Γιατί η τόσο στενή σχέση Στρατού με Εκκλησία;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Mitharadir
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 01, 2017 10:22 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Γιατί η τόσο στενή σχέση Στρατού με Εκκλησία;

Δημοσίευση από Mitharadir »

Είμαι ΧΟ και μάλιστα πιστός ΧΟ αλλά πάντα αναρωτιομουνα πως γίνεται αυτό.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γιατί η τόσο στενή σχέση Στρατού με Εκκλησία;

Δημοσίευση από Nassos »

Μεγάλη κουβέντα. Κατ'εμε επειδή Κράτος και Εκκλησία είναι ένα, επομένως και οι Ένοπλες Δυνάμεις κρατάνε τόσο στενή σχέση.

Βέβαια μου κάνει αλγεινή εντύπωση όταν όντας ΧΟ προσεύχεσαι για την ειρήνη ενώ υπηρετείς στο Στρατό. Θα μου πεις, παπάδες έχουν πολεμήσει ακόμη και στη Κορέα, πνευματικά κάπου δεν στέκει, ας είσαι και σε νόμιμη άμυνα.
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Γιατί η τόσο στενή σχέση Στρατού με Εκκλησία;

Δημοσίευση από marsupilami »

Nassos έγραψε:Μεγάλη κουβέντα. Κατ'εμε επειδή Κράτος και Εκκλησία είναι ένα, επομένως και οι Ένοπλες Δυνάμεις κρατάνε τόσο στενή σχέση.

Βέβαια μου κάνει αλγεινή εντύπωση όταν όντας ΧΟ προσεύχεσαι για την ειρήνη ενώ υπηρετείς στο Στρατό. Θα μου πεις, παπάδες έχουν πολεμήσει ακόμη και στη Κορέα, πνευματικά κάπου δεν στέκει, ας είσαι και σε νόμιμη άμυνα.


ναι θεωρω πως προσευχονται για ειρηνη επειδη η χωρα μας εχει αμυντικο προσανατολισμο θα μ πεις και τοτε σκοτωνεις οκ συμφωνω αλλα ειναι αυτο που λεμε ο σκοπος αγιαζει τα μεσα αλλο να ξεκινας εσυ πολεμο και αλλο να υπερασπιζεσαι την χωρα σ ειναι διαφορετικο πιστευω. Παντως πιστευω πως οφειλεται ας μ επιτραπει στο συντηρητικο προσανατολισμο στα εθνικα θεματα μεταξυ εκκλησια και στρατου. Τουλαχιστον στα περισσοτερα συμφωνουν αλλωστε πολλοι ιερεις σταθηκαν αρωγοι καιο τ 1821 και τ 1940

Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Γιατί η τόσο στενή σχέση Στρατού με Εκκλησία;

Δημοσίευση από samloxias »

Πάντα υπήρχε και θα υπάρχει, εδώ και χιλιάδες χρόνια, τί δέν καταλαβαίνεις
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης