Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από XristosMP »

Οσοι εχετε περασει απο Κανελλοπουλο θυμαστε αν επιτρεπουν υπνοσακο;

Andreas2000
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2021 6:45 pm
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Andreas2000 »

Χρήστο εγώ δεν γνωρίζω αλλά πρωσοπικα θα πάρω δυο σεντόνια καλύτερα γιατί ο υπνοσακος παίρνει χώρο στη τσάντα και δεν θα χωρέσουν όλα, αλλά εσυ ξέρεις τι σε βολεύει.
Άβαταρ μέλους
andreas2021
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Τετ Απρ 07, 2021 1:11 pm
Τοποθεσία: ΕΠΟΠ ΠΝ
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από andreas2021 »

Εγώ θα πάρω και υπνόσακο και σεντόνια και το πολύ πολύ να μου κατασχέσουν ένα από τα δύο
John98
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 17, 2021 4:01 pm
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από John98 »

Τρουπακης αφού είναι καινούργια ειδικότητα πως είσαι τόσο σίγουρος ότι είναι καραβίσια;
Hlias77
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 6:25 pm
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Hlias77 »

Είναι κανένας από Θεσσαλονίκη που θα κατέβει αύριο Αθήνα;
SP72
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2022 11:22 am
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από SP72 »

Πες μας αν εισαι ευχαριστημένος ρε φίλε. Πώς τα βρήκες μέσα τα πράγματα ;Aξίζει να το παλέψουμε να μπούμε και εμείς ;

DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Καλημέρα.

Το πολεμικό ναυτικό είναι ένα ιδιαίτερο επάγγελμα ακόμα και για αξιωματικούς, πόσο μάλλον για επαγγελματίες οπλίτες. Οι συνθήκες μέσα στα πλοία είναι αρκετά δύσκολες και το προσωπικό ελλιπές, πράγμα το οποίο σημαίνει πως τα καθήκοντα ενός επαγγελματία οπλίτη δεν θα έχουν πάντα να κάνουν με την ειδικότητα του.

Εάν είσαι εντάξει με την ιδέα να λείπεις τουλάχιστον 100-120 μέρες το χρόνο (διαφέρει από καράβι σε καράβι γι'αυτο και αναφέρομαι στο ελάχιστο σαν νέος ΕΠΟΠ), να εκτελείς κατ' επέκταση αγγαρείες κοινές με αυτές των στρατεύσιμων και να κατατάσσεσαι πάντα στο κατώτατο προσωπικό, τότε ναι, αξίζει.

Όπως βλέπεις αναφέρω μόνο μερικά από τα αρνητικά, καθώς πολλά από αυτά δεν τα σκέφτηκαν οι περσινοί με αποτέλεσμα οι παραιτήσεις να ξεκινούν πριν την ορκωμοσία και με την πράξη τους να στερούν την πρόσληψη σε αρκετούς υποψήφιους που πραγματικά το ήθελαν και δεν το έβλεπαν σαν μια οικονομική/επαγγελματική αποκατάσταση (μπήκα δημόσιο=σώθηκα κοινώς).

Βάλε κάτω τα θέλω σου και αποφάσισε με προσοχή πριν προβείς σε κάποια αίτηση. Να θυμάσαι ότι προτεραιότητα έχει η ψυχική σου υγεία, την οποία το πολεμικό ναυτικό θα προσπαθήσει να σου στερήσει σε πολλές στιγμές της επαγγελματικής σου καριέρας.

OTI NA NE
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2022 7:03 pm
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από OTI NA NE »

DimitrisN61 έγραψε:Καλημέρα.

Το πολεμικό ναυτικό είναι ένα ιδιαίτερο επάγγελμα ακόμα και για αξιωματικούς, πόσο μάλλον για επαγγελματίες οπλίτες. Οι συνθήκες μέσα στα πλοία είναι αρκετά δύσκολες και το προσωπικό ελλιπές, πράγμα το οποίο σημαίνει πως τα καθήκοντα ενός επαγγελματία οπλίτη δεν θα έχουν πάντα να κάνουν με την ειδικότητα του.

Εάν είσαι εντάξει με την ιδέα να λείπεις τουλάχιστον 100-120 μέρες το χρόνο (διαφέρει από καράβι σε καράβι γι'αυτο και αναφέρομαι στο ελάχιστο σαν νέος ΕΠΟΠ), να εκτελείς κατ' επέκταση αγγαρείες κοινές με αυτές των στρατεύσιμων και να κατατάσσεσαι πάντα στο κατώτατο προσωπικό, τότε ναι, αξίζει.

Όπως βλέπεις αναφέρω μόνο μερικά από τα αρνητικά, καθώς πολλά από αυτά δεν τα σκέφτηκαν οι περσινοί με αποτέλεσμα οι παραιτήσεις να ξεκινούν πριν την ορκωμοσία και με την πράξη τους να στερούν την πρόσληψη σε αρκετούς υποψήφιους που πραγματικά το ήθελαν και δεν το έβλεπαν σαν μια οικονομική/επαγγελματική αποκατάσταση (μπήκα δημόσιο=σώθηκα κοινώς).

Βάλε κάτω τα θέλω σου και αποφάσισε με προσοχή πριν προβείς σε κάποια αίτηση. Να θυμάσαι ότι προτεραιότητα έχει η ψυχική σου υγεία, την οποία το πολεμικό ναυτικό θα προσπαθήσει να σου στερήσει σε πολλές στιγμές της επαγγελματικής σου καριέρας.



Τα ειπες ΟΛΑ φιλε μου οπως πρεπειΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Nikoseuamcs
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 15, 2022 3:17 pm
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Nikoseuamcs »

Καλημέρα σας. Ήθελα να ρωτήσω. Φέτος έχω 218 μόρια λέτε να μπω στην ειδικότητα Αρμενιστής ή Αρμενιστής -φαροφυλακας; Γιατί ακούω ότι πέρυσι μπήκαν και άτομα με πολύ λίγα μόρια από τα δικά μου
Vasilis707
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2022 12:10 am
Επικοινωνία:

Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Vasilis707 »

Καλησπέρα και καλή επιτυχία στους υποψήφιους ΕΠΟΠ! Στην αίτηση μου έχω δηλώσει τις ειδικότητες 1) Τ/ΜΗΧ (ψυκτικός) και 2) Τ/ΟΠΛ (Πυρομαχικών) και θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου πείτε την γνώμη σας για αυτές.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Dimitraaaa

Re: Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Dimitraaaa »

Καλημερα σας! Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι, φυσικα μην με πάρετε στην πλακα γιατι δεν τα ξέρω :;. Πρόσφατα περασα ΕΠ. ΟΠ και στην ειδικότητα ΕΕ (επιχειρήσεων & επικοινωνιών). Η προεκπαιδευση ειναι τοσο ασχημη οσο λενε στις γυναίκες; Θα μας ξυπνανε καθε βραδυ να τρεχουμε, θα μας βαζουν να λεμε ενα τυπου σαν "ποιημα" για να παρουσιαζομαστε και αν κάνουμε λάθος θα μας βαζουν να κάνουμε κάμψεις; Ισχυουν αυτα, ξέρει καποιος; Έχω αγχωθει καπως για ολα αυτα γιατι ειναι πρωτη φορα που μπαίνω και θέλω να μαθω πάνω κάτω πως ειναι το ΠΝ.:roll:roll:
Επισκέπτης

Re: Προπαίδευση ΕΠΟΠ Πολεμικού Ναυτικού

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Dimitraaaa έγραψε: Παρ Δεκ 08, 2023 8:16 am Καλημερα σας! Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι, φυσικα μην με πάρετε στην πλακα γιατι δεν τα ξέρω :;. Πρόσφατα περασα ΕΠ. ΟΠ και στην ειδικότητα ΕΕ (επιχειρήσεων & επικοινωνιών). Η προεκπαιδευση ειναι τοσο ασχημη οσο λενε στις γυναίκες; Θα μας ξυπνανε καθε βραδυ να τρεχουμε, θα μας βαζουν να λεμε ενα τυπου σαν "ποιημα" για να παρουσιαζομαστε και αν κάνουμε λάθος θα μας βαζουν να κάνουμε κάμψεις; Ισχυουν αυτα, ξέρει καποιος; Έχω αγχωθει καπως για ολα αυτα γιατι ειναι πρωτη φορα που μπαίνω και θέλω να μαθω πάνω κάτω πως ειναι το ΠΝ.:roll:roll:
Καλα τοσο τραγικα δεν θα ειναι αλλα μην νομιζεις οτι πας κατασκηνωση. Προφανως θα εχει καψωνια και χωσιμο
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες