Αναρρωτική άδεια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Γιαννης

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπερα παιδια πριν μια εβδομαδα ειχα ατυχημα με την μηχανι εσπασα το ποδι μου και εκανα ραματα με δωσαν 45 μερες αναρωτικη θα της υπηρετησω κανονικα εχω και 14 δικες μου Υπηρετω κανονικα; Για να μην υπηρετησω θα πρεπει να το πει ο διοικητής;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

45-15 (ειδική άδεια) =30
30-14 (κανονική άδεια) =16 ημέρες υπηρετείς, δεν γίνεται να μην τις υπηρετήσεις, το ατύχημα το έπαθες εκτός στρατοπέδου.

Αν έχεις τόση ειδική και τόση κανονική αλλιώς υπολόγισε τα μόνος σου.
Άβαταρ μέλους
John1993
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2013 11:55 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από John1993 »

Καλησπερα ειμαι ο Γιαννης ειμαι 322 σειρα στης 17 Δεκεμβριου ειχα ενα ατυχημα με την μηχανη μου ειμουν εξω με φυλλο πορειας.
Με κοψανε απο ειδικες δυναμεις και θα πηγαινα εβρο. Μια μερα πρωτου φυγω για εβρο επεσα και εσπασα το ποδι μου και ραμματα επεισης με δωσαν 45 μερες αναρωτικη. Λογικα μετα θα με δωσουν και αλλες μεχρι να Πατησω το ποδι μου, ολες αυτες της μερες θα της υπηρετησω κανονικα Η εξαρτατε απο τον δοιηκητη της μοναδος τι θα πει;
giorgo-7-

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από giorgo-7- »

Καλησπέρα, θ ηθελα ν ρωτησω αν στν περιπτωση πολυμηνης αναρωτικης αδειας (με Εδε. Υπερ του), υπαρχει περιπτωση να βγει καποιος Ι5, εαν πχ δν προλαβε να περασει ΣΠΕΝ ή λογω μεγαλου χρονικου διαστηματος της αδειας; Και αν ναι, τι μπορει να κανει ωστε να μην απολυθει Ι5;

Ευχαριστω!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Όχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, Ι5 θα βγει μόνο στην περίπτωση που από το ατύχημα προήλθε ζημιά/πάθηση που ανήκει στην κατηγορία των παθήσεων που απαλλάσσονται από την στρατιωτική θητεία.
Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από ventic »

Καλησπερα μολις ορκιστηκα και 20 γυρναω στο κεντρο.21/1 ειναι να παω στον χειρουργο για να κανονισω για χειρουργιο κυστης. Θελω να ρωτησω αν κανω το χειρουργιο θα παρω 15 μερες αναρωτικη και επισης μετα απο λιγες μερες μπορω να παω στο σπιτι μου ή ολες τις μερες πρεπει να κατσω στο νοσοκομειο;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μα τις 15 ημέρες που θα πάρεις άδεια σπίτι σου θα είσαι.
Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από ventic »

Αληθεια; Εγω νομιζα οτι καθομαι λιγο στο νοσοκομειο και μετα φευγω.
επειδη υπαρχει και περιπτωση το χειρουργιο να γινει και θεσσαλονικη αναλογα την μοναδα που θα παω στις 15 μερες θα μπορω να κατεβω Αθηνα ετσι;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Στο νοσοκομείο θα κάτσεις 2-3 ημέρες το πολύ και μετά φεύγεις για αναρρωτική, οι ημέρες που θα είσαι νοσηλευόμενος δεν μετράνε σαν αναρρωτική.
2. Άδεια θα έχεις όπου θέλεις πηγαίνεις.
Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από ventic »

Την αδεια μετα το χειρουργιο την καθοριζει ο χειρουργος σωστα;
ή ειναι στανταρ σε καθε χειρουργιο; Γιατι εγω θα κανω κυστη κοκκυγος και μου ειχε ενα παιδι μεσα στο 401 που το ειχε κανει οτι ειχε 20 μερες για αυτο ρωταω.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Την άδεια την καθορίζει ο γιατρός, τώρα το πόσες ημέρες καταφέρνει να πάρει ο καθένας είναι θέμα βύσματος, μπορεί εσύ να πάρεις 15 και ο άλλος 40 και να είχατε το ίδιο πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
ventic
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 03, 2013 3:22 pm
Τοποθεσία: Φαντάρος
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από ventic »

Αλλα οι στανταρ ειναι οι 15 σωστα;
επισης παιζει ο γιατρος να μου δωσει 30 μερες αδεια και να υπηρετησω τις αλλες 15;
εννος θελω να χρησιμοποιησω την αναρωτικη μου χωρις ομως να υπερβω το οριο και τις υπηρετησω μετα.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το θεωρώ σίγουρο ναι, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, τώρα αν πάρεις παραπάνω ημέρες θα σου αφαιρεθούν από την κανονική σου άδεια, δηλαδή αν πάρεις 30 ημέρες και έχεις 15 ειδική άδεια και 12 κανονική τότε θα υπηρετήσεις 3 ημέρες παραπάνω.
andreas1989

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από andreas1989 »

Παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση! Πηρα 20 μερες αναρρωτικη γιατι επαθα διαστρεμα εντος στρατοπεδου! Θα υπηρετησω τις εξτρα 8 απο 12 που δικαιουμαι η οχι;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πρέπει να γίνει ΕΔΕ, αν είναι εντός στρατοπέδου θα δικαιωθείς και δεν θα υπηρετήσεις.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης