Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι vs Μηχανικοί

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
BGR

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι vs Μηχανικοί

Δημοσίευση από BGR »

Είμαι 18 χρονων δινω φετος πανελληνιες εξετασεις και βρισκομαι μπροστα σε ενα διλλημα δεν εχω αποφασισει για τη σχολη πρωτης μου επιλογης ειμαι αναμεσα στη σμα και στη σχολη ιπταμενων

μπορει καποιος να βοηθησει. Ευχαριστω.

...
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι vs Μηχανικοί

Δημοσίευση από roverr24 »

Κατ αρχας διορθωστε το θεμα. Και οι ιπταμενοι και οι μηχανικοι ανηκουν στη σχολη ικαρων.

Το τμημα μηχανικων θελει πιο πολλα μορια και για να εχεις επαγγελματικα δικαιωματα μηχανικου πρεπει να πας 2 χρονια στο πολυτεχνειο μπορεις να κανεις μαστερ και διδακτορικο και να περασεις απειρα σχολεια, δεν εχεις παρα πολλες μεταθεσεις, εχεις πολλες ευκαιριες, εισαι και στρατιωτικος και επιστημονας και δυνασαι να σπουδασεις περαιτερω εξωτερικο, σκοπος της σχολης ειναι η οργανωση τυποποιηση ελεγχος παραγωγη διοικηση της συντηρησης των ιπταμενων μεσων της ΠΑ μηχανολογικων ηλεκτρολογικων και μια τριτη ειδικοτητα εγκαταστασεων.

Αν πας ιπταμενος οικογενεια θα βλεπεις σπανια, εχεις κινδυνο να σκοτωθεις πρεπει να εισαι σε φορμα να μελετας οχι ακαδημαικα αλλα επι του αεροσκαφους και των τακτικων και ολων που το περιστοιχιζουν, μετεωρολογια οπλικα συστηματα να μη πινεις να μη καπνιζεις να κοιμασαι σωστα να τρως σωστα. Θα βρισκεσαι στην τσιτα για 20 χρονια με συνεχεις αναχαιτησεις, κουραση, σπασιμο νευρων, εχεις ομως ενα τεραστιο θετικο: Πετας... Και οταν πετας τα ξεχνας ολα, εισαι αετος

Μπες στο σαιτ της ΠΑ www.haf.gr ριξε μια ματια στη σταδιοδρομια να δεις τα μαθηματα και την υλη

Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι vs Μηχανικοί

Δημοσίευση από roverr24 »

Εγω στη θεση σου θα επελεγα ΣΤΥΑ, ασχολουνται πιο πολυ με το αεροπλανο ειναι τεχνικοι και οχι μηχανικοι, αυτοι ουσιαστικα κανουν το αεροπλανο φυλλο και φτερο, η σχολη ειναι μονο 2 χρονια με τελειες συνθηκες ουτε καψωνια τοσο οπως παλια, σαν κολλεγιο, αφου καθε χρονο πανε 85 γυναικες στη ΣΤΥΑ και την παλευουν μια χαρα... Και μαλιστα με τις μεταταξεις αν τελειωσεις και ΑΕΙ (πολυτεχνειο) μπορεις να φτασεις μεχρι υποπτεραρχος και οχι αντισμηναρχος που ειναι ο καταληκτικος βαθμος... Και απο ΣΤΥΑ παντως μπορεις να περασεις πολλα σχολεια, τεχνικου και οχι ακαδημαικου χαρακτηρα. Η ΣΤΥΑ ειναι ολη η βαση της ΠΑ... Και αξιζει
ππφ

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι vs Μηχανικοί

Δημοσίευση από ππφ »

Παιδια ειμαι 15 χρονων κ θελω να ρωτισω κατι... Σαν μηχανικος εγω θα βρεθω ποτε στον αερα; Δεν θελω να οδηγω αεροπλανο... Απλα θελω να ειμαι στον αερα σαν μηχανικοσ
Άβαταρ μέλους
roverr24
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 917
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 25, 2009 9:59 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: λογοτεχνία
Επάγγελμα: Naval engineering officer
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι vs Μηχανικοί

Δημοσίευση από roverr24 »

Ναι γινεται, μπορεις να πας εξω να εξειδικευθεις ως test pilot/engineer ταυτοχρονα με πτητικη και μεταπτυχιακη εκπαιδευση στο πανεπιστημιο του bristol (ειναι απο τα καλα) αυτο ισχυει για ΣΜΑ
Για ΣΤΥΑ μπορεις να γινεις ιπτ μηχ σε σε 130 και σε 27
Άβαταρ μέλους
sky22
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 28, 2012 6:51 pm
Επικοινωνία:

Σχολή Ικάρων - Ιπτάμενοι vs Μηχανικοί

Δημοσίευση από sky22 »

Για μηχανικος 1ον εάν θες να κανεις μεταπτυχιακο στο εξωτερικο πρεπει να πας πρωτα 2 χρονια στο πολυτεχνειο αφου τελειωσεις;2ον όταν πας εξωτερικο πας με εξοδα του κρατους; Και διαλεγεις εσυ το πανεπιστημιο που θες εξωτερικο ή οχι?
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες