Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε:αυτο εψαχνα, ημουν σιγουρη οτι θα υπηρχε ηδη θεμα... ντ-ν απαντησε μου εκει αν δες! θενξ ΓΜΑΚ


μπορεις ηδη να πας να κοιταξεις την απαντηση μου στο σωστο θεμα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

η βασικη εκπαιδευση ειναι ιδια για ολους, δλδ κ για εποπ κ για φανταρους?
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από dn24 »

ακριβως illy, σχεδον ιδια, με την μονη διαφορα οτι σε εμας στην βασικη μας τα λενε 100 φορες να τα εμπεδωσουμε πχ,(δινουν μεγαλυτερη βαρυτητα στο να τα καταλαβουμε)ενω στους φανταρους οχι τοσο.. το σχολειο μαχητη ομως το δικο μας με των φανταρων, αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγελιο.. απλως καμια σχεση!
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από illy »

Ξερω οτι μιλαμε για εποπ, απλα ειναι μια απο τις αποριες μου... θελω να δω κατα ποσο καποια πραγματα ειναι κοινα για ολους ειτε ειναι αλπος πολιτης ειτε επαγγελματιας οπλιτης κ ξερω οτι η εκπαιδευση των εποπ ειναι περισσοτερο σε διαρκεια... κ μολις μου εδωσες πασα ντ-ν να σε ρωτησω για το σχολειο οποτε ξερεις που θα βρεις την ερωτηση
Dum spiro spero
Κρητη1996

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Κρητη1996 »

Παιδια ξερει κανεις την βασικη εκπαιδευση που κανουν οι εποπ?
D.O.A.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 12:47 pm
Επικοινωνία:

Μηδενική εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.O.A. »

Καλησπέρα.Είμαι ΕΠΟΠ στην πολεμική αεροπορία με πάνω από 15 χρόνια υπηρεσίας. Ούτε με τις υπηρεσίες έχω παράπονα, ούτε με τους προϊστάμενους, ούτε με τις άδειες. Ειμαι μάλιστα σε σχετικά μάχιμη για την αεροπορία ειδικότητα, αμύνης αεροδρομίων για όσους γνωρίζουν σχετικά.

Έχω τεράστια απογοήτευση με την έλλειψη στρατιωτικής εκπαίδευσης που πέρα από το κέντρο εκπαίδευσης στην Τρίπολη υπήρξε σχεδόν μηδαμινή και μάλιστα από την αρχή της σταδιοδρομίας μου που ήμουν νέος με όρεξη και εξαιρετικά αθλητικός.

Έχω κάνει αναφορές για πολλά σχολεία και εκπαιδεύσεις και ούτε ένα δεν εγκρίθηκε ποτέ. Πάντα έβλεπα μια νωχελικότητα και μία αδιαφορία λες και δεν άξιζα να εκπαιδευτώ ή τους ήταν βάρος να προχωρήσω. Έχω κάνει αναφορές για σχολεία χβρπ, ταχυδρομείου, αγγλικών, πληροφορικής,

stinger ακόμα και για σχαλ, κεαπ ή κεοαχ και σε όλα μου κάνανε κόμπλα. Στο μεταξύ γνωρίζω πολύ καλά ότι η ειδικότητα που έχω πάρει μπορεί μια χαρά να συμετάσχει σε όλα αυτά.

Ούτε ποτέ υπήρξα στην υπηρεσία μου ανόητος ή ανεύθυνος ή έδωσα σημεία πως δε μπορώ να ανταπεξέλθω σε ό, τι μου είχε ζητηθεί.

Όπως και να έχει έχω ξενερώσει απίστευτα και το μόνο που περιμένω είναι το συνταξιοδοτικό όριο στα 50, που μακάρι να ισχύσει και ας είναι και 500? το μήνα, να πάω στο χωριό μου να ησυχάσω. Δυστυχώς θέλουνε έναν ανεκπαίδευτο στρατό γιωτάδων που να κάνει τις αγγαρείες και τις δημόσιες σχέσεις τους και τίποτα παραπάνω. Κρίμα.

Πάνος

Μηδενική εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Πάνος »

31 μεεδ είσαι; να σου τρώνε θέσεις τα βύσματα το έχεις σκεφτεί;

D.O.A.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 12:47 pm
Επικοινωνία:

Μηδενική εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από D.O.A. »

Δεν είμαι στη ΜΕΕΔ μόνο και μόνο επειδή δεν ήθελα να μείνω Αθήνα για δέκα χρόνια τουλάχιστον. Αλλά ίσως τελικά έπρεπε να έχω στραφεί εκεί με οποιοδήποτε κόστος. Καλά, αυτό με τα βύσματα το θεωρώ δεδομένο, αλλά δεν παύει να με ενοχλεί και να μην το δέχομαι. Δε θα πάμε πουθενά έτσι.
oldie158
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Αύγ 23, 2010 12:42 pm
Επικοινωνία:

Μηδενική εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από oldie158 »

D.O.A. έγραψε: Δυστυχώς θέλουνε έναν ανεκπαίδευτο στρατό γιωτάδων που να κάνει τις αγγαρείες και τις δημόσιες σχέσεις τους και τίποτα παραπάνω. Κρίμα.

Αυτό. Να βγαίνουν οι υπηρεσίες και να τσουλάει ο καιρός. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
πανος

Μηδενική εκπαίδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από πανος »

D.O.A. έγραψε:Δεν είμαι στη ΜΕΕΔ μόνο και μόνο επειδή δεν ήθελα να μείνω Αθήνα για δέκα χρόνια τουλάχιστον. Αλλά ίσως τελικά έπρεπε να έχω στραφεί εκεί με οποιοδήποτε κόστος. Καλά, αυτό με τα βύσματα το θεωρώ δεδομένο, αλλά δεν παύει να με ενοχλεί και να μην το δέχομαι. Δε θα πάμε πουθενά έτσι.


η ειδικοτητα σου δικαιολογηται για να πας σχαλ, κεαπ και κεοαχ και να περασεις τα σχολεια που αναφερεις;

εχει και χρονια να βγαλει σχολειο η 31 μεεδ

Manolis14
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 18, 2020 5:06 am
Επικοινωνία:

Βασική εκπαίδευση για ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Manolis14 »

Παιδια οι ΕΠΟΠ στην εκπαιδευση μενουν στο στρατοπεδο;
Georgina
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 11, 2021 7:13 pm
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Georgina »

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Πρόκειται, για την προκήρυξη που όλοι αναμένουμε, να κάνω αίτηση και εγώ και ο σύντροφός μου. Δεν είμαστε ακόμα παντρεμένοι. Οι ερωτήσεις μου:

1. Πόσο καιρό διαρκεί η εκπαίδευση;

2. Μετά την εκπαίδευση Να φανταστώ μας μεταθέτουν ανεξάρτητα από προτιμήσεις (για αυτό ανέφερα το δεσμό μου) ;

Σας ευχαριστώ.

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Georgina έγραψε:Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει. Πρόκειται, για την προκήρυξη που όλοι αναμένουμε, να κάνω αίτηση και εγώ και ο σύντροφός μου. Δεν είμαστε ακόμα παντρεμένοι. Οι ερωτήσεις μου:

1. Πόσο καιρό διαρκεί η εκπαίδευση;

2. Μετά την εκπαίδευση Να φανταστώ μας μεταθέτουν ανεξάρτητα από προτιμήσεις (για αυτό ανέφερα το δεσμό μου) ;

Σας ευχαριστώ.



Καλησπερα,

1) Η εκπαιδευση θελει τουλαχιστον 5-6 μηνες.
Ειναι το κεντρο / σχολειο μαχητη, σχολειο ειδικοτητας κτλπ.

2) Διχως να ειμαι 100% σιγουρος, νομιζω πως ναι.
Διοτι εφοσον δεν ειστε παντρεμενοι, τοτε σαφως και δεν φαινεστε για τον Στρατο " μαζι ", οποτε ο καθενας θα παει οπου τον ριξουν.

Αν και σε αυτο μπορει να σε βοηθησει ο Δ. Υ. Κ οταν το δει μιας και εχει περισσοτερες γνωσεις σε αυτο το θεμα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Πέμ Φεβ 11, 2021 7:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Mihalisthegreek
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2021 2:12 am
Επικοινωνία:

Εκπαιδευση ΕΠΟΠ

Δημοσίευση από Mihalisthegreek »

Στη σχολή ποσο καιρό θα είμαστε; Θα έχει εξόδους; Η θα πρεπει να είμαστε πχ μεσα συνέχεια και θα μας καψωνάρουν ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες