3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GiorgosN

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από GiorgosN »

Καλησπέρα, διπλή υπηκοότητα (ελλ-κυπ) μονιμος κατοικος ελλάδας 27 χρονών, κατατασομαι στρατο κυπρο τον ιουλιο για 3 μηνες.

Ηθελα να ρωτησω αν εχει κανεις εδω κανει την θητεια αυτη, εμπειριες, τι παιζει με τις αδειες, ποσο αυστηρα ειναι τα πραγματα κτλ.

Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Πάρης

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Πάρης »

Καλημέρακαι γω θα κάνω θητεία κύπρο λόγω διπλής υπηκοότητας αν και επειδή είμαι πάνω από 26 θα κάνω 3 μήνες συνολικά. Από την πρεσβεία μου είπαν οτι εγώ θα δηλώσω που θέλω να πάω πχ λευκωσία, λεμεσσό. Μπορεί κανείς να μου προτείνει που θα είναι καλύτερα; Έχω δίπλωμα μηχανικού Η/Υ και πληροφορικής. Οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία είναι καλοδεχούμενη. Από ρούχα τι πρέπει να πάρω; Να αγοράσω από ελλάδα ή να περιμένω να πάρω από κύπρο

giorgos_kst

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από giorgos_kst »

Καλησπέρακ γω μια Από Τα ίδια μπαίνω τον Ιούλη Οποιος γνωρίζει κάτι θα μας είναι αρκετά χρήσιμο νομίζω...

m3fisto
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 15, 2012 5:26 pm
Επικοινωνία:

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από m3fisto »

Μόλις πέτυχα αυτό. http://www.skopies.net/easyconsole.cfm/id/315

εμείς πότε πρέπει να παρουσιαστούμε;

Άβαταρ μέλους
Εθνοφρουρός
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2011 7:27 am
Επάγγελμα: Ηλεκτρολόγος
Επικοινωνία:

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Εθνοφρουρός »

Καλα τι εγινε εδω; Μοναδα ιχθυοκαλλιεργειας και μαζευτηκαν τοσα ψαρια;:P
1) Προς GiorgosN: Η 3μηνη θητεια θα ειναι ευκολη. Αδειες δικαιουσαι 2 ανα μηνα. Και διανυχτερευσεις 2-3 την εβδομαδα.
2) Προς Παρη: Το που θα δηλωσεις μονιμη κατοικια εξαρταται το αν εχεις συγγενη καπου για να μενεις. Δεν εχει καμια απολυτως σημασια τα προσοντα που εχεις καποιος μιας και οι 3μηνιτες παιρνουν μονο ειδικοτητα τυφεκιοφορου στο πεζικο (Εκτος και αν φυσικα δεν ειναι Ι1). Απο ρουχα μονο σωβρακα παρε. Γιατι εκτος και απο σωβρακα ολα τα αλλα τα στρατιωτικα τα δινει η Ε. Φ.
3) m3fisto : Η μερα ακριβης καταταξης στις αρχες ιουλη εξαρταται απο το στρατολογικο γραφειο της επαρχιας που θα δηλωσεις μονιμη κατοικια... Παραδειγματος χαρην 2/7: Απο λαρνακα 3/7 απο λαρνακα κτλ
Διαβαστε και τις πληροφοριες στο θεμα 6μηνης θητειας πριν λιγες μερες που εχω γραψω γενικες πληροφοριες που ισχουν και για εσας.
Άβαταρ μέλους
Εθνοφρουρός
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2011 7:27 am
Επάγγελμα: Ηλεκτρολόγος
Επικοινωνία:

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Εθνοφρουρός »

Επειδή διακρίνω μια έλλειψη οργάνωσης ιδού η ανακοίνωση με τις ακριβείς ημερομηνίες που "μπαίνει" ο καθένας:
http://www.moi.gov.cy/moi/pio/pio.nsf/0/FA03B87DF084F0A8C2257A05002AC657?Opendocument
Άβαταρ μέλους
Εθνοφρουρός
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 26, 2011 7:27 am
Επάγγελμα: Ηλεκτρολόγος
Επικοινωνία:

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Εθνοφρουρός »

Καλοί πολίτες εύχομαι σε όλους.

1) Κάνατε βολή στο ΚΕΝ;
2) Πόσες βολές κάνατε συνολικά;
3) Κάνατε πυρ και κίνηση;
Xώσου στην άμμο ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ, σαν σπάνιο κοχύλι, κι εμείς πουλιά που διώξαν μας τον Αύγουστο οι εχθροί σου, να ξέρεις θα γυρίσουμε πιστοί στην 'Ανοιξη σου
guest1

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από guest1 »

Γνωρίζει κάποιος τις ημερομηνίες που γίνεται η κτατάταξη στη χειμερινή εσσο;
Άβαταρ μέλους
kalos-anthrwpos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2015 1:50 pm
Επικοινωνία:

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από kalos-anthrwpos »

Καλημέρα σας.

Ελπίζω κατ'αρχάς να μην απαντάω σε λάθος νήμα και να μην έχει ήδη απαντηθεί (έψαξα, αλλά και πάλι).

Είμαι γεννηθείς το 1988 και πήρα αναβολή λόγω σπουδών η οποία λήγει 31/12/2015.

Έχω ελληνική και κυπριακή υπηκοότητα και σκόπευα να μπω στην χειμερινή εσσο του κυπριακού στρατού.
Απ' όσο πληροφορήθηκα, για να γίνει αυτό θα πρέπει είτε να έχω ισχύουσα αναβολή (δεν θα'χω) είτε να μην με έχει καλέσει ακόμα ο ελληνικός στρατός. Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα για αυτές τις λίγες μέρες; Άπαξ και λήξει η αναβολή, αλλά δεν μου έχει σταλεί χαρτί για να καταταγώ, μπορώ να βγω απο την χώρα;

Σας ευχαριστώ πολύ.
Guest

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Guest »

Ρώτησες τη στρατολογική υπηρεσία επί του ζητήματος; Δες το έγγραφο στον παρακάτω σύνδεσμο μήπως και καλύπτεσαιhttps://www.stratologia.gr/pdf/%CE%A0%CE%9B%CE%97%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%91%CE%9A%CE%9F%20%CE%95%CE%9D%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%2022.pdf

Άβαταρ μέλους
kalos-anthrwpos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2015 1:50 pm
Επικοινωνία:

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από kalos-anthrwpos »

Νομίζω το 1 στα Γενικά με καλύπτει. Στρατολογία δεν έχω ρωτήσει ακόμα, θα γίνει άμεσα.

Σε κάθε περίπτωση, ευχαριστώ πολύ.
guest

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από guest »

Όταν μάθεις κάνε τον κόπο να γράψεις και εδώ ώστε να υπάρχει πληροφόρηση
Billemp
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 10, 2015 4:52 pm
Επικοινωνία:

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Billemp »

Καλησπέρα και από μένα και καλη θητεία σε όλους όσους δεν έχουν πάει ακόμα! Εγω θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος 3μηνιτης με ειδικότητα λοιπος οπλίτης ι3-ι4 ο οποίος να αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα με την εξαγορά της υπόλοιπης 6νηνης θητείας του στην Ελλάδα; ρωτάω γιατί ατα δικαιολογιτικα διαβασα ότι χρειάζεται χαρτί απόδειξης ενόπλης θητείας. αν Υπάρχει κάποιος παλιότερος ας απαντήσει. Σας ευχαριστώ
Νοκολας

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Νοκολας »

Έβγαλες καμία άκρη με το Ι3-Ι4; Τι έγινε τελικώς;
Βασίλης

3μηνη θητεία στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Βασίλης »

Τι έγινε τελικά; Βρήκες κάποια άκρη διότι και εγώ ίδια περίπτωση είμαι αλλά ακόμα έχω δύο χρόνια αναβολή μέχρι να πάω να πληρώσω. Σ' ευχαριστώ


Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Παρ Ιουν 09, 2023 4:58 am.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες