Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
TakSimeon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Δεκ 22, 2021 8:38 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από TakSimeon »

Χαίρεται! Λοιπόν θα ήθελα γνώμες σχετικά με το ποια επιλογή από τις δύο αξίζει πιο πολύ. Βάσει μορίων η πυροσβεστών είναι 1000 μόρια παραπάνω που σημαίνει ότι έχει μεγαλύτερη ζήτηση, ωστόσο θα ήθλεα να ακούσω γνώμες για το ποια είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει την επαγγελματική αποκατάσταση.
fsafsa

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από fsafsa »

TakSimeon έγραψε:Χαίρεται! Λοιπόν θα ήθελα γνώμες σχετικά με το ποια επιλογή από τις δύο αξίζει πιο πολύ. Βάσει μορίων η πυροσβεστών είναι 1000 μόρια παραπάνω που σημαίνει ότι έχει μεγαλύτερη ζήτηση, ωστόσο θα ήθλεα να ακούσω γνώμες για το ποια είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει την επαγγελματική αποκατάσταση.
Και οι 2 σχολές έχουν επαγγελματική αποκατάσταση.

Αστυφυλάκων θα είσαι σίγουρα Αθήνα για πολλά χρόνια.

Πυροσβεστική έχει μεταθέσεις και το καλοκαίρι αποσπάσεις τρελές με τις πυρκαγιές.

Το θέμα είναι πως και στα 2 σώματα δεν θα σε κρατήσει μόνο ο μισθός θα πρέπει να γουστάρεις και λίγο την ένστολη ζωή αλλιώς δεν θα τελειώσεις ούτε τη σχολή.

Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Καλησπέρα φίλε, κοίτα γενικός το σκεπτικό το να πας σωματα ασφαλειας για να διεκδικήσεις μια θεση στο δημόσιο Ειναι λάθος και στο λέω επειδή και εγώ σωματα ασφαλειας θέλω. Εν μέρη σε καταλαβαίνω επειδή στους καιρούς που διανύουμε μια θέση στο δημόσιο δεν είναι κακή. Αλλά επειδή ειναι φορουμ και ζητάς μία γνώμη θα σου πρότεινα πυροσβεστική αν πιάσεις τα απαιτούμενα μόρια. Έγω σου εύχομαι καλη επιτυχία και να το σκεφτείς καλά γιατι δεν ειναι εύκολα επαγγέλματα και πρέπει να έχεις δυνατό κίνητρο.
TakSimeon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Δεκ 22, 2021 8:38 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από TakSimeon »

Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ομως θα μ το προτεινες περισσοτερο την πυροσβεστικη; Να τονισω οτι απο μικρος δεν ειχα ονειρο κανενα απο τα δυο, απλα στην πορεια κ λογω οικονομικων δυσκολιων τα σκεφτομαι κυριως
Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Αρχικά καλή χρονιά με υγειά. Κοίτα δεν θέλω να αρχίζω να λέω τα γνωστά και για το αν ειναι καλυτερα πυροσβεστική η αστυνομία. Από την στιγμή που δεν το είχες ως όνειρο από μικρός και δεν εχεις στοχο κάποια συγκεκριμένη σχολή και κατ' επέκταση υπηρεσία θα σου πρότεινα να συζητήσεις με τον εαυτό σου για το πώς θα ήθελες να εισαι σε 10 χρονια. Το ιντερνετ και το συγκεκριμένο φορουμ εχουν πληροφορίες και για τα 2 σωματα. Το ξέρω οτι δεν έχεις χρονο με το διαβασμα αλλα θα σου εκανε καλο αυτο πιστεύω για να καταλάβεις τι θέλεις ο ιδιος. Πίστεψε με για όποιον λόγο μπεις εκει που ειναι να μπεις θα κανεις την δουλεία σου οπότε δεν εχει σημασία να αιτιολογηθείς και σε κανέναν για ποιόν σκοπό θες να μπεις. Απλα οταν πάρεις την απόφαση να ειναι γιατι το θέλεις εσυ ουτε εγω ουτε κάποιος άλλος. Ξέρεις καλυτερα απο κάποιον άγνωστο το τι θες. Σκέψου οτι χρειάζονται άτομα στα ΜΑΤ που τουλάχιστον παλιά νομίζω δεν σε ρωτούσαν οταν τελείωνες την σχολη. Θα άντεχες αφού δεν το είχες σκοπο την αστυνομια απο μικρος; Ριξε μία ματιά στο φορουμ και θα καταλαβεις οτι και οι 2 υπηρεσίες ειναι εξίσου σημαντικές αλλα εχουν διαφορετική καθημερινότητα και ο μισθός δεν διαφερεί αρκετά αν βγάλεις κάποια επιδόματα.
Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από Μεγιστος »

fsafsa έγραψε:
TakSimeon έγραψε:Χαίρεται! Λοιπόν θα ήθελα γνώμες σχετικά με το ποια επιλογή από τις δύο αξίζει πιο πολύ. Βάσει μορίων η πυροσβεστών είναι 1000 μόρια παραπάνω που σημαίνει ότι έχει μεγαλύτερη ζήτηση, ωστόσο θα ήθλεα να ακούσω γνώμες για το ποια είναι καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει την επαγγελματική αποκατάσταση.
Και οι 2 σχολές έχουν επαγγελματική αποκατάσταση.

Αστυφυλάκων θα είσαι σίγουρα Αθήνα για πολλά χρόνια.

Πυροσβεστική έχει μεταθέσεις και το καλοκαίρι αποσπάσεις τρελές με τις πυρκαγιές.

Το θέμα είναι πως και στα 2 σώματα δεν θα σε κρατήσει μόνο ο μισθός θα πρέπει να γουστάρεις και λίγο την ένστολη ζωή αλλιώς δεν θα τελειώσεις ούτε τη σχολή.

Ακριβώς αυτό που λεει o fsafsa...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μεγιστος την Σάβ Ιαν 01, 2022 5:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Xanthos
Αντιστράτηγος
Αντιστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2574
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2019 8:00 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από Xanthos »

Όπως πάντα σωστός.
Ο. Π. Κ. Ε
Fsasa

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από Fsasa »

TakSimeon έγραψε:Μπορεις να μου εξηγησεις γιατι ομως θα μ το προτεινες περισσοτερο την πυροσβεστικη; Να τονισω οτι απο μικρος δεν ειχα ονειρο κανενα απο τα δυο, απλα στην πορεια κ λογω οικονομικων δυσκολιων τα σκεφτομαι κυριως
Σου προτείνω την πιο "light" σε αυτό που ψάχνεις, εγώ δεν θα σου πρότεινα καν αυτές τις σχολές με την νοοτροπία και το σκεπτικό που έχεις, αν μου έλεγες τι άλλο σου προτείνω θα σου έλεγα την ΣΣΑΣ. Φίλε η αστυνομία δεν είναι για τον σίγουρο μισθό δεν θα μπεις ποτέ στο πετσί της στολής ουτε θα σε κρατήσουν τα 900-1000ευρω, σαν αστυνομικός σε βαραίνει η ταυτότητα και εκτός δουλειάς δεν είσαι πολίτης αν συμβεί κάτι και ας είσαι σε άδεια ή ρεπό. Σε κανένα βασικά ένστολο επάγγελμα δεν είσαι πολίτης ποτέ, στην αστυνομία για πολλούς παραπάνω λόγους. Υ. Γ
TakSimeon
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Δεκ 22, 2021 8:38 am
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από TakSimeon »

Η σσας ομως ειναι απιαστη. Αντε γραψε 19.000 μορια για να μπεις,2022 εχουμε, δεν ειμαστε στο 1980. Τελος παντων... Για την πυροσβεστικη μια γνωμη;
Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Φίλε σου την είπε την γνώμη του και σου εξήγησε πως η ένστολη ζωή δεν ειναι εύκολη. Άμα διαβάσεις το μήνυμα του και είσαι σύμφωνος με τις μεταθέσεις και κάθε καλοκαίρι να είσαι στην πρώτη γραμμή πήγαινε πυροσβεστική. Η σχολή 3 χρόνια είναι νομίζω. Ο μισθός του πυροσβέστη και γενικός των σωμάτων ασφαλείας ουτε έκανε κανέναν πλούσιο αλλα δεν ειναι και άσχημος, μπορεις να δεις τα μισθολογια στο google για να σου φύγει η περιέργεια.
Fsasa

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από Fsasa »

TakSimeon έγραψε:Η σσας ομως ειναι απιαστη. Αντε γραψε 19.000 μορια για να μπεις,2022 εχουμε, δεν ειμαστε στο 1980. Τελος παντων... Για την πυροσβεστικη μια γνωμη;
Πλημμύρες, απεγκλωβισμοι από τροχαία, πυρκαγιές, το καλοκαίρι ξέρεις πόσοι από όσους ήτανε στο μέτωπο έκαναν να συνέλθουν πάνω από 2 μήνες; Είχαν αναπνευστικά προβλήματα, είχανε να κοιμηθούν μέρες, αν το γουστάρεις αυτό πήγαινε, εγώ δεν θα μπορούσα! Δεν είναι δημόσιο αυτά τα επαγγέλματα, δεν πας μια μέρα και περιμένεις να σχολασεις στο 8ωρο ειδικά το καλοκαίρι με τις φωτιές, σου κόβουν ρεπό και άδεια για πλάκα και δεν μπορείς να πεις "έχω κανονίσει διακοπές με την γκόμενα" χέστηκαν.
fsafsa

Αστυφυλάκων ή Πυροσβεστών;

Δημοσίευση από fsafsa »

Ξανθέ κάνε μου μια χάρη ρε φίλε γιατί στα σώματα ασφαλείας δεν μπορώ να απαντήσω πρέπει να γίνω μέλος και δεν ψήνομαι Εικόνα

Βλέπω ανθρώπους που θέλουν να μπούνε στις φυλακές και ρωτάνε για άδειες, ρεπό και μεταθέσεις.

Έχει να βγάλει προκήρυξη κάτι αιώνες, ξεχάστε τις μεταθέσεις, έχουνε οι προηγούμενοι ωφελούμενα ρεπό και άδειες αμέτρητα, μην περιμένετε να πάτε εκεί και να έχετε ίση μεταχείριση σε αυτά τα θέματα.

Ετοιμαστείτε για πόνο.

Όποιος θεωρεί πως θα πηγαίνει και θα δουλεύει 5νθημερο 8ωρο αραλίκι κτλπ να το ξεχάσεις.

Όποιος εξωτερικός θεωρεί το αντίστοιχο να το ξεχάσεις επίσης.

Όσοι κάνουν όνειρα για μεταθέσεις πριν την 7ετια να αλλάξουν πλευρό.

Κάποιος έγραψε πως τώρα που πήρε πολύ κόσμο θα είναι καλύτερα! Ο πολύς κόσμος είναι τα 300 άτομα ξέρω γω σε μια υπηρεσία που είχε να βγάλει προκήρυξη κάτι χρόνια.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες