Επιστράτευση

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Fsasa

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Fsasa »

ΛευκόςΛύκος έγραψε:Καλησπέρα σας,

Είμαι φοιτητής και δέν έχω κάνει ακόμα τη στρατιωτική μου θητεία.

Αυτό υποθέτω οτι με κατατάσσει στην κατηγορία των Στρατεύσιμων (Στρατεύσιμοι καλούνται οι υπόχρεοι σε στράτευση, οι οποίοι βρίσκονται νόμιμα έξω από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, χωρίς να έχουν εκπληρώσει τη στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωσή τους.).

Σε περίπτωση πολέμου με γειτονική χώρα, που μάλλον είναι αρκετά πιθανό μεσα σε αυτό το καλοκαίρι, εγώ θα ήθελα να πολεμήσω. Πώς μπορώ να το πετύχω αυτο;

Θα επρεπε να στείλω καποια επιστολή κάπου δηλώνοντας οτι είμαι πρόθυμος να καταταγώ ως εθελοντής, πρίν να χρειαστεί να με καλέσουν;

Επίσης, σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, υπάρχει πιθανότητα να με δεχτούν χωρίς να περάσω απο βασική εκπαιδευση; Καταλαβαίνω ποσο ηλίθιο και ίσως αυτοκτονικό ακούγεται αυτο στα αυτιά ενός πιο έμπειρου ανθρώπου, μα έχω ήδη καλή φυσική κατάσταση, καλές γνώσεις σκοποβολής και είμαι εξοικιωμένος με τη νηστεία και την αυπνία που απ'οτι φαίνεται είναι βασικά τμήματα της καθημερινότητας του Στρατιώτη. Βέβαια δεν είμαι εξοικειωμένος με τον οπλισμό του Ελληνικού Στρατού και ούτε ξέρω να τον λύνω και να τον συναρμολογώ, που είναι προβληματικό.

Είμαι πολύ πρόθυμος να πολεμήσω, και σε μια κοινωνοία που οι άνθρωποι τείνουν να σκέφτονται πως θα αποφύγουν το στρατό, καταλαβαίνω οτι ίσως αυτά που προτείνω ακούγονται ακραία. Παρ'ολα αυτά ήθελα την αποψή σας και τις οδηγίες σας πάνω στο θέμα.

Όταν φας το σκοπετο Βράδυ 2-4 χειμώνα στον Έβρο και την εμπλοκή 10 μέρες έλα πες τα μας πάλι Εικόνα
Αμφιβιος

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Αμφιβιος »

Οι δυσκολίες και οι ιδιαίτεροτητες της στρατιωτικής θητείας δεν έχουν σχέση με το ότι κάποιος έχει υψηλή Εθνική συνείδηση και θέλει να πολεμήσει όταν απειληται η χώρα του.Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Και γω δε θα ήθελα να ξαναπάω φαντάρος, αλλά αν γίνει κάποιο θερμό επεισοδιο με του Τούρκους, θα βάλω βύσμα για να πάρω μέρος στη μερική επιστράτευση αν και έχω λευκό ΕΦΠ που είναι για γενική επιστράτευση.

Άβαταρ μέλους
ΛευκόςΛύκος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιουν 17, 2022 1:12 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από ΛευκόςΛύκος »

Fsasa έγραψε:
Όταν φας το σκοπετο Βράδυ 2-4 χειμώνα στον Έβρο και την εμπλοκή 10 μέρες έλα πες τα μας πάλι Εικόνα


Θα έρθω!Εικόνα

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Darth_Bane »

ΛευκόςΛύκος έγραψε:Καλησπέρα σας,

Είμαι φοιτητής και δέν έχω κάνει ακόμα τη στρατιωτική μου θητεία.

Αυτό υποθέτω οτι με κατατάσσει στην κατηγορία των Στρατεύσιμων (Στρατεύσιμοι καλούνται οι υπόχρεοι σε στράτευση, οι οποίοι βρίσκονται νόμιμα έξω από τις τάξεις των Ενόπλων Δυνάμεων, χωρίς να έχουν εκπληρώσει τη στρατεύσιμη στρατιωτική υποχρέωσή τους.).

Σε περίπτωση πολέμου με γειτονική χώρα, που μάλλον είναι αρκετά πιθανό μεσα σε αυτό το καλοκαίρι, εγώ θα ήθελα να πολεμήσω. Πώς μπορώ να το πετύχω αυτο;

Θα επρεπε να στείλω καποια επιστολή κάπου δηλώνοντας οτι είμαι πρόθυμος να καταταγώ ως εθελοντής, πρίν να χρειαστεί να με καλέσουν;

Επίσης, σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης, υπάρχει πιθανότητα να με δεχτούν χωρίς να περάσω απο βασική εκπαιδευση; Καταλαβαίνω ποσο ηλίθιο και ίσως αυτοκτονικό ακούγεται αυτο στα αυτιά ενός πιο έμπειρου ανθρώπου, μα έχω ήδη καλή φυσική κατάσταση, καλές γνώσεις σκοποβολής και είμαι εξοικιωμένος με τη νηστεία και την αυπνία που απ'οτι φαίνεται είναι βασικά τμήματα της καθημερινότητας του Στρατιώτη. Βέβαια δεν είμαι εξοικειωμένος με τον οπλισμό του Ελληνικού Στρατού και ούτε ξέρω να τον λύνω και να τον συναρμολογώ, που είναι προβληματικό.

Είμαι πολύ πρόθυμος να πολεμήσω, και σε μια κοινωνοία που οι άνθρωποι τείνουν να σκέφτονται πως θα αποφύγουν το στρατό, καταλαβαίνω οτι ίσως αυτά που προτείνω ακούγονται ακραία. Παρ'ολα αυτά ήθελα την αποψή σας και τις οδηγίες σας πάνω στο θέμα.



Ποιος σου είπε πως ο πόλεμος είναι πολύ πιθανός; Η ένταση δε σημαίνει και πόλεμος. Επίσης νομίζεις οτι ακόμα και θερμό επεισόδιο να γίνει θα στείλουν φαντάρους σα το 40 να φωνάζουν αέρα; Σιγά μη σε στείλουν και για απόβαση τύπου Νορμανδίας...

Houdini
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 8:00 pm
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Houdini »

Στην Wikipedia γράφει ότι σε περίπτωση επιστράτευσης έχουμε 750.000+ δύναμη.Πιστεύετε ότι θα είμαστε όντως τόσα άτομα;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Επιστράτευση

Δημοσίευση από Nassos »

Πρακτικά δύσκολο αν μιλάμε για τουλάχιστον 200.000+ άνδρες 18-65 ετών που ζουν και εργάζονται στο εξωτερικό, αρκετοί απ'αυτούς ανυπότακτοι.
Giannhs87

Re: Επιστράτευση

Δημοσίευση από Giannhs87 »

Πώς να απαλλαγώ απο την επιστράτευση;
Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Re: Επιστράτευση

Δημοσίευση από Armyforce »

Giannhs87 έγραψε: Τρί Οκτ 24, 2023 10:43 am Πώς να απαλλαγώ απο την επιστράτευση;
Σε κάλεσαν για μετεκπαίδευση ή να απαλλαγής αν γίνει γενικά επιστράτευση;
Giannhs87

Re: Επιστράτευση

Δημοσίευση από Giannhs87 »

Να απαλλαγώ αν γίνει γενική επιστράτευση.
Επισκέπτης

Re: Επιστράτευση

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Giannhs87 έγραψε: Τετ Δεκ 06, 2023 7:40 pm Να απαλλαγώ αν γίνει γενική επιστράτευση.
Ας γινει πρωτα και απαλλάσσεσαι μετά, απο τωρα θες να το λυσεις;:D

Πέρα απο την πλακα, γενική επιστρατευση σημαινει πολεμος. Στη συγκεκριμενη κατασταση του κρατους, σχεδον ολα τα αρθρα περι αναβολων και απαλλαγών τιθενται στη διαθεσιμοτητα του Υπουργού Αμυνας και, αν χρειαστεί, επιστρατευονται ακομα και ατομα που ειχαν παρει οριστική απαλλαγή ή ειναι ανω των 45. Ισως οχι το πρωτο 24ωρο, αλλα αν χρειαστει θα γίνει. Στην Ουκρανια σε πιανει η Στρατονομια στο δρομο κι αμα δεν τους αρεσει η φατσα σου, φευγεις για το μέτωπο το επόμενο πρωί. Το ιδιο θα γινει κι εδώ αν φτασουμε στο σημειο αυτό...
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες