Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Μάριος1920
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 24, 2022 2:57 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Μάριος1920 »

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση σχετικά με τις ΟΥΚ ξέρω ότι υπάρχουν 5 ομάδες οι οποίες έχουν ένα διαφορετικό ρόλο η κάθε μια, η ερώτηση μου είναι πως κάποιος επιλέγετε να μπει σε οποιαδήποτε από αυτές τις ομάδες πχ εγώ θέλω να μπω στην ΟΥΚ 1 η 2 τι πρέπει να κάνω για να μπω στην ΟΥΚ 1 η 2 η αν είναι καν στο χέρι μου αυτό ;

Ευχαριστώ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μάριος1920 την Πέμ Μάιος 12, 2022 11:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Private

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Private »

Καλησπέρα παιδιά, άκουσα από πεζοναύτες της Αυλώνας Α και Β ΕΣΣΟ ότι μαζί τους πέρασαν ΤΠΕΝ στρατιώτες Ε και ΣΤ ΕΣΣΟ καθαρά για να γίνουν 9μηνοι. Αυτό το έκαναν σε πιο προχωρημένο στάδιο της θητείας τους και όχι στην αρχή όπως συνηθίζεται. Σύμφωνα με τα παιδιά αυτά μόνο ο διοικητής λόχου σου μπορεί να σε στείλει να περάσεις αργότερα σαν σχολείο το ΤΠΕΝ από ότι κατάλαβα όλοι αυτοί το πέρασαν στον Βόλο. Γνωρίζει κανείς αν όντως γίνεται και τι χρειάζεται ώστε να συμμετάσχει κανείς ακόμα και από άποψη βύσματος ίσως.
Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Tanto »

Μάριος1920 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση σχετικά με τις ΟΥΚ ξέρω ότι υπάρχουν 5 ομάδες οι οποίες έχουν ένα διαφορετικό ρόλο η κάθε μια, η ερώτηση μου είναι πως κάποιος επιλέγετε να μπει σε οποιαδήποτε από αυτές τις ομάδες πχ εγώ θέλω να μπω στην ΟΥΚ 1 η 2 τι πρέπει να κάνω για να μπω στην ΟΥΚ 1 η 2 η αν είναι καν στο χέρι μου αυτό ;

Ευχαριστώ

Μπες στο σχολείο πρώτα και μετά το βλέπεις αυτό. Βιάζεσαι πάρα πολύ.
Άβαταρ μέλους
PeterG
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2021 8:38 pm
Ενδιαφέροντα: Πολλά
Επικοινωνία:

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από PeterG »

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Μερικές απορίες για τις οποίες βρήκα απάντηση.

Πρώτον έχω αστιγματισμό αλλά λιγότερο από 4 και δήλωσα Ειδικές Δυνάμεις. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να με βάλουν Ι2 ή και Ι3! Ισχύει;

Εγώ δήλωσα ότι έχω αστιγματισμό. Λέτε να έκανα βλακεία; Πάντως βλέπω αρκετά καλά και χωρίς γυαλιά, δηλαδή διαβάζω γράμματα σε απόσταση 10 μέτρων.

Σε όλα τα άλλα είμαι κομπλέ και πιάνω τα όρια - 50 κάμψεις,10 έλξεις και το χλμ. Σε 4:18 -.

Έλληνες εισίν οι της ελληνικής παιδείας μετέχοντες
fsafsa

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

PeterG έγραψε:Παιδιά καλησπέρα και από εμένα. Μερικές απορίες για τις οποίες βρήκα απάντηση.

Πρώτον έχω αστιγματισμό αλλά λιγότερο από 4 και δήλωσα Ειδικές Δυνάμεις. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να με βάλουν Ι2 ή και Ι3! Ισχύει;

Εγώ δήλωσα ότι έχω αστιγματισμό. Λέτε να έκανα βλακεία; Πάντως βλέπω αρκετά καλά και χωρίς γυαλιά, δηλαδή διαβάζω γράμματα σε απόσταση 10 μέτρων.

Σε όλα τα άλλα είμαι κομπλέ και πιάνω τα όρια - 50 κάμψεις,10 έλξεις και το χλμ. Σε 4:18 -.



Μέσα στο φόρουμ θα βρεις το ΦΕΚ με την Σωματική Ικανότητα, εκεί μέσα ανάλογα με την πάθηση αναφέρει τι Ι θα βγεις στο στρατό.

Επίσης κάπου στο φόρουμ υπάρχει θέμα για την μυωπία και την θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις.

Βασιλης

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Βασιλης »

Καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερώτηση Εγω ειμαι φαντάρος στον Έβρο δ εσσο μπήκα τον Ιούλιο δήλωσα ειδικές δυνάμεις αλλα στα γραφιά π το κοιτάξαμε έγινε καποιο λαθος και δεν περάστηκε τιποτα και δεν βρέθηκα στο κλιμάκιο γτ ημουν στ ΚΥΧΝΕ η όπως λεγεται για ενα σφράγισμα ψάχνω εναν τρόπο να μπω ειδικές δυνάμεις και ας κανω παραπανω θητεία και εκπαίδευση δεν με πειράζει απλα απαντήστε αν καποιος ξερει κατι η μπορει να με βοηθήσει θα ηταν ευχάριστο
fsafsa

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από fsafsa »

Βασιλης έγραψε:Καλησπερα παιδια ηθελα να κανω μια ερώτηση Εγω ειμαι φαντάρος στον Έβρο δ εσσο μπήκα τον Ιούλιο δήλωσα ειδικές δυνάμεις αλλα στα γραφιά π το κοιτάξαμε έγινε καποιο λαθος και δεν περάστηκε τιποτα και δεν βρέθηκα στο κλιμάκιο γτ ημουν στ ΚΥΧΝΕ η όπως λεγεται για ενα σφράγισμα ψάχνω εναν τρόπο να μπω ειδικές δυνάμεις και ας κανω παραπανω θητεία και εκπαίδευση δεν με πειράζει απλα απαντήστε αν καποιος ξερει κατι η μπορει να με βοηθήσει θα ηταν ευχάριστο
Δεν γίνεται.
Νερος

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νερος »

Παιδιά καλημέρα.Να ρωτήσω μόλις πέρασα τα αθλήματα για ειδικές δυνάμεις με πρώτη επιλογή πεζοναύτης βολο και δεύτερη επιλογή πεζοναύτης Αθήνα. Τα όρια ήτανε 1 χλμ σε 5 λεπτά 4 έλξεις και 20 κάμψεις. Ο χρόνος μου ήτανε 4:12, έλξεις και 26 κάμψεις. Αλλά είχα πολλές έλξεις ακόμη και κάμψεις που μπορούσα να κάνω. Μου είπανε δεν έχει πολύ σημασία ότι πέρασα. Ισχύει η έκανα χαζομάρα;

Το χαρτί μετάθεσης λένε θα έρθει μαλλον λίγο μετά την ορκωμοσία. Θα πρέπει να παρουσιάστω Αθήνα όπου είναι η εκπαίδευση πεζοναυτών και μετά θα με πάνε Βόλο εφόσον είναι οπρωτη επιλογη μου; Η θα συνεχιστεί η εκπαίδευση μου στο 211 Ρόδου όπου κάνω την βασική εκπαίδευση. Κανονικα είμαι πυροβολικό 95 μα/απ,(ΜΕΘ).

Δεν έχω καμία όρεξη να ξανακατεβω Ρόδο εφόσον μενω Βόλο. Και από οικονομική άποψη αλλά και από άλλες απόψεις.

Επίσης υπάρχει περίπτωση να με στείλουν πάλι Ρόδο ως ειδικοδυναμιτης πιο μετά ; Έτσι είπε ένας παλιός αν και δεν νομίζω ότι έχει δίκιο, νομίζω δεν ήξερε πολύ για πεζοναύτες.

Ευχαριστώ παιδιά αν κάποιος να βοηθήσει να ησυχάσουμε λίγο.

Νερος

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νερος »

7 έλξεις έκανα
Kouagmaridis
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2023 10:28 pm
Επικοινωνία:

Re: Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Kouagmaridis »

Καλησπερα παιδια

Αν θέλω να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις το δηλώνω στο στρατόπεδο που παρουσιάζομαι ετσι; Σε περιπτωση που κοπώ στα αθλήματα την πρώτη φορά υπάρχει τρόπος να τα ξαναδώσω; Επίσης αφού παρουσιαστώ μετα από ποσό καιρό γίνετε η εξέταση
Vasilis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2023 8:04 pm
Επικοινωνία:

Re: Μεταθέσεις στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Vasilis11 »

Καλησπέρα στην stratologia.gr γράφει ότι είμαι καταταγμένος σε Στρατό Ξηράς.

Μπορώ να μπω ειδικές δυνάμεις η δεν γίνεται πλέον?
Επισκέπτης

Re: Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Kouagmaridis έγραψε: Παρ Ιαν 06, 2023 10:40 pm Καλησπερα παιδια

Αν θέλω να υπηρετήσω στις ειδικές δυνάμεις το δηλώνω στο στρατόπεδο που παρουσιάζομαι ετσι;

Το εχω και εγω απορια αυτο αυτήν την στιγμη! Εμαθες εν τελη; Δεν εχω καταλαβει αν δηλωνεις πριν (μια δηλωση που καναμε καπου εκει στην 3η λυκειου - πανε και χρονια) η εαν δηλωνεις μεσα στο στρατο οτι εχεις προθεση για ειδικες δυναμεις;

Ουτε τα βασικα δεν ξερω... :/
Thankbrokolo

Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Thankbrokolo »

Καλησπέρα παιδια
Πριν δυο χρονια ειχα παρει αναβολη λόγω σπουδών και δεν ειχα επιλέξει ειδικές δυναμεις αλλα ειχα επιλέξει πεζικό.
Τωρα σκέφτομαι να κόψω την αναβολή μου αλλα θελω να μπω ειδικες δυναμεις.
Το επιλέγω κάπως πριν την διακόψω;
Φτιάχνω καινούριο δελτίο απογραφής;
Η απλα περιμένω να περασει περιοδεία μεσα στο πεζικό?
GiorgosPr

Re: Κατάταξη στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από GiorgosPr »

Καλησπέρα. Σε περίπτωση που έχεις πάρει αναβολή για λόγους υγείας αλλά έχεις κριθεί ι1, υπάρχει πιθανότητα να μην επιλεγεις από τις ΕΔ;

Θα ήθελα να υπηρετήσω σε οποιοδήποτε σώμα των ΕΔ, αν παίζει κάποιο ρόλο.

Ευχαριστώ πολύ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες