Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Απάντηση

Πιστεύετε στην ανάσταση των νεκρών;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Απρ 30, 2017 1:14 am

Ναι
56
44%
Μάλλον ναι
8
6%
Μάλλον όχι
5
4%
Όχι
58
46%
 
Σύνολο ψήφων: 127

Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2010 2:15 am
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ »

Πιστευω πολυ αλα την ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ τον ΔΙΑ και οχι τον χριστιανισμο

ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΟΒΡΥΧΙΩΝ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΩΝ
BILL

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από BILL »

Προσωπικα, δεν ειμαι θρησκος, ουτε χριστιανος, ουτε αθεος. Πιστευω πως το 99% των ανθρωπων οταν αναφερονται στο Θεο εχουν στο νου κατι το προσωπικο π. Χ. Διας, Τριαδικος Θεος, Αλλαχ κτλ. Αποψη μου, μεγιστο λαθος. Ο Θεος ειναι μια απροσδιοριστη εννοια. Επομενως απροσδιοριστες ειναι και οι ιδιοτητες του. Αρα ματαιος κοπος να τον αναζηταμε και να ασχολουμαστε μαζι του. Το καλυτερο, συνεπως, ειναι ο αγνωστικισμος και επειτα η αθεία. Με αλλα λογια, ο ορθολογισμος. Υ. Γ. Γελαω πραγματικα με την ψυχη μου οταν διαβαζω οτι η μια θρησκεια θεωρει τον Θεο φιλεσπλαχνο, η αλλη τιμωρο και παει λεγοντας, αλλα ταυτοχρονα θλιβομαι για τους ανθρωπους που δεν εχουν καταλαβει ακομη την μεγαλη απατη-επιχειρηση-μεσο επιρροης και εξουσιας που λεγεται θρησκεια.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από yandr »

ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ έγραψε:Πιστευω πολυ αλα την ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ τον ΔΙΑ και οχι τον χριστιανισμο

Ε, τότε κράτα και κανένα αλεξικέραυνο γιατί έχει γεράσει ο Δίας και που - και - που του ξεφεύγει και καμία αδέσποτη.

Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από Black_Knight »

ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ έγραψε:Πιστευω πολυ αλα την ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ τον ΔΙΑ και οχι τον χριστιανισμο



Δηλαδή για πες μας κάποια πράγματα για την πίστη σου να καταλάβουμε και μεις.

Τι διαβαζεις, με ποια αντικείμενα ασχολείσαι κλπ

"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
δημητρης25
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1655
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 5:12 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από δημητρης25 »

Οπως κ να εχει, στην ερωτηση "πιστευετε στην ανασταση των νεκρων" δηλωνω οτι καλα θα κανουν να παραμεινουν πεθαμενοι οι πεθαμενοι διοτι παιζω call of duty nazi zombies κ ξερω πως παει η δουλεια. Μενω κ διπλα απο νεκροταφειο οποτε θα ειμαι πρωτη γραμμη! Δεν ειμαστε για τετοια λοιπον. Οσο για το 12θεο κ αυτους που το υποστηρίζουν ειναι ωραιο να πιστευεις σε καποιο παραμυθακι, οχι πως κ ορθοδοξια δεν ειναι ενα παραμυθακι αλλα το καλο ειναι να πιστευεις σε κατι οχι γιατι στο επιβαλουν αλλα γιατι το θελεις! Εγω πχ πιστευω στον θεο, πιστευω οτι υπηρξε σαν φυσικο προσωπο κ οτι εκανε καποια πραγματα-θαυματα μπορειτε να τα πειτε οπως θελετε αλλα, αυτο που δεν μπορω να πιστεψω ειναι η εκκλησια. Ανθωπινο χερι-ανθρωπινο κατασκευασμα.
Ζησε για το τιποτα η πεθανε για κατι.
Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από aris 1943 »

yandr έγραψε:
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ έγραψε:Πιστευω πολυ αλα την ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ τον ΔΙΑ και οχι τον χριστιανισμο

Ε, τότε κράτα και κανένα αλεξικέραυνο γιατί έχει γεράσει ο Δίας και που - και - που του ξεφεύγει και καμία αδέσποτη.

Εικόνα Πολυ γελιο αυτο πρεπει να μπει hall of fame. Η λεξη θρησκος ειναι περιπλοκη εγω πιστευω οχι υπερβολικα ομως θεωρουμε θρησκος δηλαδη; Το θεωρω ταμπελα αυτο.
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από pame_pali »

yandr έγραψε:
ΣΤΡΑΤΟΚΑΥΛΟΣ έγραψε:Πιστευω πολυ αλα την ΑΡΧΑΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ τον ΔΙΑ και οχι τον χριστιανισμο

Ε, τότε κράτα και κανένα αλεξικέραυνο γιατί έχει γεράσει ο Δίας και που - και - που του ξεφεύγει και καμία αδέσποτη.

χαοχοαχοοαοχοα

μα ποσο τραγικο να πιστευεις σε μυθοπλασια... ;Εικόνα

Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από blood »

Καθόλου οι θεοί μας ζηλεύουν γιατί είμαστε θνητοί. Αν δεν υπήρχε ο άνθρωπος δεν θα υπήρχε και ο Θεος
Δεν υπαρχει μυικα ποιο δυνατος απο εμενα στο κοσμο
Άβαταρ μέλους
blood
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 11:40 pm
Τοποθεσία: Νοσοκομειο
Ενδιαφέροντα: Να πεθανω
Επάγγελμα: Αχρηστος
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από blood »

pame_pali έγραψε:χαοχοαχοοαοχοαμα ποσο τραγικο να πιστευεις σε μυθοπλασια... ;Εικόνα

Ποιο πιθανό να υπάρχει ο Δίας παρά ο χριστος
Αννα

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από Αννα »

Το κακό με την Ελλάδα και τους Έλληνες σήμερα είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφία μας.

1) Μπερδεύουμε την Πίστη με την θρησκεία και την θρησκοληψία (δηλαδή έχουμε χεσμένο το όλο θέμα και απλά μόλις βρούμε τα σκούρα κάπου και χρειαστούμε κάτι θυμόμαστε καμιά προσευχούλα στον Θεό. Ε και φυσικά αν δε μας κάνει το χατίρι σημαίνει ότι δεν υπάρχει, γιατί φυσικά. Πως τόλμησε να ΜΗΝ μας δώσει αυτό που θέλουμε;).

2) Και όταν κάποιος αποφασίζει να ασχοληθεί σοβαρά και πνευματικά με το όλο θέμα (όχι αυτό που πάνε όλοι σαν τα πρόβατα 2 φορές το χρόνο στην Εκκλησία κι αυτό γιατί είναι έθιμο ή οικογενειακή υποχρέωση), ή που τον κοροιδεύουν όλοι/ες, ή που ανησυχούν όλοι γιατί φοβούνται ότι συμβαίνει κάτι σοβαρό (Κοντεύει να μας αφήσει χρόνους ένα πράγμα), και γι΄αυτό ''ψάχνεται''.

Είναι τόσο άσχημο να μην έχει ένα έθνος καθόλου πνευματικότητα και να μην ξέρει ΚΑΝ για την Πίστη την οποία επικαλείται.

Λες και του κάνουμε και ''χάρη'' του Θεού και μόνο που τον θυμόμαστε μια δυο φορές το χρόνο ΕικόναΕικόνα

Αρκεί μόνο να σημειώσω για την υπέροχη αυτή Πίστη που έχουμε, ότι για την Βίβλο και μόνο υπάρχει στο εξωτερικό μια συγκεκριμένη ειδικότητα ερευνητών με το όνομα ''Bible scholars'', οι οποίοι άνθρωποι, αφιερώνουν ολόκληρες δεκαετίες από την ζωή τους να αποκρυπτογραφούν και να αποκωδικοποιούν τα διάφορα κωδικά μηνύματα και τις διάφορες προφητείες και προφητικά μηνύματα που βρίσκονται σχεδόν σε κάθε ξεχωριστή παράγραφο της Βίβλου από το βιβλίο της Γένεσης μέχρι και το βιβλίο της Αποκάλυψης.

Και επειδή όταν μιλάμε για τη Βίβλο δε μιλάμε απλά για ένα θρησκευτικό βιβλιαράκι αλλά για το παγκοσμίως πιο δύσκολο, πολύπλοκο και ενδιαφέρον πνευματικό βιβλίο όλου του κόσμου, το οποίο μιλάει σε κωδικοποιημένη γλώσσα στην Γένεση στις πρώτες γραμμές ακόμα και για πράγματα σχετικά με το διάστημα, πράγματα που ούτε ο πιο σοφός ιερέας ή μάγος εκείνης της εποχής δε θα μπορούσε να φανταστεί να γράψει.

Καλή είναι κι η παράδοση και τα έθιμα και όλα, αλλά αν αυτό που πιστεύεις δεν ξέρεις γιατί το πιστεύεις και δε το ξέρεις και σε βάθος, ούτε το ζεις, ούτε το απολαμβάνεις, ούτε μπορείς να το ξεχωρίσεις από διαστρεβλώσεις (βλ. Αιρέσεις) και μετατρέπεις και τον εαυτό σου ς' ένα άβουλο προβατάκι που απλά ''ακολουθεί''.

Και για να μη μπερδευόμαστε, όταν ο Θεός αναφερόταν σε 'αμνούς', δεν εννοούσε άβουλα και εγκεφαλικά παραλυμένα πλάσματα που Τον ακολουθούν χωρίς πραγματική θέληση ή γνώση, αλλά για ανθρώπους με αγνή καρδιά που Τον ακολουθούν με τη θέληση τους, και Τον εμπιστεύονται απόλυτα. Όπως τα πρόβατα τον βοσκό τους όταν τον ακολουθούν με απόλυτη εμπιστοσύνη. Με απόλυτη Πίστη.

Αννα

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από Αννα »

Μπερδεύεις την πνευματικότητα και τους νόμους της με τις πράξεις των ανθρώπων; Δηλαδή αν εγώ αύριο κάνω ένα έγκλημα στο όνομα το δικό σου και πω ότι το κανα για σένα,(χωρίς εσύ να μου έχεις δώσει τέτοια εντολή ή νόμο), θα πρέπει ο κόσμος να σε μισήσει για το έγκλημα το δικό μου;

Δηλαδή σε ποιο ακριβώς σημείο των διδαγμάτων του Χριστού, θυμάσαι να λέει στους μαθητές και στον κόσμο γενικά:''Τσακωθείτε με όλους τους άπιστους, κάψτε τους άπιστους, βιάστε, κάνετε πόλεμο κι όποιος δεν γίνεται Χριστιανός να τον σκοτώνετε''; Γιατί εγώ δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει τίποτα τέτοιο. Εκτός αν έχεις διαβάσει άλλη Κ. Διαθήκη Εικόνα Ή εκτός αν μπερδεύεις την έντονα σε δράση και πολέμους Π. Διαθήκη ή εκτός αν δεν έχεις καν διαβάσει τίποτα από τα δύο και γενικά μπερδεύεις τις πράξεις κάποιων Χριστιανών με τα διδάγματα της Πίστης που υποτίθεται ακολουθούν. Όχι γιατί κι εγώ μπορεί να πω ας πούμε ότι είμαι Μουσουλμάνα. Το τι λέω με το τι κάνω και με το είμαι πραγματικά μπορεί να μην έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

Επίσης αφού μιλάς για θρησκείες να σου θυμίσω ότι κι οι άθεοι έχουν κάνει ένα σωρό εγκλήματα κι ας μην πιστεύουν σε κάποια θεότητα. Όταν κάνουν πειράματα, φτιάχνουν θανατηφόρους υιούς για τις κυβερνήσεις, βόμβες, κ. Λπ, δε τους λέει ο Θεός να τα φτιάξουν. Για τα λεφτά το κάνουν. Και τα 66 εκατ. Ρώσους Ορθόδοξους Χριστιανούς στην Κόκκινη Επανάσταση, άθεοι μπολσεβίκοι τους σκότωσαν και τους βασάνισαν.

Και τα εκατομμύρια Χριστιανούς στην περίοδο των διωγμών. Ειδωλολάτρες τους σκότωσαν με βασανιστικό τρόπο. Και πριν από αυτούς, ειδωλολάτρες της Μ. Ανατολής έκαιγαν στην πυρά τα μωρά τους για θεότητες τύπου Μολώχ, Αστάρτη, κ. Α.

Οι άνθρωποι που κάνουν εγκλήματα δε τα κάνουν γιατί τους το διατάζει κάποιος Θεός (εκτός αν η θεότητα που πιστεύουν είναι και με τη βούλα αιμοβόρα, βλ. Αλλαχ).

Οι άνθρωποι κάνουν εγκλήματα γιατί έχουν τη κακία και το έγκλημα μέσα τους. Απλά τις θρησκείες ή όποια άλλη ιδεολογία τις χρησιμοποιούν ως βιτρίνα ή ως εξιλέωση. Μην μπερδεύεις τα πιστεύω με τις πράξεις και τους ανθρώπους με τους πνευματικούς νόμους.

O άνθρωπος γεννήθηκε με ελεύθερη βούληση. Δεν φταίει ο Θεός αν κάποιοι είναι βόδια και χρησιμοποιούν τη βούληση τους για να κάνουν κακό.

Μελανα24
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 9:32 am
Ενδιαφέροντα: ψωνια,γυμναστηριο,καφεδες,κλαμπιονια,σινεμα,ψαροντουφεκο,ζωγραφικη,φωτογραφισεις(diesel-calzedonia)
Επάγγελμα: φοιτητρια!!!!!
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από Μελανα24 »

Πιστευω στην μετενσαρκωση!!! Οτι η ψυχη δεν πεθαινει και επανερχεται ως κατι διαφορετικο...

Ειναι η θεωρια μας σαν ινδουιστες-βουδιστες!

Ειμαι σε ηλικια που μπορεις να μου λες οτι θελεις... σε εχω συνδεμενο με καιρο :*
Άβαταρ μέλους
marsupilami
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1087
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2015 12:48 pm
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από marsupilami »

Αννα έγραψε:Το κακό με την Ελλάδα και τους Έλληνες σήμερα είναι ότι στη συντριπτική πλειοψηφία μας.

1) Μπερδεύουμε την Πίστη με την θρησκεία και την θρησκοληψία (δηλαδή έχουμε χεσμένο το όλο θέμα και απλά μόλις βρούμε τα σκούρα κάπου και χρειαστούμε κάτι θυμόμαστε καμιά προσευχούλα στον Θεό. Ε και φυσικά αν δε μας κάνει το χατίρι σημαίνει ότι δεν υπάρχει, γιατί φυσικά. Πως τόλμησε να ΜΗΝ μας δώσει αυτό που θέλουμε;).

2) Και όταν κάποιος αποφασίζει να ασχοληθεί σοβαρά και πνευματικά με το όλο θέμα (όχι αυτό που πάνε όλοι σαν τα πρόβατα 2 φορές το χρόνο στην Εκκλησία κι αυτό γιατί είναι έθιμο ή οικογενειακή υποχρέωση), ή που τον κοροιδεύουν όλοι/ες, ή που ανησυχούν όλοι γιατί φοβούνται ότι συμβαίνει κάτι σοβαρό (Κοντεύει να μας αφήσει χρόνους ένα πράγμα), και γι΄αυτό ''ψάχνεται''.

Είναι τόσο άσχημο να μην έχει ένα έθνος καθόλου πνευματικότητα και να μην ξέρει ΚΑΝ για την Πίστη την οποία επικαλείται.

Λες και του κάνουμε και ''χάρη'' του Θεού και μόνο που τον θυμόμαστε μια δυο φορές το χρόνο ΕικόναΕικόνα

Αρκεί μόνο να σημειώσω για την υπέροχη αυτή Πίστη που έχουμε, ότι για την Βίβλο και μόνο υπάρχει στο εξωτερικό μια συγκεκριμένη ειδικότητα ερευνητών με το όνομα ''Bible scholars'', οι οποίοι άνθρωποι, αφιερώνουν ολόκληρες δεκαετίες από την ζωή τους να αποκρυπτογραφούν και να αποκωδικοποιούν τα διάφορα κωδικά μηνύματα και τις διάφορες προφητείες και προφητικά μηνύματα που βρίσκονται σχεδόν σε κάθε ξεχωριστή παράγραφο της Βίβλου από το βιβλίο της Γένεσης μέχρι και το βιβλίο της Αποκάλυψης.

Και επειδή όταν μιλάμε για τη Βίβλο δε μιλάμε απλά για ένα θρησκευτικό βιβλιαράκι αλλά για το παγκοσμίως πιο δύσκολο, πολύπλοκο και ενδιαφέρον πνευματικό βιβλίο όλου του κόσμου, το οποίο μιλάει σε κωδικοποιημένη γλώσσα στην Γένεση στις πρώτες γραμμές ακόμα και για πράγματα σχετικά με το διάστημα, πράγματα που ούτε ο πιο σοφός ιερέας ή μάγος εκείνης της εποχής δε θα μπορούσε να φανταστεί να γράψει.

Καλή είναι κι η παράδοση και τα έθιμα και όλα, αλλά αν αυτό που πιστεύεις δεν ξέρεις γιατί το πιστεύεις και δε το ξέρεις και σε βάθος, ούτε το ζεις, ούτε το απολαμβάνεις, ούτε μπορείς να το ξεχωρίσεις από διαστρεβλώσεις (βλ. Αιρέσεις) και μετατρέπεις και τον εαυτό σου ς' ένα άβουλο προβατάκι που απλά ''ακολουθεί''.

Και για να μη μπερδευόμαστε, όταν ο Θεός αναφερόταν σε 'αμνούς', δεν εννοούσε άβουλα και εγκεφαλικά παραλυμένα πλάσματα που Τον ακολουθούν χωρίς πραγματική θέληση ή γνώση, αλλά για ανθρώπους με αγνή καρδιά που Τον ακολουθούν με τη θέληση τους, και Τον εμπιστεύονται απόλυτα. Όπως τα πρόβατα τον βοσκό τους όταν τον ακολουθούν με απόλυτη εμπιστοσύνη. Με απόλυτη Πίστη.



μπραβο για τετοια εμπεριστατωμενα ποστ αναβαθμιζουν την εικονα του φορουμ

TiTou24
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2017 1:07 am
Τοποθεσία: Επιλοχιας
Επικοινωνία:

Πόσο θρήσκοι είσαστε;

Δημοσίευση από TiTou24 »

Καθοοολουυυ!!!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες