ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
sotirisgravvanis@yah
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2022 1:09 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από sotirisgravvanis@yah »

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανεις, αν θα πάρουν εξτρα άτομα σε όλες τις ειδικότητες σε κάθε σώμα για τους επιλαχόντες

Άβαταρ μέλους
jimmygram98
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2022 4:01 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από jimmygram98 »

Καλησπέρα στην ομάδα!Από μικρός μου άρεσε να γίνω στρατιωτικός. Έχω τελειώσει το τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Συστημάτων Πληροφόρησης στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής (Δεκέμβριος 2021). Επίσης, τον Μάρτιο δήλωσα σε προκήρυξη για ΕΠΟΠ (θέση βιβλιοθηκονόμος- Νομικό Σώμα ΓΕΕΘΑ) και τον Ιούλιο του ίδιου έτους (2022) ξεκίνησα την στρατιωτική μου θητεία. Έδωσα αθλήματα τον Σεπτέμβρη, αλλά δεν τα κατάφερα, διότι δεν είχα κάνει καλή προετοιμασία.

Θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να το κυνηγήσω για ΕΠΟΠ ή να κυνηγήσω τα σώματα ασφαλείας και τις στρατιωτικές σχολές; Επίσης είμαι 24 ετών. Είμαι στο όριο ηλικίας για αυτές τις σχολές;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Καλή συνέχεια!

georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από georgekir »

Το αν αξίζει να κυνηγήσεις την καριέρα σου ως εποπ μόνο εσυ μπορείς να το κρίνεις αφού ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά μιας τέτοιας επιλογής. Τώρα για τις στρατιωτικές σχολές έχεις περάσει ο όριο ηλικίας όποτε δεν μπορείς να εισαχθείς σε κάποιο ΑΣΣΕΥ-ΑΣΣΥ. Μπορείς όμως να καταταγείς σε κάποια σχολή σωμάτων ασφαλείας, επειδή εκεί το όριο ηλικίας είναι τα 28ετη. Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κανείς και καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
jimmygram98
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 25, 2022 4:01 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ: Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από jimmygram98 »

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!Μπορώ να βρω κάπου τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα για τον θεσμό των ΕΠΟΠ;

Certificate
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 05, 2023 11:40 pm
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Certificate »

Καλησπέρα! Με συγχωρείτε αν έχουν ξαναερωτηθεί αυτά που θα πω, αλλά δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες πουθενά.

1) Όσον αφορά τη προυπηρεσία στην αίτηση ΕΠΟΠ: Μετράει σαν προϋπηρεσία η ειδικότητα κατά τη στρατιωτική θητεία; Δηλαδή π. Χ. Αν έκανα 9μηνο και είχα ειδικότητα γραφέα, θα δικαιούμαι 150 μόρια (6-9 μήνες) αν θελήσω να δηλώσω γραφέας ΥΠ; Και άμα συνεχίσω με αυτή την ειδικότητα σαν ΟΒΑ, θα μπορώ να συνδυάσω τους μήνες που είχα την ειδικότητα σαν στρατιώτης και τους μήνες που την είχα σαν ΟΒΑ; Δηλαδή αν έκανα 9 μήνες στην ειδικότητα σαν φαντάρος συν άλλους π. Χ 5 σαν ΟΒΑ, δικαιούμαι 250 μόρια για άνω των 12 μηνών άμα δηλώσω αντίστοιχη ειδικότητα ΕΠΟΠ;

2) Σαν ΟΒΑ, πρέπει να συμπληρωθεί τουλάχιστον ένας χρόνος απτήν ανακατάταξη σου για να δικαιούσαι 100 μόρια στην αίτηση ΕΠΟΠ ή τα παίρνεις κατευθείαν εφόσον δεν έχεις παραιτηθεί;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Eleonora
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2022 8:21 pm
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Eleonora »

. Στρατιωτική θητεία
"Ως χρόνος εμπειρίας αναγνωρίζεται και η απασχόληση που προκύπτει κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής θη-
τείας. Η βεβαίωση των αρμοδίων αρχών πρέπει να αναφέρει το είδος και τη χρονική διάρκεια της απασχόλησης.
Στην περίπτωση αυτή η σχετική ειδικότητα πρέπει να έχει αποκτηθεί πριν την κατάταξη του υποψηφίου, ενώ στην
περίπτωση που η ειδικότητα αποκτάται κατά τη διάρκεια της θητείας, η σχετική εμπειρία αναγνωρίζεται από την
απόκτησή της και μετά. "
Εννοεί, ότι για να αναγνωρισθεί όλο το χρονικό διάστημα που απασχολήθηκες κατά τη διάρκεια της θητείας σου με την συγκεκριμένη ειδικότητα ως εργασιακή εμπειρία, θα πρέπει αυτή την ειδικότητα, να την έχεις ήδη, όταν καταταγείς. Αν δεν την έχεις από πριν, και την αποκτήσεις κατά τη διάρκεια της θητείας σου, θα αφαιρεθεί ο χρόνος που χρειάστηκε να σε εκπαιδεύσουν, για να σου δώσουν τη συγκεκριμένη ειδικότητα. Π. Χ. Αν έχεις τίτλο σπουδών βοηθού νοσηλευτή, όταν καταταγείς, σου δώσουν ειδικότητα βοηθού νοσηλευτή, και διανύσεις την θητεία σου σε ένα στρατιωτικό νοσοκομείο, τότε θα μετρήσει όλος ο χρόνος, που θα απασχοληθείς με αυτή την ειδικότητα. Αν όμως, δεν έχεις τον συγκεκριμένο τίτλο, και σε εκπαιδεύσουν στον στρατό για αυτή την ειδικότητα, δεν θα υπολογισθεί ο χρόνος της εκπαίδευσης, που μπορεί να είναι κάποιες εβδομάδες. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να πάρεις από τη στρατολογία, σχετική βεβαίωση (εργασιακής εμπειρίας), που θα αναγράφει το ακριβές διάστημα που απασχολήθηκες, και το είδος της απασχόλησης, για να την υποβάλεις με τα λοιπά δικαιολογητικά. Για τα λοιπά, δεν γνωρίζω.
Styga
Certificate
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 05, 2023 11:40 pm
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Certificate »

Eleonora έγραψε: Παρ Φεβ 17, 2023 9:56 pm . Στρατιωτική θητεία
"Ως χρόνος εμπειρίας αναγνωρίζεται και η απασχόληση που προκύπτει κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής θη-
τείας. Η βεβαίωση των αρμοδίων αρχών πρέπει να αναφέρει το είδος και τη χρονική διάρκεια της απασχόλησης.
Στην περίπτωση αυτή η σχετική ειδικότητα πρέπει να έχει αποκτηθεί πριν την κατάταξη του υποψηφίου, ενώ στην
περίπτωση που η ειδικότητα αποκτάται κατά τη διάρκεια της θητείας, η σχετική εμπειρία αναγνωρίζεται από την
απόκτησή της και μετά. "
Εννοεί, ότι για να αναγνωρισθεί όλο το χρονικό διάστημα που απασχολήθηκες κατά τη διάρκεια της θητείας σου με την συγκεκριμένη ειδικότητα ως εργασιακή εμπειρία, θα πρέπει αυτή την ειδικότητα, να την έχεις ήδη, όταν καταταγείς. Αν δεν την έχεις από πριν, και την αποκτήσεις κατά τη διάρκεια της θητείας σου, θα αφαιρεθεί ο χρόνος που χρειάστηκε να σε εκπαιδεύσουν, για να σου δώσουν τη συγκεκριμένη ειδικότητα. Π. Χ. Αν έχεις τίτλο σπουδών βοηθού νοσηλευτή, όταν καταταγείς, σου δώσουν ειδικότητα βοηθού νοσηλευτή, και διανύσεις την θητεία σου σε ένα στρατιωτικό νοσοκομείο, τότε θα μετρήσει όλος ο χρόνος, που θα απασχοληθείς με αυτή την ειδικότητα. Αν όμως, δεν έχεις τον συγκεκριμένο τίτλο, και σε εκπαιδεύσουν στον στρατό για αυτή την ειδικότητα, δεν θα υπολογισθεί ο χρόνος της εκπαίδευσης, που μπορεί να είναι κάποιες εβδομάδες. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να πάρεις από τη στρατολογία, σχετική βεβαίωση (εργασιακής εμπειρίας), που θα αναγράφει το ακριβές διάστημα που απασχολήθηκες, και το είδος της απασχόλησης, για να την υποβάλεις με τα λοιπά δικαιολογητικά. Για τα λοιπά, δεν γνωρίζω.
Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ!
Επισκέπτης

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς στα σίγουρα εαν γίνεται από ΕΠΟΠ, σε περίπτωση που βγει προκήρυξη για Ειδικούς Φρουρούς Αστυνομίας ή για Δημοτική Αστυνομία, να κάνω αίτηση και να μπω εκεί; Με ενδιαφέρει περισσότερο η αστυνομία όμως σπάνια βγαίνουν προκηρύξεις και όσους έχω ρωτήσει δεν ξέρει κανείς. Δεν θέλω να κάνω αίτηση για ΕΠΟΠ αν δεν γίνεται να μπω μετά στην Αστυνομία.

Ευχαριστώ πολύ.
Επισκέπτης

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Ιούλ 31, 2023 1:15 pm Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς στα σίγουρα εαν γίνεται από ΕΠΟΠ, σε περίπτωση που βγει προκήρυξη για Ειδικούς Φρουρούς Αστυνομίας ή για Δημοτική Αστυνομία, να κάνω αίτηση και να μπω εκεί; Με ενδιαφέρει περισσότερο η αστυνομία όμως σπάνια βγαίνουν προκηρύξεις και όσους έχω ρωτήσει δεν ξέρει κανείς. Δεν θέλω να κάνω αίτηση για ΕΠΟΠ αν δεν γίνεται να μπω μετά στην Αστυνομία.

Ευχαριστώ πολύ.
Γίνεται ναι. Βέβαια ρόλο παίζει το πώς θα απολυθείς από τον στρατό. Πχ αν βγεις Ι2 θα έχει θέμα
Επισκέπτης

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Ιούλ 31, 2023 2:45 pm
Επισκέπτης έγραψε: Δευ Ιούλ 31, 2023 1:15 pm Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς στα σίγουρα εαν γίνεται από ΕΠΟΠ, σε περίπτωση που βγει προκήρυξη για Ειδικούς Φρουρούς Αστυνομίας ή για Δημοτική Αστυνομία, να κάνω αίτηση και να μπω εκεί; Με ενδιαφέρει περισσότερο η αστυνομία όμως σπάνια βγαίνουν προκηρύξεις και όσους έχω ρωτήσει δεν ξέρει κανείς. Δεν θέλω να κάνω αίτηση για ΕΠΟΠ αν δεν γίνεται να μπω μετά στην Αστυνομία.

Ευχαριστώ πολύ.
Γίνεται ναι. Βέβαια ρόλο παίζει το πώς θα απολυθείς από τον στρατό. Πχ αν βγεις Ι2 θα έχει θέμα
Αν υπηρετησω ΕΠΟΠ ως Ι1 και κανω αιτηση για Ειδικος Φρουρος ή Δημοτικη Αστυνομια ΟΣΟ υπηρετω ως Ι1 θα ειναι ολα ενταξει οποτε, σωστα;
Επισκέπτης

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Δευ Ιούλ 31, 2023 3:59 pm
Επισκέπτης έγραψε: Δευ Ιούλ 31, 2023 2:45 pm
Επισκέπτης έγραψε: Δευ Ιούλ 31, 2023 1:15 pm Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς στα σίγουρα εαν γίνεται από ΕΠΟΠ, σε περίπτωση που βγει προκήρυξη για Ειδικούς Φρουρούς Αστυνομίας ή για Δημοτική Αστυνομία, να κάνω αίτηση και να μπω εκεί; Με ενδιαφέρει περισσότερο η αστυνομία όμως σπάνια βγαίνουν προκηρύξεις και όσους έχω ρωτήσει δεν ξέρει κανείς. Δεν θέλω να κάνω αίτηση για ΕΠΟΠ αν δεν γίνεται να μπω μετά στην Αστυνομία.

Ευχαριστώ πολύ.
Γίνεται ναι. Βέβαια ρόλο παίζει το πώς θα απολυθείς από τον στρατό. Πχ αν βγεις Ι2 θα έχει θέμα
Αν υπηρετησω ΕΠΟΠ ως Ι1 και κανω αιτηση για Ειδικος Φρουρος ή Δημοτικη Αστυνομια ΟΣΟ υπηρετω ως Ι1 θα ειναι ολα ενταξει οποτε, σωστα;

Αν καταφέρεις και γίνει δεκτή διαφορετικά η παραίτηση σου, όχι δεν έχεις θέμα. Δεν είναι εύκολο όμως να μπεις στο σώμα και να παραιτηθείς πριν τα 3ετη.
ThanosLoxis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2023 1:07 am
Τοποθεσία: Makria
Επάγγελμα: Στρατάρχης
Επικοινωνία:

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ThanosLoxis »

PAR!S έγραψε: Κυρ Ιαν 25, 2009 6:31 pm ΧαίρετεΜήπως μπορείτε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με τον μόνιμο στρατό;(δλδ. Πως δουλεύουν, πως μπαίνουν, αν ανεβαίνουν αξίωμα κοκ) Ευχαριστώ!
Καλησπέρα! Λοιπόν θα σου μιλήσω εκ πείρας
Και εκ τον έσω δεν θέλω να παροτρύνω αλλά ούτε να αποθαρρύνω κάποιον που θέλει να πάει σαν ΕΠΟΠ αλλά πρεπει να μάθετε όχι μόνο εσύ αλλά και υπόλοιποι που πάτε να μπλεξετε!. Ειδικότερα στο στρατό ξηράς ένα είναι σίγουρο αν δεν έχεις βύσμα, Έβρο και νησιά για κάμποσα χρόνια! Με κάμποσα έξοδα για σπίτια φαγητά ίντερνετ ρεύμα στο Θεό βενζίνη το ίδιο με το ζόρι τον βγάζεις τον μήνα, αν δεν είσαι από το μέρος που θα πάρεις την πρώτη σου μετάθεση είναι δύσκολα. Η γνώμη η δικιά μου και αν θέλεις άκουσε την. ΜΑΚΡΙΑ. Οι μόνοι που περνάνε καλά είναι οι ντόπιοι που υπηρετούν στα σπίτια τους.
Θα την έχετε σαν τελευταία επιλογή!
Επισκέπτης

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα μια ερωτηση αν γνωρίζει κάποιος έχω υπηρέτησει με την ειδικότητα Τεχνικός Αποθηκαριος Γραφεας σε προκυρηξη εποπ με ειδικότητα γράφεας η ειδικότητα Τεχνικός Αποθηκαριος θα πάρω τα μορια προϋπηρεσίας από την θητεία ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Επισκέπτης

Re: ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Επισκέπτης έγραψε: Πέμ Ιαν 18, 2024 9:34 pm Καλησπέρα μια ερωτηση αν γνωρίζει κάποιος έχω υπηρέτησει με την ειδικότητα Τεχνικός Αποθηκαριος Γραφεας σε προκυρηξη εποπ με ειδικότητα γράφεας η ειδικότητα Τεχνικός Αποθηκαριος θα πάρω τα μορια προϋπηρεσίας από την θητεία ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Ναι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες