Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΤΖΙΜΑΡΑΣ

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από ΤΖΙΜΑΡΑΣ »

Καλησπερα. μου ηρθε το χαρτι για να παρουσιαστω αλλα λογο θεματων μου θα ηθελα να παρω απαλλαγη. θα πρεπει να παρουσιαστω στο στρατοπεδο κ απο εκει να με στειλουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο; η πρεπει να περασω απο φρουραρχειο κ να παρουσιαστω στο στρατοπεδο με αυτο το χαρτι?
Αστραχαν

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Αστραχαν »

Γεια σας.
13/1 παρουσιαζομαι, αλλά δεν μου έχει έρθει το χαρτί ακόμα.
Μπορώ να απευθυνθώ κάπου σε περίπτωση που αργήσει
Μπορώ να κάνω την διαδικασία χωρίς το χαρτί;

Άβαταρ μέλους
antreas606
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 9:38 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από antreas606 »

Καλησπέρα σε όλους.Μόλις έληξε η αναβολή από το πανεπιστήμιο που είχα τα τελευταία 9 χρόνια, και θα πρέπει να παρουσιαστώ β' εσσο τον Μάρτιο. Θα ζητήσω αναβολή για Ι5 καθώς έχω χαρτί από ψυχίατρο, γνωμάτευση απ'τον Απρίλη. Προφανώς θα ξαναβγάλω και πιο πρόσφατη γνωμάτευση, αλλά η ερώτηση μου είναι η εξής:

Συνήθως πότε έρχεται το χαρτί που σε καλούν στρατό; Πόσο πιο πριν είναι καλό να πάρω τη γνωμάτευση από ψυχίατρο;

Τέλος, παρ'όλο που το πάω για ι5, αν έχω βύσμα για να μείνω στην πολή μου και να μη με στείλουν Έβρο, να το βάλω και να πάω έτσι κ αλλιώς φρουραρχείο για αναβολή και απαλλαγή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, καλή χρονιά να έχουμε!

Μπάμπης

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Μπάμπης »

Καλησπέρα

Χρειάζεται πλέον να πάμε μετά το φουραρχείο στο 424 ΣΝΕΝ στην Πεντέλη ή έχει στο φουραρχείο ψυχίατρο;

Ευχαριστώ

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

Μπάμπης έγραψε:Καλησπέρα

Χρειάζεται πλέον να πάμε μετά το φουραρχείο στο 424 ΣΝΕΝ στην Πεντέλη ή έχει στο φουραρχείο ψυχίατρο;

Ευχαριστώ



Εγώ απο εμπειρία που είχα στο φρουραρχείο τον Ιούλιο που μας πέρασε έιναι ότι, εφόσον έχεις γνωμάτευση από ψυχίατρο (είτε απο δημόσιο είτε απο ιδιώτη δεν παίζει ρόλο) τώρα πλέον έχει στο φρουραρχείο ψυχολόγο και εκεί σου κάνουν τα χαρτιά και μετά τα πας στο ΡΟΥΦ και περιμενεις να ερθει χαρτί για να περασεις απο επιτροπή απαλλαγών στο 401, όπου εκεί πάλι θα πρέπει να έχεις μαζί σου την γνωμάτευση απο τον ψυχίατρο. Αυτη ήταν η εμπειρία μου απο τον Ιούλιο που μας πέρασε.

Τώρα αν πας χωρις γνωματευση απο ψυχίατρο στο φρουραρχείο για αναβολη/απαλλαγη τοτε δεν γνωρίζω τι γινεται σε αυτην την περίπτωση και δεν θελω να σου πω κατι και να μην ισχύει.

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

antreas606 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.Μόλις έληξε η αναβολή από το πανεπιστήμιο που είχα τα τελευταία 9 χρόνια, και θα πρέπει να παρουσιαστώ β' εσσο τον Μάρτιο. Θα ζητήσω αναβολή για Ι5 καθώς έχω χαρτί από ψυχίατρο, γνωμάτευση απ'τον Απρίλη. Προφανώς θα ξαναβγάλω και πιο πρόσφατη γνωμάτευση, αλλά η ερώτηση μου είναι η εξής:

Συνήθως πότε έρχεται το χαρτί που σε καλούν στρατό; Πόσο πιο πριν είναι καλό να πάρω τη γνωμάτευση από ψυχίατρο;

Τέλος, παρ'όλο που το πάω για ι5, αν έχω βύσμα για να μείνω στην πολή μου και να μη με στείλουν Έβρο, να το βάλω και να πάω έτσι κ αλλιώς φρουραρχείο για αναβολή και απαλλαγή;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, καλή χρονιά να έχουμε!



Εγώ που ρώτησα οταν είχα πάει φρουραρχείο τον Ιούλιο για αναβολή, μου είπαν η γνωμάτευση να είναι έως 2 μηνες πριν, π. Χ. Αν είναι να σου έρθει το χαρτι Μάρτιο, την γνωμάτευση πρέπει να την έχεις βγάλει μέσα στον Γενάρη/Φλέβάρη ή ακομα και Μάρτιο (Εγώ την έβγαλα λιγες μερες πριν την ημερομηνια που ελεγε το χαρτι) Εμένα το χαρτί μου ήρθε γύρω στις 10-12 μέρες πριν. Τώρα για τα υπόλοιπα που αναφέρεις στο ποστ, δεν ξέρω να σου απαντήσω.

xristos1925
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Παρ Μαρ 16, 2018 6:42 am
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από xristos1925 »

ΤΖΙΜΑΡΑΣ έγραψε:Καλησπερα. Μου ηρθε το χαρτι για να παρουσιαστω αλλα λογο θεματων μου θα ηθελα να παρω απαλλαγη. Θα πρεπει να παρουσιαστω στο στρατοπεδο κ απο εκει να με στειλουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο; Η πρεπει να περασω απο φρουραρχειο κ να παρουσιαστω στο στρατοπεδο με αυτο το χαρτι;


Αν έχεις γνωματευση για το πρόβλημα σου, πας μέχρι και 5 εργασιμες πριν την ημερομηνια που αναφερει το χαρτι στο φρουραρχειο με την γνωματευση σου, το χαρτι καταταξης και την ταυτότητα σου, και αναλογως αν ειναι για αναβολη/απαλλαγη αναλογα τι λεει η γνωματευση σου αποφασιζουν και οτι γραψει εκει ο γιατρος και σου κανουν τα χαρτια για να τα πας στην Στρατολογια και μετα περιμενεις χαρτι να σου έρθει για να περασεις απο επιτροπη απαλλαγων οπου και εκει θα πρεπει να εχεις παλι μαζι σου την γνωματευση απο γιατρο.

Αστραχα

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Αστραχα »

επικοινώνησαε με την στρατολογία και μου είπαν πως εάν δεν έρθει το σημείωμα να περάσω να μου το επανεκδώσουν.Το χαρτί δεν μου έχει έρθει ακόμα και εάν δεν έρθει και αύριο θα περάσω από το Ρουφ να μου το βγάλουν.

Σε περίπτωση που μου το βγάλουν και έρθει και το "χαμένο" στην αστυνομία, εάν δεν πάω να το πάρω θα υπάρξει πρόβλημα.

Γίνεται να κάνω την διαδικασία αναβολής μέσω φρουραρχειου ακόμα και την μέρα που παρουσιάζουμε; Εάν δεν προλάβω, ποια διαδικασία ακολουθώ μέσω στρατοπέδου;

Άβαταρ μέλους
antreas606
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 9:38 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από antreas606 »

Σ'ευχαριστώ αδερφέ.

Από τη στιγμή που έρθει το χαρτί και με καλέσουν πάω με το χαρτί του ψυχίατρου όσο νωρίτερα γίνεται φρουραρχείο;

sergio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 9:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από sergio »

Καλησπέρα,

Σήμερα παρέλαβα το σημείωμα κατάταξης μου για τις 21 Γενάρη στον Έβρο. Τα οικονομικά μου αυτή την περίοδο δεν είναι και στα καλύτερα τους (πήρα στεγαστικό δάνειο πριν κάτι μήνες, βοηθάω οικονομικά τους γονείς μου κτλ.), οπότε το να πάω τώρα στρατό θα με φέρει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Μονόδρομος για εμένα είναι να πετύχω μια διετή ή τουλάχιστον ετήσια αναβολή, ώστε να πατήσω στα πόδια μου. Να τονίσω ότι θέλω αναβολή και όχι απαλλαγή από τον στρατό.

Σε γενικές γραμμές έχω καταλάβει την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω διαβάζοντας αυτό το topic (και όχι μόνο), αλλά θέλω να μεγιστοποιήσω τις πιθανότητες μου να πάρω αναβολή, οπότε θα ήθελα να κάνω κάποιες διευκρινίστηκες ερωτήσεις:

1. Γνωρίζω πως μπορώ να απευθυνθώ στο φρουραρχείο της περιοχής μου 5 εργάσιμες μέρες πριν την επίσημη κατάταξη μου, όμως υπάρχει πιθανότητα να με δεχτούν πιο πριν; Το έχει κάνει κανείς;

2. Θα χρειαστεί να περάσω από επιτροπή απαλλαγών από την στιγμή που χρειάζομαι μόνο αναβολή; Αν ναι, τότε πόσος χρόνος θα χρειαστεί για όλα αυτά; Δεν θα προλάβω μέχρι την ημερομηνία κατάταξης μου (21 Γενάρη) έτσι...

3. Έχω διαβάσει και ακούσει διάφορα, αλλά δεν ξέρω με τι δικαιολογία πρέπει να προσεγγίσω καλύτερα την επιτροπή ... Θα μετρήσει ως αιτιολογία το οικονομικό ή δίνουν αναβολή μόνο για λόγους υγείας; Να πω την αλήθεια, έχω κάποια θέματα υγείας (είχα "τρυπά στην καρδιά" μικρός αλλά έχει κλείσει, τραύμα στο γόνατο, υπέρταση, τραυλίζω), αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτά θα μετρήσουν.

4. Αν τελικά χρειαστεί να επικαλεστώ ψυχολογικούς λόγους, θα πρέπει να απευθυνθώ άμεσα σε ψυχίατρο, μπας και μου βγάλει κανένα χαρτί για το άγχος κτλ. Γενικά είμαι αγχώδης και αγχώνομαι σχετικά εύκολα, οπότε έχει μια βάση αυτή η αιτιολογία.

5. Συνέχεια του (4) : Αν τελικά καταφέρω να πάρω αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, θεωρείται αυτό ως το λεγόμενο "τρελόχαρτο" ή εκείνο αφορά μόνο την περίπτωση της απαλλαγής; Επηρεάζει κάτι άλλο αυτό;

Όποιος γνωρίζει κάτι, παρακαλώ να απαντήσει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Aπάντηση

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Aπάντηση »

Καλησπέρα

Αναβολές δίνουν σχετικά εύκολα (εδώ και ακόμα και απαλλαγή δίνουν εύκολα). Ένα παιδί που ήταν μαζί μου όταν πήγαμε με τον γιό μου να κάνουμε την διαδικασία αναβολής (φρουραρχείο κλπ) είχε πει ακριβώς τα ίδια με σένα, ότι δεν θέλει να πάρει απαλλαγή, απλά δεν μπορεί να παρουσιαστεί αυτήν την χρονική περίοδο, και του την δώσαν την αναβολή, χωρίς να χρειαστεί να τους πει ψέμματα ή κάτι τέτοιο. Το πόσο διάστημα του έδωσαν δεν το γνωρίζω, απλά από την εμπειρία μου, με όσους στρατιωτικούς συναναστράφηκα στην όλη διαδικασία ήταν όλοι ευγενικοί και θέλαν να βοηθήσουν, οπότεωχεις κανένα πρόβλημα να πάρεις την αναβολή. Δεν πρόκριτε να σε δεχτούν πιο πρίν από τις 5 μέρες από την ημερομηνία κατάταξης σου, οπότε μην χαλάσεις την ώρα σου και πας πιο νωρίς απότι πρέπει. Λογικά θα σου δώσουν αναβολή είτε για κοινωνικούς, είτε για "λόγους υγείας", και μην φοβάσαι δεν φαίνονται πουθενά. Το λεγόμενο "τρελόχαρτο" είναι το ι5. Εσύ θα έχεις απλά αναβολή

Απλά πήγαινε, πες τους την αλήθεια, και ότι θες να υπηρετήσεις απλά όχι αυτην την στιγμή, και θα στην δώσουν. Αν μια στο εκατομμύριο πέσεις σε κανέναν μυστήριο και σου πει όχι, πήγαινε παρουσιάσου κανονικά, και ζήτα από το στρατόπεδο αναβολή, και εκεί τις δίνουν για πλάκα

ΑΝΔΡΕΑΣ

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ »

Καλησπερα περιμενω ψαρτι τον μαρτιο β ΕΣΣΟ εχω γνωματευση απο ψυχολογο οτι παρακολουθουμε εδω και 2 χρονια και εχω εμφανισει συμπτωματα εντοχου στρες εφιδρωσης αγχωδης διαταραχη κλπ λογω μιας επεμβασης ν/χ που ειχ κανει στο παραλθον... θα ιατηθω να με εξετασει γιατρος απο το 401 εχω χαρτι απο τον ψυχολογο και απο τον ιατρο που μου εκανε την επεμβαση αλλα και μια εισαγωγη λογω επιληψιας και την συνταγη με την αντιεπιληπτικη αγωγη που λαμβανω... υπαρχει περιπτωση να μην εγκριθει η απαλλαγη;
Νίκος Γ.

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από Νίκος Γ. »

Καλησπέρα παιδιά

εχω κ εγώ μια ερώτηση κ Ευχαριστώ εκ των προτέρων αν μπορέσει να απαντήσει κάποιος.

Εργάζομαι στη Γερμανία, η αναβολή έληξε στις 31.12.2019 που είχα πάρει λόγω σπουδών.

Η ερώτηση είναι αν γίνεται ο πατέρας μου με εξουσιοδότηση στο όνομα μου να καταθέσει την αίτηση για αναβολή για κοινωνικούς και οικονομικούς λόγους ( πολύτεκνοι , δάνειο, μητέρα συνταξιούχος), ώστε να μην χρειαστεί να κατέβω Ελλάδα αυτοπροσώπως (;) .

Πρέπει να την καταθέσει στο ΚΕΠ της περιοχής την αίτηση για αναβολή ή πρέπει να πάει στη στρατολογία (;)

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο

sergio
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 9:14 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από sergio »

Καλησπέρα,

Έλπιζα πως θα υπήρχε κάποιος τρόπος να κάνω όλη την διαδικασία πιο πριν και να είναι πιο σίγουρο το αποτέλεσμα, αλλά μάλλον σε τέτοια θέματα ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Όπως και να΄χει, ευχαριστώ για την απάντηση!

Κάτι ακόμα, παίζει να μπορέσω να κάνω αναβολή για κοινωνικούς λόγους (ως τελευταία λύση) στο φρουραρχείο ή πρέπει να πάω άμεσα στην στρατολογία ώστε να κάνω εκεί το αίτημα; Δεν θα έχω πρόβλημα αν τελικά καταφέρω να πάρω αναβολή για λόγους υγείας ενώ παράλληλα εγκριθεί και η αναβολή για κοινωνικούς λόγους;

mboxre
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2019 4:35 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή - απαλλαγή μέσω Φρουραρχείου (2020)

Δημοσίευση από mboxre »

Σήμερα πέρασα για δεύτερη και (ελπίζω) τελευταία φορά τη διαδικασία του Φρουραρχείου, οπότε σκέφτηκα να γράψω την εμπειρία μου γιατί μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάποιους. Έφτασα στο Φρουραρχείο Αθηνών γύρω στις 07:45. Υπήρχε μια ουρά στην πύλη αλλά κινήθηκε γρήγορα. Στη συνέχεια περάσαμε όλοι στο χώρο του Φρουραρχείου όπου ένας ένστολος μας εξήγησε πως όσοι είναι για παθολογικούς λόγους θα πάρουν παραπεμπτικό για το 401, ενώ για ψυχολογικούς θα "εξεταστούν" εκεί. Να αναφέρω εδώ για όσους αναρωτιούνται, πως τα χαρτιά που είχα μαζί μου ήταν:

  • Αστυνομική ταυτότητα
  • Σημείωμα κατάταξης (το παρέλαβα από το Α. Τ. Της περιοχής μου)
  • Γνωμάτευση ιδιώτη ψυχιάτρου
Η συντριπτική πλειοψηφία ήμασταν εκεί για ψυχολογικούς λόγους, οπότε μας οδήγησαν σε μια σκηνή με παγκάκια (είχε πολύ κρύο το πρωί) έξω από το κοντέηνερ στο οποίο βρίσκονταν η ψυχίατρος. Ένας-ένας περάσαμε μέσα, η διαδικασία εντελώς τυπική, η ψυχίατρος απλώς αντέγραφε τη γνωμάτευση του χαρτιού που έφερνε ο καθένας. Όταν τελείωσε αυτό, έφυγα με ένα χαρτί με τίτλο "Γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής" όπου έγραφε τη διάγνωση, και την ένδειξη για αναβολή/απαλλαγή (στην περίπτωσή μου έγραφε Ι5 καθώς έχω συμπληρώσει 2 χρόνια αναβολών), καθώς και με ένα χαρτάκι με τίτλο "Παραπεμπτικό σημείωμα ιατρού μονάδας". Στην έξοδο απ' το Φρουραρχείο υπήρχε μια μικρή σκηνή με ένα άτομο της στρατολογίας που απλά έριχνε μια τελευταία ματιά στα χαρτιά, για να αποφυγούν λάθη (φαντάζομαι τυπογραφικά, συμπλήρωσης κλπ κλπ). Με αυτά φεύγω από το Φρουραρχείο και πάω στη Στρατολογία στο Ρουφ. Εκεί συμπληρώνω μια υπεύθυνη δήλωση και δίνω:

  • Σημείωμα κατάταξης (βλ. Παραπάνω)
  • Γνωμάτευση Υγειονομικής Επιτροπής (από Φρουραρχείο)
  • Παραπεμπτικό σημείωμα ιατρού μονάδας (επίσης από Φρουραρχείο, το χαρτάκι)
  • Την υπεύθυνη δήλωση που μόλις είχα συμπληρώσει
Επίσης έδειξα την ταυτότητά μου. Αφού έγιναν όλα αυτά, η υπάλληλος τύπωσε μια αίτηση με τα στοιχεία μου και μου ζήτησε να κοιτάξω και να επιβεβαιώσω ότι ήταν όλα οκ. Αφού έγινε και αυτό, με ενημέρωσε ότι θα έρθει συστημένη επιστολή για να περάσω από την επιτροπή απαλλαγών εντός 20 ημερών. Αν αυτό δε συμβεί, μπορώ να πάω ξανά εκεί (στο Ρουφ) και να το εκτυπώσω επί τόπου.

Μετά έφυγα για σπίτι.

Σε 20 μέρες-1 μήνα ξεμπέρδεψα (ελπίζω) οριστικά (αυτό κι αν το ελπίζω!)

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης