Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από PRODEATOR »

mattypocket έγραψε:Δεν ειναι υποχρεωτικο να πας πολεμικο ναυτικο.


Αν αποφητήσεις απο ακαδημία εμπορικού ναυτικού, και έχεις πάρει αναβολή λόγω σπουδών , κατατάσσεσαι στο πολεμικό ναυτικό, δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να το αλλάξεις στην πορεία.

mattypocket
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2017 4:27 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από mattypocket »

Ισως αν εχεις παρει αναβολη ενω εισαι σε ΑΕΝ. Αλλιως δεν ξερουν απο που εχεις αποφοιτησει πρεπει εσυ να τους πας το πτυχιο κλπ οποτε αμα θες το κανεις. Εγω οταν πηγα να παρω μια βεβαιωση αναβολης μου ειπε μολις τελειωσω την σχολη να τους παω το πτυχιο να με βαλουν πολεμικο ναυτικο. Αρα αν δεν το παω καθομαι κανονικα εκει που με ειχαν βαλει στην αρχη.
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από PRODEATOR »

mattypocket έγραψε:Ισως αν εχεις παρει αναβολη ενω εισαι σε ΑΕΝ. Αλλιως δεν ξερουν απο που εχεις αποφοιτησει πρεπει εσυ να τους πας το πτυχιο κλπ οποτε αμα θες το κανεις. Εγω οταν πηγα να παρω μια βεβαιωση αναβολης μου ειπε μολις τελειωσω την σχολη να τους παω το πτυχιο να με βαλουν πολεμικο ναυτικο. Αρα αν δεν το παω καθομαι κανονικα εκει που με ειχαν βαλει στην αρχη.


Αυτά γίνονται κατευθείαν απο το ΚΕΣΕΝ και ενημερώνονται φίλε μου. Βλέπουν ποιοι απέκτησαν δίπλωμα γ μηχανικου η γ πλοιάρχου και δν εχουν υπηρετήσει και τους καλούν εκεί. Αν μείνεις μόνο με το πτυχίο απο την αεν χωρίς να πάρεις το δίπλωμα απο το Κεσεν (γτ έτσι είναι τωρα) δεν το βλέπουν αλλά δεν πας εκεί που σε έίχαν καλέσει στην αρχή. Αν πάρεις αναβολή αλλάζει μερος που πρέπει να παρουσιαστείς.

mattypocket
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2017 4:27 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από mattypocket »

Εχω γνωστο παντως ανθυποπλοιαρχο που τωρα ειναι κυπρο. Πηγε πρωτα μεγαλο πευκο εδ κλπ. Και καταταχθηκε αφου ειχε ηδη κανει 1 ταξιδι ως ανθυποπλοιαρχος. Αρα ξερω οτι υποχρεωτικο να πας πολεμικο ναυτικο δεν ειναι. Τωρα οποιον ενδιαφερει μπορει να το ψαξει περισσοτερο με ενα τηλεφωνο σε ενα στρατολογικο γραφειο.
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από PRODEATOR »

mattypocket έγραψε:Εχω γνωστο παντως ανθυποπλοιαρχο που τωρα ειναι κυπρο. Πηγε πρωτα μεγαλο πευκο εδ κλπ. Και καταταχθηκε αφου ειχε ηδη κανει 1 ταξιδι ως ανθυποπλοιαρχος. Αρα ξερω οτι υποχρεωτικο να πας πολεμικο ναυτικο δεν ειναι. Τωρα οποιον ενδιαφερει μπορει να το ψαξει περισσοτερο με ενα τηλεφωνο σε ενα στρατολογικο γραφειο.


Δεν είπα ότι έίναι υποχρεωτικό αλλά σχεδόν πάντα έτσι συμβαίνει.. Όταν πήρε αναβολή πρώτ η φορά για που του είχε έρθει χαρτι θυμασαι μηπως ;

mattypocket
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2017 4:27 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από mattypocket »

Δεν ξερω φιλε, αλλα οταν μιλαγαμε μου προτεινε να παω και γω στρατο ξηρας που σημαινει οτι εχεις επιλογη. Και νταξει το πολεμικο ναυτικο δεν ειναι κακο αλλα γιατι να κανεις 12μηνο ενω μπορεις 9μηνο?
PRODEATOR
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Μάιος 24, 2011 12:30 am
Τοποθεσία: Γ' ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από PRODEATOR »

mattypocket έγραψε:Δεν ξερω φιλε, αλλα οταν μιλαγαμε μου προτεινε να παω και γω στρατο ξηρας που σημαινει οτι εχεις επιλογη. Και νταξει το πολεμικο ναυτικο δεν ειναι κακο αλλα γιατι να κανεις 12μηνο ενω μπορεις 9μηνο?


Το ξέρω εγώ επειδή μου είχε έρθει να παρουσιατώ πεύκο πήγα πρωτα στρατό και μετά μπήκα στην ΑΕΝ γτ νόμιζα μετα θα με πηγαίναν αλλού και ήθελα Ε. Δ.

Ιωάννης

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Ρε παιδιά μπορεί να δώσει κάποιος μια ξεκάθαρη απάντηση; Είναι υποχρεωτικό να υπηρετήσει ένας απόφοιτος Ακαδημίας του εμπορικού ναυτικό στο Πολεμικό Ναυτικό ναι ή όχι;
spirospless
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 20, 2017 8:07 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από spirospless »

Καλησπέρα, δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις την θητεία σου στο πολεμικό ναυτικό, απλά σαν απόφοιτος μιας Α. Ε. Ν έχεις το δικαίωμα να υπηρετήσεις στο Π. Ν!
Άβαταρ μέλους
Chris4390
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2018 5:54 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Chris4390 »

Καλησπερα παιδια ειμαι 17 ετων μολις τελειωσα το σχολειο μου και θα μπω στις σχολες εμπορικου ναυτικου / ΑΕΝ. Ολοι αποφοιτοι της ΑΕΝ μπαινουν αυταπαγκελτα στο ναυτικο σωμα. Εγω ομως θελω να υπηρετισω στις ειδικες δυναμεις και αν ολα πανε κατ ευχην να μεινω και για μερικα χρονια μεχρι να εξασκησω το επαγγελμα που θελω σαν μηχανικος πλοιων. Υπαρχει καποιος τροπος να υπηρετισω στις ειδικες δυναμεις; Ξερω οτι μπορω να παω πρωτα στρατο και μετα να μπω στην σχολη αλλα υπαρχουν πολλοι λογοι που δεν μπορω να παω πρωτα στρατο... Μου ειπε ενας γνωστος οτι γινεται να πας σαν δοκιμος στις ειδικες δυναμεις για 1,5 χρονο χωρις να κανεις την θητεια σου στο ναυτικο με μισθο κι ολας (Δεν με ενδιαφερει ο μισθος παω και χωρις μισθο αν χρειαστει). Ισχυει κατι τετοιο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Γιατί δεν ζητάς να υπηρετήσεις ως ΟΒΑ στα ΟΥΚ του ΠΝ;

Δόκιμος στις ΕΔ του Στρατού Ξηράς βασικά ξέχασε το, οι θέσεις είναι πολύ περιορισμένες και θες χοντρό βύσμα. Στο τέλος θα καταλήξεις Δόκιμος Πεζικού. Πρώτη φορά ακούω αυτό που είπε ο γνωστός σου.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από D.Y.K »

Να ενημερώσω επίσης ότι πλέον, πολλά παιδιά απόφοιτοι των σχολών ΑΕΝ υπηρετούν ΚΑΙ στον Στρατό Ξηράς. Οπότε υπάρχουν πιθανότητες εάν το επιθυμείς να υπηρετήσεις στις Ειδικές Δυνάμεις.
Άβαταρ μέλους
Chris4390
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2018 5:54 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Chris4390 »

Διαβαζω πιο πανω μηνυματα και λενε οτι δεν ειναι υποχρεωτικο να πας στο ΠΝ αν αποφοιτησεις απο την ΑΕΝ... Πιο παλια ειχα στειλει email στην στρατολογια και μου ειχα απαντησει οτι ολοι οι αποφοιτητοι των ΑΕΝ μπαινουν αυταπαγγελτα στο ΠΝ. Αυτο το ΟΒΑ του ΠΝ αντικαθιστα την στρατιοτικη σου θητεια η μετα τη θητεια σου πας; Και τι διαφορετικο κανουν στα ΟΒΑ του ΠΝ με το κανονικο ΠΝ; Και μετα απο τα ΟΒΑ μπορεις να συνεχισεις στρατο η να μπεις ειδικες δυναμεις;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Nassos »

Σαν ΟΒΑ υπηρετείς 3, με δικαίωμα για άλλα 3 χρόνια (σύνολο 6). Σαν σύμβαση ορισμένου χρόνου δηλαδή. Στη κανονική σου θητεία ως οπλίτης κάνεις 9 μήνες (Στρατό Ξηράς) ή 12 μήνες (Πολεμικό Ναυτικό) και τέλος.

Υπάρχει και σχετικό θέμα εδώ .

Για το τι ισχύει για αποφοίτους ΑΕΝ δες εδώ
Κωνσταντίνος

Εμπορικό Ναυτικό και στρατιωτική θητεία

Δημοσίευση από Κωνσταντίνος »

Nassos έγραψε:Γιατί δεν ζητάς να υπηρετήσεις ως ΟΒΑ στα ΟΥΚ του ΠΝ;

Δόκιμος στις ΕΔ του Στρατού Ξηράς βασικά ξέχασε το, οι θέσεις είναι πολύ περιορισμένες και θες χοντρό βύσμα. Στο τέλος θα καταλήξεις Δόκιμος Πεζικού. Πρώτη φορά ακούω αυτό που είπε ο γνωστός σου.


πως γίνεται να πάει οβα στους ουκ αφού δεν έχει βγει;

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες