Οδηγός αναβολών (FAQ)

Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Οδηγός αναβολών (FAQ)

Δημοσίευση από yandr »

Ένας ολοκληρωμένος οδηγός (FAQ) για τις κατηγορίες των αναβολών, τα δικαιολογητικά που απαιτούνται και την διαδικασία χορήγησής τους.

Ε: Για ποιους λόγους μπορώ να πάρω αναβολή;

Α:
Ε: Ποια είναι τα όρια ηλικίας για κάθε αναβολή λόγω σπουδών;
  • Έως 21ο έτος ηλικίας για υποψήφιους ΑΕΙ, ΤΕΙ, μαθητές Ενιαίου Λυκείου ή ΤΕΕ
  • Έως 24ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΙΕΚ ή Εσπερινών Λυκείων
  • Έως 25ο έτος ηλικίας για σπουδαστές Ανωτέρων Σχολών
  • Έως 28ο έτος ηλικίας για σπουδαστές ΑΕΙ - ΤΕΙ
  • Έως 28ο έτος ηλικίας για μεταπτυχιακούς σπουδαστές
  • Έως 31ο έτος ηλικίας για λήψη διδακτορικού τίτλου
  • Έως 33ο έτος ηλικίας για ιατρική ειδικότητα και διαπρέποντες επιστήμονες
(βλέπε Αναβολή λόγω σπουδών )

Ε: Τι αναβολή μπορώ να πάρω κατά την διάρκεια της θητείας μου;

Α: Μόνο αναβολή για λόγους υγείας, σε δόσεις των 6 και 12 μηνών, μέχρι 2 έτη. Μετά τα 2 έτη δεν μπορείτε να πάρετε άλλη αναβολή υγείας παρά μόνο να εξαιρεθείτε από τη στράτευση με Ι5.

Ε: Τι μπορώ να κάνω αν χάσω το χαρτί αναβολής;
Μπορείς να βγάλεις καινούργιο είτε από το στρατολογικό γραφείο που ανήκεις, είτε από τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών, είτε τηλεφωνώντας στο 1502.

Ε: Γιατί με κάλεσαν σε κατάταξη πριν προλάβω να πάρω την αναβολή που δικαιούμαι;

Α: Αυτό συμβαίνει σε πολλούς που δίνουν εξετάσεις για πανελλήνιες. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Η Υπουργική Απόφαση Φ.429.1/52/330115 - 11/9/2002 γράφει:

Τα δικαιολογητικά για τη χορήγηση της αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών υποβάλλονται από την 1η Ιανουαρίου του έτους κατά το οποίο ο ενδιαφερόμενος διανύει το δέκατο ένατο έτος της ηλικίας του μέχρι την ημερομηνία κατά την οποία υποχρεούται να καταταγεί στις Ενοπλες Δυνάμεις. Αν τα δικαιολογητικά υποβληθούν αργότερα, η αναβολή χορηγείται εφόσον ο ενδιαφερόμενος δεν έχει καταταγεί στις Ενοπλες Δυνάμεις και εφόσον οι προϋποθέσεις υπήρχαν κατά την ημερομηνία που έπρεπε να καταταγεί, του επιβάλλεται όμως πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση [ΕΞΑΓΟΡΑΣΙΜΗ] δύο μηνών.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Οδηγός αναβολών (FAQ)

Δημοσίευση από yandr »

Ε: Ποια είναι η ποινή για κακή χρήση αναβολής;

Α: Ένας μήνας επιπλέον θητείας, εξαγοράσιμος προς 90 ευρώ

(βλέπε Κακή χρήση αναβολής )

Ε: Όταν παρουσιαστώ μπορώ να ζητήσω αναβολή κι εγώ για ψυχολογικούς λόγους; Δεν θέλω να πάρω Ι5.

Α: Αφού παρουσιαστείς και περάσεις τη διαδικασία κατάταξης (εφόσον δεν συνοδεύεσαι) θα μεταφερθείς στο 414 Ψυχολογικό Νοσοκομείο όπου θα παρουσιαστείς ενώποιον επιτροπής για αν εκθέσεις τους λόγους. Η διαδικασία είναι τυπική.

(βλέπε Αναβολή για ψυχολογικούς λόγους )

Ε: Αν πάρω αναβολή και την διακόψω, μπορώ να ανακαλέσω την διακοπή και να συνεχίσω με την αναβολή μου;

Α: Σύμφωνα με το ΦΕΚ Φ.429.1/5/150045/2006 - ΦΕΚ 34/Β'/18.1.2006
Η αίτηση διακοπής αναβολής κατάταξης, που υποβάλλεται από όσους έκαναν χρήση της αναβολής κατάταξης, είναι δυνατό να ανακληθεί εντός μηνός από την ημερομηνία υποβολής της.

Η ανάκληση είναι δυνατόν να γίνει και μεταγενέστερα και μέχρι 5 ημέρες πριν την προσδιοριζόμενη ημερομηνία για κατάταξη, εφόσον συντρέχουν σοβαροί λόγοι, ανεξάρτητοι από τη θέληση του αιτούντος και έλαβαν χώρα μεταγενέστερα από την κατάθεση της αίτησης διακοπής της αναβολής. Το δικαίωμα ανάκλησης διακοπής αναβολής ασκείται μία μόνο φορά.
(βλέπε Ανάκληση διακοπής αναβολής )

Ε: Διακοπή αναβολής

Α: Η διακοπή αναβολής γίνεται στο στρατολογικό γραφείο που ανήκει ο ενδιαφερόμενος,4 μήνες πριν από τον επιθυμητό μήνα κατάταξης. Επομένως, για να καταταγείς με συγκεκριμένη ΕΣΣΟ θα πρέπει να διακόψεις την αναβολή σου μέσα στα παρακάτω διαστήματα:
  • Με την Α/ΕΣΣΟ (Φεβρουάριος) : Από 1 Αυγούστου μέχρι 31 Οκτωβρίου
  • Με τη Β/ΕΣΣΟ (Μάϊος) : Από 1 Νοεμβρίου μέχρι 31 Ιανουαρίου
  • Με τη Γ/ΕΣΣΟ (Αύγουστος) : Από 1 Φεβρουαρίου μέχρι 30 Απριλίου
  • Με τη Δ/ΕΣΣΟ (Νοέμβριος) : Από 1 Μαΐου μέχρι 31 Ιουλίου
Για την διακοπή της αναβολής απαιτείται:
  • Η αυτοπρόσωπη παρουσίαση πλησιέστερο Στρατολογικό Γραφείο του λαβόντος την αναβολή (ή νομίμου εκπροσώπου του), ο οποίος πρέπει να φέρει μαζί του το δελτίο της αστυνομικής του ταυτότητας
  • Η υποβολή αίτησης διακοπής αναβολής, Δελτίου Απογραφής (τα έντυπα χορηγούνται από τα Στρατολογικά Γραφεία) και πιστοποιητικού γραμματικών-τεχνικών γνώσεων
(βλέπε Διακοπή αναβολής - φόρουμ, Διακοπή αναβολής - άρθρο)

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Οδηγός αναβολών (FAQ)

Δημοσίευση από yandr »

Ε: Αν μου έρθει το σημείωμα κατάταξης και πάρω αναβολή, μετά την λήξη της θα παρουσιαστώ στο ίδιο όπλο / σώμα;

Α: Ο Κλάδος των Ενόπλων Δυνάμεων δεν αλλάζει, δηλαδή αν κλήθηκες από το Πολεμικό Ναυτικό εκεί θα παρουσιαστείς. Αλλάζει όμως το Όπλο / Σώμα στο οποίο θα καταταγείς. Για παράδειγμα, αν κλήθηκες από το Μηχανικό μπορεί να βρεθείς στο Πεζικό και αντίστροφα.

(βλέπε Αλλαγή σώματος μετά από αναβολή )

Ε: Η αναβολή μου λήγει το 2010, αλλά εγώ μάλλον θα έχω τελειώσει το 2008. Μπορώ να Αποφύγω τον στρατό μέχρι το 2010;

Α: Παλαιότερα η απάντηση ήταν αρνητική, αφού σύμφωνα με το σκεπτικό του στρατολογικού νόμου η αναβολή Σου Χορηγήθηκε για κάποιον συγκεκριμένο λόγο. Όταν αυτός έπαυε να υφίσταται, θα έπρεπε να ενημερώσεις Το Στρατολογικό Γραφείο που ανήκεις για να γίνει διακοπή ή ανανέωση αναβολής. Σύμφωνα με το νέο νόμο, Κάτι τέτοιο δεν ισχύει πλέον. Μπορείς να εξαντλήσεις την αναβολή σου πριν πας στρατό.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης