Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γιώργο,

Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω ή να σε αποθαρρύνω η γνώμη μου είναι να πας να κάνεις τη θητεία σου πρώτα, να δεις πως λειτουργεί το στράτευμα στην καθημερινότητα του και πως είναι τα πράγματα και μετά να αποφασίσεις εάν επιθυμείς να ενταχθείς στους κόλπους των Ενόπλων Δυνάμεων σε τακτικό επίπεδο.

Παράλληλα, προσπάθησε να αυξήσεις τα μόριά σου και ως έφεδρος και ως πολίτης μετέπειτα και ψάξε καλύτερα την περίπτωση των σωμάτων ασφαλείας για αποκατάσταση.

Αν πάλι θες ντε και καλά για ΕΠΟΠ, υπάρχουν ένα σωρό ειδικότητες του στρατού που ανήκουν στα σώματα και ζητούν μόνο απολυτήριο λυκείου. Ήδη μου έρχονται στο μυαλό καμιά δεκαριά.

Άβαταρ μέλους
George_Trls
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από George_Trls »

D.Y.K έγραψε:Γιώργο,

Χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω ή να σε αποθαρρύνω η γνώμη μου είναι να πας να κάνεις τη θητεία σου πρώτα, να δεις πως λειτουργεί το στράτευμα στην καθημερινότητα του και πως είναι τα πράγματα και μετά να αποφασίσεις εάν επιθυμείς να ενταχθείς στους κόλπους των Ενόπλων Δυνάμεων σε τακτικό επίπεδο.

Παράλληλα, προσπάθησε να αυξήσεις τα μόριά σου και ως έφεδρος και ως πολίτης μετέπειτα και ψάξε καλύτερα την περίπτωση των σωμάτων ασφαλείας για αποκατάσταση.

Αν πάλι θες ντε και καλά για ΕΠΟΠ, υπάρχουν ένα σωρό ειδικότητες του στρατού που ανήκουν στα σώματα και ζητούν μόνο απολυτήριο λυκείου. Ήδη μου έρχονται στο μυαλό καμιά δεκαριά.

Αυτο που φοβάμαι δυκ ειναι οτι δεν θα ζητήσουν ΕΠΟΠ οπλα-σωματα (κατα επέκταση παντου θα θελουν θεσεις με πτυχία) ή αν ζητήσουν, θα είναι μονο φέτος και θα το χάσω. Δεν ξέρεις τι άγχος ειναι για κάποιον που το ήθελε αυτό πριν βγει στο φως ενδεχόμενο προκήρυξης για την μονιμότητα και πάει λεγοντας. Αλλά ναι έχεις δίκιο στο ότι πρεπει να τα δω απο μέσα, γιατί πολλοί αλλάζουν γνώμη. Αλλα γνώμη αλλάζουν αυτοι που δεν το ήθελαν πραγματικά.

Άβαταρ μέλους
George_Trls
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από George_Trls »

Οπως και να χει, εδω είμαστε να τα δούμε ολοι παρεα, ευτυχώς εχουμε και εσας που μας καθοδηγείται και βοηθατε την κατάσταση.
XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από XristosMP »

Γιωργο με ολη την καλη διαθεση στο λεω οτι καλο θα ηταν να εκανες τη θητεια σου πρωτα, διοτι μπορει να καταληξεις να βριζεις σαν αρκετα παιδια της ηλικιας σου τον στρατο οσο θα εισαι μεσα. Αν δεις με την απολυση σου, οτι σου αρεσε, καλως.
Άβαταρ μέλους
George_Trls
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από George_Trls »

NΑι Χρηστο συμφωνω σε αυτό, δεν ξέρω αν ειναι οπως το εχω στο μυαλό μου (δεν το εχω όπως το εχουν πολλοί ότι ειναι αμερικανικος στρατός κλπ), αλλά μου φαίνεται οτι όπως θα ήθελα να μπω μόνιμος απο πανελλήνιες, έτσι είναι και τώρα. Δηλαδή την νοοτροπία του στρατού του δικού μας, την εχω ψαξει, παιρνω γνώμες απο ώριμους ανθρώπους και οχι απο παιδάκια και σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που διαθέτω, πιστεύω ταιριαζω στον στρατό και εκεινος σε μενα. Το λενε και αρκετοί γύρω μου. Βέβαια θα δείξει κι απο κοντά, απλα φοβάμαι μην χαθεί η μοναδική μου ευκαιρία. Θα δουμε με το πρώτο φεκ τι θα δείξει και θα κινηθω ανάλογα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Το απολυτήριο λυκείου θα είναι πάντα η βάση για ΕΠΟΠ στις ειδικότητες απορρόφησης πολλών θέσεων (πεζικό, τεθωρακισμένα, πυροβολικό). Το πτυχίο είναι απαραίτητο μόνο σε θέσεις εξειδίκευσης (πχ απόφοιτοι ΕΠΑΛ για τεχνίτες μηχανικού ή τεχνικού ή οπουδήποτε τέλος πάντων) και σε θέσεις διοικητικής μέριμνας (πχ απόφοιτοι ΑΕΙ ή ΤΕΙ οικονομικών σχολών για το οικονομικό ή πληροφορικοί για το έρευνας πληροφορικής).

Το ζήτημα είναι πόσες θέσεις θα δοθούν και που.

XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από XristosMP »

Τι καινουριο γραφουν αυτα τα αρθρα;
Άβαταρ μέλους
George_Trls
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από George_Trls »

Τίποτα καινούριο. Απλά έχουν γίνει πολλά τα άρθρα, που σημαίνει έχει δρομολογηθεί και θα γίνει κατι άμεσα.
Άβαταρ μέλους
Mortar
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2020 1:46 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Mortar »

Άρθρα υπήρχαν παντα. Επίσημες εξαγγελίες σπάνια. Τώρα έγιναν από το το ΥΠΕΘΑ όποτε μέσα στους επόμενους 4 μήνες θα βγει θεωρώ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ενδεχομένως το επόμενο διάστημα να έχουμε τα ΦΕΚ με τις γραμματικές γνώσεις που θα απαιτούνται με τις ειδικότητες για Στρατό Ξηράς και Πολεμική Αεροπορία.
Lab93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 29, 2020 2:33 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από Lab93 »

Το ότι έβγαλαν φεκ πρώτα για το ναυτικό ίσως σημαίνει ότι θα βγει πρώτα προκηρυξη για ναυτικό;
XristosMP
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1310
Εγγραφή: Τρί Αύγ 11, 2020 1:44 pm
Επικοινωνία:

Προκήρυξη για ΕΠΟΠ (2020)

Δημοσίευση από XristosMP »

Μακαρι. Χεχεχε
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες