Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

D.Y.K έγραψε:
evi85 έγραψε:επισης δεν μου αρεσει και πολυ ο τιτλος "αστυνομικος ή εποπ" θα προτιμουσα "αστυνομικος ή στρατιωτικος"


Έχεις ένα δίκιο.

Θα μπορούσε κάλλιστα ο τίτλος να είναι 'Αστυνομικός ή Στρατιωτικός' ή εναλλακτικά 'Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ' καθώς μιλάμε για 2 ιδιότητες του ιδίου ιεραρχικού επιπέδου.

Θα το διορθώσω. Εικόνα


αστυφύλακας-εποπ ίδιο ιεραρχικό επίπεδο ; βάλε ειδικός φρουρός άμα είναι
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ναι φίλε μου αλλά άς μην ξεφύγουμε περαιτέρω απο το θέμα καθώς το ψιλοέχουμε κάνει ήδη.

Ο Ε. Φ προάγεται στον βαθμό του αστυφύλακα στην 5αετία (πλέον) και παραμένει με αυτόν τον βαθμό μέχρι και την συνταξιοδότησή του ενώ ο ΕΠΟΠ προάγεται μέχρι και τον βαθμό του ανθυπασπιστή.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

D.Y.K έγραψε:Ναι φίλε μου αλλά άς μην ξεφύγουμε περαιτέρω απο το θέμα καθώς το ψιλοέχουμε κάνει ήδη.

Ο Ε. Φ προάγεται στον βαθμό του αστυφύλακα στην 5αετία (πλέον) και παραμένει με αυτόν τον βαθμό μέχρι και την συνταξιοδότησή του ενώ ο ΕΠΟΠ προάγεται μέχρι και τον βαθμό του ανθυπασπιστή.


η σύγκριση όσο αφορά στο θέμα πρόσληψεις είναι η ίδια αφού και στις 2 περιπτώσεις με προκήρυξη μπαίνεις, ενώ ο αστυφύλακας είναι από πανελλήνιες τέσπα
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

D.Y.K έγραψε:Ναι φίλε μου αλλά άς μην ξεφύγουμε περαιτέρω απο το θέμα καθώς το ψιλοέχουμε κάνει ήδη.

Ο Ε. Φ προάγεται στον βαθμό του αστυφύλακα στην 5αετία (πλέον) και παραμένει με αυτόν τον βαθμό μέχρι και την συνταξιοδότησή του ενώ ο ΕΠΟΠ προάγεται μέχρι και τον βαθμό του ανθυπασπιστή.

συμφωνω απολυτα μαζι σου, εξαλλου ενας στρατιωτικος μπορει να κυκλοφορησει ανετα και χωρις να ντρεπεται με τη στολη ενω ενας αστυνομικος ή αστυφυλακας; ασε καλυτερα...
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

καλά δε το συνεχίζω γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω
Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

Greek_Army έγραψε:καλά δε το συνεχίζω γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω

γιατι αμφιβαλλεις; αποψη σου και σεβαστη αλλα αλλο κυρος και σεβασμο εχει ενας στρατιωτικος και αλλο ενας αστυνομικος...
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εντάξει παιδιά ο καθένας έχει την άποψή του και φυσικά είναι σεβαστή.

Προσωπικά είμαι περισσότερο του Στρατού (μιας και είμαι και στρατιωτικός) για όλες τις προαναφερθέντες αιτίες. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
greko_27
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2243
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 01, 2009 1:30 am
Τοποθεσία: Schweiz
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από greko_27 »

evi85 έγραψε:
Greek_Army έγραψε:καλά δε το συνεχίζω γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω

γιατι αμφιβαλλεις; αποψη σου και σεβαστη αλλα αλλο κυρος και σεβασμο εχει ενας στρατιωτικος και αλλο ενας αστυνομικος...

KΑΛΑ θα με τρελανεις τι ειναι αυτα που λες; Καλυτερανα ρωτησεις καποιον εποπ πως τους αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι συναδελφοι τους απο τις σχολες ΣΜΥ και Ευελπιδων και μετα να μιλας... Εχεις ακουσει ποτε αρχιλοχια απο ΣΜΥ τι λεει για τους εποπ και πως τους αντιμετωπιζει; Τουλαχιστον οι αστυνομικοι δεν εχουν τετοια αντιμετωπιση απο τους ανωτερους τους.Εικόνα... φιλικα πανταΕικόνα
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος greko_27 την Παρ Σεπ 10, 2010 9:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
......

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ...... »

o τιτλος του θεματος πιστευω οτι ηταν μια χαρα. το ερωτημα του θεματος και γενικα το ολο θεμα σκοπος του ηταν να δουμε τα υπερ του αστυνομικου με του εποπ αλλα και τα κατα. και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΕΠΟΠ. και οχι γενικα του στρατιωτικου. ολοι στρατιωτικοι λεγονται. αλλα ποιου; του επυ; του εμθ; του οπυ; του εποπ; του υπαξ; του αξκου; ακομα θελουμε να δουμε αν ατομα παρατουν το ενα για να επιλεξουνε το αλλο. και τουμπα. ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ.

evi85 μπορεις να ανοιξεις αν θελεις ενα αλλο θεμα και να αναφερθεις γενικα η οπως εσυ θελεις να βαλεις τον τιτλο του θεματος.

συμφωνω με greek army.

Άβαταρ μέλους
evi85
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 464
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 5:33 pm
Τοποθεσία: νηπιαγωγός
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από evi85 »

greko_27 έγραψε:
evi85 έγραψε:
Greek_Army έγραψε:καλά δε το συνεχίζω γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω

γιατι αμφιβαλλεις; αποψη σου και σεβαστη αλλα αλλο κυρος και σεβασμο εχει ενας στρατιωτικος και αλλο ενας αστυνομικος...

KΑΛΑ θα με τρελανεις τι ειναι αυτα που λες; Καλυτερανα ρωτησεις καποιον εποπ πως τους αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι συναδελφοι τους απο τις σχολες ΣΜΥ και Ευελπιδων και μετα να μιλας... Εχεις ακουσει ποτε αρχιλοχια απο ΣΜΥ τι λεει για τους εποπ και πως τους αντιμετωπιζει; Τουλαχιστον οι αστυνομικοι δεν εχουν τετοια αντιμετωπιση απο τους ανωτερους τους.Εικόνα... φιλικα πανταΕικόνα
...

εγω μιλησα για σχεση στρατιωτικου και στυνομικου με τον πολιτη... επισης ο κουνιαδος μου ειναο αρχιλοχιας απο σμυ και κανει παρεα και με εποπ.. δλδ σημαινει κατι; μαλλον δεν ειναι κομπλεξικος γιατι ο στρατος οπως και παρα πολλες δουλειες βασιζεται στην ομαδικοτητα γιατι αν δεν υπηρχαν οι κατωτεροι δεν θα υπηρχαν και οι ανωτεροι... για να συνοψισω δεν μπορω να ακουω να μιλανε για τους εποπ συγκεκριμενα λες και εχουν το μυασμα.. ελεος πια!!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από Greek_Army »

evi85 έγραψε:
greko_27 έγραψε:
evi85 έγραψε:
Greek_Army έγραψε:καλά δε το συνεχίζω γιατί θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω

γιατι αμφιβαλλεις; αποψη σου και σεβαστη αλλα αλλο κυρος και σεβασμο εχει ενας στρατιωτικος και αλλο ενας αστυνομικος...

KΑΛΑ θα με τρελανεις τι ειναι αυτα που λες; Καλυτερανα ρωτησεις καποιον εποπ πως τους αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι συναδελφοι τους απο τις σχολες ΣΜΥ και Ευελπιδων και μετα να μιλας... Εχεις ακουσει ποτε αρχιλοχια απο ΣΜΥ τι λεει για τους εποπ και πως τους αντιμετωπιζει; Τουλαχιστον οι αστυνομικοι δεν εχουν τετοια αντιμετωπιση απο τους ανωτερους τους.Εικόνα... φιλικα πανταΕικόνα
...

εγω μιλησα για σχεση στρατιωτικου και στυνομικου με τον πολιτη... επισης ο κουνιαδος μου ειναο αρχιλοχιας απο σμυ και κανει παρεα και με εποπ.. δλδ σημαινει κατι; μαλλον δεν ειναι κομπλεξικος γιατι ο στρατος οπως και παρα πολλες δουλειες βασιζεται στην ομαδικοτητα γιατι αν δεν υπηρχαν οι κατωτεροι δεν θα υπηρχαν και οι ανωτεροι... για να συνοψισω δεν μπορω να ακουω να μιλανε για τους εποπ συγκεκριμενα λες και εχουν το μυασμα.. ελεος πια!!


αν θεωρείς πολίτες=ανθρώπους τους δολοφόνους και τους αναρχικούς τότε πάω πάσο Εικόνα επίσης δεν μπορούμε να μιλησόυμε για σχέση στρατιωτικού και αστυνομικού με τον πολίτη γιατί η υπηρεσία του στρατιωτικού περιορίζεται σε έναν χώρο ενώ του αστυνομικού όχι

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Greek_Army την Παρ Σεπ 10, 2010 10:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
....

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από .... »

evi85 το θεμα παντως δεν ειναι η σχεση στρατιωτικου και αστυνομικου με τον πολιτη. και η συζητηση ξεφυγε απο το θεμα. ας μην παρασυρομαστε και αποσυντονιζομαστε βρε παιδια.

ρ

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από ρ »

Οι αιτιες ειναι θηλυκο αρα προαναφερθεισες... Ελεος με τα ελληνικα σας αφου δε το εχετε γιατι χρησιμοποιειτε τετοιες φρασεις
Άβαταρ μέλους
asimike
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: Τετ Σεπ 08, 2010 4:48 am
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από asimike »

Βασικα ρε αλανια δν συγκρινονται διαφορετικα πραγματα! Δν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο, τι να λεμε τωρα;
ΕΛΛΑΣ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Αστυφύλακας ή ΕΠΟΠ;

Δημοσίευση από dn24 »

asimike έγραψε:Βασικα ρε αλανια δν συγκρινονται διαφορετικα πραγματα! Δν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο, τι να λεμε τωρα;
σωστος. Το μονο που θα μπορουσαμε να πουμε, ειναι οι μεταθεσεις καθε 3 χονια για το στρατο, κ οι περιορισμενες ασκησεις της αστυνομιας σε σχεση με τον στρατο (πυρ και κινηση, σκηνακια, βραχονησιδες). Επισης ενα αλλο θεμα συγκρισης ειναι το οικονομικο. Οι στρατιωτικοι αμοιβονται καλυτερα. Κ η αισθητη διαφορα φενεται στους χαμηλοβαθμους (αστυφυλακες-εποπ). Μονο οτι λεω θα μπορουσε να συζητηθει ως συγκρισιμα μεγεθη. Αν κ το θεμα εχει λαθος τιτλο. Η αστυφυλακες-σμυ θα επρεπε να ηταν, η ειδικοι φρουροι-εποπ. Γιατι οι αστυφυλακες ειναι σχολης αν θελουμε να ειμαστε τελειομανης.

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες