Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση

ποια απο τις παραπανω ξενες γλωσσες ειναι ευκολοτερη;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Δεκ 12, 2020 3:21 pm

Αγγλικα
138
34%
Γερμανικα
37
9%
Ιταλικα
175
43%
Γαλλικα
57
14%
 
Σύνολο ψήφων: 407

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
bill3674

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από bill3674 »

Δεν ξερω τι. λετε αλλα τα γερμανικα ειναι γαματη γλωσσα. βρισκεις. ανετα δουλεια. μπορει. να. εχει βαρια προφορα και. μεγαλες. λεξεις. αλλα αμα χεις ορεξη. ειναι τελεια.ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από PRODEATOR »

Παιδιά επίσης και τα ισπανικά είναι έύκολη και πολύ ωραία γλώσσα..
Κωστας

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Κωστας »

Οντως ιταλικα ειναι ευκολοτερα ασχετος εαν δεν ειναι χρησιμα οπως αγγλικα γερμανικα γαλλικα
Eee?

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Eee? »

Τα αγγλικά γιατί είμαστε εξοικειωμένοι. Ταινίες τραγούδια, καθομιλουμένη περίπου. Γενικά εγώ προσωπικά πρέπει να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο μου και στα ελληνικά και στα αγγλικά. Βυθιζομαστε στην καθημερινότητά και καταλειγουμε να περιοριζουμε τόσο το λεξιλόγιο μας που είναι τρομακτικό. Μία όμορφη λύση είναι να αντιγράφουμε ένα κείμενο πχ μία καλή λύση είναι τα δοκίμια... Εμένα προσωπικά μου αρέσει και η ποίηση και σκέφτομαι ανάμεσα στο ημερολόγιο μου να γράφω και κάποια ποιήματα αγαπημένα...

Ο μιμιτισμος και η αντιγραφή σε αυτόν τον βαθμό είναι υγεία.

Επίσης μου αρέσουν τα λεξικά πολύ, ειδικα αυτά που δείχνουν παράδειγμα της χρήσης λέξης με προτάσεις.

Το λεξικό longman είναι Ιδανικό.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από yandr »

Τα ιταλικά είναι ευκολοτερα ή φαίνονται ευκολότερα αν ξέρεις ήδη αγγλικά;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

yandr έγραψε:Τα ιταλικά είναι ευκολοτερα ή φαίνονται ευκολότερα αν ξέρεις ήδη αγγλικά;

Όχι. Αν ξέρεις γαλλικά ή ισπανικά θα σου είναι μακράν πιο εύκολο γιατί η γραμματική και κλίση πχ ανώμαλων ρημάτων είναι πάνω-κάτω η ίδια.

Με τα Αγγλικά θα έχεις εξοικείωση στο λεξιλόγιο, μιας και αρκετές αγγλικές λέξεις προέρχονται από τα Γαλλικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Αύγ 24, 2020 5:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από yandr »

Βασικά το νόημα της ερώτησής μου είναι ότι οι περισσότεροι που λένε ότι τα ιταλικά είναι εύκολα γνωρίζουν ήδη μία ξένη γλώσσα, όπως γαλλικά, αγγλικά ή ισπανικά.

Εάν κάποιος που γνωρίζει μόνο ελληνικά ξεκινήσει Αγγλικά ή Ιταλικά, πόση διαφορά θα βρει στην δυσκολία;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

Εξαρτάται από τους χώρους που συναναστρέφεσαι.

Αν στο σπίτι σου ομιλείται ή ακούγεται περισσότερο η Αγγλική, σου είναι πιο εύκολο να τη μάθεις γιατί εκτίθεσαι άμεσα σε αυτή. Παίζει ρόλο και ότι είναι lingua franca, το ότι βλέπεις Αγγλόφωνες ταινίες χωρίς μεταγλώτιση, ακούς αγγλόφωνα τραγούδια κλπ, που δεν συμβαίνει με τα Ιταλικά, εκτός και αν έχεις γονέα από Ιταλία.

Βέβαια τώρα με το Internet θα είναι πιο εύκολο να καταλαβαίνεις λίγο πιο εύκολα μια άγνωστη σε εσένα γλώσσα γιατί έχεις άμεσα διαθέσιμο ό, τι οπτικοακουστικό υλικό θες, που δεν το είχες πριν 20-25 χρόνια.

Ο πατέρας μου που ήταν του 1941, έμαθε πολύ καλά Γαλλικά αλλά δεν μπόρεσε ποτέ να μάθει Αγγλικά, τσάτρα-πάτρα και ας ήταν προγραμματιστής. Και όχι μόνο αυτό, ξέχασε και τα Γαλλικά που είχε μάθει γιατί ακριβώς δεν είχε τη δυνατότητα να την ομιλεί έστω και περιστασιακά όπως όταν ήταν στο σχολείο. Που θεωρητικά τα Αγγλικά είναι πιο εύκολη προς την εκμάθηση γλώσσα.

Αντιθέτως η μητέρα μου, Ελληνίδα μεγαλωμένη στο Σουδάν, πρώτα έμαθε Αραβικά που τα σιχαινόταν και μετά Αγγλικά. Εν αντιθέσει με τον αδελφό της που την μιλάει ακόμη και στα 75 του άψογα, το αυτό και με τα Αγγλικά. Και οι 2 ήταν εκτεθειμένοι σε εργασιακό περιβάλλον που τα Αγγλικά ήταν no brainer.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Αύγ 24, 2020 9:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Aee?

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Aee? »

Έχω την αίσθηση ότι τα Αγγλικά υπερτερούν. Είναι και συναρπαστικά σαν γλώσσα, μία λέξη μπορεί να χει τόσο διαφορετική σημασία.. Αυτό που είναι πολύ ενδιαφέρον είναι οι λέξεις με ελληνική ρίζα.
BlackBeret

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από BlackBeret »

Γερμανικά και ξερό ψωμί.

Η Γερμανία έχει πολλές ευκαιρίες για επαγγελματική αποκατάσταση σε πάρα πολλούς τομείς, από πληροφορική και ιατρική, μέχρι και χειρωνακτικές εργασίες. Υψηλή αλλά χαμηλότερη από την Ελλάδα φορολογία, πολύ καλές δημόσιες υπηρεσίες, και χαμηλή ανεργία - παρά τον κορωνόϊό δεν θα αυξηθεί πολύ και έχουν και σοβαρό δημογραφικό πρόβλημα - από φέτος θα αρχίσουν να βγαίνουν στην σύνταξη οι baby boomers.

Το κλειδί για αυτόν τον κόσμο είναι η Γερμανική γλώσσα. Και όχι, δεν είναι τόσο άσχημη όσο ακούγεται.

Για κάποιον που είναι άνεργος στην Ελλάδα και δεν μπορεί να κάνει αυτό που γουστάρει πραγματικότητα (πολλοί σφάζονται για θέσεις στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα πέφτουν πολλά κεφάλια - οι προοπτικές στην Ελλάδα λιγοστεύουν), τα Γερμανικά μπορούν κυριολεκτικά να αλλάξουν την ζωή του εάν τα μάθει καλά.

Χαιρετίσματα από την Φρανκφούρτη.

Επισκέπτης

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σκέφτομαι να δώσω για proficiency. Έχω πολλά χρόνια όμως να ασχοληθώ με τα Αγγλικά και θέλω να δώσω κάποιο εύκολο τεστ που να αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ. Ποιο μου προτείνετε; Ευχαριστώ!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

Κοίταξε για το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας και τα μαθήματα Αγγλικών που προσφέρει το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο. Μπορείς να το κάνεις και εξ'αποστάσεως.

https://rcel2.enl.uoa.gr/kpgeschool/

https://rcel2.enl.uoa.gr/kpg/files/KPG_Perigrafites.pdf

Επισκέπτης

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σ'ευχαριστώ Nassos. Σε πόσο σύντομο χρονικό διάστημα μπορεί να το αποκτήσει κανείς; Διότι ψάχνω κάποιο να το πάρω σχετικά άμεσα.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιταλικά vs Aγγλικών vs Γερμανικών vs Γαλλικών

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν το γνωρίζω.

Αν το θές λίαν συντόμως, δες το παρακάτω άρθρο για τα πιστοποιητικά που αναγνωρίζει το ΑΣΕΠ αναλόγως του επιπέδου γνώσεων.

https://www.asep.gr/guide/1K_2020/englishproof.html
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες