Εξ' αναβολής κατάταξη

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
απαλευτος

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από απαλευτος »

Καλησπέρα παίδιες,

Παρουσιάζομαι την Πέμπτη 09/05 στη Θήβα με τους εξ' αναβολής έχοντας κλείσει 24μηνη αναβολή για λόγους υγείας και θέλω να πάρω απαλλαγή.

Γνωρίζετε αν θα υπάρχει εκεί επιτροπή η θα μας στείλουν Αθήνα 401;

Υπάρχει περίπτωση να γίνει την ίδια μέρα;

Ευχαριστώ

Νικολας

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Νικολας »

Καλησπέρα Χριστός Ανέστη, πήρα ετήσια αναβολή για ψυχολογικούς λόγους πέρσι, έκανα διακοπή θητείας, η οποία λήγει 9 Ιουλίου, καλώς εχόντων των πραγμάτων εγώ θα καταταχθω με την Εσσο του Σεπτέμβρη, ή του Νοέμβρη; επειδή πρόκειται για αναβολή υγείας και όχι σπουδών μην με βάλουν νωρίτερα, εύχαριστω!
Kostaskatris
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 20, 2020 7:49 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Kostaskatris »

Γεια σας. Χριστος ανεστη ανεστη πολλα.

Εχω 6μηνη αναβολη για λογους υγειας η οποια τελειωνει 31/7 και θα παρουσιαστω τον Σεπτεβρη

Ειχα παρουσιαστει Χιο 96 εαρμεθ. Εχω ορκιστει. Εχω τελειωσει και εκπαιδευση εχω παρει παρει την ειδικοτητα του μαγειρα απο σπαρτη.

Μου μενει να υπηρετησω 5μιση μηνες.

Μπορειτε να μ πειτε. Τια διαδικασια ακολουθω οταν ξαναμπω. Και αν θα χρειαστει να ξαναορκιστω η αν χανω την ειδικοτητα εου και θα χρειαστει να ξανακανω την εκπαιδευση;

Άβαταρ μέλους
BigSoldier
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 11:00 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από BigSoldier »

Γειά σας. Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε όσοι παρουσιάζονται στο στρατόπεδο της Θήβας εξ αναβολής πόσο διάστημα μένουν και συνήθως που μετακινούνται για μετάθεση. Ευχαριστώ.
Τζον

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Τζον »

Μπηκα Μαρτιο, αφου ορκιστηκα πηρα 6μηνες αναβολη την ιδια μερα, τωρα ειναι να μπω τον άλλον μήνα, στο σημειωμα καταταξης μου γραφει "Δεν εχει εκπληρωσει την βασική εκπαιδευση". Μα γιατι; Εφοσον την εχω ολοκληρωση και εχω ηδη ορκιστει.
Δερμάτινος
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ Σεπ 14, 2020 5:09 pm
Επικοινωνία:

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Δερμάτινος »

Έκανα βασική εκπαίδευση, ορκίστηκα, και πήρα αναβολή για λόγους υγείας. Όταν ξαναμπώ θα είμαι πάλι στο ίδιο σώμα; Επίσης οι εξ αναβολής πάνε όλοι παραμεθώριο ή δεν ισχύει;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δερμάτινος την Πέμ Φεβ 25, 2021 6:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στέφανος

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Στέφανος »

Καλησπέρα, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ήταν να παρουσιαστώ στην ΕΣΣΟ του Αυγούστου (30 Αυγούστου), αλλά για λόγους υγείας πήρα μετατόπιση κάποιες μέρες. Μου ήρθε το χαρτί, που γράφει εκτός ΕΣΣΟ, και λέει μπορώ να καταταχθώ απο 12/9/2021 έως 21/9/2021. Αν πάω νωρίς, πχ. Στις 12 θα ορκιστώ μαζί με την ΕΣΣΟ του Αυγούστου (24 Σεπτέμβρη) ή θα κάτσω κάποιες μέρες εξτρά. Επίσης, στην περίπτωση που κάτσω κάποιες μέρες εξτρά, αν μπω πχ.14 ή 21 τότε θα κάτσω 25 μέρες για εκπαίδευση; Δηλαδή αν μπω 14 τότε θα ορκιστώ στις 8/10 και αν μπω 21 τότε θα ορκιστώ στις 16/10;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Στέφανος έγραψε:Καλησπέρα, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ήταν να παρουσιαστώ στην ΕΣΣΟ του Αυγούστου (30 Αυγούστου), αλλά για λόγους υγείας πήρα μετατόπιση κάποιες μέρες. Μου ήρθε το χαρτί, που γράφει εκτός ΕΣΣΟ, και λέει μπορώ να καταταχθώ απο 12/9/2021 έως 21/9/2021. Αν πάω νωρίς, πχ. Στις 12 θα ορκιστώ μαζί με την ΕΣΣΟ του Αυγούστου (24 Σεπτέμβρη) ή θα κάτσω κάποιες μέρες εξτρά. Επίσης, στην περίπτωση που κάτσω κάποιες μέρες εξτρά, αν μπω πχ.14 ή 21 τότε θα κάτσω 25 μέρες για εκπαίδευση; Δηλαδή αν μπω 14 τότε θα ορκιστώ στις 8/10 και αν μπω 21 τότε θα ορκιστώ στις 16/10;


Που παρουσιαζεσαι; Στις 30 Αυγούστου δεν παρουσιαζοταν κάποια ΕΣΣΟ

fsafsa

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από fsafsa »

Στέφανος έγραψε:Καλησπέρα, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω. Ήταν να παρουσιαστώ στην ΕΣΣΟ του Αυγούστου (30 Αυγούστου), αλλά για λόγους υγείας πήρα μετατόπιση κάποιες μέρες. Μου ήρθε το χαρτί, που γράφει εκτός ΕΣΣΟ, και λέει μπορώ να καταταχθώ απο 12/9/2021 έως 21/9/2021. Αν πάω νωρίς, πχ. Στις 12 θα ορκιστώ μαζί με την ΕΣΣΟ του Αυγούστου (24 Σεπτέμβρη) ή θα κάτσω κάποιες μέρες εξτρά. Επίσης, στην περίπτωση που κάτσω κάποιες μέρες εξτρά, αν μπω πχ.14 ή 21 τότε θα κάτσω 25 μέρες για εκπαίδευση; Δηλαδή αν μπω 14 τότε θα ορκιστώ στις 8/10 και αν μπω 21 τότε θα ορκιστώ στις 16/10;


Στην στρατολογία τα ρωτάμε αυτά και όχι σε ένα φόρουμ.

Στέφανος

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Στέφανος »

Στο πολεμικό Ναυτικό, στον Κανελλόπουλο.
Στέφανος

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Στέφανος »

Πήρα τηλέφωνο στην στρατολογία αλλά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Μου έδωσαν κάποια τηλέφωνα να επικοινωνήσω αλλά κανείς δεν ήξερε. Γι' αυτό ρωτάω εδώ μήπως έχει μπει κανείς άλλος εκτός ΕΣΣΟ.
Γιώργος Παιανία

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Γιώργος Παιανία »

Καλημέρα.Περσυ είχα παρουσιαστεί Κομοτηνή

Και από εκεί πήρα αναβολή για 1 χρόνο για λόγους υγειας

Τώρα παρουσιάζομαι Θήβα.

Δεν έχω ορκιστεί δεν έχω κάνει Σβεν.

Μετά από τη Θήβα θα γίνει μετάθεση;

Skwtsezos9324

Εξ' αναβολής κατάταξη

Δημοσίευση από Skwtsezos9324 »

Καλησπέρα. Μια γρηγορη ερώτηση σας παρακαλώ

πέρυσι πήρα ετήσια αναβολή με την δ εσσο. Φέτος θα κληθώ με την δ εσσο η την έ εσσο; Γιατί μπαίνω στο στρατολογία και δεν υπάρχει σημείωμα κατάταξης.

Ευχαριστώ εκ των προτερων
Dim212

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dim212 »

Καλησπερα, πρεπει να μπω με την Εσσο του Μαιου αλλα ακομα δεν εχει βγει το σημειωμα καταταξης.

Το εχει παθει καποιος αλλος αυτο;
Dimitris900

Re: Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου

Δημοσίευση από Dimitris900 »

Petros111123 έγραψε: Τετ Απρ 19, 2023 12:44 pm Καλημερα σε ολους.
Εχω παρει ενα χρονο αναβολη και παρουσιάζομαι παλι τον Μαιο του 2023, τον επομενο μηνα δηλαδη αλλα ακομα δεν μου εχει βγει σημειωμα καταταξης.

Θα μου βγει ή επειδη εχω παρει αναβολη δεν βγαινει και πρεπει να παρω τηλεφωνο;
Κατ' αρχάς γνωρίζεις, φαντάζομαι, πως έαν πήρες την ετήσια αναβολή σου τον Μάιο του 2022 (Γ΄ ΕΣΣΟ), δεν θα παρουσιαστείς τον Μάιο του 2023 (Γ΄ ΕΣΣΟ) αλλά μέσα Ιουλίου του 2023 (Δ΄ ΕΣΣΟ).
Αν όντως παρουσιάζεσαι τον Μάιο του 2023, θα περιμένεις πρώτα να βγει στην αρχική σελίδα της στρατολογίας η "Πρόσκληση στατευσίμων" (πέρσι, αυτό έγινε 18 Απριλίου 2022, βλ.https://www.stratologia.gr/sites/defaul ... %CE%93.pdf). Λίγες μέρες αργότερα, αν όχι την ίδια μέρα, τσεκάρεις την καρτέλα 'Σημειώματα κατάταξης'. Εμένα μού εμφανίστηκε μόλις 15 μέρες πριν την ημερομηνία που ήταν να παρουσιαστώ. Οπότε μην ανησυχείς, έστω αργά θα το λάβεις.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες