ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Soldier

ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Soldier »

ΚαλησπέραΕχω μεταθεση για ΚΕΤΘ Αυλώνα τεθωρακισμενα

Έχουμε καθολου εικονα πως πανε αυτη τη περιοδο τα πραγματα;

Υπηρεσίες, εγκαταστάσεις, στελεχη κτλ

Ευχαριστώ

apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από apricot99 »

Ερωτηση, η εκπαιδευση γινεται τωρα ποια με αρματα μαχης Leopard 1 και Leopard 2 η χρησιμοποιούνται ακομα και (η και μονο) τα Μ48Α5, Μ60;
H αναλογα εαν εισαι ΕΠΟΠ η κληρωτος (δλδ η ΕΠΟΠ χρησιμοποιουν Leopard 1 και 2 και οι οπλιτες τα παλαια M48 και M60);
grigor2023
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Αύγ 07, 2023 10:45 am
Τοποθεσία: Κιλκίς
Επάγγελμα: Φοιτητής
Επικοινωνία:

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από grigor2023 »

Γεια σας παίδες. Συγγνώμη για την ενόχληση αλλά τον επόμενο μήνα παρουσιάζομαι στα Τεθωρακισμένα και με ενδιαφέρει για ΥΕΑ. Στην ιστοσελίδα της σχολής τεθωρακισμένων Αυλώνα γράφει πως τα εκπαιδευόμενα στελέχη κατά βάση μένουν εκτός στρατοπέδου, ισχύει; Θα έχω θέμα αν επιλέξω να μείνω στο κέντρο λόγω οικονομικού;
jim23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2023 6:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από jim23 »

Καλησπέρα στην ομάδα,

Ήθελα να ρωτήσω πως είναι τα πράγματα εν έτη 2023 στο ΚΕΤΘ Αυλώνας. Βλέπω και ακούω διάφορα όπως καταγγελίες, όχι πόσιμο νερό, πολύ κακό φαγητό ακόμα και κρούσματα COVID κλπ. Αρχές Νοέμβρη θα παρουσιαστώ και θα κάνω εκεί την βασική μου εκπαίδευση. Πώς είναι τα πράγματα αυτή την στιγμή στο κέντρο; Ισχύουν αυτά που ακούγονται;

Ευχαριστώ.
Iasonaspav
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 22, 2023 9:00 am
Επικοινωνία:

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Iasonaspav »

jim23 έγραψε: Τετ Οκτ 18, 2023 10:19 pm Καλησπέρα στην ομάδα,

Ήθελα να ρωτήσω πως είναι τα πράγματα εν έτη 2023 στο ΚΕΤΘ Αυλώνας. Βλέπω και ακούω διάφορα όπως καταγγελίες, όχι πόσιμο νερό, πολύ κακό φαγητό ακόμα και κρούσματα COVID κλπ. Αρχές Νοέμβρη θα παρουσιαστώ και θα κάνω εκεί την βασική μου εκπαίδευση. Πώς είναι τα πράγματα αυτή την στιγμή στο κέντρο; Ισχύουν αυτά που ακούγονται;

Ευχαριστώ.
Καλησπέρα φίλε,

Είμαι μέσα αυτήν τη στιγμή και κάνω ΣΠΕΝ όπως έκανα και ΣΒΕΝ. Λοιπόν, πολλά πράγματα από αυτά που ακούστηκαν όντως αληθεύουν αλλά έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Το πόσιμο νερό θεωρητικά διορθώθηκε αλλά εγώ συνεχίζω με εμφιαλωμένα, έχει 25 λεπτά το μεγάλο μπουκάλι και 15 το μικρό στο ΚΨΜ. Το φαγητό τις πρώτες 3 μέρες ήταν μέτριο αλλά μετά έφτιαξε. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά δεν είναι και για πέταμα. Πχ το κοτόπουλο φούρνου είναι καλύτερο από αυτό που έτρωγα στο ΑΠΘ. Η φασολάδα πολύ αδιάφορη.

Επειδή παίρνει ΠΟΛΥ κόσμο, ανάλογα την ιλη που θα είσαι αλλάζουν και οι συνθήκες διαβίωσης. Στα ΣΒΕΝ ήμασταν κοντά στα 2000 άτομα σύνολο ενώ τώρα είμαστε γύρω στα 900. Ζεστό νερό έχει τα βράδια στις ίλες που έχουν λειτουργικό boiler. Ελπίζω να το φτιάξουν σε όλα γιατί Νοέμβρη θα έχει κρύο.

Υπάρχουν δύο εστιατόρια, στα πρώτα είχαν ακουστεί δηλητηριάσεις από αρακά. Εγώ τρωω στα δεύτερα. Δεν το επιλέγεις εσύ όμως.

Υπάρχουν και χειρότερα όμως. Εδώ κάθε θάλαμος των 20 ατόμων έχει δύο τουλαετες. Στο ΚΕΕΔ μας είπαν παιδιά πώς είναι 1 τουλαετα για 50 άτομα.
eren
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2023 5:10 pm
Επικοινωνία:

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από eren »

Iasonaspav έγραψε: Κυρ Οκτ 22, 2023 9:25 am Καλησπέρα φίλε,

Είμαι μέσα αυτήν τη στιγμή και κάνω ΣΠΕΝ όπως έκανα και ΣΒΕΝ. Λοιπόν, πολλά πράγματα από αυτά που ακούστηκαν όντως αληθεύουν αλλά έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Το πόσιμο νερό θεωρητικά διορθώθηκε αλλά εγώ συνεχίζω με εμφιαλωμένα, έχει 25 λεπτά το μεγάλο μπουκάλι και 15 το μικρό στο ΚΨΜ. Το φαγητό τις πρώτες 3 μέρες ήταν μέτριο αλλά μετά έφτιαξε. Δεν είναι κάτι τρομερό αλλά δεν είναι και για πέταμα. Πχ το κοτόπουλο φούρνου είναι καλύτερο από αυτό που έτρωγα στο ΑΠΘ. Η φασολάδα πολύ αδιάφορη.

Επειδή παίρνει ΠΟΛΥ κόσμο, ανάλογα την ιλη που θα είσαι αλλάζουν και οι συνθήκες διαβίωσης. Στα ΣΒΕΝ ήμασταν κοντά στα 2000 άτομα σύνολο ενώ τώρα είμαστε γύρω στα 900. Ζεστό νερό έχει τα βράδια στις ίλες που έχουν λειτουργικό boiler. Ελπίζω να το φτιάξουν σε όλα γιατί Νοέμβρη θα έχει κρύο.

Υπάρχουν δύο εστιατόρια, στα πρώτα είχαν ακουστεί δηλητηριάσεις από αρακά. Εγώ τρωω στα δεύτερα. Δεν το επιλέγεις εσύ όμως.

Υπάρχουν και χειρότερα όμως. Εδώ κάθε θάλαμος των 20 ατόμων έχει δύο τουλαετες. Στο ΚΕΕΔ μας είπαν παιδιά πώς είναι 1 τουλαετα για 50 άτομα.
Καλησπέρα,

Για κίνητα τι ισχύει; Πόσο πολυ ψάχνουν; Αμα δώσεις δεύτερο smartphone και κρύψεις το κανονικό μπορείς να το βγάζεις καθόλου μέσα στη μέρα η δεν έχει καν νόημα;
Έγω μπαίνω Αυλώνα τώρα με τη ΣΤ και δεν παίζει να μην το περάσω μέσα, σκέφτομαι να πάρω και με κουμπια και ένα παλιο smartphone για να τους δώσω. Απλά φοβάμαι οτι οι περισσότεροι δεν θα το έχουν στο θάλαμο και αν είμαι μόνος θα είναι μαλακία.
Stathis30

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Stathis30 »

Την ίδια απορία έχω και εγώ καθώς μπαίνω τώρα την επόμενη Δευτέρα. Η συμβουλή που μου έδωσαν για τα κινητά είναι να περάσω κρυφά ένα δεύτερο smartphone και να το βγάζω προσεχτικά όταν δεν είναι μπροστά στελέχη. Γιατι καλως η κακως χρειάζεται η επικοινωνία με τον έξω κόσμο οπότε θεωρώ ότι αξίζει τι ρίσκο
gh4t
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2023 11:13 pm
Επικοινωνία:

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από gh4t »

Stathis30 έγραψε: Δευ Οκτ 30, 2023 5:56 pm Την ίδια απορία έχω και εγώ καθώς μπαίνω τώρα την επόμενη Δευτέρα. Η συμβουλή που μου έδωσαν για τα κινητά είναι να περάσω κρυφά ένα δεύτερο smartphone και να το βγάζω προσεχτικά όταν δεν είναι μπροστά στελέχη. Γιατι καλως η κακως χρειάζεται η επικοινωνία με τον έξω κόσμο οπότε θεωρώ ότι αξίζει τι ρίσκο
Καλημέρα φίλε,
και εγώ για Δευτέρα είμαι και από 2 άτομα της Ε ΕΣΣΟ 2023, έμαθα οτι στον έναν δεν έψαξαν καν και ο άλλος έδωσε ένα παλιό και χρησιμοποιούσε, σχετικά προσεκτικά, το κανονικό. Οπότε είναι και λίγο τύχη.
Με εξόδους ξέρει κανείς τι παίζει; Μου ειπαν κάθε ΣΚ (στην βασική) βγάνεις έξω, ισχύει?
Ghrt

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Ghrt »

Καλησπέρα παιδιά. Μου ήρθε ΚΑΤ εξαίρεση μετάθεση από παραμεθόριο για Αυλωνα στο ΚΕΤΘ για ΛΥΓ. Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες πάνω σε αυτό; Μπορώ να παραμείνω σε αυτό το σώμα η θα αλλάξει όταν παρουσιαστώ; Η ειδικότητα που μου έχει ήδη δωθεί ειναι βιολόγος στο σώμα ΛΥΓ.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.
Boban

Re: ΚΕΤΘ - Κέντρο Εκπαίδευσης Τεθωρακισμένων

Δημοσίευση από Boban »

Είμαι μέσα αυτή την στιγμή, ΣΤ ΕΣΣΟ 2023.
Αρχικά το φαγητό είναι οκ, ορισμένες μέρες μπορεί να μην είναι πολύ καλό αλλά. Και πάλι θα τρώγεται και μερικές φορές είναι ωραίο.
Το νερό πίνεται αλλά μόνο όταν πάμε στο εστιατόριο, οπότε το εμφιαλωμένο χρειάζεται συνέχεια για αυτό αγοράζουμε 24αδες για να έχουμε ολοι
Στην ιλη μας (3.2) έχει μποιρελ οπότε έχουμε ζεστό νερό το βράδυ ή ακόμα και μέσα στην μέρα αν έχει μείνει.
Ο Νοέμβρης ήταν σχετικά ζεστός οπότε δεν κρυωσαμε πολύ, το αντίθετο μάλλον, σκαγαμε στις εκπαιδεύσεις.
Σχετικά με τα κινητά έχει να κάνει μετά στελέχη,
Εμείς έχουμε αυστηρούς καθημερινά οπότε τα κινητά τς έχουμε μια με δύο ώρες τις καθημερινές, για να είμαστε συγκεντρωμενοι στην εκπαίδευση, και τα σαββατοκύριακο μας τα αφήνουν πιο πολύ. Βέβαια στην αρχή όταν δεν έχεις τι να κάνεις βαριέσαι πολύ, μετά είσαι κουρασμένος και δεν το θες παραπάνω από μια ωρα. Μερικοί έχουν κινητό με κουμπιά και το έχουν όλη την ώρα μαζί τους. Σε άλλες ιλες τα έχουν όλη μετά τα κινητά τους.
Επίσης κανονικά όταν μπήκαμε ήθελε τεστ, επειδή δεν είχαμε κάνει θα μας κάνανε στην είσοδο αλλά αφού τα τεστ τελείωσαν μπήκαμε έτσι.
Αυτήν την στιγμή υπάρχουν άτομα με κοβιντ στα ιατρεία, μακριά από τα δωμάτια.
Και γενικά υπάρχει με έξαρση με ιώσεις, όλοι σχεδόν βηχουμε και τρέχει η μύτη μάς.

Σχετικά με την έξοδο Σάββατο ή Κυριακή υπάρχει έξοδος μέχρι την ορκωμοσία (δηλαδή βγήκαμε μια φορά το κάθε σαββατοκύριακο)

Συμβουλή για τους επόμενους, πάρτε κανένα καθαριστικό να έχετε, καμία χλωρίνη, χαρτιά υγείας και χαρτομάντιλα
Που και που δίνουν χλωρίνη αλλά αν έχετε δικιά σας είναι καλύτερα.
Δείτε και κανένα βίντεο πως στρώνεται τς κρεβάτια να είστε προετοιμασμενοι
Πάρτε και καμιά βιταμίνη και ντεπον σε περίπτωση που αρρωστήσετε.
Σχετικά με πάτους για τις αρβύλες, πιστεύω η καλύτερη επιλογή είναι να πάτε σε φαρμακείο και να πάρετε με περίπου 17 ευρώ πάτους με memory foam, είναι οι καλύτεροι,
Δοκίμασα επίσης μονους πάτους (με gel) ή και διπλούς (στρατού και gel) αλλά με πονούσαν τα πόδια μου

Σημαντικό: Κοριους δεν έχουμε, και δεν πρέπει να ξαπλώνουν με την παραλλαγή και τα άρβυλα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες