Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημητρα

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Δημητρα »

Και παλι ρε παιδια τι σημασια εχει τοσο κακο ειναι η γυναικα να σταδιοδρομησει στη θαλασσα. Δεν λεω υπαρχει και το θεμα οικογενειας αλλα μπορει να βρεθει μια λυση και για αυτο Εικόνα
Νικολέτα
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Φεβ 16, 2011 10:47 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Νικολέτα »

Παιδιά καλησπέρα! Πρωτόμπαρκη δόκιμος μηχανής εδώ!Συμβουλή κορίτσια. Να είστε πολύ ηθικες εκεί μεσα! Πάντα θα υπάρξει κάποιος να σας κολλησει και ας μην εχετε δώσει δικαίωμα. Οπότε αν είστε ηθικες τον κανετε περα κ εχετε ψηλα το κεφαλι

Επίσης: Σκεφτείτε την υγεία σας πριν μπειτε εκεί. Ψυχική και σωματικη

καλή συνεχεια

Διψάς χρυσάφι. Πάρε, ψάξε, μέτρα. Εδώ κοντά σου χρόνια αθάνατος να μένω, ως να μου γίνεις Μοίρα, Θάνατος και Πέτρα
μαρι

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από μαρι »

Εγω θελω να ρωτησω επειδη θελω να βαλω 1η επιλογη ναυτιλιακα και ειναι 5ο πεδιο μπορω να δηλωσω ΑΕν σαν 2η επιλογη;
εβα

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από εβα »

Μέτα απο 4 χρόνια που είναι το πανεπιστημιο τι γινεται θα με παρουν ή οχι σε μια εταιρια ;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

εβα έγραψε:Μέτα απο 4 χρόνια που είναι το πανεπιστημιο τι γινεται θα με παρουν ή οχι σε μια εταιρια ;



Μην μπερδεύεσαι. Καταρχήν είναι Ακαδημίες και όχι Πανεπιστήμιο και κατά δεύτερον μέσα στην 4ετία που αναφέρεις θα πρέπει να κάνεις και 2 εξάμηνα εκπαιδευτικά ταξίδια σε κάποια εταιρεία για να πάρεις πτυχίο στο τέλος.

Γενικώς πάντως οι εταιρείες πιο δύσκολα εμπιστεύονται γυναίκες και φυσικά θα πρέπει να έχεις και τις απαραίτητες "συστάσεις" για να σε προσλάβουν (εάν με καταλαβαίνεις).

It's up to you Εικόνα

ρια

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από ρια »

Γεια σας, θα ήθελα να μάθω αν μπορεί μια γυναίκα, μετά από τα τέσσερα χρόνια στην ακαδημία, θα μπορέσει να ταξιδεύσει σε επιβατικό πλοίο.

Σημείωση Στρατοπεδάρχη: Άσε τα επίσης ψάξε και λίγο.
ΑΕΝ: Εκπαιδευτικά ταξίδια

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από D.Y.K »

ρια έγραψε:Γεια σας, θα ήθελα να μάθω αν μπορεί μια γυναίκα, μετά από τα τέσσερα χρόνια στην ακαδημία, θα μπορέσει να ταξιδεύσει σε επιβατικό πλοίο.



Με τις κατάλληλες "συστάσεις" όπως έχουμε ξαναπεί, ναι θα μπορεί να ταξιδέψει.

αννα

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από αννα »

Γεια σας, ποια μαθήματα πρέπει να δώσει κάποιος για να μπορεί να περάσει στην ακαδημία εμπορικού ναυτικού ; Δηλαδή χρειάζεται θετικά ή θεωρητικά μαθήματα.
Κατερίνα

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Κατερίνα »



Μπορεί μια γυναίκα να ανταπεξέλθει στις ΑΕΝ; (και ειδικότερα στα ταξίδια) Υπάρχουν άλλες γυναίκες στις Ακαδημίες;

Άβαταρ μέλους
death4glory
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 5:03 pm
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από death4glory »

Γειά σου Κατερίνα. Φυσικά και υπάρχουν γυναίκες στις ΑΕΝ. Οι περισσότερες είναι πλοιαρχινες πάρα μηχανικοί. Το δικό μου το τμήμα στα 100 παιδιά είχε 4 κοπελες( είμαι μηχανικός), ενώ στους πλοιάρχους είχε 20/100. Είναι δύσκολο επάγγελμα γενικά και οι γυναίκες ακόμα αντιμετωπιζοντε ρατσιστικά ειδικά στην μηχανή. Οι 3 από τις 4 κοπέλες βρήκαν εταιρεία να μπαρκαρουν μέσω γνωστού και ας είχαν περάσει όλα τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου. Η 4η κοπέλα που δεν είχε γνωστό δεν βρήκε εταιρεία. Επειδή είναξ μεγάλη συζήτηση για τις γυναίκες στην μηχανή αν θες κάνε ένα λογαριασμό και στείλε μου μήνυμα για να σε βοηθήσω. Στους πλοιάρχους είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα για τις γυναίκες πάντως και στην εύρεση εταιρείας αλλά και σαν δουλειά
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από dn24 »

Κατερίνα έγραψε:

Μπορεί μια γυναίκα να ανταπεξέλθει στις ΑΕΝ;(και ειδικότερα στα ταξίδια) Υπάρχουν άλλες γυναίκες στις Ακαδημίες;



Αν έχεις αναρωτηθεί, αν θα μπορείς και σαν μάνα ή σύζυγος ή και τα δύο (γιατί αυτό θα σου συμβεί) να ανταπεξέλθεις μεταξύ οικογενειακών καθηκόντων και πλοίου, η απάντησή είναι πως ΝΑΙ σε όλα αν αυτά τα έχεις λυμένα.

Να θυμάσαι, ότι το κενό της μάνας στο σπίτι δεν είναι το ίδιο με κενά άλλων προσώπων.

Η απόφαση δική σου.

Anna73926
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 6:36 pm
Τοποθεσία: Δόκιμος πλοιαρχ
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Anna73926 »

Γεια σας, είμαι γυναίκα, πρωτο έτος στην αεν και έχω μπει από πανελλήνιες γενικό λύκειο και ήμουν στην 10αδα πανελλαδικά και πρώτη στην σχολη μου. Έχω αγχωθεί παρά πολυ με το θέμα της εταιρείας. Εγώ θέλω φορτηγό περισσότερο αλλά όλα τα εμπορικά μου αρεσουν πολυ. Δεν θέλω όμως επιβατηγά για αρχή τουλάχιστον. Έχω πάει 2 φορές για εταιρείες και η αλήθεια είναι πως δεν μου έριξαν πολλά άκυρα, μόνο 3 εταιρείες από τις 30+ που πήγα. Αλλά καμία δεν μου έδωσε απάντηση και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω..
Άβαταρ μέλους
Vasilis_Ch
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2016 10:13 am
Επικοινωνία:

Εμπορικό Ναυτικό για γυναίκες

Δημοσίευση από Vasilis_Ch »

1Ον το άγχος σκοτώνει.2ον πώς να σου δώσουν απαντήσεις από τώρα;

Ακόμα δεν έχετε ναυτικό φυλλάδιο, δεν δώσατε εξετάσεις ώστε να ξερει κάθε εταιρεία ποιον θα επιλέξει.

Μην περιμένετε επιβεβαίωση πριν το τέλος της εξεταστικής.

Απολαύστε τις γιορτές.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης