Αναρρωτική άδεια

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Frenetic99

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Frenetic99 »

Καλό μεσημέρι παιδιά καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος με υγεία σας εύχομαι! υπηρετώ σε ένα στρατόπεδο εδώ στο νησί της Μυτιλήνης και πριν από την άδεια των Χριστουγέννων μέσα στο στρατόπεδο με έπιασε ένας πόνος πίσω στην ουρά μου. Εγώ επειδή με έχει ξαναπιάσει δεν το έδωσα σημασία ούτε το ανέφερα στον γιατρό. Πήρα την άδεια μου και μία μέρα μετά επειδή με πονούσε πολύ και ήταν πρησμένο πήγα στο ΣΤΕΠ. Εκεί μου είπαν ότι έχω κύστη κόκκυγα, μου το ανοίξανε να βγει ότι βγήκε και μου είπαν να πάω ξανά μετά τις γιορτές να πάρω παραπεμπτικό για να κάνω την εγχείρηση για την αφαίρεση της κύστης στο νοσοκομείο του νησιού. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μου δώσουν αναρρωτική κάμποσες μέρες θα τις υπηρετήσω στο τέλος της θητείας μου; Ή μπορώ να κανονίσω κάτι με τον γιατρό της μονάδας μου επειδή με έπιασε μέσα στο στρατόπεδο να μην υπηρετηθούν;
fsafa

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από fsafa »

Frenetic99 έγραψε:Καλό μεσημέρι παιδιά καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος με υγεία σας εύχομαι! Υπηρετώ σε ένα στρατόπεδο εδώ στο νησί της Μυτιλήνης και πριν από την άδεια των Χριστουγέννων μέσα στο στρατόπεδο με έπιασε ένας πόνος πίσω στην ουρά μου. Εγώ επειδή με έχει ξαναπιάσει δεν το έδωσα σημασία ούτε το ανέφερα στον γιατρό. Πήρα την άδεια μου και μία μέρα μετά επειδή με πονούσε πολύ και ήταν πρησμένο πήγα στο ΣΤΕΠ. Εκεί μου είπαν ότι έχω κύστη κόκκυγα, μου το ανοίξανε να βγει ότι βγήκε και μου είπαν να πάω ξανά μετά τις γιορτές να πάρω παραπεμπτικό για να κάνω την εγχείρηση για την αφαίρεση της κύστης στο νοσοκομείο του νησιού. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν μου δώσουν αναρρωτική κάμποσες μέρες θα τις υπηρετήσω στο τέλος της θητείας μου; Ή μπορώ να κανονίσω κάτι με τον γιατρό της μονάδας μου επειδή με έπιασε μέσα στο στρατόπεδο να μην υπηρετηθούν;


Δεν μπορείς να κανονίσει τίποτα με το γιατρό της μονάδας, το ο, τι σε έπιασε μέσα στο στρατόπεδο δεν σημαίνει κάτι, δεν φταίει το στρατόπεδο για την κύστη.

Kong_23

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Kong_23 »

Καλησπερα, εχω ενα θεμα που χρειζει νοσηλειας, επειδη στον τοπο που υπηρετω δεν εμπιστευομαι το Νοσοκομειο σκεφτομαι να παω 401 στο γκρουπ τωμ χριστουγεννων, το θεμα ειναι οτι δεν εχω υπολοιπο ειδικης αδειας. Σε περιπτωση που νοσηλευτω τι γινεται; Επισης αν πεσει πανω στο γκρουπακι τις πρωτοχρονιας τι γινεται;
Vag7
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2020 12:07 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Vag7 »

Καλησπέρα. Το δεκεμβρη είχα εενα άτυχημα εκτός υπηρεσίας. Προφανώς θα υπηρετήσω επιπλέον 2 μήνες. Είχα το ατυχημα στους 5 μήνες θητείας μου. Ο προβληματισμος μου ειναι εάν εγώ θα υπηρετήσω 4 μήνες που μου απεμεναν κα 2 επιπλέον δηλαδή 6 μηνες ακόμα η 2 μήνες επιπλέον μετά το πέρας της κανονικής μου υπό άλλες συνθήκες θητείας.. Δηλαδή από 2 μήνες μετά τις 16 Απρίλη. Ευχαριστώ πολυ.
Εφεδρος97

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Εφεδρος97 »

Εαν πας 401 παρεις ελευθερος υπηρεσιας καο το καταλαβει ο δοικητης οτι το ρκανες επιτηδες θα φας καμπανα?
Νομικός

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Νομικός »

johnboy26 έγραψε:Πλζζζ ρε παιδιά διαφωτιστέ με. Είμαι πολύ αγχωμένος. Αν γίνει εδέ και βγω εγώ φταίχτης πως μπορώ να κινηθώ. Δεν ήταν εν ώρα υπηρεσίας. Δηλαδή στις υπηρεσίες είχα καθαριότητες αλλά δεν πιστεύω να θεωρείται υπηρεσία.


Το γράφει για να υπάρχει ως πληροφορία. Αν κρίνει η ΕΔΕ ότι φταις εσύ και άρα θα υπηρετήσεις έξτρα μέρες, έχεις δικαίωμα ενδικοφανούς προσφυγής (σκέψου κάτι σαν έφεση που δρομολογεί επανεξέταση του θέματος). Η προθεσμία είναι 15 μέρες από τότε που έλαβες γνώση του πορίσματος της ΕΔΕ.

Kostas3
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2021 12:45 pm
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Kostas3 »

Έχω μια απορία αν κάποιος πχ σπάσει ή χτυπήσει το χέρι του και χρειαστείς ας πούμε 2,5 βδομάδες να αναρρώσει και είναι στρατιώτης τι γίνεται; Παίρνει άδεια και πάει σπίτι; Μένει σε στρατιωτικο νοσοκομείο; Ή μένει στο στρατόπεδο και δεν κάνει κάτι?
Γιάννης

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Γιάννης »

Θέλω να κάνω μια ερώτηση, μια μέρα καθώς πήγαινα για υπηρεσία σε φυλάκιο, όπλο εξάρτηση κράνος, λουκάνικο με σεντόνια κουβέρτες (λόγω κοβιντ) και τα προσωπικά μου ήδη γλίστρησα σε ένα ψηλό σκαλοπάτι και έπαθα διάστρεμμα 2ου βαθμού στον αστράγαλο. Μου είπαν να δηλώσω ότι δεν ευθύνεται η υπηρεσία ή ο στρατός και δηλώσαμε ελαφρά αμέλεια από εμένα και νομίζω στην ουσία ότι έχω απαίτηση από την υπηρεσία για τις μέρες. Θα χρεωθώ τις έξτρα πέραν των 12 αναρρωτικων;
Nikos

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Nikos »

Καλησπερα, σημερα ηταν να παρουσιαστω στη μοναδα η οποια ηταν η μεταθεση μου. Πηρα τεστ θετικο, τωρα ποια διαδικασια ακολουθειται;5 μερες καραντινα και μπιανω Μ Σαββατο η επαναλμβανω το τεστ;
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από nenos111 »

Nikos έγραψε:Καλησπερα, σημερα ηταν να παρουσιαστω στη μοναδα η οποια ηταν η μεταθεση μου. Πηρα τεστ θετικο, τωρα ποια διαδικασια ακολουθειται;5 μερες καραντινα και μπιανω Μ Σαββατο η επαναλμβανω το τεστ;
Πρέπει να επικοινωνήσεις με το φρουραρχείο της περιοχής σου προκειμένου αυτό να σου δώσει άδεια ειδικού σκοπού και να ενημερώσει με σήμα τη νέα σου μονάδα.

Γιώργος

Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπερα μου μένουν 5 μέρες θητείας και με βάλανε υπηρεσία όλη η σειρά μου είναι έξω και σκέφτομαι να πάω αύριο στο 424 για να παρω αναρρωτική άδεια εφόσον έχω υπόλοιπο 8 μέρες αλλά δεν ξέρω τι να τους πω ότι έχω
Giannisiron
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2023 12:13 pm
Τοποθεσία: Mitilene
Επικοινωνία:

Re: Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Giannisiron »

Καλησπέρα σας ήθελε να κάνω μια ερώτηση έχω πάρει αγροτική άδεια πριν αρκετό καιρό και τώρα με έχει πιάσει η μέση μ πήγα στο νοσοκομείο μιας που είχα άδεια μου λέει θα σου δώσει Αναρωτικη εγώ φοβουμενος ότι θα υπηρετησω παραπάνω αρνήθηκα μόλις γυρίσω στρατόπεδο και συνεχίσει και πάω σε αυτόν τον γιατρό και μου τις δώσει θα τις υιηρετησω;
edwww

Re: Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από edwww »

Giannisiron έγραψε: Δευ Μαρ 27, 2023 12:18 pm Καλησπέρα σας ήθελε να κάνω μια ερώτηση έχω πάρει αγροτική άδεια πριν αρκετό καιρό και τώρα με έχει πιάσει η μέση μ πήγα στο νοσοκομείο μιας που είχα άδεια μου λέει θα σου δώσει Αναρωτικη εγώ φοβουμενος ότι θα υπηρετησω παραπάνω αρνήθηκα μόλις γυρίσω στρατόπεδο και συνεχίσει και πάω σε αυτόν τον γιατρό και μου τις δώσει θα τις υιηρετησω;
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι, αλλά στις ειδικές άδειες είναι όλες (φοιτητική-αγροτική-αναρρωτική) το καλύτερο θα ήτανε να απευθυνθείς στο 1ο γραφείο της μονάδας σου.
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Re: Αναρρωτική άδεια

Δημοσίευση από Terminator »

Στο στρατό ειχαμε άτομο που πάνω στην εκπαίδευση γύρισε το πόδι του και το εσπασε σε 3 μέρη. Τον πήγαν στο 401 και νοσηλεύτηκε εκεί για 3 μήνες αλλά δεν υπηρέτησε καθόλου παραπάνω θητεία γιατί ήταν νοσηλεύομενος σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Οταν γυρισα Αθήνα έτυχε ενας και στραμπούληξε το πόδι του οπότε του εγραψε ο γιατρός της μονάδας 20 μέρες αναρρωτική και έκατσε σπίτι του. Επειδη η αναρρωτική που δικαιούταν ηταν 17 μέρες απο το στρατό υπηρέτησε 3 μέρες παραπάνω θητεία.
123456789123456789
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2023 8:27 pm
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Χορήγηση αναρρωτικής άδειας

Δημοσίευση από 123456789123456789 »

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω σε ατύχημα που έγινε εντός του στρατοπέδου ο γιος μου πήγε στο 401 με βγαλμένο ώμο τι ισχύει στην περίπτωση αναρρωτικής άδειας, ισχύει το 18ημερο και μετά σου τραβάνε από την κανονική η επειδή έγινε εντός στρατοπέδου δεν υπάρχει όριο; Ευχαριστώ πολύ!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες