Δ.Ε.Α (ΣΞ) vs Σ.Ε.Α (ΠΝ)

Ανταλλάξτε απόψεις και διασταυρώστε τα ξίφη σας με επιχειρήματα
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
giannis cpt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2015 4:20 am
Επικοινωνία:

Δ.Ε.Α (ΣΞ) vs Σ.Ε.Α (ΠΝ)

Δημοσίευση από giannis cpt »

Καλησπερα σας. Δεν ξερω αν εκανα καλα που εφτιαξα αυτο το θεμα αλλα δεν βρηκα κανενα παρομοιο.Θα ηθελα οπoιος γνωριζει να με βοηθησει στις παρακατω αποριες μου σας παρακαλω με σιγουρια.

Ειμαι αποφοιτος ΑΕΝ δηλαδη ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ. Δεν εχω υπηρεσια ανθυποπλοιαρχου ακομα αφου τωρα τελειωσα την σχολη. Θελω να παω φανταρος τον Σεπτεμβρη. Απτην στιγμη που ειμαι αποφοιτος ΑΕΝ παω αυτοματα στο ΠΝ χωρις μα και μου και κανω υπηρεσια 17 μηνες ως ΣΕΑ η ως απλως αν και μονο αν αποτυχω στις εξετασεις η με φαει κανα βυσμα.Μπορω ομως να μην δωσω βεβαιωση σπουδων ωστε να μην παρουσιαστω στο ΠΝ και να παω ΣΞ και να χρεωθω ενα προστιμο 90 ευρω για κακη χρηση της αναβολης και πως δεν ενημερωσα σωστα την στρατολογια.

Επειδη δεν θελω να παω ΠΝ και να ειμαι παλι μεσα στο καραβι σαν ΣΕΑ (διοτι μολις γυρισα απο ταξιδι) θα ηθελα να παω ΣΞ και να ειμαι εκει εφεδρος (ΔΕΑ). Συνεπως, σας ρωτω αν αποκρυψω την βεβαιωση απτο ΠΝ για να μην με τραβηξουν εκει και τα καταφερω και παρουσιαστω ΣΞ και την παρουσιασω εκει ωστε να γινω ΔΕΑ την γαμ... Α; Θα μου πουν πως δεν πηγες ΠΝ με πτυχιο αεν;

Επισης αυτο το περιφημο προστυμο των 90 Ευρω γραφεται πουθενα ως ποινικο; Γραφεται στο απολυτηριο μου του στρατου; Διοτι μετα τ στρατο ενδιαφερομαι για λιμενικο θα εχω προβλημα ρε παιδια τι γινεται;

Σας παρακαλω οποιος γνωριζει σιγουρα ας βοηθησει διοτι τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζουν παιδια της κατηγοριας μου. Ευχαριστω.

cuervo

Δ.Ε.Α (ΣΞ) vs Σ.Ε.Α (ΠΝ)

Δημοσίευση από cuervo »

To αν κάνεις μετάταξη είναι καθαρά δικό σου θέμα, δεν θα σε πιέσει κανείς ούτε και θα φας κάποιο πρόστιμο, σου δίνουν την επιλογή μιας και είσαι απόφοιτος της ΑΕΝ να πας στο πολεμικό ναυτικό δεν σου βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό.

Και δεν νομίζω τα παιδιά της κατηγορίας σου να αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα, ο νόμος είναι σαφής και κατανοητός για όλους, όποιος δεν το έχει ψάξει το θέμα εξαρχής τα τρώει τα μούτρα του.

Άβαταρ μέλους
giannis cpt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2015 4:20 am
Επικοινωνία:

Δ.Ε.Α (ΣΞ) vs Σ.Ε.Α (ΠΝ)

Δημοσίευση από giannis cpt »

Ναι φιλε μου ωραια ενταξει ειρωνιας εισαι βλεπω. Πες μου τωρα σε παρακαλω ομως πως θα γινει η μεταταξη αν στην διακοπη της αναβολης βαλω αποφοιτος ΑΕΝ; Μου δινει την δυνατοτητα να επιλεξω λες Ακομα κ αν τ δηλωσω; Αν μπεις στην στρατολια εσυ που εισαι και ενημερωμενος πολυ αποτι βλεπω και ειρωνευεσαι θα δεις που λεει ''οι αποφοιτοι αεν μεταφερονται αυτεπαγγελτα στο ΠΝ''. Και τηλ στη στρατολογια που πηρα το ιδιο μου ειπαν. Εκτος και αν δεν παρουσιαζω την βεβαιωση και παρω προστιμο 90 ευρω για μη ενημερωση της ΣΥ. Λοιπον ς'ακουω
cuervo

Δ.Ε.Α (ΣΞ) vs Σ.Ε.Α (ΠΝ)

Δημοσίευση από cuervo »

giannis cpt έγραψε:Ναι φιλε μου ωραια ενταξει ειρωνιας εισαι βλεπω. Πες μου τωρα σε παρακαλω ομως πως θα γινει η μεταταξη αν στην διακοπη της αναβολης βαλω αποφοιτος ΑΕΝ; Μου δινει την δυνατοτητα να επιλεξω λες Ακομα κ αν τ δηλωσω; Αν μπεις στην στρατολια εσυ που εισαι και ενημερωμενος πολυ αποτι βλεπω και ειρωνευεσαι θα δεις που λεει ''οι αποφοιτοι αεν μεταφερονται αυτεπαγγελτα στο ΠΝ''. Και τηλ στη στρατολογια που πηρα το ιδιο μου ειπαν. Εκτος και αν δεν παρουσιαζω την βεβαιωση και παρω προστιμο 90 ευρω για μη ενημερωση της ΣΥ. Λοιπον ς'ακουω
Δεν σε ειρωνεύτηκα τώρα που την είδες εσύ την ειρωνεία μόνο εσύ το γνωρίζεις, τώρα από εκεί και πέρα Δεν μπαίνω στην στρατολογία αν θέλω να βρω κάτι νομοθετικά θα το βρω, αυτό με την αυτεπάγγελτη μεταφορά δεν ισχύει κατά γράμμα.

http://www.omhroi.gr/images/sections/fek107b2002.pdf Διάβασε την νομοθεσία αναλυτικά τι αναφέρει και μετά έλα να μου πεις για ειρωνείες και ότι άλλο θέλεις, εγώ να σε βοηθήσω ήθελα και εσύ την είδες αλλιώς, δεν πειράζει.

Άβαταρ μέλους
giannis cpt
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2015 4:20 am
Επικοινωνία:

Δ.Ε.Α (ΣΞ) vs Σ.Ε.Α (ΠΝ)

Δημοσίευση από giannis cpt »

Οκ καλος. Σ'ευχαριστω. Δεν θα σου απαντησω στα υπολοιπα. Καταληγω απλα πως στο site συτο μπαινει το καθε παιδι για να λυσει το προβλημα του. Αυτοι που απαντανε καλη ωρα σαν κ σενα θα πρεπει να ειναι σαφεις χωρις σχολια. Πεταξε μου τον Νομο εξαρχης χωρις πολλα πολλα. Τελοσπα ς'ευχαριστω οπως κ να χει
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες