Ειδικότητες στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Βασίλης

Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Βασίλης »

Αν κοπή στην ειδικότητα τι γίνεται;Παίρνω άλλη μετά;

Και αν παίρνω άλλη βγαίνει πάλι από το γες; Η το κανονίζει ο διοικητής;

Vasilis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2023 8:04 pm
Επικοινωνία:

Ειδικότητα ως φαντάρος

Δημοσίευση από Vasilis11 »

Καλησπέρα σε όποιον διαβάζει,

Γενικά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από τον στρατό έως καθόλου. Όπου νανε θα αποφοιτησω από την σχολή μου ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός κ Μηχανικός Υπολογιστών από το Πολυτεχνείο και θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχει τρόπος να ζητησω να με βάλουν σε κάποια θέση να κάνω κάτι σχετικό με αυτά που ξέρω. Με ενδιαφέρει γενικα να περάσω τον χρόνο μου μέσα στον στρατό μαθαίνοντας πραγματα και να βάλω και στο βιογραφικό μου την οποια εμπειρια απέκτησα εντος του στρατού, τα οποία ειναι σχετικά με την ειδικότητα του μηχανικού, κατά την διάρκεια της θητείας μου. Δεν έχω προτίμηση ως προς την πόλη, μπορώ να πάω οπουδηποτε. Πραγματικά αναρωτιέμαι είναι δυνατον να μην αξιοποιούν διπλωματουχους με κάποιον ουσιώδη τρόπο;
Να αναφέρω ότι έχω ήδη στο βιογραφικό μου μια πολυ καλή πρακτική η οποία είναι σε γνωστό Ευρωπαϊκό οργανισμό οπότε θεωρητικά ελπίζω οτι μπορώ ηδη να δείξω πως με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με κάποιο project με ουσία και όχι απλά να μου δώσουν να δουλευω με το word και το excel.

Γίνεται κάτι τέτοιο η πολλά ζητάω και δεν εχω καταλάβει τι παιζει;

Ευχαριστώ όποιον το διαβασεε!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Καλησπέρα και καλώς ήλθες στο forum.

Λόγω ειδικότητας μπορεί να σε βάλουν να υπηρετήσεις στο Σώμα Έρευνας-Πληροφορικής. Μπορείς να βρείς πληροφορίες στο παρακάτω θέμα.

viewtopic.php?t=8439&start=300

Οι διπλωματούχοι αξιοποιούνται ανάλογα με τις ανάγκες της Υπηρεσίας. Μπορεί να κάνεις θητεία στη Ξάνθη ή σε νησί του Αιγαίου, μπορεί αργότερα όμως να σε στείλουν Αθήνα-Θεσσαλονίκη σε Επιτελεία - Στρατηγεία.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα γλιτώσεις το πλύσιμο των Windows και τη σκούπα-μάπα.;)
Vasilis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2023 8:04 pm
Επικοινωνία:

Re: Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Vasilis11 »

Το βασικο μου προβλημα με τον στρατο ειναι οτι δεν θελω να καθομαι...
Θελω να δηλωσω προθυμια για το Σώμα Έρευνας-Πληροφορικής και σε περιπτωση που δεν με παρουν να παω τουλαχιστον ειδικες δυναμεις μπας και κουνηθω λιγο.
Γινεται κατι τετοιο η πολλα ζηταω?
Edwwww

Re: Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Edwwww »

Δεν γίνεται, πρέπει να επιλέξεις από την αρχή αν θες να πας στις ειδικές δυνάμεις.
Vasilis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2023 8:04 pm
Επικοινωνία:

Re: Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Vasilis11 »

Γινεται να δηλωσεις ειδικες δυναμεις και ταυτοχρονα προθεση να εισαι στο Ερευνας και Πληροφορικης;
Δηλαδη να παω ειδικες δυναμες και εαν τυχει και δουν οτι ειμαι καταλληλος να με στειλουν να κανω κατι με αυτα που ασχολούμαι.
Γενικα ειμαι αποφοιτος ΗΜΜΥ και εχω κανει πρακτικη στο CERN σε θεση software

Με ενδιαφερει να μην τα ξυσω, εξού και η ερώτηση...
edwww

Re: Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από edwww »

Vasilis11 έγραψε: Πέμ Μάιος 18, 2023 6:43 pm Γινεται να δηλωσεις ειδικες δυναμεις και ταυτοχρονα προθεση να εισαι στο Ερευνας και Πληροφορικης;
Δηλαδη να παω ειδικες δυναμες και εαν τυχει και δουν οτι ειμαι καταλληλος να με στειλουν να κανω κατι με αυτα που ασχολούμαι.
Γενικα ειμαι αποφοιτος ΗΜΜΥ και εχω κανει πρακτικη στο CERN σε θεση software

Με ενδιαφερει να μην τα ξυσω, εξού και η ερώτηση...
Όχι δεν γίνεται αυτό που λες.
Vasilis11
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2023 8:04 pm
Επικοινωνία:

Re: Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Vasilis11 »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!
Guns1995

Re: Ειδικότητες στο στρατό

Δημοσίευση από Guns1995 »

Καλησπερα, υπαρχει διαφορα μεταξυ Τυφεκιοφόρος και Οπλιτης μαχητης, η ειναι συνωνυμα?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες