ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
geo_mouts
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 25, 2018 4:26 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από geo_mouts »

sakas έγραψε:Σχεδον κανείς δεν το δήλωσε σε βάλαν από μόνοι τους.
Μπήκα μετά από 4 χρόνια ξανά στο forum, μόνο και μόνο για να απαντήσω πως πέρασα φανταστικά στην θητεία μου στην Κύπρο! Ευχαριστώ!

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Απρ 21, 2022 9:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
akfrou
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2022 4:46 pm
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από akfrou »

Καλησπέρα παιδιά μου ήρθε σημείωμα κατάταξης και έχω επιλεγεί για Πυροβολικό-Ελδυκ (ΥΕΑ) έτσι λέει το χαρτί. Η ερώτηση μου είναι πάω υποχρεωτικά Κύπρο;
antonis
Respo
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2022 5:04 am
Επικοινωνία:

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Respo »

Μάγκες τι παίζει με τα κινητά στην ΕΛΔΥΚ ;
111111
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 14, 2023 1:28 pm
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από 111111 »

Καλησπέρα σας

Την Δευτέρα 18 του μηνός παρουσιαζομαι στην Άσσηρο Θεσσαλονίκης και με έχουν επιλέξει πυροβολικό σώμα
Παρολαυτα επιθυμώ να κάνω τη θητεία μου στη Κύπρο
Ήθελα να σας ρωτήσω εάν και κατά πόσο είναι δεσμευτικό σε ποιο κέντρο παρουσιάζεσαι για να πας ελδυκ, διότι έχω ακούσει ότι πρέπει να είσαι Θήβα-Λαμία
Έχω πιθανότητες εάν δηλώσω στην Ασσηρο ότι επιθυμώ 9μηνη θητεια στην κυπρο να με πάρουν τελικά;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από apricot99 »

ΜΟΝΑΔΕΣ ΕΛΔΥΚ.

Για πληροφορηση βαζω εδω της μοναδες που ανηκουν στην ΕΛΔΥΚ (Οχι δεν ειναι απορρητα τα βρίσκεις online απλα τα βαζω εδω για οποιος θελουν να μαθουν παρπανω για την ΕΛΔΥΚ.).

Ουσιαστηκα υπρχει η 'κανονικη' ΕΛΔΥΚ και η ΔΕΜ ΕΛΔΥΚ 3/1 (Διοίκηση Ελληνικών Μονάδων). Η ΕΛΔΥΚ επίσημα ειναι συνταγμα πεζικου και διοικηται απο συνταγματαρχη αλλα μετα απο την εισβολη στην Κυπρο δημιουργήθηκε και η ΕΛΔΥΚ 3/1 που περιεχει "αναμεικτες" μοναδες με Ελληνες και Κυπριους φανταρους και στελεχοι μαζι.

Η ΕΛΔΥΚ κανονικα εχει το το 1 ταγμα πεζικου στον Αγιο Ιωαννη (1 Μ/Τ ΤΠ),
το 2ο ταγμα πεζικου στη Αθαλασσα (2 Μ/Τ ΤΠ),
το Συνταγμα της ΕΛΔΥΚ στη Μαλουντα, και μια Λεσχη Αξιωματικων στη Λευκωσια.

Η ΕΛ. ΔΥ. Κ.3/1 Δ. Ε. Μ. Που ειναι μαζι με την Εθνικη φρουρα και που σημαινει 3 οπλα (Πυροβολικο, Τεθωρακισμενα, Ειδικες Δυναμεις) εχει μεγεθος μιας ταξιαρχιας, και περιεχει Πυροβολικο, Τεθωρακισμενα και Ειδικες Δυναμεις.
Μοναδες Πυροβολικου (ΠΒ) ειναι
192 ΜΜΠ στην Αγια Βαρβαρα,
193 ΜΒΠ,
196 ΜΒΠ Τσερι Λευκωσιας,
197 ΜΜΠ Λιοπετρι Αμμοχωστου,
188 ΜΜΠ,
181 ΜΠΠ Παφος.
Μοναδες Τεθωρακισμενων (ΤΘ) ειναι
5η ΕΜΑ Μαθιατης,
355 ΕΜΑ Λαρνακα.
ΕΙδικες δυναμεις ειναι η 35 (Λ) Μοιρα Καταδρομων (35 ΜΚ).


Παραθετω επισης καποια ενδιαφεντα λινκς.
https://doureios.com/dem-eldyk-3-1-i-el ... tin-kypro/
https://www.epirusblog.gr/2021/07/31.html
Chikky

Re: ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου

Δημοσίευση από Chikky »

Χαίρεται κ από εμένα.
Για όσους το σκέφτονται για Κύπρο θα ήθελα να σημειώσω τα εξης:
α. Είναι πλήρως επανδρωμενες μονάδες με ενόπλους χωρίς αποσπάσεις, αόπλους κ βύσματα. Αυτό σημαίνει περισσότερες εξόδους κ λιγότερες υπηρεσίες. Στην αρχή θα σε πηγαίνει 1 με 2 η 3 κ όσο παλαιώνει η σειρά σου θα έχεις περισσότερες εξόδους. Μέχρι που είσαι διοικούσα σειρά οπου σχεδόν μόνιμα θα είσαι έξω. Αντίθετα, στην Ελλαδα, στις περισσότερες περιπτώσεις, στη μοναδα θα συνυπάρχουν αοπλοι, βύσματα, απόσπασμενοι, ΕΠΟΠ κτλ. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ένας λόχος 100 ατόμων θα έχει ενεργούς κάτω από 50. Αν βάλεις κ εμπλοκές, δε θα βγαίνεις έξω ούτε με υπηρεσιακό. Αυτό το κατάλαβα, όταν επαναπατριστηκα στην Αθήνα όπου από τα 100 άτομα του λόχου ενεργοι δεν ηταν ουτε 30! Άσε που αρκετές φάτσες δεν είχαν εμφανιστεί ποτέ των ποτών.15 μέρες καθαρές που έκατσα, έκανα 12 μέρες υπηρεσία.3 μέρες off που είχα ήταν 2 για γιορτή κ μια παρακαλι για να πάω στη δουλειά μου που είχα πρώτο-πιάσει. Τρελα.
β. Δεν υπάρχουν ΕΠΟΠ. Πολύ βασικο, γιατί διαταρασουν τις ισορροπίες. Ετσι, μετράει πολύ η σειρά στους φανταρους.
Γ. Οι των γραφείων δεν κάνουν υπηρεσίες. Ήμουν γραφεας στην νήσο Κ, με είχε επιλέξει ένας φαντάρος που επαναπατριζοταν για αντικατάστατη κ από εκείνη την ημέρα οι υπηρεσίες παπαλά! Θυμάμαι, όταν μου είπαν στην Αθήνα να ξανακωλυωθω σε γραφείο, αλλά θα κάνω κ υπηρεσία, μου κακοφάνηκε κ δεν πήγα.12 μέρες ήταν καθαρές, θα περνούσαν, είχα φύγει κ από το mood της ιδρυματοποιησης του στρατού...
δ. Βγαίνεις σε πόλη κανονική, με ζωή, όχι σε επαρχιακές πόλεις όπου κυριαρχούν τα δύο Φ.
ε. Θεωρώ ότι έχεις περισσότερες άδειες. Μανι Μανι ξεκινάς με τις τιμητικές πήγαινε κ επαναπατρισμου που για να τις πιάσουν οι άλλοι, απλά θέλουν τιμητικές αβέρτα. Εγώ απολύθηκα με 95 μέρες αδεια. Όχι απλώς καλά, νομίζω τέλεια. Κάθε μήνα ήμουν σπίτι 7-10 μέρες.
τελευταίο, αλλά εξίσου σημαντικό: Παντού θα δείτε ομάδες, φόρουμ με επαναπατρισθεντες που υπηρέτησαν ελδυκ να μιλουν για το πόσο καλά ήταν. Δε νομίζω ότι θα δείτε κάτι αντίστοιχο για τον Έβρο η κάπου αλλού στην Ελλάδα, λ. Χ δε θα βρείτε να υπάρχει ομάδα να αποθεώνει τα ρύζια κ την καβυλη.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης