ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Private Panikas »



Εκπαίδευση και πειθαρχία

Γενικώς αν στο ΚΕΕΜ περιμένεις να συναντήσεις κάμψεις, φωνές από πορωμένους λοχίες, σωματική καταπόνηση και γενικότερα κάποιο τελετουργικό από το οποίο θα βγεις κομάντο... Ξανασκέψου το. Τρέξιμο ούτε για δείγμα, μια φορά τρέξαμε 3 γύρους στο χορτάρι όλη κι όλη και κανείς δεν έδινε σημασία στο ποιός και πόσο γρήγορα έτρεχε. Φωνές ελάχιστες και μόνο σε ακραίες περιπτώσεις που ο λόχος δεν έλεγε να «βγάλει το σκασμό» όπως επισήμαινε ένας ανθυπολοχαγός που θα μπορούσε άνετα να υποδυθεί τον Σούπερμαν σε ομώνυμη ταινία όταν τα έπαιρνε λίγο στο κρανίο. Γενικώς αν διατηρούσες το κρεβάτι σου και τον εαυτό σου αξιοπρεπή, ξυρισμένο κτλ. Και δεν είχες πρόβλημα να μη μιλάς για λίγη ωρίτσα στις... σύντομες... Αναφορές λόχου και τάγματος δεν αντιμετώπιζες κανένα ψυχικό τραύμα στρατιωτικής προελεύσεως. Ως προς τα κρεβάτια που προανέφερα κανείς δεν είχε την απαίτηση να είναι τέντα. Προσοχή στις ζαρωμένες κουβέρτες και ο φάκελος να είναι κάπως παρουσιάσιμος μόνο.Sleeping Bag από την πρώτη κιόλας μέρα επιτρεπτό κανείς δε μίλησε... Σε μια πρωινή αναφορά λόχου ένας εξυπνάκιας που ήταν αξύριστος είπε στον Υπολοχαγό «έβγαλα σπυράκια από τον υπνόσακο γι αυτό δεν ξυρίστηκα» και εκεί υπήρξε ένα σχόλιο του τύπου «Τι μου λες; Κοιμάσαι σε υπνόσακο; Απαγορεύεται... Μην ξανακούσω κάτι τέτοιο» αλλά κανείς δεν ασχολήθηκε περαιτέρω. Σχετικά με τα κινητά... Πολλοί, συμπεριλαμβανομένου και εμού δεν τα φέραμε εξ αρχής για να μην κατασχεθούν. Δεν κατασχέθηκε τίποτα. Απλώς μουτζουρώθηκαν κάποιες κάμερες με μαύρο μαρκαδοράκι... Γενικά ειπώθηκε ένα «μη δούμε κανέναν να τραβάει φωτογραφία εντός στρατοπέδου με κινητό, του το πήραμε αμέσως» αλλά δεν πήρε τ αυτί μου τίποτα για κατασχέσεις.

Τα πρωινά μην περιμένετε να μπει κανένας καμμένος καταδρομέας στο θάλαμο να φωνάξει «ξυπνήστε ταγάρια, όλοι έξω». Ανάβανε τα φώτα οι θαλαμοφύλακες και το «ξύπνα φίλε» πήγαινε αλυσιδωτά.6 ακριβώς το εγερτήριο,6.20 απλώς έπρεπε να είμαστε όλοι έξω για πρωινό. Μετά το πρωινό στις 6.50 ξεκινούσε στρώσιμο, καθαριότητες και κατά τις 8 γινόταν επιθεώρηση. Χαλαρα... Το μόνο που ίσως καταπόνησε κόσμο ήταν οι ορθοστασίες στις αναφορές και σε μερικές εκπαιδεύσεις. Οι ανατομικοί πάτοι είναι ό, τι πρέπει για περπάτημα... Αλλά στην ωμή και ακίνητη ορθοστασία υστερούν λίγο γιατί δεν υπάρχει κραδασμός για να απορροφήσουν.

Σχετικά με τα όπλα, να τονίσω πως αν δε θέλεις όπλο απλώς το δηλώνεις και βγαίνεις επιτόπου Ι3 άοπλο. Ούτε ανάκριση, ούτε τίποτα. Οι ένοπλοι, πλην των Ι3 ενόπλων πήρανε τη δεύτερη βδομάδα όπλο το οποίο απλώς κουβάλησαν σε μερικές εκπαιδεύσεις. Κάναμε μια βολή με στημένα όπλα στο έδαφος, οπότε ούτε εκεί χρησιμοποιήθηκαν τα χρεωμένα.

Στο σύνολό της η εκπαίδευση περιλάμβανε: Βασικά παραγγέλματα (προσοχή, ημιανάπαυση, κλίσεις κτλ) καθήκοντα θαλαμοφύλακα, προετοιμασία για τη βολή και στο τέλος πρόβες ορκωμοσίας και παρέλαση. Μια νυκτερινή εκπαίδευση για αθόρυβη νυκτερινή κίνηση, εξόντωση εχθρικών φρουρών και προσανατολισμό με τα άστρα. Συν μια παρουσίαση πρώτων βοηθειών.
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Private Panikas »



Υπηρεσίες, έξοδοι κτλ

Γενικά αυτό που λένε ότι στο ΚΕΝ δεν κάνεις υπηρεσίες δεν ισχύει. Απλώς δεν κάνεις όσες κάνουν στις μονάδες. Στο ΚΕΕΜ υπάρχουν 2 υπηρεσίες. Θαλαμοφύλακας και Μαγειρεία. Θαλαμοφύλακας κάνεις 3 δίωρα σ ένα 24ωρο. Εφόσον δεν διακινείς οπλισμό είναι τέρμα χαλαρή υπηρεσία που απλώς σου στραβώνει λίγο τον ύπνο. Μαγειρεία είναι πιο δύσκολα γιατί είναι πολλές ώρες.5.30-2 πρώτο γκρουπ και 2-10 το επόμενο. Πολλές ώρες, πολλή λάτζα, σκούπισμα και σφουγγάρισμα του αχανούς εστιατορίου του ΚΕΕΜ. Για το λόγο αυτό τα μαγειρεία θεωρούνται ποινή για παραπτώματα νεοσύλλεκτων.

Την πρώτη Κυριακή είχε επισκεπτήριο 3 ώρες το πρωί. Το 2ο και το 3ο ΣΚ είχε εξόδους. Κάθε στρατιώτης δικαιούταν 1 μέρα από κάθε ΣΚ. Αν ήταν τιμητικά αναφερόμενος όμως μπορούσε να βγει παραπάνω μέρες. Τιμητικά αναφερόμενος έβγαινες γιατί έφερες εις πέρας κάποια εργασία που σου ανατέθηκε, γιατί παρουσιάστηκες σωστά, καθαρά και με δυνατή φωνή, ήσουν ζωηρός τη μια και μοναδική φορά που κάνατε κάμψεις (Φίκο μ ακούς μωρή καπότα;) κ. Α.

Η έξοδος αφορούσε μόνο την πόλη της Σπάρτης, απαγορευόταν να σε πιάσουν αλλού. Αν είχες έρθει στο ΚΕΕΜ με αυτοκίνητο απαγορευόταν να κυκλοφορήσεις και άλλους με το αυτοκίνητό σου, έπρεπε να το κινείς ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ. Επίσης κατά την επιστροφή τα πράγματά σου, τσάντες κτλ ελέγχονταν μη φέρεις μέσα απαγορευμένα είδη, τρόφιμα αλκοόλ κτλ...

kerk

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από kerk »

Καλησπέρα στη παρέα.Είναι να πάω Σπάρτη 2/1 για εκπαίδευση σε ειδικότητα μάγειρας. Στ' ΕΣΣΟ.

Γνώριζει κάποιος σχετικές πληροφορίες για την ειδικότητα, για το Κέντρο, κλπ.

saloufardos

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από saloufardos »

Καλησπερα κι απο μενα, παρουσιαζομαι 28-12 κεεμ-εοδ με ειδικοτητα μαγειρας. Το φυλλο πορειας λεει σπαρτη αλλα διαβαζω για γυθειο. Για δωστε τα φωτα σας!
Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Private Panikas »

Saloufardε χωρίς να σε παρω στο λαιμό μου νομίζω θα πας στη Σπάρτη στο ΚΕΕΜ για μερικές μέρες και απο εκει θα σε κατεβασουν με λεωφορείο του στρατοπεδου στο Γύθειο. Απ ο, τι κατάλαβα έτσι έγινε με τα παιδιά που ηταν όργανά μας την πρώτη εβδομάδα... Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στο φρουραρχειο σου η στο ΚΕΕΜ για να το ξεκαθαρισεις
Θωμας

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Θωμας »

Καλησπερα φιλοι μου παρουσιαζομαι στο ΚΕΕΜ στις 28 με ειδικοτητα Διαβιβαστης-οδηγος αυτοκινητου. Παω με μεταθεση απο Μεγαλο Πευκο καθως ειμαι Ειδικές Δυνάμεις και μετα η μοναδα μου ειναι η Ε Μοιρα Καταδρομων Δραμας. Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις θα ειμαστε και εμεις σχετικα χαλαρα; Ή επειδη ειμαι Ειδικες Δυναμεις θα εχω καψωνια οπως στο κεντρο.
Άβαταρ μέλους
anestis98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Ιαν 01, 2018 12:56 pm
Επικοινωνία:

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από anestis98 »

Καλησπερα σας, παρουσιαζομαι στο ΚΕΕΜ Σπαρτης στις 15 Ιανουαριου με ειδικοτητα Υγειονομικο ΥΕΑ, απλα ηθελα να ρωτησω, τι ακριβως θα κανω στο Υγειονομικο; Δε πιστευω να με βαλουν να κανω τιποτα εμβολιασμους και γενικοτερα να γιατρευω ανθρωπουςΕικόνα Διοτι ακομα και αν προκειται να με εκπαιδευσουν πανω ς'αυτο δε προκειται να τα βγαλω περα με τη καμια. Ασε που μπορει εξαιτιας μου καποιος να... Καταλαβαινετε.Εικόνα
K.Chris

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από K.Chris »

Μετά από την επίσκεψη μας στο ΚΕΕΜ την Κυριακή 21-1-18, θα πω δύο πραγματάκια.
Το στρατόπεδο πολύ μεγάλο σε έκταση, πεντακάθαρο, φαντάροι χαμογελαστοί και πρόθυμοι να μας εξηγήσουν που και πως θα πάμε.
Ρώτησα κανα δυό (και τον γιο μου βέβαια), πως τα περνάνε εκεί και όλοι μου είπαν μόνο καλά λόγια. Εξέρεση το νερό στα ντους, που δεν φτάνει για όλους.
Δεν είναι κρύο, αλλά χλιαρό.(δεν πειράζει, θα συνηθίσουν) !
Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε, ότι ο διοικητής του στρατοπέδου πήγαινε σε κάθε τραπέζι που καθόντουσαν φαντάροι με τους γονείς και τους ρωτούσε, αν όλα είναι εντάξει ή αν έχουν κάποιο παράπονο τα παιδιά στο στρατόπεδο! Μπράβο του!
Καλή θητεία στα παιδιά, και υγεία για όλους.

84Δ

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από 84Δ »

Χαλαρά ε;
Έπρεπε να σας είχα τότε... , όταν το συγκεκριμένο κέντρο και ειδικά η Σχολή Αξιωματικών ήταν ότι πιο μαύρο είχα ο στρατός.
Το προσωπικό καψόνι δεν ήταν στην ημερήσια διάταξη κι όποιος δεν συμμετείχε ενεργά περνούσε στην άλλη όχθη...
Κι όταν μιλάμε για καψόνι, δεν μιλάμε για λεκτικό μπούλινγκ έτσι απλά...
Τι θα λέγατε να ξενυχτούσατε στις τουαλέτες με ένα σφουγγαράκι πιάτων και να καθαρίζετε έναν - ένα σκατουλάκι μέχρι να αστράψουν όλη νύχτα;
Θάλαμοι δίχως θέρμανση, ψήλοι παντού κτλ κτλ
άλλες εποχές!

Θανασης

ΚΕΕΜ - Κέντρο Εκπαίδευσης Εφοδιασμού - Μεταφορών

Δημοσίευση από Θανασης »

219 σειρά κεεμ Ιούλιος 1992 μαύρη μαυρίλα. Δεν μπορείτε να καταλάβετε. Κάθε πρωί τρέχαμε πάνω κάτω όλους τους διαδρόμους. Μιλάμε για πανικό την πρώτη εβδομάδα ότι κάναμε το κάναμε τρέχοντας και από πάνω ή ζέστη ζέστη Πολύ ζέστη. Εκεί μέσα έχασα σε τέσσερις μήνες 17 κιλά. Μην φοβάστε καλή θητεία σε όλους δεν είναι τίποτα.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες