Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
thanosk98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 10:29 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από thanosk98 »

Καλησπέρα.Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν υπάρχει συγκεκριμένο διάστημα κατά το οποίο ένας στρατιώτης μπορεί να μην πάρει άδεια;

Θέλω να πω, σε περιόδους συναγερμού ή επιστράτευσης προφανώς και δε σου δίνουν άδεια οκ. Αλλά 3,5 μήνες να μη σου δίνουν άδεια ενώ δεν υπάρχουν ούτε συναγερμοί ούτε εμπλοκή δεν είναι πολύ;

Είμαι Β εσσο, είμαι 3,5 μήνες μέσα, έχω ζητήσει 4 φορές άδεια όλο μου λένε θα μου τη δώσουν και δε μου την δίνουν. Εν τω μεταξύ από τη σειρά μου έχουν πάρει οι περισσότεροι άδεια ήδη.

Και μου λένε συνέχεια "άδεια τώρα θα πάρεις αν έχεις κάποιο ευτυχές ή δυστυχές συμβάν στην οικογένεια".

Δηλαδή πρέπει ή να παντρευτεί ή να. Πεθάνει κάποιος συγγενής μου για να μου δώσουν άδεια.

Στέκει αυτό; Ποσόν καιρό μπορεί να μείνει ένας στρατιώτης χωρίς άδεια; Δεν είπα να παίρνουμε άδειες κάθε μήνα αλλά και κοντά 4 μήνες μέσα τρελαίνεσαι. Κατοχυρωμένο δικαίωμα είναι η άδεια των στρατιωτών.

fsafsa

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από fsafsa »

thanosk98 έγραψε:Καλησπέρα.Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν υπάρχει συγκεκριμένο διάστημα κατά το οποίο ένας στρατιώτης μπορεί να μην πάρει άδεια;

Θέλω να πω, σε περιόδους συναγερμού ή επιστράτευσης προφανώς και δε σου δίνουν άδεια οκ. Αλλά 3,5 μήνες να μη σου δίνουν άδεια ενώ δεν υπάρχουν ούτε συναγερμοί ούτε εμπλοκή δεν είναι πολύ;

Είμαι Β εσσο, είμαι 3,5 μήνες μέσα, έχω ζητήσει 4 φορές άδεια όλο μου λένε θα μου τη δώσουν και δε μου την δίνουν. Εν τω μεταξύ από τη σειρά μου έχουν πάρει οι περισσότεροι άδεια ήδη.

Και μου λένε συνέχεια "άδεια τώρα θα πάρεις αν έχεις κάποιο ευτυχές ή δυστυχές συμβάν στην οικογένεια".

Δηλαδή πρέπει ή να παντρευτεί ή να. Πεθάνει κάποιος συγγενής μου για να μου δώσουν άδεια.

Στέκει αυτό; Ποσόν καιρό μπορεί να μείνει ένας στρατιώτης χωρίς άδεια; Δεν είπα να παίρνουμε άδειες κάθε μήνα αλλά και κοντά 4 μήνες μέσα τρελαίνεσαι. Κατοχυρωμένο δικαίωμα είναι η άδεια των στρατιωτών.



Σε δουλεύουν, αν δεν κάνεις παράπονα εκεί που πρέπει δεν θα σε πάρουν στα σοβαρά, στείλε τα στοιχεία σου, μονάδα που υπηρετείς στο παρακάτω email.

dsp@army.gr.

Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Απ' όσο θυμάμαι, ο μόνος λόγος να μην σου δίνουν κανονική άδεια, είναι η καλοκαιρινή εμπλοκή. Απλά κάνε υπομονή και φύλαξε τις άδειες σου για το τέλος, εφόσον το επιτρέπει η μονάδα. Εγώ αυτό είχα κάνει και δεν μετάνιωσα καθόλου. Αν θες ντε και καλά να πάρεις κάποιες μέρες (απόλυτα κατανοητό και φυσιολογικό) και δεν σου δίνουν, μπορείς να ζητήσεις ακρόαση από τον Δκτη, αλλά μην περιμένεις πολλά πράγματα.

Άβαταρ μέλους
thanosk98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 10:29 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από thanosk98 »

Δεν έχουμε εμπλοκή τώρα στη μονάδα μου. Είχαμε παρατεταμένη εμπλοκή από τα γκρουπ του Πάσχα μέχρι την ανάληψη υπηρεσιών από τους στρατιώτες της Γ εσσο. Τότε προφανώς και δε ζήτησα άδεια, γνώριζα την κατάσταση.

Τώρα όμως δεν υπάρχει εμπλοκή τυπικά τουλάχιστον. Στρατιώτες και στελέχη παίρνουν κανονικά άδειες, τι να πω μάλλον εγώ είμαι ο άτυχος της υπόθεσης όντας γενικών καθηκόντων κάνω τα πάντα και συμφέρω προφανώς.

Εντάξει προφανώς θα φυλάξω μέρες άδειας για το τέλος που ευτυχώς πλησιάζει, αλλά και λίγες μερούλες τώρα το καλοκαίρι χρειάζονται.

Ζήτησα ακρόαση από τον δκτη μου, δεν έβγαλα κάτι καινούργιο "θα το λύσουμε" είπε, ακόμα το λύνει εδώ και 2 εβδομάδες.

Καλή συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
thanosk98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 10:29 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από thanosk98 »

fsafsa έγραψε:Σε δουλεύουν, αν δεν κάνεις παράπονα εκεί που πρέπει δεν θα σε πάρουν στα σοβαρά, στείλε τα στοιχεία σου, μονάδα που υπηρετείς στο παρακάτω email. dsp@army.gr.


Κι εγώ εκεί καταλήγω πλέον στο ότι με δουλεύουν. Όταν από τους 8 της σειράς μου οι 6 έχουν πάρει άδεια και μόνο εγώ με ένα άλλο παιδί δε μας δίνουν. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Ιούλ 26, 2022 10:26 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Άδειες στη διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Οι κάτοικοι παραμεθορίου (Θράκης) που υπηρετούν σε άλλη πόλη από τη μόνιμη κατοικία τους δικαιούνται ή όχι ΤΑΠ/ΕΤΑΠ; Υπάρχει περίπτωση να πει κανένα περίεργο Στέλεχος "εσύ μένεις δίπλα, τι να τις κάνεις τις ΤΑΠ" ή είναι αναγκασμένοι να τις χορηγήσουν;


Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Κυρ Ιουν 04, 2023 2:27 am.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες