Αναρρωτική άδεια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
petros.a
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2015 9:43 am
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από petros.a »

Καλημερα. Σε περιπτωση τραυματισμου μεσα στο στρατοπεδο (πχ ειχε νερα γλιστρας χτυπας το ποδι σου και σε περνανε απο ΕΔΕ) και σου χορηγηθει αναρωτικη οι μερες ειναι υπηρετισιμες?
cuervo

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από cuervo »

petros.a έγραψε:Καλημερα. Σε περιπτωση τραυματισμου μεσα στο στρατοπεδο (πχ ειχε νερα γλιστρας χτυπας το ποδι σου και σε περνανε απο ΕΔΕ) και σου χορηγηθει αναρωτικη οι μερες ειναι υπηρετισιμες;


Αν η ΕΔΕ αποφασίσει πως για τον τραυματισμό δεν έχεις την ευθύνη εσύ αλλά το στρατόπεδο οι ημέρες δεν είναι υπηρετήσιμες.

Λουκας

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Λουκας »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω. Υπηρετω στην Κύπρο και ειμαι με αδεια τωρα. Δεν εχω καποιο προβλημα απλα σκεφτομαι να παω να παρω αναρρωτικη τις 12 μερες που μπορω. Το θεμα ειναι θα τις υπηρετήσω η όχι. Λογο το οτι ειμαι σε αδεια και οχι στο στρατοπαιδο;(χτυπησα εκτος στρατοπαιδου)
cuervo

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από cuervo »

Λουκας έγραψε:Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω. Υπηρετω στην Κύπρο και ειμαι με αδεια τωρα. Δεν εχω καποιο προβλημα απλα σκεφτομαι να παω να παρω αναρρωτικη τις 12 μερες που μπορω. Το θεμα ειναι θα τις υπηρετήσω η όχι. Λογο το οτι ειμαι σε αδεια και οχι στο στρατοπαιδο;(χτυπησα εκτος στρατοπαιδου)


Δεν υπηρετείς, αν η άδεια που θα πάρεις είναι πάνω από 12 που είναι η ειδική άδεια τότε θα σου αφαιρεθούν οι υπόλοιπες ημέρες από την Κανονική άδεια.

Δηλαδή αν πάρεις 15 ημέρες αναρρωτική τότε θα σου αφαιρεθούν και 3 ημέρες από την κανονική.

Polaz
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 04, 2015 12:12 am
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Polaz »

Καλησπέρα, πρόκειται να κάνω εισαγωγή σε στρατιωτικό νοσοκομείο κοντά στο στρατόπεδο που υπηρετώ και μετά μου είπαν θα πάρω αναρρωτική. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, για τον τόπο διαμονής μου φεύγω κατευθείαν από το νοσοκομείο; Πρέπει να έχω τα πολιτικά ρούχα μαζί μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
cuervo

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από cuervo »

Polaz έγραψε:Καλησπέρα, πρόκειται να κάνω εισαγωγή σε στρατιωτικό νοσοκομείο κοντά στο στρατόπεδο που υπηρετώ και μετά μου είπαν θα πάρω αναρρωτική. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, για τον τόπο διαμονής μου φεύγω κατευθείαν από το νοσοκομείο; Πρέπει να έχω τα πολιτικά ρούχα μαζί μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Όχι γυρίζεις στην μονάδα και δίνεις το χαρτί της αναρρωτικής.

ChrisGk
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2015 8:40 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από ChrisGk »

Καλησπερα Ειμαι φανταρος και πριν λιγες μερες κατα τη διαρκεια αγγαρειων στο στρατοπεδο χτυπησα το ποδι μου. Πηγα στο 401 και απο εκει ο γιατρος μου εβαλε το ποδι σε ναρθηκα και μου εδωσε 25 μερες αναρρωτικη. Αυτο που θα ηθελα να μαθω αμα καποιος ξερει, ειναι, αν Μετρησει σαν υπαιτιοτητα της υπηρεσειας ο τραυματισμος μου εγω μετα μπορω να παρω αλλες μερες ειδικη αδεια;(φοιτητικη πιο συγκεκριμενα) . Επισης πως αποφασιζεται αν θα βγει υπαιτιοτητα της υπηρεσειας η δικη μου υπαιτιοτητα; Γινεται ΕΔΕ; Και αν γινεται ΕΔΕ τι ακριβως γινεται; Παω καπου η με ενημερωνουν απλα για το αποτελεσμα της ΕΔΕ?
johnboy26
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 8:33 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από johnboy26 »

Καλησπέρα και από εμένα αλάνια. Και γω φαντάρος είμαι και κατά την διάρκεια των καθαριοτήτων έπεσα δίπλα από ένα υψωματάκι στα σκαλιά και έπαθα διάστρεμμα. Μου χορηγήθηκε άδεια 60 ημερών από το 401. Το ερώτημα μου έιναι αν θα τις υπηρετήσω. Θα γίνει εδέ; Επίσης αν γίνει υπάρχει περίπτωση να βγω φταίχτης εγώ, γιατί εσύ γλίστρησες θα με πούνε. Εγώ είμαι 8μήνο 341 και με συμφέρει, γιατί απολύομαι με αυτή την άδεια. Το καλοκαίρι έχω δουλειά στο ξενοδοχείο και αν με πουν να υπηρετήσω παραπάνω την γάμισα. Εφόσον το έπαθα μέσα στο στρατόπεδο πείτε ρε παιδιά τι πρέπει να κάνω ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα τις υπηρετήσω. Τι διαδικασία να ακολουθήσω. Η Άδεια μου ξεκινάει από αύριο.
johnboy26
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 8:33 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από johnboy26 »

Κανείς ρε παιδιά; Εφόσον το πάθα μέσα στο στρατόπεδο υπάρχει περίπτωση να μου την φέρουν και να υπηρετήσω;
johnboy26
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 8:33 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από johnboy26 »

Πείτε τίποτα ρε αλάνια. Κάποιος που να έχει κάποια ιδέα, ακόμα δεν έχω επικοινωνία με μονάδα. Να τους πάρω αλλά τι να τους πω. Να αναφέρω επίσης ότι έχω πάρει είδη 7 μέρες κανονική και 10 αναρρωτική για αμυγδαλίτιδα.
johnboy26
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 8:33 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από johnboy26 »

Πλζζζ ρε παιδιά διαφωτιστέ με. Είμαι πολύ αγχωμένος. Αν γίνει εδέ και βγω εγώ φταίχτης πως μπορώ να κινηθώ. Δεν ήταν εν ώρα υπηρεσίας. Δηλαδή στις υπηρεσίες είχα καθαριότητες αλλά δεν πιστεύω να θεωρείται υπηρεσία.
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Ημουν στα στεπ με οξεια γαστρεντεριτιδα δικαιουμαι αναρρωτικη αδεια?
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από giannismar »

Όχι.
gr_ar

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από gr_ar »

δημητρης98 έγραψε:Ημουν στα στεπ με οξεια γαστρεντεριτιδα δικαιουμαι αναρρωτικη αδεια;


Aν θεωρούσαν πως πρέπει να πάρεις αναρρωτική θα την έπαιρνες.

Redcorp

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Redcorp »

Καλησπερα,Μου ειπαν στο 401 οτι πρεπει να παρω αναρρωτικη αδεια για ενα διαστρεμμα στο ποδι. Κανω την εκπαιδευση των ΣΠΕΝ τωρα και θα την χασω αν την παρω και θα πρεπει να τα ξανακανω. Γινεται να αρνηθω την αναρρωτικη?

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες