Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Sotiris27
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2012 9:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Sotiris27 »

Παιδιά εχω και τις 2 υπηηκοτητες ελληνικη και κυπριακη.
θα παω να κανω στρατο κυπρο 3 μηνες αλλα λογω σοβαρων υποχρεωσεων τωρα και τον γεναρη που ειναι οι καταταξεις εκει, θα ηθελα να το αναβαλω 6 μηνες απο τις 31/12 που ληγει η αναβολη μου
ετσι ωστε να παω το επομενο καλοκαιρι Κυπρο με το που θα ληξει η εδω αναβολη.

Πως μπορω να παρω 6 μηνες αναβολη βρε παιδια τι να δηλωσω help! Καποιο χαρτι με ψυχολογικα (που δεν εχωΕικόνα) ισως;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το φόρουμ μας δεν ειδικεύεται σε θέματα της Εθνικής Φρουράς

καλύτερα να ψάξεις εδώ

Άβαταρ μέλους
Sotiris27
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2012 9:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Sotiris27 »

Συγνωμη αν κανω λαθος αλλα το θεμα εχει να κανει με την εδω στρατολογια!
Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ αναβολη μου για σπουδες ληγει 31/12/12 ειμαι μονιμος κατοικος ελλαδας.
Θελω απλα να παρω 6 μηνες αναβολη στην ΕΛΛΑΔΑ ως τις 31/06/13 ετσι ωστε να μην κηρυχτω ανυποτακτος και να παω να κανω κυπρο την θητεια μου το επομενο καλοκαιρι!
Μηπως πρεπει να ξαναμεταφερθει το θεμα; Χρειαζομαι μια απαντηση αμεσα please!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Καταρχήν δεν χρειάζεται να γράφεις με κεφαλαία γράμματα, δόξα τον θεό από όραση μια χαρά είμαι 2. Διάβασε το παρακάτω που σου δίνω και πες μου τι σχέση έχει η στρατολογία της Ελλάδας με την κατάταξη σου στον Κυπριακό στρατό

3. Μήπως θα πρέπει να ακούς πρώτα μια άποψη και μετά να κρίνεις τι είναι σωστό και τι όχι;

ΠΟΙΟΙ ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠO ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ
Από την υποχρέωση για στρατιωτική θητεία εξαιρούνται, μεταξύ άλλων, όσοι διαμένουν μόνιμα στο εξωτερικό και ενόσω εξακολουθούν να διαμένουν εκτός Κύπρου.
Επίσης εξαιρούνται:
. Οι κατέχοντες κυπριακή και ελληνική υπηκοότητα, εφόσον κατά τη διάρκεια της μόνιμης διαμονής τους στην Ελλάδα έχουν εκπληρώσει (όχι εξαγοράσει) την προβλεπόμενη από τη νομοθεσία της Ελληνικής Δημοκρατίας υποχρέωσή τους για υπηρεσία στον Ελληνικό Στρατό.
. Όσοι έχουν κατά την ημερομηνία της κατάταξής τους τέσσερα ή περισσότερα εξαρτώμενα πρόσωπα, δηλ. Όσοι είναι έγγαμοι και έχουν σύζυγο και τρία ή περισσότερα ανήλικα παιδιά.
. Όσοι κριθούν κατά την κατάταξή τους ως μη κατάλληλοι για στρατιωτική υπηρεσία για λόγους υγείας.
. Ο πρωτότοκος ή μοναδικός γιος οικογένειας, του οποίου ο πατέρας ή ο αδελφός έχει φονευθεί ή εξαφανισθεί στη διάρκεια της υπηρεσίας του στην Εθνική Φρουρά.

Άβαταρ μέλους
Sotiris27
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2012 9:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Sotiris27 »

Δεν εγραψα με κεφαλαια, τονισα σημεια κλειδια του ποστ μου για να γινω πιο κατανοητος.
Ξανά, γεννήθηκα Ελλάδα. Διαμένω μόνιμα Ελλάδα. Εχω και τις 2 υπηκοοτητες. Πηρα αναβολη απο την ελλαδα για σπουδες κατα την εισαγωγη μου στο Πανεπιστημιο εως τις 31/12/12.
Πηγα στην στρατολογια εδω μου ειπαν πηγαινε κυπρο κανε την θητεια σου και ελα να εξαγορασεις τους υπολοιπους μηνες της εδω θητειας σου μετα.
Οι καταταξεις Κυπρο γινονται 2-9 Ιουλιου και 2-9 Ιανουαριου.
Για πολλους λογους δεν μπορω να παω ουτε τωρα ουτε τον Γεναρη.
Εαν δεν παω ομως τον γεναρη θα έρθει το χαρτι απο τον ελληνικο στρατο και θα κριθω ανυποτακτος εδω.
Θελω να επεκτείνω την αναβολη μου εως τις 31/06/2013.

Πως ειναι θεμα του Κυπριακου στρατου αυτό;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »



Η στρατολογία της Ελλάδας σου είπε να κάνεις την θητεία σου στην Κύπρο, δεν τους ενδιαφέρει τι θα κάνεις εσύ και πότε σε βολεύει να πας, άρα η στρατολογία της Ελλάδας δεν μπορεί να σε βοηθήσει στο πρόβλημα που έχεις με την κατάταξη σου στην Εθνική Φρουρά.

τώρα αν εσύ επιμένεις ότι δεν είναι θέμα του κυπριακού στρατού, επικοινώνησε με το στρατολογικό γραφείο της Ελλάδας και ρώτησε τους

Άβαταρ μέλους
Sotiris27
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2012 9:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Sotiris27 »

Η στρατολογια στην ελλαδα θα μου ελεγε μπορεις να κανεις "κολπο" με ψυχολογικα βρε φιλε μα ειμαστε σοβαροι τωρα;
Τι παλι τα ιδια; Με κοροιδευεις;
Ξεχνα οτι πρεπει να κανω κυπριακο στρατο. Ξεχνα εντελως την κυπρο.
Ειμαι ελληνας, η αναβολη μου ληγει 31/12 και θελω να παρω αναβολη για ψυχολογικα ή με καποιο αλλο τροπο για 6 μηνες.
Γινεται ναι ή οχι;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

Για να πάρεις αναβολή για ψυχολογικούς λόγους στην Ελλάδα θα πρέπει πρώτα να σου έρθει το χαρτί κατάταξης, άρα δεν γίνεται, για αυτό και η στρατολογία δεν σου είπε κανένα κόλπο, λες και είναι κόλπο, πολλοί παίρνουν τέτοιες αναβολές για να συνεχίσουν τις σπουδές τους

εγώ την ξεχνάω την Κύπρο, δεν είναι δικό μου πρόβλημα έτσι και αλλιώς

Άβαταρ μέλους
Sotiris27
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Ιουν 25, 2012 9:06 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Sotiris27 »

Ωραια σε ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις
Εαν περιμενω να μου ερθει το χαρτι και ζητησω μετα την αναβολη που λεμε το ποσοστο σε ενα περιπου να την παρω ξερουμε ποιο ειναι; Γενικα δλδ ο κοσμος παιρνει ευκολα τετοιες εξαμηνες αναβολες;

Και εαν ναι, α) πρεπει να εξεταστω και απο ψυχολογο του στρατου;
β) μενει πουθενα στο αρχειο για αργοτερα (π. Χ. Αναζητηση δουλειας) αυτη η αναβολη;

ευχαριστω και παλι
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

Η συγκεκριμένη αναβολή όπως σου προανέφερα δίνεται εύκολα γιατί οι λόγοι κυρίως που επικαλείται κάποιος είναι οικονομικοί-οικογενειακοί και σπουδών, λόγοι οι οποίοι εκτιμούνται από τους γιατρούς.

α) ναι σε εξετάζει στρατιωτικός γιατρός

β) δεν θα σε επηρεάσει η αναβολή αυτή στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία

Γιώργος

Αναβολή και Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Γιώργος »

Παιδιά, γεία σας!Θέλω να μου πείτε και την γνώμη σας (και καποια πράγματα).

Εγω ειμαι του 2016 ΕΣΣΟ...

Είχα διάφορα θέματα στον στρατό,-κατατάγηκα, ορκίστηκα, έκανα εκπαίδευση, όλα. Λυποθημούσα σχεδόν καθημερινά νιώθοντας το πολλές ώρες πριν! Τους το έλεγα. Κανένας δεν νοιάστηκε. Με αφήνανε εκεί μέχρι να πέσω απο την σκοπιά!-έσπασα χέρι.

Απο αυτη την ημέρα συνέχεια μου έδιναν άδειες για να ειμαι εκτός ΕΠΕΙΔΗ ΦΟΒΌΝΤΟΥΣΑΝ (αν κ δν το έλεγαν).

Πέρασε 1 μήνας χωρίς να κάνω στρατό! ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΠΟ Ι1 ΜΕ ΠΉΓΑΝ i4 και τώρα πριν λίγες μέρες με ΑΝΆΓΚΑΣΑΝ να περάσω 5 διαφορετικούς γιατρούς. Κανένας όμως δεν έβρισκε δυστυχώς κάτι παθολογικό (μακάρι να βρήσκαν).

Με πέρασαν και απο ψυχολόγο! Μου βρήκαν προβλήμα άγχους-ΨΕΜΑ, ναι έχω άγχος αλλα όχι και ετσι! Αμαν δλδ...

ΠΡΙΝ λίγες μέρες με βγάλανε με αναβολή 1 χρόνου! Φοβάμαι πολυ και δεν ξέρω τι να κάνω...

Πείτε μ σας παρακαλώ. Υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσουν απολυτήριο στρατού Ι5 (όπως κάποιοι λένε ότι ειναι τρελοί και δεν παίρνουν απολυτήριο; )

ΑΝΉΚΩ στο στρατό τις Κύπρου.

Σας παρακαλώ απαντήστε μου...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης