Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Delta Force
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Σάβ Απρ 17, 2010 12:56 am
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από Delta Force »

Εγώ πιστεύω ότι καλύτερα είναι να έχει αντιεροπορικές μονάδες που να μπορούν να την εξασφαλείσουν καθαρούς ουρανούς σε περίπτωση πολέμου και ένα μεγάλο αριθμό επιθετικών ελικοπτέρων, για να μην αφήσει τις χερσαίες δυνάμεις να πάρουν αναπνοή.
ΑΑΑ

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από ΑΑΑ »

Για την ιστορία οι ινδοί ζήτησαν να αγοράσουν 8 Sea Harrier από τα αγγλικά αποθέματα αλλά οι άγγλοι ήθελαν να τα δώσουν αφαιρώντας τους πρώτα κάποιες δυνατότητες. Οι ινδοί αρνήθηκαν και δεν προχώρησαν στην αγορά τους. Από την άλλη οι άγγλοι δεν ενδιαφέρονται να πουλήσουν σε κάποιον τα α/φη και κανείς που δεν είναι ήδη χρήστης τους δεν θα θελήσει να τα αγοράσει. Δεν πας να πάρεις ένα α/φος που αποσύρθηκε και να είσαι παγκοσμίως ο μοναδικός χρήστης του.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Αφήστε τα harrier, ας πάρουν οι Κύπριοι κανα Mig 35 και θα πέσει το γέλιο της Αρκούδας. Μην ξεχνάμε ότι οι Ρώσοι έχουν συμφέροντα στους Ελληνοκύπριους και θα τους στηρίξουν

ypo-poemarchos
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: Τετ Απρ 21, 2010 10:45 pm
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από ypo-poemarchos »

Ναι ρε Τοπολ αλλα που να τα βαλλουν Οι Κυπριοι τα Mig 35 η τα Σουκχοι

αυτο ειναι το προβλημα λογο περιορισμενου χωρου,(και εντοπισμου)
Ενω τα χαρριερ τα σκεφτημα μονο και μονο για το οτι μπορουν να απογειονονται απο παντου και απο ενα δασος να ειναι κρυμμενα.
Και πεταγονται ξαφνικα σε close fight.
AAA

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από AAA »

OΙ κύπριοι δεν έχουν σκοπό να αγοράσουν μαχητικά α/φη, αν ήταν θα είχαν ήδη αγοράσει.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από TOPOL-M »

ypo-poemarchos έγραψε:Ναι ρε Τοπολ αλλα που να τα βαλλουν Οι Κυπριοι τα Mig 35 η τα Σουκχοι

αυτο ειναι το προβλημα λογο περιορισμενου χωρου,(και εντοπισμου)
Ενω τα χαρριερ τα σκεφτημα μονο και μονο για το οτι μπορουν να απογειονονται απο παντου και απο ενα δασος να ειναι κρυμμενα.
Και πεταγονται ξαφνικα σε close fight.
Αντε και πετάγονται τι έγινε;

Θα τα κάνουν σκόνη τα αναβαθμισμένα τουρκικά f-16.

Ισως να μην χρειάζονται καθόλου μαχητικά.

Αλλά αν οι στρατηγοί κρίνουν ότι μπορούν να προσφέρουν ουσιαστικά τότε ας πάρουν κάτι καλό.

1 μοίρα μπορεί να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα στους επιτιθέμενους.

GiannakisCy
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 08, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από GiannakisCy »

Παιδια ειμαι απο Κυπρο. Η Κυπριακη Κυβερνηση εχει χρηματα να τα αγορασει, ανετα μπορείς να βρεις ανθτωπους για αυτη τη δουλεια εφοσον ολοι προτιμανε αεροπορια εδω επειδη ειναι λουφα... Αμα τους βαλουν καμια δουλεια δεν θα παθουν και τιποτα. Ειμαστε 600 000 κατοικοι πανω κατω και πιστευω πως τον πολεμο που εγινε με τους αγγλους το 55-59 και το 74 με τους Τουρκους τον αντεξαμε... Ξερω πως πηραν την μιση Κυπρο αλλα οσο να ναι τι να περιμένεις απο 600 000 απεναντι σε 80 000 000 Toυρκους και 70 000 000 Αγγλους; Κατι καναμε δεν νομιζετε; Χωρις πολλες βοηθειες τωρα που ειμαστε και ευρωπαικη ενωση πιστευω θα ηταν καλο για μας να επενδυσουμε σε κατι σαν αυτο
Άβαταρ μέλους
_KOURSAROS_
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 982
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 2:23 am
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από _KOURSAROS_ »

έγραψε:Ε λοιπόν σαν καλό ufo που είμαι, πετάω άλλη μια τρελή ιδέα!

Ποια χώρα δεν έχει μαχητικά και μπορεί να αρχίσει από το 0 αδιαφορώντας για την πολυτυπία; Ωεω;

Η Κύπρος.

Μπορεί να πάρει 40 Su-35 και να τα παρκάρει στην Κρήτη!Εικόνα

Κοτσάρουμε και εμείς μια ελληνική πυροβολαρχία S-400 και άντε για.

Ω ναι.

Οι κύπριοι με τα su-35 θα βολοδέρνουν ελεύθερα σε όλο το αιγαίο!

Που και που θα κάνουν ίσως και καμία αναχαίτιση.ΕικόναΕικόναΕικόνα



Εγω ειμαι σιγουρος πως κατι τετοιο θα λιτουργουσε ωστε οι Τουρκια να σκευτη καποια πραγματα αρκετες φορες, οσο για το πιο αεροσκαφος ειναι καλητερο και αξιολογο, πιστευω πως θα ηταν καλητερα ενα Ρωσικο τουλαχιστον ξες οτι ειναι αξιοπιστα και οτι εχουν ανταλακτικα να σου στηλουν για 2000 χρονια, τα χαριερ θα ηταν καλη ιδεα πριν χρονια τωρα ουτε οι Αγγλοι δεν τα θελουν.
Είς οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης.
cyprus

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από cyprus »

Παιδιά εγώ θα έλεγα να πέρναμαι κάτι! Όταν σου κάνουν επίθεσι με βομβαρδιστικά εσύ τι θα κάνεις;

Μονο μαι κανα Su-35

Άβαταρ μέλους
pao-13
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 30, 2013 2:09 pm
Επικοινωνία:

Ρωσικά μαχητικά για την Κύπρο

Δημοσίευση από pao-13 »

δυσκολο εως αδυνατον θεωρω να παρει η Κυπρος μαχητικα αεροσκαφη. Καλυτερα να επενδυσει τα μεγιστα στην αντιαεροπορικη της αμυνα , φτιαχνοντας ενα ισχυρο δικτυο προστασιας και να εμπιστευτει την αεροπορικη καλυψη της επικρατειας της σε αλλη συμμαχικη χωρα ( μονιμη σταθμευση σμηναρχιας μαχητικων αεροσκαφων της Ελλαδας στην Παφο ). Το τελευταιο δεν μου φαινεται καθολου τρελο , γιατι αν η Κυπρος καταληφθει , τοτε η Ελλαδα θα περικυκλωθει απο την Ανατολικη Μεσογειο.
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες