Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

SREK έγραψε:Σίγουρα οι στρατιωτικοι δεν ασκουν τόσο επικυνδυνο επαγγελμα όσο οι αστυνομικοί καθώς δεν κινδυνεύουν καθημερινά. Μόνο σε καμία ασκηση κ μετα από τραγικό λάθος μπορεί να τραυματιστούν. Όμως έχουν άλλα αρνητικά κ το χειρότερο απο αυτά ειναι οι μεταθέσεις. Οποιος μπορεί να συμβιβαστεί με το οτι δεν θα φτιάξει πουθενά μονιμη κατοικία για εμένα ας καταταχτεί στον στρατο. Σίγουρα κ η αντιμετώπιση του κόσμου είναι καλύτερη. Αυτό όμως με τις μεταθέσεις οπως κ να το κάνουμε ΔΕΝ ΧΩΝΕΥΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ! Οσο για τις οικονομικές απολαβές ειναι περίπου ιδιες...


+1.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από illy »

SREK έγραψε:Σίγουρα οι στρατιωτικοι δεν ασκουν τόσο επικυνδυνο επαγγελμα όσο οι αστυνομικοί καθώς δεν κινδυνεύουν καθημερινά. Μόνο σε καμία ασκηση κ μετα από τραγικό λάθος μπορεί να τραυματιστούν. Όμως έχουν άλλα αρνητικά κ το χειρότερο απο αυτά ειναι οι μεταθέσεις.Οποιος μπορεί να συμβιβαστεί με το οτι δεν θα φτιάξει πουθενά μονιμη κατοικία για εμένα ας καταταχτεί στον στρατο. Σίγουρα κ η αντιμετώπιση του κόσμου είναι καλύτερη. Αυτό όμως με τις μεταθέσεις οπως κ να το κάνουμε ΔΕΝ ΧΩΝΕΥΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !Οσο για τις οικονομικές απολαβές ειναι περίπου ιδιες...
πολύ ωραία τοποθέτηση! Κ κυρίως αυτά που έκανα μπολτ με κάλυψαν απόλυτα... Ξέρεις οι περισσότεροι τις μεταθέσεις τις παίρνουν σαν "χαβαλέ", ότι θα γνωρίσουν νέα μέρη της Ελλάδος, το βλέπουν σαν "ταξίδι" κ λιγάκι τους εξιτάρει... Αυτό φυσικά όσο είναι νέοι κ χωρίς οικογένεια, μετά όμως είναι πολύ μανίκιΕικόναΕικόνα Και να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποτέ σε τί εξυπηρετούν τόσες πολλές μεταθέσειςΕικόνα Γιατί δεν εφαρμόζουν το ίδιο και στους άλλους υπαλλήλους του δημοσίου;
Dum spiro spero
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

illy έγραψε: Και να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ποτέ σε τί εξυπηρετούν τόσες πολλές μεταθέσειςΕικόνα


εξυπηρετουν στο να επανδρωνεται το στρατευμα στις μοναδες απο στελεχη που παραιτηθηκαν η συνταξιοδοτηθηκαν, και κυριως ομως Στο να υπαρχει μια δικαιοσυνη περνωντας ολοι απο πολλα ποστα και μοναδες. Για αυτο υπαρχει και το επιδομα παραμεθοριου, το επιδομα ειδικων συνθηκων, και πληρωνονται και οι μεταθεσεις κανοντας δαπανη (στρατιωτικη ωρολογια) σημαινει κανοντας αναφορα για να παρεις τα λεφτα σου.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
pn007
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τετ Δεκ 15, 2010 3:04 pm
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από pn007 »

έγραψε:Μεχρι τι βαθμο μπορω να παω;

οι εποπ φτανουν μεχρι τον βαθμο του αρχιλοχια

έγραψε:Θελω να μου πειτε τι λεφτα θα περνω αν κατσω;

ε καλα μην περιμενεις και πολλα

Cloudy21 έγραψε:Ειμαι 21, φοιτιτης μηχανολογιας. Τα πραγματα ομως ειναι καπως χαλια αυτην τη στιγμη και θα παρατησω τη σχολη με σκοπο να βρω κατι μονιμο και σιγουρο οσο πιο γριγορα γινεται.


δεν θα το εκανα στην θεση σου να παρατησω την μηχανολογια για να γινω εποπ απο οτι βλεπω δεν πας στο στρατο επειδη σου αρεσει αλλα για θεμα σταθεροτιτας ουτε 1000 ευρο το μηνα δεν θα περνεις

Cloudy21 έγραψε: Αυτο που με νοιαζει πιο πολυ ειναι οι μεταθεσεις. Δεν εχω παει στρατο ακομα.
αν πας στρατο θα πιξεις στην μεταθεση αν πας ναυτικο δεν εχει πολλες αλλα εχει ταξιδια για αεροπορια δεν ξερω

... ...
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από electrolisa »

Οποιος γουσταρει στρατο, ας μπει επ. Οπ. Οποιος γουσταρει αστυνομια, ας μπει ε. Φ.

ως επ. Οπ εισαι ενας φανταρος με βαθμους.

ως ε. Φ. Εισαι -ατυπα- επ. Οπ της αστυνομιας.

το θεμα ειναι οτι η ελ. Ας δεν εχει τις αθλιες -κατ'εμε- τυπικες σχεσεις ανωτερου κατωτερου,(προσοχες, αναφορες, γενικα) ειναι τελειως διαφορετικη φαση

φανταστειτε καθε πρωι να βλεπατε τους αστυνομικους σε αναφορα τμηματος (!) χαχα

πανω κατω ο. Τι ειπανε κ οι προϊγουμενοι με Τις μετα8εσεις κλπ.+1.

Αν θα εμπαινα ποτε στο στρατο, θα το εκανα μονο απο ευελπιδων. Σαφως και θα ηθελα να μπω αξιοματικων αστυνομιας (ονειρο) αλλα... Επειδη γουσταρω αστυνομια θα ηθελα να μπω εστω σαν ειδ φρουρος... Μην ξεχναμε οτι σου δινεται η ευκαιρια να γινεις αρχιφυλακας παραγωγικης σχολης καποτε...

alexissak
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Παρ Μαρ 05, 2010 12:30 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από alexissak »

Δηλαδή Ευελπίδων γιατί θα έμπενες ; Για να διατάζεις; Το οτι δεν θα έχεις προσωπική ζωη δεν σε ενδιαφέρει αφου θα μετατήθεσε ανα τριετία; Αρα δεν μπαινεις στον στρατο ως κατώτερος για να μην σε διαταζουν. Λάθος λογική. Μην νομίζεις οτι στην αστυνομια δεν υπαρχει ιεραρχία. Απλά είναι πίο χαλαρή. Παντού όμως υπάρχουν κομπλεξικοί. Διακρίνω οτι έχεις ένα μικρό κόλλημα με τους βαθμούς. Να ξέρεις οτι αν είσαι σωστος στην δουλεία σου δεν παίζει ρόλο ο βαθμός που φέρεις. Αν σέβεσαι εσυ τον εαυτό σου σε σέβοντε και οι αλλοι.
Άβαταρ μέλους
electrolisa
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 632
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:12 am
Επικοινωνία:

Ειδικός Φρουρός ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από electrolisa »

Ναι srek! Δε θα στο κρυψω! ΑΝ εμπαινα ποτε στρατο (ποτε δε θα γινοτανε αυτο) θα το εκανα μονο απο ευελπιδων. Οχι για να διαταζω (δε μου φερνει ηθικη ικανοποιηση) Οταν ημουν στο στρατο ειχα δει τη συμπεριφορα αρκετων αξιοματικων -οχι ολων- ως προς τους επ. Οπ. Ε λοιπον δε μου αρεσε! Καθολου. Δεν ειναι ολοι ιδιοι! Λογικο ειναι αυτο. Αυτο π αναφερεις με την προσωπικη ζωη και και και και ειναι κ ο λογος για τον οποιο δε θα εμπαινα ποτε στρατο. Δεν θα το ελεγα κολλημα. Νομιζω ειναι φυσιολογικο να προτιμω την αξιοματικων απο την αστυφυλακων η απο το να παω ειδ. Φρουρος. Ποιος θα ελεγε κατι αλλο αν του εδινες ελευθερη επιλογη; Συμφωνω φυσικα στο "αν είσαι σωστος στην δουλεία σου δεν παίζει ρόλο ο βαθμός που φέρεις. Αν σέβεσαι εσυ τον εαυτό σου σε σέβοντε και οι αλλοι". Χαρακτηριστικα, θυμαμαι οταν περνουσα Προχωριμενη Εκπαιδευση Νεοσυλλεκτων, σε εναν λοχο υπηρχε ενας επ. Οπ. Λοχιας Ο. Υ. Κ. Ας-εκπαιδευτης και ο λοχαγος του λοχου του μιλουσε με το με το σεις και με το σας.οπως και να εχει ομως, προτιμω ειδ φρουρος απο επ. Οπ. Γιατι πανω απ ολα προτιμω ελ. Ασ. Απο στρατο, για δικους μου λογους.

υ. Γ. Ναι εχω ενα κολημα με τους βαθμους (οχι κομπλεξ, απλο κολληματακι)

υ. Γ.2 γνωριζω πως υπαρχει ιεραρχια στην αστυνομια.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες