Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Υποψήφιος

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Υποψήφιος »

Καλησπεραμε 16500 μόρια και κατηγορία πολυτέκνων μπαινω ιπτάμενος ;

Υποψήφιος

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Υποψήφιος »

Δεδομένου ότι θα πέσουν οι βάσεις
Ραφαελλος

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Ραφαελλος »

Υσχυει οτι στη σχολη ικαρων τα καψωνια ειναι λιγοτερα σε σχεση με την σχολη ευελπιδων;
Να διευκρινίσω οτι δεν φοβαμαι τα καψωνια ουτε ειναι κριτηριο για την επιλογη της σχοκης απλα θα ηθελα να μαθω αν υσχυει.

Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από GeoCommand »

Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ σσε κ Ικάρων. Μην σε νοιάζει το καψώνι. Ολα γίνονται στα πλαισις της στρατιωτικοποίησης κ της τυποποίησης.

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Guest

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Guest »

Καλησπέρα σας... Κοίταζα φωτογραφίες από την ιστοσελίδα της σχολής και παρατήρησα διάφορες φωτογραφίες των Ικάρων στο ΚΕΑΠ. Παρακολουθούν το σχολείο όπως γίνεται σε άλλες σχολές ή όχι; Και γενικότερα θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς κάνουν στην στρατιωτική εκπαίδευση γιατί η ιστοσελίδα αναφέρει περιορισμένες πληροφορίες όσον αφορά το κομμάτι της στρατιωτικής εκπαίδευσης
ΓΙΩΡΓΟΣ Μ

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Μ »

Καλησπερα θα μπορουσα να κανω μερικες ερωτησεις εδω καθως με ενδιαφερει η σχολη των ικαρων. ευχαριστω
Διονυσης

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Διονυσης »

Γεια σας είμαι μαθητής 3ης λυκείου και δίνω πανελλήνιες σε δύο μήνες. Θέλω αν μπορεί κάποιος να μου πει την δυσκολία της σχολής όσον αφορά γυμναστική γιατί δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος μέτριος θα έλεγα. Με ενδιαφέρει η Ικάρων και θέλω μια απάντηση διότι γουστάρω πατρίδα και στρατό και 200? μισθός να ήταν που λέει ο λόγος θα πήγαινα μου είναι αδιάφορο αυτό απλά θέλω να μάθω αν μπορώ να ανταπεξέλθω την γυμναστική στην σχολή
Άβαταρ μέλους
GeoCommand
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Τρί Μαρ 12, 2019 6:31 pm
Ενδιαφέροντα: Στρατός- σχέδιο-Αεροπορία
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από GeoCommand »

Μπορείς. Ξεκινά να τρέχεις και να εξασκηθεις λίγο στις κάμψεις. Δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο.

Και πρωτίστως θέληση

Άμμες δέ γ' εσσόμεθα πολλώ κάρρονες
Odym
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2021 9:38 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Odym »

Κάποιος ρώτησε τι κάνουν οι Ίκαροι στο ΚΕΑΠ. Οι Ίκαροι στο ΚΕΑΠ περνάνε σχολείο αιχμαλωσίας.
Γιώγος 123

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Γιώγος 123 »

Γειά σας είμαι νέος στο forum. Αρχικά έχω 1 βαθμός μυωπία στο δεξί μάτι και 0.50 στον αριστερό και γνωρίζω το ότι απαγορεύονται άτομα τα οποία έχουν πάνω από 0.25 βαθμούς να μπούνε στη σχολή ικάρων στο τμήμα ιπταμένων. Θα ήθελα να μου απάντησει κάποιος παρακαλώ εάν γίνεται με κάποιο τρόπο να κάνω laser και να περάσω στη σχολή ικάρων χώρις να με πιάσουν κατά τη τοπογραφία κερατωειδούς. Ήταν όνειρο μου να γίνω ίκαρως από μίκρος και θα έκανα τα πάντα για να περάσω τις υγειονομικές εξετάσεις. Έχω ακούσει πώς αρκετοί έχουν περάσει στο τμήμα ιπταμένων κάνοντας επέμβαση laser την PRK και δέν του έχουν πιάσει. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πιά είναι τα βήματα που ακολούθησαν και κατάφεραν να περάσου Στη σχολή. Και επαναλαμβάνω θα έκανα τα πάντα για να υπηρετήσω ως ιπτάμενος στην Πολεμική αεροπορία
rafaellos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:35 pm
Τοποθεσία: Λαρνακα
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από rafaellos »

Γειά σας. Έχω διαβάσει οτι ενα ποσοστό των ιπτάμενων δεν καταφέρνει να γίνει πιλότος ακόμη και αν αποφοιτήσει απο την σχολή χωρίς κανένα πρόβλημα. Η απορεία μου είναι αν και τι υσχύει σχετικά με αυτή την περίπτωση και αν γινεται κάποιος να μου εξηγήσει συγκεκριμένα για την Κύπρο που δεν έχει μαχητικά αλλά μόνο 11 ελικόπτερα. Οι ιπτάμενοι που αποφοιτούν ποιά άλλα καθήκοντα μπορούν να αναλάβουν;
Petran210
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2022 6:55 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Petran210 »

Καλησπέρα, Η ερώτηση μου ίσως να είναι λίγο υπερβολική αλλά παρολαυτα σοβαρή.

Οι απόφοιτοι Ίκαροι που γίνονται πιλότοι μαχητικών (F16-Mirage-Rafale) μπορούν να περάσουν σχολεία αερομαχίας-βομβαρδισμου-αναχαιτισης κτλ στις ΗΠΑ όπως το πολυπόθητο "top gun" (United States Navy Strike Fighter Tactics Program) ή αλλα σχολεία της US Air Force και του US Navy;

Ψηλά τα πράσινα μπερέ!
ΠΑΛΑΙΟΣ

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από ΠΑΛΑΙΟΣ »

Φίλε, μπές με το καλό, ολοκλήρωσε τη σχολή και έχεις χρόνια για "top gun"

Ένα βήμα κάθε φορά!

Meso21

Re: Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από Meso21 »

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται συγκεκριμένα για την σχολή Ικάρων-Ιπταμενοι η εισαγωγή από οικονομική κατεύθυνση ΓΕΛ
Άβαταρ μέλους
hazardous
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2022 11:55 pm
Επικοινωνία:

Re: Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι

Δημοσίευση από hazardous »

Meso21 έγραψε: Τρί Ιαν 24, 2023 5:21 am Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται συγκεκριμένα για την σχολή Ικάρων-Ιπταμενοι η εισαγωγή από οικονομική κατεύθυνση ΓΕΛ
Όχι φίλε από οικονομικά δεν μπορείς Ιπτάμενος.
Των δ' επιλέκτων η αρετή
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες