Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Οπως φαινεται ναι. Αλλα απ'οτι ξερω καποια δεν εβαλαν αλλα μπηκαν. Για να δουμε..
nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikospe »

Για να μπω ΛΟΚ ρεντινα ή εστω ναουσα χρειαζομαι βυσμα ή αρκει να περασω τα αθληματα;
Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greenalexyo »

nikospe έγραψε:Για να μπω ΛΟΚ ρεντινα ή εστω ναουσα χρειαζομαι βυσμα ή αρκει να περασω τα αθληματα;
Δεν χρειάζεσαι κανένα βύσμα, μάλιστα για την Ρεντίνα άμα το δηλώσεις κατά πάσα πιθανότητα θα πας..

Βάλε 1η επιλογή Ρεντίνα και 2η Ναουσα

Άβαταρ μέλους
1Η ΜΑΛ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 10, 2019 1:25 pm
Τοποθεσία: Ανθυπολοχαγος
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από 1Η ΜΑΛ »

Πλεον ομως σε διορθωνω. Μπηκα 15 Ιουλιου στο κεεδ, πηγαμε σχ. αλ δωσαμε αθληματα, και τελικα με πηραν αλεξιπτωτα 1η Μαλ στη Κρητη, και ΔΕΝ εβαλα βυσμα, πηραν 70 ατομα νομιζω και οι 58 ητανε βυσματα, εγω νιωθω περηφανος για μενα, γιατι εγω δεν εβαλα κανεναν να με βαλει απευθειας. Οποτε μαγκες απλα οταν ερθει η ωρα, απλα βαλτε τα δυνατα σας. Δεν ειναι τιποτα τρελο.
nikospe
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 08, 2019 1:30 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από nikospe »

greenalexyo έγραψε:
nikospe έγραψε:Για να μπω ΛΟΚ ρεντινα ή εστω ναουσα χρειαζομαι βυσμα ή αρκει να περασω τα αθληματα;
Δεν χρειάζεσαι κανένα βύσμα, μάλιστα για την Ρεντίνα άμα το δηλώσεις κατά πάσα πιθανότητα θα πας..

Βάλε 1η επιλογή Ρεντίνα και 2η Ναουσα

Γιατι αυτο; Προτιμανε ολοι αλεξιπτωτιστες και πεζοναυτες αντι για ΛΟΚ ή το συγκεκριμενο στη Ρεντινα θεωρειται δυσκολο και το αποφευγουν;

Άβαταρ μέλους
greenalexyo
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2015 2:14 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από greenalexyo »

nikospe έγραψε:Γιατι αυτο; Προτιμανε ολοι αλεξιπτωτιστες και πεζοναυτες αντι για ΛΟΚ ή το συγκεκριμενο στη Ρεντινα θεωρειται δυσκολο και το αποφευγουν;
Σίγουρα πεζοναύτες και μαλ το επιλέγουν πολύ ...

Τις βόρειες μοίρες όχι και τόσο... Όσους ξέρω που δήλωσαν Ρεντίνα πήγαν Ρεντίνα.

Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Αλεξιπτωτιστες πηγαμε διοιτι.

1ον) Το γουσταρουμε πανω απολα

2ον) Για τη πουλαδα

3ον) Ισως το βασικοτερο, για το μισθο μετα τις 5 πτωσεις (συντηρησεις) .

Οσο για τους πεζοναυτες σαν Βολιοτης που ειμαι και ξερω απο πρωτο χερι, ολοι πανε γιατι ειναι (αν οχι η πιο ευκολη) απτις πιο " χαλαρες " μοναδες Ειδικων Δυναμεων. Οχι τοσες πολλες ασκησεις, οχι συχνα στιβο μαχης, οχι πρωινα τρεξιματα 1,5 ωρας κτλπ.

Άβαταρ μέλους
NUTstriker
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 01, 2021 1:26 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NUTstriker »

Καλησπέρα παιδιά!
Παρουσιάζομαι τώρα το Σεπτέμβρη στη Θήβα (όπλο: Ειδικές δυνάμεις, στην αρχή παραξενεύτηκα που δεν παρουσιάζομαι Μεγάλο Πεύκο αλλά απ' ό, τι κατάλαβα πολλά άτομα που είναι για ειδικές δυνάμεις παρουσιάζονται αλλού, δεν έχει σημασία το κέντρο δηλαδή).
Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Σε περίπτωση που στη Θήβα περάσω κανονικά τα τεστ των ειδικών δυνάμεων και δηλώσω με σειρά προτεραιότητας τις μονάδες που επιθυμώ, χρειάζεται να βάλω κάποιο βύσμα για να είμαι σίγουρος ότι θα πάω εκεί που δήλωσα; Συγκεκριμένα θέλω να πάω Λ. Ο. Κ. Στη Νάουσα. Απ' ό, τι μου λένε, κατά πάσα πιθανότητα θα με πάρουν εκεί που θα δηλώσω, αλλά ανά καιρούς ακούω διάφορες ιστορίες και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, εφόσον το δικαιούμαι να πάω εκεί βάσει αθλημάτων κλπ τα οποία τα περνάω άνετα ήδη.
Επίσης αν θα ήταν εύκολο, μπορεί κάποιος να μου πει για τα Λ. Ο. Κ. Στη Νάουσα αν είναι μάχιμη μονάδα, αν θα κάνεις δραστηριότητες αρκετές (απ' όσο ξέρω εξαρτάται και από τον εκάστοτε διοικητή) και γενικά αν θα νιώσεις αυτό που λέμε ειδικές δυνάμεις, ή αν θα είναι πολύ χαλαρά, όπως ακούγεται ότι κάποιες μονάδες είναι τα τελευταία χρόνια; Από συγγενείς και φίλους που υπηρέτησαν εκεί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Γενικότερα αν σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα ορεινή μονάδα ειδικών δυνάμεων, η Νάουσα αξίζει να είναι η πρώτη σου επιλογή;
Σας ευχαριστώ πολύ!
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

NUTstriker έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!
Παρουσιάζομαι τώρα το Σεπτέμβρη στη Θήβα (όπλο: Ειδικές δυνάμεις, στην αρχή παραξενεύτηκα που δεν παρουσιάζομαι Μεγάλο Πεύκο αλλά απ' ό, τι κατάλαβα πολλά άτομα που είναι για ειδικές δυνάμεις παρουσιάζονται αλλού, δεν έχει σημασία το κέντρο δηλαδή).
Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Σε περίπτωση που στη Θήβα περάσω κανονικά τα τεστ των ειδικών δυνάμεων και δηλώσω με σειρά προτεραιότητας τις μονάδες που επιθυμώ, χρειάζεται να βάλω κάποιο βύσμα για να είμαι σίγουρος ότι θα πάω εκεί που δήλωσα; Συγκεκριμένα θέλω να πάω Λ. Ο. Κ. Στη Νάουσα. Απ' ό, τι μου λένε, κατά πάσα πιθανότητα θα με πάρουν εκεί που θα δηλώσω, αλλά ανά καιρούς ακούω διάφορες ιστορίες και θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, εφόσον το δικαιούμαι να πάω εκεί βάσει αθλημάτων κλπ τα οποία τα περνάω άνετα ήδη.
Επίσης αν θα ήταν εύκολο, μπορεί κάποιος να μου πει για τα Λ. Ο. Κ. Στη Νάουσα αν είναι μάχιμη μονάδα, αν θα κάνεις δραστηριότητες αρκετές (απ' όσο ξέρω εξαρτάται και από τον εκάστοτε διοικητή) και γενικά αν θα νιώσεις αυτό που λέμε ειδικές δυνάμεις, ή αν θα είναι πολύ χαλαρά, όπως ακούγεται ότι κάποιες μονάδες είναι τα τελευταία χρόνια; Από συγγενείς και φίλους που υπηρέτησαν εκεί έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Γενικότερα αν σε ενδιαφέρει συγκεκριμένα ορεινή μονάδα ειδικών δυνάμεων, η Νάουσα αξίζει να είναι η πρώτη σου επιλογή;
Σας ευχαριστώ πολύ!


Δηλαδή Φίλε το δελτίο κατάταξης γράφει: Έχετε επιλεγεί για ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΆΜΕΙΣ; Χωρίς να αναγράφει τη λέξη ΕΛΔΥΚ;

Άβαταρ μέλους
NUTstriker
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 01, 2021 1:26 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από NUTstriker »

Το σημείωμα κατάταξης έλεγε "όπλο: Ειδικές Δυνάμεις (ΥΕΑ) ".
niasimas
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Πέμ Απρ 14, 2022 10:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Βύσματα στις Ειδικές Δυνάμεις

Δημοσίευση από niasimas »

Αν αναρωτιέται κάποιος,'μα γιατί βύσμα στις ειδικές δυνάμεις;', ας σκεφτεί ότι παίρνεις περισσότερα μόρια σε όλες τις προκηρύξεις των σωμάτων ασφαλείας, αν έχεις υπηρετήσει ΕΔ. Επίσης πολλοί, όταν τελειώνουν την θητεία τους εκεί, έχουν και τα μέσα για να πάνε στην προσωπική φρουρά κάποιου επιχειρηματία. Ήξερα παιδί του οδηγού επιχειρηματία (ιδιοκτήτη αλυσίδας σούπερ μάρκετ), που τον έστειλε στα αλεξίπτωτα, ώστε να αναλάβει μετά πόστο στην φρουρά του. Δεν του άρεσε κιόλας του παιδιού, γιατί ήταν και δύσκολα! Γι΄αυτό μπαίνει βύσμα μέχρι και στις ειδικές δυνάμεις!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες