Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΑΓΓΕΛΟΣ

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΣ »

Θα ηθελα να μαθω αμα παω στρατο στην κυπρο θα μπορουσα να κατσω για 5 χρονια σαν μονιμος; Και αν ναι ποσα θα επερνα τον μηνα;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από yandr »

Αν εννοείς να πας στην ΕΛΔΥΚ και να μείνεις μόνιμος δεν γίνεται.
REPAINER
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 7:24 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από REPAINER »

Ξερεις τι γινεται; Ειναι πολλοι πατεραδες που λενε στα παιδια τους να κατσουν 5ετια (επειδη ετσι θυμουνται απο παλιοτερα οτι γινοταν) . Και ετσι μεχρι σημερα νομιζουν Πολλοι οτι μπορουν να μεινουν μονιμοι επειδη απλα θελουνΕικόνα
ΑΓΓΕΛΟΣ

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΟΣ »

Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να παω στην Κυπρο για 5 χρονια σαν μονιμος; Και αν ναι ποσα περιπου θα επερνα τον μηνα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Greek_Army »

ΑΓΓΕΛΟΣ έγραψε:Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να παω στην Κυπρο για 5 χρονια σαν μονιμος; Και αν ναι ποσα περιπου θα επερνα τον μηνα;


Χωρίς να βγει προκήρυξη δεν μπορείς να πας μόνιμος. Οπότε κάτσε να βγει προκήρυξη να περάσεις και άσε τα λεφτά.
ΒΑΣΙΛΗΣ

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

Ξερει κανεις ποτε θα ανοιξουν θεσεις για ε. π. υ στην ε. φ.
ατιθασος

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από ατιθασος »

Στην εθνικη φρουρα οι επυ δεν ειναι μονιμοι υπηρετουν με συμβασεις 5 ετων και στα 50 ¨η 55 απολυονται με μια αποζημιωση που υπολογιζεται (ο τελευταιος μισθος επι τα ετη υπηρεσιας) . Πρωτος μισθος ειναι γυρω στα 950 ευρω καθαρα. Δεν δικαιουνται συνταξη απο τον στρατο, εφοσον δεν ειναι μονιμοι και περνουν συνταξη στα 63 τους σας ολους τους ιδιωτικους υπαλληλους απο το ικα της Κυπρου. Δηλαδη για 13 εως 8 ετη ειναι ανεργοι, χωρις εισοδηματα. Για περισσοτερες πληροφοριες στην πρεσβεια της Κυπρου στην Αθηνα ¨η στο ΓΕΕΦ (τα τηλεφωνα τα βρισκεις στο διαδυκτιο)
Άβαταρ μέλους
Megaklhs1
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2015 5:09 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Megaklhs1 »

Καλησπέρα έμαθα απο έναν γνωστό μου κάτι αυτές τις ημέρες αλλά δεν ξέρω εάν αληθεύει. Μου είπε ότι λόγω ότι είμαι απο Ελλάδα μπορώ να υπηρετήσω την θητεία μου στην Κύπρο να πέρνω τον μήνα 270 ευρώ και μόλις κοντεύει να ολοκληρωθεί η θητεία μου τους τρείς τελευταίους μήνες θα πέρνω 370. Το θέμα μου είναι άλλο όμως, μου είπε επίσης ότι εφόσον ολοκληρωθεί ολόκληρη η θητεία μου έχω την δυνατότητα εάν θέλω να μείνω μόνιμος μέχρι τα 55 μου στον στρατό της Κύπρου ώς μόνιμος Λοχείας και ο μισθός μου να είναι κάπου στα 2.000 τον μήνα. Δεν ξέρω εάν ισχύει κάτι τέτοιο σίγουρα απλός το συγκεκριμένο άτομο γύρισε πρίν 2 μήνες απο εκεί και έτσι τους είχαν πεί όποιος θέλει να μείνει. Δεν ξέρω εγώ εάν όλα αυτά είναι έτσι γιαυτό και θέλω τις απαντήσεις σας.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν ισχύουν αυτά που σου είπε και πές του ότι είναι παπάρας.

Για να υπηρετήσεις στην Εθνική Φρουρά πρέπει το Υπουργείο Άμυνας της Κύπρου να βγάλει προκήρυξη αποκλειστικά για Ελλαδίτες που πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια και ειδικότητες.

Άλλο ο Ελληνικός Στρατός και άλλο η Κυπριακή Εθνική Φρουρά

Για τη θητεία στην ΕΛΔΥΚ διάβασε τα παρακάτω θέματα.

ΕΛΔΥΚ - Ελληνική Δύναμη Κύπρου
Ειδικότητες στην ΕΛΔΥΚ
ΕΛΔΥΚ: Προϋποθέσεις για κατάταξη
35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος
Ορσαλία

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Ορσαλία »

Χαίρεται, μπηκα στο γενικο επιτελειο εθνικης φρουρας και λεει για 5ετηεθελοντικη καταταξη ή 3ετη (χωρις να μιλαει για καποια προκηρυξη κτλπ) με απολυτηριο λυκείου, ισχυει; Τι γινεται; Μπορειτε καπως να με βοηθησετε ή να μου εξηγησετε;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Nassos »

Μόνο για Κυπρίους είναι. Είναι το αντίστοιχο των ΕΠΥ-ΕΜΘ των προηγουμένων δεκαετιών που γινόταν στην Ελλάδα.

Πριν 20 χρόνια,1996-1997, το Υπουργείο Άμυνας της Κύπρου είχε εκδώσει προκήρυξη για κάλυψη θέσεων ΕΠΥ αποκλειστικά για Ελλαδίτες.
Άβαταρ μέλους
TheoT
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 17, 2016 10:31 pm
Επικοινωνία:

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από TheoT »

Τον επομενο χρονο πρεπει να υπηρετησω 14 μηνες στον στρατο (Κυπρος) και εχω ως προτιμηση μου να υπηρετησω στα Πρασινα Μπερε (ΛΟΚ). Απλως θα ηθελα να ρωτησω, εαν ειναι δυνατο να προχωρησω ως μονιμος/επαγγελματιας εδω στην Κυπρο και αν θα πρεπει να περασω απο εξετασεις οπως Υποβαλλεται και σε στρατους στο εξωτερικο; Επισης, τι ακριβως εχουν καθηκον να κανουν οι "μονιμοι" εν ωρα ειρηνης;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Μόνιμος (ΕΠΥ) στην Εθνική Φρουρά

Δημοσίευση από Nassos »

Αν δεν βγάλει το ΓΕΕΦ προκύρηξη πρόσληψης όπως έκανε πρόσφατα ή αν δεν δώσεις εξετάσεις για να περάσεις σε Στρατιωτικές Σχολές στην Ελλάδα, δεν μπορείς να δηλώσεις μονιμότητα στην ΕΦ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες