ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
NLX

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NLX »

Μου ήρθε το σημείωμα κατάταξης για Ειδικές Δυναμεις - ΚΕΕΔ Νεα Πέραμος και θέλω να ρωτήσω 2 πράματα:

1- Με έχουν βάλει ΥΕΑ είμαι απόφοιτος Ι. Ε. Κ έχω ελπίδες να γίνω εφέδρος ή παίρνουν οποιο έχει τελειωση Τ. Ε. Ι και πάνω. Σε περίπτωση που "κοπώ" απο Υ. Ε. Α Θα παραμείνω Ειδικές Δυνάμεις Ή Θα με Πάνε Πεζικό.

2- Αλλο ΚΕΕΔ είναι της Νεας Περάμου και άλλο του Μεγάλου Πέυκου.

Ευχαριστώ

Υ. Γ Φίλε yard συγχαρητήρια για την καλή δουλειά στο site.

Anonymous

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλε NLX απο όσα γνωρίζω ένα ΚΕΕΔ (Κέντρο Εκπαίδευσης Ειδικών Δυνάμεων) υπάρχει και αυτό είναι στο Μεγάλο Πεύκο. Όσο για το ερώτημα που έθεσες για ΥΕΑ (Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός), παίρνουν όσους έχουν τελειώσει Λύκειο και άνω! Όλοι αυτοί έχουν ένδειξη για ΥΕΑ και αν δεν το γράφει στο φύλλο κατάταξης (σε σένα το γράφει) το δηλώνεις εκ των υστέρων! Βέβαια υπάρχουν και κάποια τεστ (γραπτά-αθλητικά) αλλά είναι πολύ εύκολα! Το θέμα είναι να βγάλεις και κάποιο αξιόλογο μέσο όρο (διότι θα εχούν και άλλοι, ένδειξη για ΥΕΑ). Σημείωσε όμως ότι πολλοί λίγοι είναι αυτοί που θέλουν να πάνε (5 μήνες παραπάνω θητεία)! Βέβαια έχει και τα θετικά του (αυτό είναι άλλο θέμα) αλλά 5 μήνες παραπάνω θητεία; Και ίσως 7 από την επόμενη ΕΣΣΟ (ΦΕΚ-8μηνη θητεία), το οποίο μάλλον θα καταργήσει και την κατάταξη των εφέδρων στο σώμα των Ειδικών Δυνάμεων. Εγω θα έλεγα προλαβαίνεις δεν προλαβαίνεις! Σε περίπτωση που κοπείς από ΥΕΑ... ΝΑΙ παραμένεις κανονικά στις Ειδικές Δυνάμεις!

Υ. Γ Συγνώμη που εξηγώ τι σημαίνουν τα αρχικά ΥΕΑ και ΚΕΕΔ (σίγουρα θα ξέρεις αλλά υπάρχουν και πρόσωπα που δεν γνωρίζουν!

Anonymous

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

ΜΠΟΡΕΙΤΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΠΟΙΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΥΕΑ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝΕικόνα
MOIKAN
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 6:07 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από MOIKAN »

ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΡΑΤΑΡΧΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΝΑ ΚΑΤΑΤΑΓΩ ΥΕΑ ΕΙΔΙΚΩΝ Δ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ Κ ΠΟΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΕΔ Κ ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Ας ξεκινήσουμε από το γεγονός ότι δυστυχώς δεν γνωρίζω τα πάντα για τον στρατό και τη θητεία. Προσπαθώ απλά να βοηθήσω όποτε μπορώ.

Όπως γράφω και σε σχετικό (ελλιπές) άρθρο , στο Δελτίο Απογραφής Εφέδρου που συμπληρώνεις όταν περνάς περιοδεύων μπορεί να δηλώσεις ότι σε ενδιαφέρουν οι Ειδικές Δυνάμεις.

Εάν παρόλα αυτά δεν σε πάρουν εκεί, μπορείς να παρουσιαστείς κανονικά σε οποιοδήποτε Κέντρο Εκπαίδευσης του Στρατού Ξηράς και να ζητήσεις εκεί να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις. Και αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα σε πάρουν.

Τέλος, όπως μπορείς να διαβάσεις στο άρθρο για τους ΥΕΑ , υπάρχουν ορισμένες προϋποθέσεις για να επιλεγείς ως ΥΕΑ, και ορισμένες δοκιμασίες που θα πρέπει να περάσεις για να γίνεις ΔΕΑ .

SSSSS

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από SSSSS »

PAIDIA EGW DHLOSA EIDIKES DYNAMEIS KAI TO XARTI MOU EPANW EGRAFE Y.E.A TI SHMAINEI AYTO KAI MPAINO TRITH KAI 13 FLEVARHΕικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από yandr »

Το ερώτημα είναι σε ποιο στρατόπεδο κατατάσσεσαι.

Η ένδειξη ΥΕΑ σε ενημερώνει απλά ότι είσαι υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός και δεν έχει σχέση με το που θα υπηρετήσεις.
σ

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από σ »

Καλησπερα παιδια. Ξερει κανενας τι σχολη περνανε οι καταδρομεις δοκιμοι; Μου ειπαν το κεαπ. Μηπως περνανε και απο σχ. Αλ.
Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Από ό, τι έχω ακούσει, περνάν πρώτα τη ΣΕΑΠ (με τους ΔΕΑ Πεζικού) και μετά κάνουν την πλήρη εκπαίδευση ΕΔ, ανάλογα με το συγκεκριμένο αντικείμενο (ορεινοί καταδρομείς, αμφίβιοι, κλπ).

Guests

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Guests »

Νομιζω οτι εδω και κανα δυο χρονια δεν περναν πλεον σχ. αλ.

Anonymous

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

kalispera mou exi er8i to xarti gia idikes dinamis kai parousiazome stis 7 noemvri.to xarti exi pano kai tin endiksi ΥΕΔ.Etsi 8a i8ela na ma8o an epilekso ΥΕΔ kai peraso tis exetasis 8a paramino ΕΔ;gt kapou akousa oti meta tin ekpedeusi stin rentina megalo pososto pigenoune apo ΕΔ peziko.ego omos 8elo apoklistika ΕΔ.to rotao auto gia na mi tin patiso .kai ama ine na simvi auto na po otan parousiasto oti den 8elo na pao ΥΕΔ.parakalo as me voi8isi kapios
Elias

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Elias »

filarako kai ego parousiazomai 7 nombriou eidikes dynameis kai emena mou exi erthei to xartia gia YEA to psaxno akoma ala leo na to epixeiriso an kai den xero ti tha kerdiso apo afto kai exo akousei oti h ekpaideysh eine arketa sklhrh
Anonymous

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

gnorizo oti i ekpedeusi ine poli skliri ala to 8ema ine oti exo akousi pos parolo pou pigenoume san idikikes dinamis YEA iparxi periptosi na mas pane peziko YEA kai na kanoume kanonika tin ekpedeusi stin rentina sto KEAΠ kai ego auto den to 8elo kai auto prospa8o na ma8o an ali8euoun ola auta.
Elias

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Elias »

Mia apo ta idia den thelo na pao peziko san YEA thelo na synexiso stis eidkes dynameis!An matheis kati gia YEA pes tpt na xeroume pou patame :)
Anonymous

ΥΕΑ στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Θα σας στεναχωρησω παιδια αλλα εχει δικιο ο Noname. Υπαρχει περίπτωση να πας ΥΕΑ ειδικων δυνάμεων και μολις τελειωσεις την εκπαιδευση να σε στείλουν σε μονάδα πεζικού. Αν θελετε τοσο πολυ να γινετε εφεδροι αξιωματικοι ειναι ενα ρίσκο που πρεπει να πάρετε.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: XarisMX11 και 4 επισκέπτες