Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Αστυνομία, ειδικοί φρουροί, ΕΚΑΜ, λιμενικό, πυροσβέστες κ.λπ
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Προκοπακης

Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Προκοπακης »

Είναι υπό την εποπτεία του ΑΣΕΠ είναι η προκήρυξη τών ειδικών φρουρών. Ο ΑΣΕΠ επεμβαίνει για της ενστάσεις. Βρήκαν κόσμο και το '19 με πλαστά πτυχία αγγλικών. Σε γενικές γραμμές όλοι λένε ότι είναι η πιο διαφανής προκήρυξη. Στο οικείο ατ που γίνονται οι αιτήσεις γιατί να είναι μόνο ένας υπεύθυνος και όχι δύο τρία άτομα; Όλα τα ονόματα των υποψηφίων με τα μόρια δημοσιοποιούνται όμως που βοηθάει αυτό στην διαφάνεια; Στα αθλήματα γιατί να μην υπάρχει εκπρόσωπος του ΑΣΕΠ; Προσωπική μου άποψη μόνο η πανελλήνιες είναι ο πιο διαφανής τρόπος εισαγωγής στα σώματα ασφαλείας. Υ. Γ. Μακάρι να γίνει πιο διαφανής η προκήρυξης η να εισαχθούν στης πανελλήνιες εξετάσεις.

MAKISS!!
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Ιαν 11, 2021 10:24 pm
Επικοινωνία:

Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από MAKISS!! »

Στα αθλήματα του 2019 μπήκε βύσμα. Γνωστός μου 1.73 130 κιλά με πατέρα αστυνομικό μπήκε κανονικά χωρίς καμία προπόνηση.

Είχε όμως τα μόρια σωστά;

Άβαταρ μέλους
v.p
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 2:49 pm
Επικοινωνία:

Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από v.p »

Στα αθληματα παντα πεφτει βισμα
Anemelossss
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2021 1:03 pm
Επικοινωνία:

Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Anemelossss »

Μονο στα αθληματα μπορει να πεσει βύσμα... Πλεον δεν γινεται να εχει καποιος Παραπανω μορια και να τον κόψεις με βυσμα... Υπαρχουν πινακες με στοιχεια και ποσα μορια εχεις τα βλέπουν ολοι. Κανεις δεν το κανει γτ θα φαει καταγγελια και την βαψανε οι μάγκες...

Άβαταρ μέλους
Charlie Harper 13
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2005
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2020 8:30 pm
Επικοινωνία:

Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Charlie Harper 13 »

Στα πκε δυστυχώς διαχρονικά μπαίνει βύσμα.
niasimas
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από niasimas »

Diakos έγραψε: Δευ Σεπ 01, 2014 7:42 pm Καήλα. Το βύσμα μπαίνει παντού! Και στα χαρτιά και στα όρια ηλικίας Και στις λευκές κόλλες που γίνονται άριστα. Και μιλάμε απο πολιτικό και πάνω. Καλή επιτυχία!
Διάβαζα τυχαία περί βυσμάτων και πιστεύω ότι όντως μπαίνουν βύσματα. Με τα όρια ηλικίας, όμως, πως δουλεύει το βύσμα; Σε μία προκήρυξη, δηλαδή, με ανώτατο όριο τα 28, το βύσμα πως μπορεί να παρέμβει; Για τι απόκλιση μιλάμε από τα επιτρεπτά όρια; Θα είσαι κανά δύο χρόνια πάνω από τα ανώτατα και θα μπεις με σπρώξιμο; Δεν έχω ακούσει για παρόμοια περίπτωση. Για πολλές από αυτές που έχουν γραφτεί εδώ, έχω ακούσει. Για τα όρια ηλικίας, δεν γνωρίζω πως θα λειτουργούσε στην πράξη. Βέβαια στην Ελλάδα, με βύσμα, όλα είναι εφικτά!
Tentas24

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Tentas24 »

Έτσι πως τα λέτε ρε παιδιά με μεγάλο πολιτικό βύσμα γίνεται να μπεις χωρίς πολλά μόρια πχ σε προκήρυξη πυροσβεστικής; Έστω σαν επιλαχών; Γιατί πχ σε εμοδέ μπήκαν τώρα 2 άτομα επιλαχών αλλά μόνο ονοματεπώνυμα λέει. Τίποτα άλλο. Μιλάμε για πολιτικό βύσμα πάντα.
Tshp7

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Tshp7 »

Και στις πανελλήνιες μπορεί να παίξει βύσμα. Για απάντηση σε κάποιον πιο πάνω. Δηλαδή αν γράψει κάποιος 20 σε κάτι, σημαίνει ότι είναι και άξιος να γίνει στρατιωτικός ή οτιδήποτε άλλο; Έχει καταντήσει καραμέλα πια με τις πανελλήνιες. Ποιος σου λέει την ημέρα που περνούν τις βαθμολογίες στο σύστημα ότι δεν υπάρχουν μιλημενα άτομα τα οποία πήραν βαθμούς παραπάνω από όσο έγραψαν; Δε θα συμφερε ο θεσμός αυτός να καταργηθεί, γιατί πολύ απλά το 70% και πάνω των καθηγητών που δουλεύουν σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα θα έχαναν πάρα πολλά λεφτά!
Tshp7

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Tshp7 »

Γιατί στις πανελλήνιες δεν παίζει βύσμα; Ποιος μου λέει εμένα ότι στην ημέρα των αποτελεσμάτων δεν υπάρχουν άτομα μιλημενα και ότι δε θα πάρουν βαθμό παραπάνω από όσο πραγματικά έγραψαν (άλλο ότι θα θέλει πολύ καλό βύσμα για να γίνει) ... Είναι ένας θεσμός που συμφέρει τους καθηγητές που τα κονομανε από τα ιδιαίτερα, τα ιδιωτικά σχολεία και τα φροντιστήρια! Για αυτό δεν καταργείται αυτός ο παλιοθεσμος. Ειναι καθαρά μια επιχειρηματική διαδικασία, που τους καθηγητές δε τους συμφέρει καθόλου να κοπεί, για αυτό το 90% θα τον υποστηρίζει αυτό το θεσμό. Στις πκε εννοείται παίζει βύσμα για οποιονδήποτε τρόπο πρόσληψης μιλάμε.
niasimas
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από niasimas »

Μην ψάχνετε για αποδείξεις. Αν υπήρχαν, θα τους βρίσκανε και το σύστημα θα ήταν και αξιοκρατικό και θα πέρναγαν μόνο οι άξιοι! Αυτά γίνονται στα σκοτεινά! Για βύσμα σε πανελλήνιες, δεν έχω ακούσει, άρα δεν μπορώ να έχω άποψη. Για τις προκηρύξεις, παίζει το βύσμα κάργα! Ειδικά όσες είναι εκτός ΑΣΕΠ. Γνωρίζω περιπτώσεις, σε προκήρυξη ΕΠΟΠ, αθλητές στίβου να μένουν εκτός αθλημάτων και να περνάνε μπούληδες, οι οποίοι δεν βρίσκονταν καν στο χώρο! Επίσης μύωπες να περνάνε ιατρικά με άριστα! Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις. Κάποιες έχουν αναφερθεί εδώ μέσα. Δεν γνωρίζω πως δουλεύει το βύσμα με τα όρια ηλικίας. Όποιος γνωρίζει να μας πει.
EmmaWES

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από EmmaWES »

Κακα τα ψέματα έχω δει στην αστυνομία, στρατό κτλ κοντούς, χοντρούς, άτομα που δεν είναι του αθλητισμού (χωρίς να θέλω να προσβάλλω) και πάντα έλεγα μα πως μπήκαν; Πώς πέρασαν όλες αυτές τις δοκιμασίες; Πώς το ένα πως το άλλο;
Δεν υπάρχει άλλη λογική από το βύσμα. Αποκλείεται ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟΙ που είναι σε κάθε σώμα να μην έχουν μιλήσει για να μπουν πιο εύκολα. Ας μου εξηγήσει κάποιος αν είμαι κάπου λάθος! Ευχαριστώ!;) :mrgreen:
Tshp7

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Tshp7 »

Φυσικά και έχει υπάρξει βύσμα στις πανελλήνιες και το χω ακούσει. Απλά πιστεύω θα εξυπηρετουνται άτομα που θα τους ξέρουν προσωπικά αυτούς που είναι μέσα στα υπουργεία, ειδικά στο παιδείας που είναι αρμόδιο για την καταχώρηση των βαθμολογιών! Αλλά και πάλι, ούτε στρατό έχουν περάσει, ούτε έχουν βγει έξω στον ιδιωτικό να ψηθούν!
Για την τελευταία ερώτηση, φυσικά μπορεί να περάσει ένας σωματικά και πνευματικά ακατάλληλος ΣΑ και τις ΕΔ (ακόμα και απο πανελλήνιες) έχω δει πληθώρα από παραδείγματα. Βύσμα να χεις και όλα γίνονται. Αλλά όσοι το κράζουν, έχει αποδειχθεί ότι είτε δεν είχαν βύσμα είτε δεν τους βοηθήσει. Με το σταυρό στο χέρι δε πας σε αυτή τη χώρα.
niasimas
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 992
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από niasimas »

Παλιά που στις προκηρύξεις των ΕΠΟΠ, έστελνες με το ταχυδρομείο τον φάκελο σου, με όλα τα δικαιολογιτικά, όποιος είχε βύσμα, ο φάκελος έφτανε στην τελική λίστα επιτυχοντων ή επιλαχόντων, χωρίς καν να ανοίξει! Μιλάμε για βαριές περιπτώσεις βύσματος! Και έχει υπάρξει τέτοια περίπτωση. Τώρα με το ηλεκτρονικό σύστημα, φαντάζομαι κάποιος άλλος τρόπος θα βρεθεί για όσους έχουν τα μέσα! Εξάλλου ένα αρχείο στον υπολογιστή του ΥΠΕΘΑ δημιουργείται, με όλα τα δικαιολογητικά μέσα. Δεν διαφέρει και πολύ από τα παλιά! Εδώ μπαίνει, όμως, η ερώτηση, πως παρεμβαίνεις σε όρια ηλικίας, όταν περνάει μέσω taxisnet; Χρειάζεσαι γνωστό στο γραφείο πληροφορικής, που επεξεργάζεται τις αιτήσεις; Είναι μία καλή αποριά αυτή.
Tshp7

Re: Βύσμα στα Σώματα Ασφαλείας

Δημοσίευση από Tshp7 »

Σίγουρα για να κάνεις νοθεία σε αποτελέσματα είτε πανελλήνιες είτε εποπ ή οποιαδήποτε άλλο διαγωνισμό θέλει χρήση υπολογιστή. Αν έχεις γνωστούς, και γενικά βύσματα, σου την κάνουν τη δουλειά. Απλά επειδή θα θέλουν αλλά τόσα βύσματα να εξυπηρετηθουν, θα επικρατήσει το πιο ισχυρό ή και αυτός που θέλει και μπορεί να επηρεάσει την οποία εξέλιξη.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες