Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι πρέπει να έχεις χαρτί ιατρού, και όχι δεν υπάρχει θέμα αν είναι από ιδιώτη. Έτσι και αλλιώς θα πάς σε Στρατιωτικό Νοσοκομείο για εξετάσεις για να σου βγάλουν τη Σωματική Ικανότητα.
Esteban Cambiasso
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 16, 2015 5:05 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Esteban Cambiasso »

Καλησπέρα! Επί καθημερινής βάσεως παίρνω το κλασικό χαπάκι για τον θυρεοειδή, αν δεν έχω μαζί μου γνωμάτευση (γιατί κοστίζει) θα μου τα περάσουν τα χάπια?
dr.strangelove
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 27, 2019 6:11 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από dr.strangelove »

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να καταταγώ με την ΕΣΣΟ του Νοεμβρίου ωστόσο κάνω μια ήπια φαρμακευτική αγωγή για παλαιότερο άγχος. Να σημειώσω τώρα δεν αντιμετωπίζω κανένα θέμα, τελείωσα σπουδές και δουλεύω κανονικά απλά το παίρνω για σταθεροποίηση. Η αγωγή λαμβάνεται από φαρμακείο χωρίς συνταγή γιατρού. Μπορώ να βγω Ι-1 και να υπηρετήσω κανονικά; Θέλω να κάνω κανονικά τη θητεία μου, ούτε απαλλαγές ούτε Ι-4/Ι-5.

Ευχαριστώ.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Η σωματική σου ικανότητα θα εξαρτηθεί από τους Ιατρούς που θα σε εξετάσουν.
dr.strangelove
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 27, 2019 6:11 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από dr.strangelove »

Θα εξετασθεί κανονικά ή θα κοιτάξουν σε τι αντιστοιχεί στο ΦΕΚ απλά και θα βγάλουν το αντίστοιχο Ι;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Πάντα εξετάζουν βάσει του ΦΕΚ για τη Σωματική Ικανότητα.
Aγνωστος

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Aγνωστος »

Καλησπερα, παιρνω μια θεραπεια για υποθυρεοειδισμο ένα χαπι το οποιο φυσικα και θα το δηλωσω, δεν νομιζω αυτο να μου προκαλεσει θεμα στο να κανω κανονικη θητεια. Παιρνω όμως και άλλη μια θεραπεια που εκεινο το χαπι μπορει να συνδεθει και με σημαντικη νοσο, αλλα εγω δεν το παιρνω για αυτην την νοσο. Το ''προβλημα'' μου είναι αμελητεο και γελοιο σε οτι αφορα την σωματικη ικανοτητα και την ικανοτητα μου να βγαλω μια κανονικη θητεια. Αλλα λογο αυτου του χαπιου που δεν ξερω το πως μπορει να το διαχειριστουν στον στρατο δεν θα ηθελα με τιποτα να με βαλουν αν υπηρχε εστω και η παραμικρη περιπτωση σε μη κανονικη θητεια (Ι4 Ι5). Οποτε δεν ξερω αν το εχει ρωτησει κι άλλος αυτό αλλα θελω να ρωτησω κατά ποσο μπορω να κρυψω αυτά τα χαπια, δηλαδη να τα παιρνω κρυφα. Τι ελεγχο σου κανουν στον στρατο και κατά ποσο είναι αυτό εφικτο;
βαλεντινος

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από βαλεντινος »

Καλησπερα ακολουθω θεραπεια αλεργικης ρινιτιδας με φυσικο ορο και ενα σπρει για τη μυτη. Θα υπαρχει καποιο προβλημα στο να τα παρω μαζι μου στο στρατο η θα τα πεταξουν;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Nassos »

Έχε χαρτί ιατρού μαζί σου για να είσαι καλυμένος. Άλλωστε θα πρέπει να το αναφέρεις όταν σε εξετάσουν για τη σωματική σου ικανότητα.
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από Theologosvr »

Παιδιά καλημέρα λόγω άγχους από την δουλειά πάθαινα κρίσεις πανικού ο ψυχίατρος μου έχει γράψει λεξοτανιλ και solben σε καθημερινή βάση θέλω να υπηρετήσω ξέρετε τι παίζει;
Άβαταρ μέλους
filipjohn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από filipjohn »

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος filipjohn την Πέμ Φεβ 18, 2021 12:08 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
kar98
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2021 4:39 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από kar98 »

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Χρειάζομαι απολυτήριο ικανού Ι/1 και έχω απελπιστεί. Δεν κοιτάω ειδικές δυνάμεις ή ΥΕΑ απλή θητεία κοιτάω να κάνω. Ξέρετε αν μπορεί να γίνει κάτι ;
Άβαταρ μέλους
filipjohn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή κατά την διάρκεια της θητείας

Δημοσίευση από filipjohn »

Δυστυχώς φίλε kar98 από όσο έχω ψάξει τουλάχιστον δεν υπάρχει σωτηρία. Εφόσον σου ελέγχουν βιβλιάρια υγείας κλπ, και να μην αναφαίρεις το πρόβλημα σου κατα πάσα πιθανότητα θα το βρούν, και ρωτώ εγώ εάν αξίζει το ρίσκο διότι στην περίπτωση αυτή τιμωρείσαι για απόκρυψη ιατρικών προβλημάτων. Ετοιμάζομαι καιρό τώρα για τον στρατό και πιο συγκεκριμένα για ΥΕΑ και απο ότι φαίνεται για άλλη μια φορά θα φάω τα πόδια. Απορώ πως μια νόσος για την οποία λαμβάνεις θεραπεία που έχει αποτέλεσμα, μπορεί να σου καταστρέψει τους στόχους. Κρίμα, πλεον και εγώ αρχίζω και απελπίζομαι. Παρόλα αυτα κάνε και εσύ την έρευνα σου μην σε παίρνω στον λαιμό μου.
GM173
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2023 9:09 pm
Επικοινωνία:

Φαρμακευτική αγωγή

Δημοσίευση από GM173 »

Καλησπέρα, την ερχόμενη Παρασκευή παρουσιάζομαι Θήβα. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή για τον θυροειδή. Από ότι μου είπαν χρειάζομαι πρόσφατες εξετάσεις για να τις δείξω. Το ερώτημα μου τώρα είναι, πρέπει να έχω και γνωμάτευση γιατρού απο κρατικό νοσοκομείο; Έχω την γνωμάτευση του γιατρού από το διαγνωστικό κέντρο που έκανα τον υπέρηχο. Στο στρατολογικό γραφείο θα ξέρουν να ρωτήσω;

Σας ευχαριστώ
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Φαρμακευτική αγωγή

Δημοσίευση από apricot99 »

GM173 έγραψε: Πέμ Μαρ 09, 2023 9:16 pm Καλησπέρα, την ερχόμενη Παρασκευή παρουσιάζομαι Θήβα. Παίρνω φαρμακευτική αγωγή για τον θυροειδή. Από ότι μου είπαν χρειάζομαι πρόσφατες εξετάσεις για να τις δείξω. Το ερώτημα μου τώρα είναι, πρέπει να έχω και γνωμάτευση γιατρού απο κρατικό νοσοκομείο; Έχω την γνωμάτευση του γιατρού από το διαγνωστικό κέντρο που έκανα τον υπέρηχο. Στο στρατολογικό γραφείο θα ξέρουν να ρωτήσω;

Σας ευχαριστώ
Γεια σου φιλε μου, ναι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ρωτησης στην στρατολογια (δεν χρειαζεται να πας, μπορεις απλα να τους παρεις ενα τηλεφωνο η και εγω που τους εστειλα email απαντησαν γρηγορα και επαγγελματικα). Επισης η γνωματευση απο ιδιωτη γιατρο και απο δημοσιο γιατριο εχει την ιδια ισχυ.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες