Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Elena21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 10:31 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Elena21 »

Καλησπέρα σας,

έχω διαβάσει κάποια πράγματα σχετικά αλλά θα ήθελα την προσωπική εμπειρία σας ώστε να καταλάβω τι συμβαίνει. Το αγορι μου μπήκε πρόσφατα φαντάρος και θα πρέπει να επιλέξει να πάει στους πεζοναύτες (Λάρισα) ή αν δεν το επιλέξει, μου είπε ότι τους στέλνουν αλλού(Χίο , Αλεξανδρούπολη νομιζω). Ισχύει; Επίσης όταν λέμε ότι είναι Υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός τι ακριβώς εννοούμε και αυτό γίνεται συνδυαστικά με την εκπαίδευση πεζοναυτών; Και επίσης γιατί ακούω παντού αρνητικά για τους πεζοναύτες; Είναι τόσο πολύ χειρότερη η αντιμετώπιση τους από τους ανωτέρους τους; Επίσης αν υπάρχει κάποιος που έχει υπηρετήσει Λάρισα πρόσφατα θα με βοηθούσε να μου έλεγε την εμπειρία του εκεί.

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από wolver »

Πεζοναυτες δεν εχει στην λαρισα. Εχει βολο και αυλωνα
Elena21
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 15, 2018 10:31 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Elena21 »

Ναι νομιζω πως πάνε για την εκπαίδευση στον Βόλο. Υπέθεσα πως μετά επιστρέφουν Λάρισα...
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από samloxias »

wolver έγραψε:Πεζοναυτες δεν εχει στην λαρισα. Εχει βολο και αυλωνα


Δέν μπορώ να σε καταλάβω βρε wolver, και είσαι και από βόλο που λες.

Στην Λάρισα όλα τα χρόνια εδρεύει η 32 Μοίρα πεδινού πυροβολικού των πεζοναυτών (32 ΜΠΠ/ΠΝ-ΠΕΖΟΝΑΥΤΩΝ) είναι αναπόσπαστο κομμάτι της 32 ΤΑΞ/ΠΝ στον βόλο και συμμετέχει κανονικότατα στις αποβάσεις πορείες αντάρτη κλπ, και γενικά σε όλες τις δραστηριότητες των ειδικών δυνάμεων. Όσοι το επιλέξουν θα το γευθούνΕικόνα

Αντώνης

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Αντώνης »

Ήμουν και εγώ (222) 93Α ΕΣΟ στο Βόλο. πρώτα ΠΕΝ Χαλκίδα μετά ΛΥΒ πεύκο μετά ΒΟΛΟ και στο τέλος Εκπαιδευτής στο ΠΕΥΚΟ 3 Μηνες
Μανόλης Κοτσαλης55

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Μανόλης Κοτσαλης55 »

98Δ εσσο 255 3 λοχος.. Υπάρχει κανείς Με Γιαγκο Λοχαγό..575..
Μάρκος

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Μάρκος »

Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με τους πεζοναύτες καθώς ήρθε και εμένα η ώρα για να κόψω την αναβολή. Αυτό που θα ήθελα να μάθω αρχικά έχει σχέση με τις ειδικότητες και αν αυτές απονέμονται τυχαία ή έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις, καθώς και σε ποιες περιοχές μπορούν με στείλουν εκτός από Αυλώνα και Βόλο.
Άβαταρ μέλους
pgbe
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μαρ 31, 2020 2:13 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από pgbe »

Μάρκος έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα σχετικά με τους πεζοναύτες καθώς ήρθε και εμένα η ώρα για να κόψω την αναβολή. Αυτό που θα ήθελα να μάθω αρχικά έχει σχέση με τις ειδικότητες και αν αυτές απονέμονται τυχαία ή έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις, καθώς και σε ποιες περιοχές μπορούν με στείλουν εκτός από Αυλώνα και Βόλο.
Απ όσο γνωρίζω δεν υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξεις τι ειδικότητα θα σου δώσουν. Κατά τα άλλα μετά το ΚΕΕΔ θα πάρεις φύλλο πορείας ή για Αυλώνα ή για Βόλο.

Άβαταρ μέλους
Olympiakakias34
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2020 6:23 pm
Ενδιαφέροντα: Ποδόσφαιρο και Κολύμβηση,Παραδοσιακοί χοροι
Επάγγελμα: Ανεργος
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Olympiakakias34 »

Καλησπέρα φίλε μου! Καλώς σας βρήκα στην ομαδα! Για σκηνακια που πηγαίνατε με το ΚΕΤΘ;
Όποιος μάχεται βγαίνει πάντα νικητης
Άβαταρ μέλους
nikos521
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1279
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από nikos521 »

Παιδιά η ειδικότητα δεν αλλάζει, μια σειρά μου προσπαθούσε με βύσμα αλλά δεν γίνεται να ξέρετε.
Alex98

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Alex98 »

Καλησπέρα σε όλους, υπάρχει κάποιο παιδί που υπηρέτησε πρόσφατα αυλωνα να μας πει πως ήταν τα πράγματα εκεί πάνω κάτω;
Άβαταρ μέλους
George_Trls
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από George_Trls »

Alex98 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, υπάρχει κάποιο παιδί που υπηρέτησε πρόσφατα αυλωνα να μας πει πως ήταν τα πράγματα εκεί πάνω κάτω;
Καλησπέρα φίλε.

Αυλώνα υπηρετώ,370 σειρά.

Εξαρτάται τι θες να μαθεις. Σε θέμα υπηρεσιών ειναι ανάλογα την ειδικότητα που έχεις. Γενικά αναμένουν μετα το. Πάσχα εμπλοκη επειδή απολύονται προηγούμενες σειρές. Οπότε θα έρθεις σε δύσκολη περίοδο χωρις να ξερω τι συμβαίνει σε άλλα στρατόπεδα.

Οσον αφορά την εκπαίδευση κ το καψονι, έχει και τα 2 σε καλο βαθμό (οχι σε βαθμό όμως καταδρομών) ειδικα τωρα που αλλαξε ο ταξίαρχος και είναι πιο αυστηρά τα πράγματα. Απο εκπαιδεύσεις να περιμένεις ωραια πράγματα αν αφήσουν λογω κοβιντ (που λογικά θα αφησουν). Τύπου σχοινακια, πύργο, θαλασσια και αν εισαι τυχερός αρματαγωγό. Επιπλέον αν εχεις ειδικότητα οπλίτη μαχητή, θα κανείς παραπάνω πράγματα απο τους υπόλοιπους. Αυτα πανω κατω, αν θες κατι πιο. Συγκεκριμένο μπορείς ελεύθερα να ρωτησεις

Θωμάς

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Θωμάς »

Οπλίτης μαχητής Είναι αυτός που βγαίνει από τα σπεν;
Άβαταρ μέλους
George_Trls
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από George_Trls »

Θωμάς έγραψε:Οπλίτης μαχητής Είναι αυτός που βγαίνει από τα σπεν;
Οπλίτης μαχητής ειναι η μια απο τις Ειδικότητες που σου δίνεται όταν πάρεις το φύλλο πορείας, όταν ορκιστεις δηλαδή στρατιώτης. Υπάρχει και η ειδικότητα του νοσοκόμου, του χελιστα, του διαβιβαστη, του οδηγου κλπ. Βέβαια, στο πεζικό δεν γνωρίζω αν υπάρχουν όλες οι ειδικότητες. Λογικά του χελιστα δεν υπάρχει.

Σπεν είναι η σχολή προκεχωρημένης εκπαίδευσης του νεοσυλλέκτου. Το περνάνε όλοι ανεξάρτητα την ειδικότητα, αλλα είναι μονο για το πεζικό.

Οι ειδικοδυναμητες περνάνε το τπεν, όπου αφου το ολοκληρώσουν με επιτυχία, παραλαμβάνουν τον πράσινο μπερέ και στην συνέχεια συνεχίζουν την εκπαίδευση τους στην ειδικότητα

Κώστας

Πεζοναύτες: Τάγματα Πεζοναυτών (Τ/ΠΝ)

Δημοσίευση από Κώστας »

Θέλω να κάνω τη θητεία μου στις ειδικές δύναμης και μάλιστα δήλωσα πεζοναύτης στο περιοδεύον. Χρειάζεται βύσμα για να μπω ή υπάρχουν πιθανότητες;


Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Δευ Ιουν 05, 2023 5:25 am.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Nassos και 5 επισκέπτες