Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
monika
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2009 1:57 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από monika »

Σε ευχαριστω παρα πολυ... Ριχνω 4 μετρα αλλα δεν παει πιο περα η καταραμενη σφαιρα! Ελπιζω η διαδικασια να παρει Γεναρη μπας και προλαβω... Εχει να κοπει κοσμος κ κοσμακης νομιζω. Μακαρι να μας βοηθησουν λιγο εμας τις γυναικες γιατι απο οτι ξερω φετος δεν παιρνει μεσο στα αθληματα αρα ολοι με τις δυναμεις τους...

monika
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2009 1:57 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από monika »

Να σε ρωτησω κ κατι αλλο γιατι φαινεται οτι το χεις... Δεν κολλαει εδω αλλα τεσπα... Η δικια μου ειδικοτητα παιρνει 170 ατομα κ ζητουσε απολυτηριο λυκειου. Μονο αυτο εχω με 13. Εχω καμια ελπιδα να μπω αν περασω τα αθληματα; Εγω νομιζω οχι... Θα μπουν πρωτα ολοι οι οβα πιστευω. Χαλια χαλια χαλια... Εικόνααν εχεις υποψιν σου απαντησε μου! Ευχαριστω

Anonymous

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από Anonymous »

monika έγραψε: Να σε ρωτησω κ κατι αλλο γιατι φαινεται οτι το χεις... Δεν κολλαει εδω αλλα τεσπα... Η δικια μου ειδικοτητα παιρνει 170 ατομα κ ζητουσε απολυτηριο λυκειου. Μονο αυτο εχω με 13. Εχω καμια ελπιδα να μπω αν περασω τα αθληματα; Εγω νομιζω οχι... Θα μπουν πρωτα ολοι οι οβα πιστευω. Χαλια χαλια χαλια... Εικόνααν εχεις υποψιν σου απαντησε μου! Ευχαριστω

Μονικα για να πας για αθληματα πρεπει να δεις το ονομα σου απο τις 10δεκεμβρη κ μετα στους πινακες που θα βγουν για το ποιοι θα πανε για Τις εξετασεις, αν σε καλεσουν κ πας για εξετασεις κ τα περασεις ολα θα μπεις.
dimitris_wolf
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 1:16 pm
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από dimitris_wolf »

Φιλε μου εαν εχεις ασχοληθει λιγακι με τον στοιβο θα ξερεις πως ο μαραθωνοδρομος δεν τρεχει 1 km Αλλα πολλα περισσοτερα, οποτε στις προπονησεις που κανει το σωμα του η αντοχη του και ο ρυθμος που θα τρεχει εχει προσαρμοστει για πολλα χιλλιομετρα και οχι για ενα. Οποτε λογικο ειναι να το κανει σε 4:40 και σε 5:00, εχει πολλη μεγαλη διαφορα η αντοχη απο την ημιαντοχη. Οπως και ο sprinter (τρεχει 100m) δεν μπορει ουτε αυτος να κανει το 1 km σε 4:30 για τον ιδιο λογο. Οποτε η γνωμη μου ειναι πολυ προπονηση στο χιλλιαρι που χρειαζομαστε και κομμενες οι καταχρησεις !Εικόνα
Anonymous

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από Anonymous »

Πολλυ σωστος ο dimitris_wolf.
Και προσεξτε εσεις που ξεκοινησατε την προετοιμασια για τα αθληματα. Γιατι οι ποιο πολλοι δεν ειστε προετοιμασμενοι και στην αρχη θα πιαστητε.
Καλα για αρχη θα ηταν να χτισετε βασικη αντοχη, δηλαδη τρεχτε οσο μπορειτε απο 20 λεπτα μεχρι 45 λεπτα σε ρυθμο που να μην λαχανιαζετε για 2 βδομαδες 3 προπονησεις την εβδομαδα γυμναζοντας παραληλα τον κορμο σας δηλαδη κοιλιακους ραχιαιους, πανω μερος με καμψεις και ελξεις και ποδια καθησματα και προβολες με σωματικο βαρος.
Ετσι στις 2 βδομαδες θα χτισετε γερες βασεις για να δουλεψετε πιο εξιδηκευμενα στο καθε αθλημα που σας ζηταει με την αντιστηχη τεχνικη.
Και φυσικα αν σας μινει και συνηθεια αυτο θα ηταν και το καλητερο...
monika
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 22, 2009 1:57 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από monika »

Ευχαριστω! Εγω ξερω οτι ολους μας καλουν για τα αθληματα... Οχι; Κανω λαθος;

dimitris_wolf
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 13, 2009 1:16 pm
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από dimitris_wolf »

Για αθληματα monika θα καλεσουν οσους περασους πρωτα τις υγειοναμικες και τις ψυχοτεχνικες εξετασεις, εαν τα περασεις αυτα τοτε θα πας και στις αθλητικες δοκιμασιες.
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από GeoCommand »

Μάγκες "ξεσκονίζω" το θέμα αυτό... Και από'τι βλέπω μετα από δεκαετία ανενεργείαςΕικόνα

Όσοι έχουν περάσει τη διαδικασία (και αυτοί που πρόκειται) τι πιστεύετε ,

Τόσο απαιτητικά είναι; Γιατί από ότι βλέπω οι απόψεις διίστανται...

Άλλος λέει θελει άριστη φυσική κατάσταση , άλλος ίσα ίσα να μην έχεις άθλια Φ. κατάσταση...

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Jfk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Απρ 13, 2021 4:32 pm
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από Jfk »

Καλησπερα παιδες μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι τα αθληματα για οσους θελουν να δωσουν για εποπ (οχι ειδικες δυναμεις) γιατι καπου διαβαζω οτι θελει πουσαπς ελξεις κανιστρα + τα συγκεκριμενα κλπ και καπου οτι θελει μονο τα Συγκεκριμενα (αλμα εις μηκος εις υψος σφαιρα 100 1000 και κολυμβυση) ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από theodoros »

Jfk έγραψε:Καλησπερα παιδες μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι τα αθληματα για οσους θελουν να δωσουν για εποπ (οχι ειδικες δυναμεις) γιατι καπου διαβαζω οτι θελει πουσαπς ελξεις κανιστρα + τα συγκεκριμενα κλπ και καπου οτι θελει μονο τα Συγκεκριμενα (αλμα εις μηκος εις υψος σφαιρα 100 1000 και κολυμβυση) ευχαριστω


τα λεει όλα στην προκυρηξη,καντε τον κοπο να την διαβασετε

Άβαταρ μέλους
theodoros
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Τρί Φεβ 02, 2021 11:39 am
Επικοινωνία:

Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από theodoros »

https://armyvoice.gr/2021/04/panellinies-2021-stratiotikes-scholes-athlitikes-dokimasies-provlima/

για τις παννεληνιες,ενώ για την προκυρηξη δεν αναφερουν κατι

εριξαν και τις βασεις και περνανε οπυ θελουν και δεν δινουν και ενδοσχολικες εξετασεις

GEORGETS21
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 22, 2023 4:06 am
Επικοινωνία:

Re: Προετοιμασία και χρόνος για αθλήματα

Δημοσίευση από GEORGETS21 »

ΕΠΟΠ αθλήματα το μόνο που θέλει εξάσκηση είναι το μίλι!4 γύροι είναι παιδιά εγώ ήμουν 104 κιλά 183cm γενικά δεν τρέχω έχω θέμα με διάφραγμα και αναπνοές έκανα 2 μέρες προπόνηση και κόπηκα για κάτι δευτερόλεπτα! Οπότε εάν συγκρίνετε ένας τύπος με σε νορμάλ επίπεδα ίσως το βγάζει και έτσι αλλιώς θέλει να δουλέψετε 2-3 βδομάδες να ανοίξουν τα πνευμόνια... Έλξεις απλά ξεμουδιαστε μια βδομάδα πριν ! Κολύμπι εάν γνωρίζετε να επιπλέετε έχετε περάσει ! ΜΕΓΆΛΗ σημείωση για τα κορίτσια θέλετε οποσδήποτεεεεε ενδυνάμωση στους ώμους για τα κάνιστρα είναι λίγο βαρια ειδικά για τις αδυνατουλες πολλές πέρυσι είδα ζοριζοταν και τα άφηναν κάτω! Σε καμία περίπτωση μην τα αφήσετε καατω ενώ είστε κοντά στο τέλος ακουμπήστε τα πάνω στο πόδι σας πάρτε μια ανάσα και δώστε τα ολααα! Καλή επιτυχία σε όλους !
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες