Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αναστάσης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 12:45 am
Τοποθεσία: Λαμία
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Αναστάσης »

Καλησπέρα... Είμαι 15 και ενδιαφέρομαι για ΣΣΕ-Όπλα. Έχω βρει κάποιες πληροφορίες για τα παραπάνω Όπλα αλλά θα ήθελα να μου δώσετε χρήσιμες πληροφορίες για καθένα από αυτά και να με βοηθήσετε να επιλέξω.
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Avatar »

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου όπως όλοι στην αρχή. Η ΣΣΕ χωρίζεται σε δύο κλάδους όπλα-σώματα το ίδιο και η ΣΜΥ. Όταν περάσεις σε μία από τις δύο και βγεις αξιωματικός ή υπαξιωματικός αντίστοιχα θα σε ρίξουν όπου αυτοί θέλουν. Μπορείς να παρακολουθήσεις κάποια σχολεία έτσι λέγονται ώστε να έχεις κάποια πλεονεκτήματα επιπλέον (επειδή δεν είμαι μόνιμος δεν μπορώ να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες αλλά επειδή ήμουν υποψήφιος και εγώ για ΣΣΕ έχω ψάξει κάποια πράγματα) . Τώρα αυτά τα σχολεία είναι όπως το ΚΕΑΠ όπου όταν το βγάλεις μπαίνεις στις ειδικές δυνάμεις ας πούμε ή την ΣΧΑΛ (σχολείο αλεξιπτωτηστών) . Ειδικές δυνάμεις υπάγωνται μόνο στα όπλα.
Τώρα όπως σου είπα και στην αρχή ΣΣΕ/όπλα να έχεις περάσει δεν επιλέγεις που θα πας (εκτός και αν μιλάμε για ειδικές δυνάμεις όπου το δηλώνεις εκεί μέσα κάνεις μετεκπαιδεύσης και αν είσαι ικανός μετά μπαίνεις) .
Τώρα πεζικό-τεθωρακισμένα-πυροβολικό δεν έχουν και μεγάλες διαφορές. Εγώ αν μπορούσα για διάλεγα πυροβολικό αλλά όπως σου είπα δεν γίνεται αυτοί όπου θέλουν σε πάνε. Επίσης στα όπλα εκτός από τα 3 που προανέφερες είναι οι ειδικές δυνάμεις του στρατού ξηράς, μηχανικό, διαβιβάσεις, αεροπορία στρατού και η αερομεταφερόμενη ταξιαρχία. Ρίξε μια ματιά στο βικιπαίδεια ελληνικός στρατός ξηράς και θα δεις.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από DaMon »

MΟνο μια διορθωση. Η αεροπορια στρατου εχει βγει εδω και κατι χρονια απο τη ΣΣΕ. Αν θυμαμαι καλα πρεπει να πας πεζικο, να δηλωσεις οτι θες αεροπορια στρατου και αν περασεις καλως, αλλιως σε ριχνουν πισω στο πεζικο.(Εχει τις κλασσικες εξετασεις των πιλοτων, οραση κτλπ).

Και η αερομεταφερομενη ταξιαρχια επισης πεζικο ειναι οποτε... Πρεπει να πας πεζικο.

Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Avatar »

Έτσι είναι και στις ειδικές δυνάμεις μόνο που αερομεταφερόμενη ταξιαρχία και αεροπορία στρατού δεν υπάγωνται στις ειδικές δυνάμεις. Το βικιπαίδεια δεν αναφέρει τίποτα για αερομεταφερόμενη ταξιαρχία, ενώ την αεροπορία στρατού την έχει ως αυτόνομη μονάδα όπλων ενώ τις ειδικές δυνάμεις τις έχει βάλει μέσα στο πεζικό.
Δεν είμαι σίγουρος για να πω ότι είναι έτσι ή δεν είναι έτσι αλλά το βικιπαίδεια δεν διευκρινίζει που υπάγωνται αυτές οι δύο μονάδες και η μία από τις δύο δεν αναφέρεται καν
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από DaMon »

KΑλα τωρα αν ψαχνεις να βγαλεις ακρη απο το βικιπαιδεια... Γιατι δεν τα κοιτας απο το site του ΓΕΣ;
Αναστάσης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 12:45 am
Τοποθεσία: Λαμία
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Αναστάσης »

Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Δηλαδή στη ΣΣΕ δεν έχει ειδική εκπαίδευση για κάθε Όπλο;
Αναστάσης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 12:45 am
Τοποθεσία: Λαμία
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Αναστάσης »

DaMon έγραψε: KΑλα τωρα αν ψαχνεις να βγαλεις ακρη απο το βικιπαιδεια... Γιατι δεν τα κοιτας απο το site του ΓΕΣ;
Από εκεί κοίταξα αλλά δεν είναι πολύ αναλυτικό.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΣΣΕ: Σταδιοδρομία μετά τη Σχολή

Επίσης απαγορεύεται να στέλνεις 2 μηνύματα συνεχόμενα, υπάρχει η δυνατότητα της επεξεργασίας του μηνύματος.
Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Avatar έγραψε:Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου όπως όλοι στην αρχή. Η ΣΣΕ χωρίζεται σε δύο κλάδους όπλα-σώματα το ίδιο και η ΣΜΥ. Όταν περάσεις σε μία από τις δύο και βγεις αξιωματικός ή υπαξιωματικός αντίστοιχα θα σε ρίξουν όπου αυτοί θέλουν. Μπορείς να παρακολουθήσεις κάποια σχολεία έτσι λέγονται ώστε να έχεις κάποια πλεονεκτήματα επιπλέον (επειδή δεν είμαι μόνιμος δεν μπορώ να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες αλλά επειδή ήμουν υποψήφιος και εγώ για ΣΣΕ έχω ψάξει κάποια πράγματα) . Τώρα αυτά τα σχολεία είναι όπως το ΚΕΑΠ όπου όταν το βγάλεις μπαίνεις στις ειδικές δυνάμεις ας πούμε ή την ΣΧΑΛ (σχολείο αλεξιπτωτηστών) . Ειδικές δυνάμεις υπάγωνται μόνο στα όπλα.
Τώρα όπως σου είπα και στην αρχή ΣΣΕ/όπλα να έχεις περάσει δεν επιλέγεις που θα πας (εκτός και αν μιλάμε για ειδικές δυνάμεις όπου το δηλώνεις εκεί μέσα κάνεις μετεκπαιδεύσης και αν είσαι ικανός μετά μπαίνεις) .
Τώρα πεζικό-τεθωρακισμένα-πυροβολικό δεν έχουν και μεγάλες διαφορές. Εγώ αν μπορούσα για διάλεγα πυροβολικό αλλά όπως σου είπα δεν γίνεται αυτοί όπου θέλουν σε πάνε. Επίσης στα όπλα εκτός από τα 3 που προανέφερες είναι οι ειδικές δυνάμεις του στρατού ξηράς, μηχανικό, διαβιβάσεις, αεροπορία στρατού και η αερομεταφερόμενη ταξιαρχία. Ρίξε μια ματιά στο βικιπαίδεια ελληνικός στρατός ξηράς και θα δεις.


Ειναι σιγουρο οτι απο μεσα απτη σχολη εχεις την δυνατοτητα να επιελεξεις ειδ. Δυναμεις και να πας κατευθειαν γιατι το ρωτησα αυτο για την ΣΜΥ αλλα δεν ισχυει. Στην ΣΣΕ τι γινεται;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Είσαι εκτός θέματος ρε μεγάλε, έχουμε ξεχωριστά θέματα ψάξε και βρες τα, μην μας ζαλίζεις.
Ελλην καταδρομεας
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Σεπ 03, 2013 5:18 pm
Τοποθεσία: αρχιλοχιας-ΣΜΥ
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Ελλην καταδρομεας »

Οπως ειπα και παραπανω το χω ψαξει και στην ΣΜΥ δεν γινεται αλλα για ΣΣΕ δεν ξερω και μιας που αναφερθηκε το παιδι σε αυτο θεωρησα καλυτερο να τον ρωτησω απο εδω κι οχι απο πμ ωστε στο μελλον να το δουν και αλλα ατομα με την ιδια απορια. Και συγγνωμη που γινομαι κουραστικος αλλα ψαχνομαι γιατι σε λιγο καιρο γραφω πανελληνιες
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το φόρουμ έχει φόρμα αναζήτησης, αν την χρησιμοποιείς θα βρίσκεις αυτά που θέλεις και αν το είχες κάνει θα έβρισκες το παρακάτω θέμα και θα σου είχε λυθεί η απορία.

Αξιωματικός στις Ειδικές Δυνάμεις
Mauroprovato
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 22, 2016 2:32 pm
Επικοινωνία:

Πεζικό vs Πυροβολικό vs Τεθωρακισμένα

Δημοσίευση από Mauroprovato »

Μπορει καποιος να καταταξει τα οπλα του ΣΞ απο το καλυτερο χειροτερο; (Πζ, Πβ, Τθ, Δβ, Μχ) Ποιο απο αυτα εχει τις καλυτερες συνθηκες και την πιο πολυ "λουφα" ας πουμε; Δε λεω ποιο ειναι το αγαπημενο σας, γιατι αυτο σιγουρα ειναι κατι υποκειμενικο.

Ευχαριστω πολυ!!!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες