ποδόσφαιρο ή εκπαίδευση τα γυαλιά είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί αν φύγουν δεν βλέπω. Όταν λέω δεν βλέπω εννοώ ότι δεν διακρίνω πρόσωπο αν δεν έρθει κάποιος σε απόσταση 30-40 εκατοστών. Δεν συζητώ για χρήση πυρομαχικών σε τέτοιες καταστάσεις... Τώρα με τους φακούς επαφής όλα γίνονται πιο εύκολα αλλά αν υπάρχουν νερά και λάσπες στα μάτια τότε πάλι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Δεν θέλω να αποφύγω τίποτα αλλά δεν θέλω να βάλω σε κίνδυνο τα μάτια μου και επίσης άλλους. Τα γράφω αυτά γιατί ανέφερες τι έκανες στην εκπαίδευση, ενώ εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ, ενώ πραγματικά θέλω.
Edwwww

Re: Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Edwwww »

Επισκέπτης έγραψε: Τετ Ιούλ 26, 2023 2:44 pm Έχω 12 βαθμούς μυωπία και στα δύο μάτια με αποτέλεσμα τα γυαλιά να υστερούν σε ποιότητα όρασης σε σχέση με φακούς, επειδή το οπτικό πεδίο είναι περιορισμένο.

Εννοώ ότι μέχρι και για τρέξιμο και για γυμναστική μπορώ να πάω με γυαλιά αλλά σε καταστάσεις με απότομες κινήσεις και λάσπες όπως π. Χ. Ποδόσφαιρο ή εκπαίδευση τα γυαλιά είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί αν φύγουν δεν βλέπω. Όταν λέω δεν βλέπω εννοώ ότι δεν διακρίνω πρόσωπο αν δεν έρθει κάποιος σε απόσταση 30-40 εκατοστών. Δεν συζητώ για χρήση πυρομαχικών σε τέτοιες καταστάσεις... Τώρα με τους φακούς επαφής όλα γίνονται πιο εύκολα αλλά αν υπάρχουν νερά και λάσπες στα μάτια τότε πάλι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Δεν θέλω να αποφύγω τίποτα αλλά δεν θέλω να βάλω σε κίνδυνο τα μάτια μου και επίσης άλλους. Τα γράφω αυτά γιατί ανέφερες τι έκανες στην εκπαίδευση, ενώ εγώ δεν νομίζω ότι μπορώ, ενώ πραγματικά θέλω.
Πρέπει να διαβάσεις το ΦΕΚ γιατί με 12 βαθμούς μάλλον βγαίνεις ι4 άοπλο οπότε τα περισσότερα από αυτά που περιγράφεις τα αποφεύγεις.
Steyr680m3

Re: Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Steyr680m3 »

Μπορείς να κάνεις laser... Εξαρτάται από εκεί και πέρα το πάχος του κερατοειδή σου. Εσύ μπορεί να μπορείς και κάποιος με την μισή μυωπία να μην μπορεί
savra
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Αύγ 25, 2023 4:33 pm
Επικοινωνία:

Re: Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από savra »

Χαιρετώ όλους. Είπα να αφήσω το πρώτο μου μήνυμα εδώ :D
Έχω μυωπία 3 και 1,75, μαζί με αστιγματισμό 1 και 1,5. Σκέφτομαι σοβαρά να κάνω θεραπεία με laser τον Οκτώβριο ώστε να είμαι έτοιμος τον Ιανουάριο να μπω στρατό. Κανονικά δεν θα έκανα laser επειδή δεν έχω μεγάλο πρόβλημα, αλλά θέλω να δηλώσω ΕΔ (συγκεκριμένα ΛΟΚ). Η μυωπία μου έχει σταθεροποιηθεί. Γνωρίζω ότι το όριο είναι 4,5 μυωπία για ΛΟΚ (έτσι διάβασα τουλάχιστον), αλλά δεν θέλω να το ρισκάρω. Ελπίζω όλα να γίνουν κατ' ευχήν 8-)
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες