Λιποτάκτης και λιποταξία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Mparmpas »



Δεν καταλαβαίνω ποιά η ποιοτική διαφορά να το σκάσεις από το στρατό την επόμενη μέρα αφού παρουσιαστείς, ή την επόμενη μέρα μετά από 1 χρόνο (ή και παραπάνω) αναβολής.



Οταν παρεις αναβολη υγειας οπως ειπαμε εισαι πολιτης. Σου ερχεται λοιπον νεο σημειωμα καταταξης και πολλες φορες
παρουσιαζεσαι σε αλλο ΚΕΝ απο αυτο που κανονικα θα παρουσιαζοσουν. Αρα αν δεν εμφανιστεις στο ΚΕΝ θεωρεισαι
ανυποτακτος!

Αν ομως παρουσιαστεις και φυγεις ακομα και σε 5 ωρες μαντραπηδα θεωρεισαι λιποτακτης γιατι την εχεις κοπανησει
ενω παρουσιαστηκες και ενσωματωθηκες στη δυναμη του στρατου. Εφοσον παρουσιαστεις και ιδιαιτερα εφοσον
ορκιστεις ανηκεις στη δυναμη του στρατου, οτι και αν σου συμβει ειναι υπευθυνος ο στρατος.

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από giannismar »

Θα συμφωνησω με τον φιλο μπαρμπα, απλα θα ηθελα να προσθεσω, ετσι για να γινεται κουβεντα. Η ουσια ειναι οπως το βλεπω εγω, Ότι ο λιποτακτης εχει αναλαβει καποια καθηκοντα τα οποια και εγκαταλειπει, γι αυτο εχει και βαρυτερες κυρωσεις. Π. Χ ανηκει σε μια διμοιρια και μια ομαδα οπου εχει συγκεκριμενο ρολο, και αν εξαφανιστει τους αφηνει ξεκρεμαστους. Σκεψου πχ να λειπει ο πολυβολητης απο μια ομαδα τι συνεπειες θα ειχε αυτο αν εφευγε η μοναδα για πολεμο. Κατι τετοιο για τον ανυποτακτο που ειχε φυγει με αναβολη δεν ισχυει.
Άβαταρ μέλους
Akira
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Οκτ 24, 2017 4:12 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Akira »

Ok, ένιωσα!

Η φράση κλειδί ήταν: "έρχεται νέο σημείωμα κατάταξης'

Συμφωνώ γενικά ότι είναι αρκετά ανεύθυνη η λιποταξία, γιατί ο Στρατός έχει κάνει κάποιο πλάνο και εσύ δήλωσες ότι θα είσαι μέρος αυτού του πλάνου. Γενικά και η ανυποταξία είναι ανεύθυνη (ανυπότακτος είμαι), αλλά τουλάχιστον δήλωσα ρητά ότι δεν μπορούν να υπολογίζουν σε εμένα για το επόμενο διάστημα.

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Mparmpas »

Akira έγραψε:Ok, ένιωσα!

Συμφωνώ γενικά ότι είναι αρκετά ανεύθυνη η λιποταξία, γιατί ο Στρατός έχει κάνει κάποιο πλάνο και εσύ δήλωσες ότι θα είσαι μέρος αυτού του πλάνου. Γενικά και η ανυποταξία είναι ανεύθυνη (ανυπότακτος είμαι), αλλά τουλάχιστον δήλωσα ρητά ότι δεν μπορούν να υπολογίζουν σε εμένα για το επόμενο διάστημα.



Στις μερες μας η λιποταξια ειναι πραξη ηλιθιοτητας. Με συνοπτικες διαδικασιες παιρνεις αναβολη και πας σπιτακι του η οπου
διαολο θες χωρις κυρωσεις. Τωρα αμα καποιος το παιζει πολυ μαγκας και θελει να φυγει με μαντραπηδα αλλοι θα προβουν
σε αντραπηδα. Αν και στις μερες μας ακομα και οι λιποτακτες δεν αντιμετωπιζονται πολυ σκληρα, πχ η εξαγορα θητειας
τους πιανει και αυτους αλλα θα εχουν πολυ σκληρη αντιμετωπιση απο το στρατοδικιο φανταζομαι. Ισως τρωνε κανονικη
φυλακη στις ΣΦΑ.
Γρηγοριος

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Γρηγοριος »

Καλημέρα.Παιδιά εγώ είμαι ναυτικός κ κάνω την θυτεια μου στο πολεμικο σαν πολύτεκνος και πατέρας ενός τέκνου κάνω 6 μηνο.

Σε ένα μήνα απολύομαι.

Πριν λίγο καιρό με έστειλαν να πάρω τροφοδοσία για την μονάδα από ένα μίνι μάρκετ απ όπου την παίρνουν χροοονια τώρα.

Εκεί κατάλαβα ότι τα τιμολόγια με τις απόδειξης και τις τιμές ήταν εντελώς διαφορετικά... Που σημαίνει ότι κάποιοι τα βάζουν στις τσέπες.

Όταν τους είπα ότι παρατήρησα αυτό χωρίς να πω για το τσεπωμα, ξεκίνησε ο πόλεμος.

Ποινολόγιο για ότι πιο άκυρο υπάρχει, ειρωνεία και ένα κλίμα άσχημο.

Χθες ήταν να βγω και 10 λεπτά πριν βγω έρχεται η όπλο νόμος και μου λέει ότι ε, ω ποινολόγιο.. Ο λόγος ότι στην ένδον μου μπήκα με πολιτικά.. Όπως όλοι άλλωστε και τα ρούχα τα είχα πάνω της αγκαρειας.

Για να μην τα πολυλογώ δεν υπέγραψα το ποινολόγιο και έφυγα..

Την επόμενη μπήκα κανονικά μέσα με σκοπό να βρω τον δοοηκητη.

Τι γίνεται στη περίπτωση που δεν κάθεσαι να κάνεις το ποινολόγιο;

Αν δεν πατήσω ξανά στη δοιηκηση υπάρχει περίπτωση να με σταματήσουν στο αεροδρόμιο πριν φύγω για δουλειά;

Έχω κυρώσεις οικονομικές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

mixalhs

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από mixalhs »

Ειμαι λιποτακτης απο το 1987. Με δικασανε το 2015 οταν εγινα 50 ερημην, με 20 μήνες ποινή. Μηπος ξερει κανεις τι γινεται απο δω και περα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Για πλημέλλημα ή για κακούργημα σε δίκασαν;
mixalhs

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από mixalhs »

Nassos έγραψε:Για πλημέλλημα ή για κακούργημα σε δίκασαν;
δεν γνοριζο το μονο που κσερο ειναι οτι με δικασαν σε 20 μηνες ερημην
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Nassos »

Υποτίθεται ότι η άρση της επιστράτευσης λόγω Κύπρου ισχύε μέχρι το 2002 και το όριο ηλικίας έπεσε στα 45, άρα έπρεπε να υπάρξει παραγραφή. Για πλημέλλημα πάντα.

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1857
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Λιποτάκτης και λιποταξία

Δημοσίευση από Terminator »

Εφόσον δικάστηκες ερήμην δεν άσκησες προφανώς έφεση ε;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες