Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασιλης Μ

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Βασιλης Μ »

Χαιρετω την ομαδα.Αν θα μπορουσε καποιος να μου λυσει την εξης απορια... εχωαπαλλαγει μονιμως απο στρατιωτικε υπορεωσεις Ι5... θα αντιμετωπισω καπια επιπτωση αυτου στην πορεια μου στο εμπορικο ναυτικο;

IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από IASON »

Καλησπερα, Αυτο το νημα λειτουργεί για να ρωτησω καποια πραγματα με την θητεια ή οχι;

Θελω να ρωτήσω κυρίως αυτους που υπηρετησαν τα τελευταια 5-6 χρονια και αυτους που σιγουρα γνωρίζουν τα σημερινα δεδομενα!

ΑΕΝ

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από ΑΕΝ »

Αν εχω τελεισει εμπορικο ναυτικο δεν μπορω να παω ειδικες δυναμεις;
Άβαταρ μέλους
MarkosCrete
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 14, 2020 4:54 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από MarkosCrete »

Μια χαρά μπορείς να πας. Απλά όταν έρθει η ώρα να δηλώσεις πτυχίο στην στρατολογία πες ότι δεν έχεις τελειώσει κάτι. Αν δεν δηλώσεις το πτυχίο του εμπορικού ναυτικού δεν θα σε πάρουν στο ναυτικό. Όσοι ξέρω από ΑΕΝ που ήθελαν ειδικές δυνάμεις αυτό έκαναν
Τάσος

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Τάσος »

Ξέρει κανείς αν πάρεις απαλλαγή Ι5 αν μπορείς να πάρεις μετά το δίπλωμα του β μηχανικού εμπορικού ναυτικού ;
Blue 7

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Blue 7 »

Όχι φίλε δεν μπορείς. Γτ για να πάρεις το δίπλωμα θα περάσεις ανυε και θα σ κόψουν λόγω ψυχολογικού. Υπάρχει λόγος η θες να τ πάρεις απλά για να μην πας ;
mastoras47
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2020 11:53 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από mastoras47 »

Γίνεται να πάρω αναβολή σπουδών ένα ετος την ημέρα της εγγραφής και να πάω στρατό; Το κάνουν αυτο παιδιά ή θα προκύψει κανένα πρόβλημα; Μην νομίζουν επειτα οτι έμεινα σε μαθήματα δηλαδή.
Blue 7
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2021 8:13 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Blue 7 »

Κανενα θέμα φίλε. Είχα πολλά παιδιά στην σχολή π του έκαναν. Κερδισμένος βγαίνεις στν τελική
Τάσος

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Τάσος »

Έχω υπηρετήσει 5 μήνες αλλά πήρα αναβολή για λόγους υγείας το 2012 στη συνέχεια πήρα το δίπλα του γ μηχανικού κανονικά, δεν θα είναι απαλλαγή για ψυχολογικούς λόγους αλλά για λόγους υγείας, στην εξέταση ΑΝΥΕ που θα δουν αυτοί για ποιο λόγο πήρα απαλλαγή; Δεν φαίνεται κάπου απλά αναγράφεται ότι έχεις απαλλαγεί νόμιμα από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις, είσαι σίγουρος για αυτό που λες ;
Blue 7
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 18, 2021 8:13 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Blue 7 »

Αν οι λόγοι υγείας δεν σε καθιστούν μη ικανό για την δουλειά δεν κόβεσαι. Εμένα μ έχει τύχει ανυε με άτομα με λάμες παντού και τους πέρασαν.
Τάσος

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Τάσος »

Δεν είναι εμφανές το πρόβλημα, μια χαρά μπορώ να εργαστώ, ευχαριστώ για την απάντηση, μάλλον σήμερα θα ξέρω σίγουρα θα ρωτήσω την ατζέντη μου που είναι συνέχεια μέσα στα μητρώα στη 2ας Μεραρχίας και θα μου πει, γιατί έχω πάρει όλες τις αναβολές αν πάρω ακόμα μία το σεμπτεβρη θα είναι απαλλακτικό από την στράτευση και δεν θέλω να έχω θέμα στην μετέπειτα πορεία μου για τα διπλώματα
Τάσος

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Τάσος »

Τελικά η ατζέντης μου ρώτησε στα μητρώα στη 2ας Μεραρχίας και ισχύουν ότι έγραψα από πάνω, απλά περίμενα να το επιβεβαιώσει για να είμαι σίγουρος πριν πάρω το απαλλακτικό. Ευχαριστώ.
Τασος

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Τασος »

Να είσαι καλά, επίσης!
mastoras47
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2020 11:53 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από mastoras47 »

Έμαθα πως άτομα που έκαναν αναστολή σπουδών το πρώτο έτος για στρατό κατέληξαν να χάσουν την θέση τους επείδη λένε την δώσαμε σε άλους και τους υποχρέωσαν να δώσουν ξανά πανελλήνιες. Ισχύει; Δεν δικαιούνται ολοι 2 χρονία αναστολής φοιίτησης;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mastoras47 την Τετ Σεπ 08, 2021 4:20 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες