Άοπλος στο Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ι1 θα είσαι.

Δεν έχεις πρόβλημα.

Αρης19967
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2016 2:59 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Αρης19967 »

Σε ευχαριστω πολυ φιλε ελπιζω να ειναι οπως τα λες 👌🏼👌🏼
Ordion
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 3:39 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Ordion »

Καλησπερα σας. Κανω και εγω την θητεια και ειμαι στι κεντρο εκπαιδευσης. Ειμαι Ι1 και καναμε αυτες τις μερες τις βολες. Το θεμα μου ειναι οτι δεν ξετρελαθηκα ουτε μ αρεσει η ιδεα του οπλου(επρεπε να το πιασω για να ξαταλαβω). Η ερωτηση ειναι λοιπον υπαρχει δυνατοτητα να αποποιηθω το οπλο μετα στην μοναδα και να βγω ι3 αοπλος και πως?
Μάκης21

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Μάκης21 »

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη

Υπηρετώ ως Ι1 εδώ και 5 μήνες. Από τον 2ο μήνα της θητείας μου, μετά από μια άγαρμπη βουτιά σε "πυρ και κίνηση" είχα κάποια μικροτσιμπηματάκια στο γόνατο. Δεν έδωσα ιδιαίτερα σημασία, αφενός γιατί πίστευα ότι δεν είναι κάτι, αφετέρου γιατί δεν ήθελα να βγω άοπλος.

Ο καιρός περνούσε, τα μικροτσιμπηματάκια επέστρεφαν κυρίως όταν ήμουν κουρασμένος ενώ τα συχνά κατεβάσματα από στάγιερ σίγουρα δεν βοηθούσαν. Για να μην μακρηγορώ, τελευταία οι ενοχλήσεις αυτές έχουν αυξηθεί και σε συχνότητα και σε ένταση και έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάω για εξετάσεις.

Το θέμα είναι ότι θέλω να είμαι σίγουρος για τις συνέπειες αν τυχόν βγω άοπλος.

α) Πρώτον, χάνω σίγουρα την ειδικότητα μου. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να περάσω εκ νέου σχολείο για άλλη ειδικότητα; Είναι πολύ σημαντικό καθώς δεν έχω πάρει τίποτα από τις άδειες μου και δεν έχω καμία όρεξη να μου τις κόψουν για να περάσω σχολείο κατακαλόκαιρο στον Έβρο.

β) Τι άλλες συνέπειες έχω στην πολιτική μου ζωή πέραν του ότι δεν μπαίνω σε σώματα ασφαλείας;(αυτό δεν με ενδιέφερε ούτως ή άλλως). Είχα ακούσει ότι δεν μπορείς να βγάλεις άδεια οπλοκατοχής (αυτό με ενδιαφέρει) αλλά με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα μάλλον δεν ισχύει, σωστά;

γ) Σε περίπτωση που ο γιατρός πει κάποιου είδους αποκατάσταση (από εγχείριση ως σκέτη ξάπλα ή οτιδήποτε) υπάρχει περίπτωση να μου δώσουν αναβολή; Εννοείται ότι τώρα που έφαγα τον γάιδαρο η "αναβολή" είναι απαγορευμένη λέξη.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Γιώργος

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Καλησπερα προκειτε να παω φανταρος σε κανα 2μηνο και θελω να ρωτησω κατι ειμαι παχυσαρκος (1.93 υψος-135 κιλα) ... Εχω ελαχιστη μυωπια 1.5 δεξι 1.75 αριστερο και λιγο αστιγματισμο επισης και λιγο σκωλιωση τι Ι με κοβεται;
θελω να ειμαι ενοπλος μπορω να κανω κατι αν με βγαλουν αοπλο?
Γιώργος

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Γιώργος »

Οποιος μπορει ας απαντησει λιγο γρηγορα
ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Καλησπέρα σε όλους.

Παρουσιάζομαι στις 10/1 Αυλώνα (τεθωρακισμένα). Είμαι από αναβολή υγείας λόγω προχωρημένου κερατόκωνου στο δεξί μάτι και υποκλινικού κερατόκωνου στο αριστερό μάτι συν μυωπία και αστιγματισμό. Τι ειδικότητες παίζουν;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11198
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Θαλαμοφύλακας και ίσως εστιατόρια (στρώσιμο τραπεζιών, σφουγγάρισμα, καθαρισμός κλπ)
Athanos
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 11, 2016 7:53 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Athanos »

Αοπλος απο κερατοκωνο επισης! Ι4 κατευθειαν! Ειδικοτητες γενικων καθηκοντων ειτε γραφεας αν εχεις σπουδασει αλλα να ξερεις οτι αυτο παει αναλογα και με τις αναγκες τις μοναδας!!
ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Άσε μ έχουν σπάσει τα νεύρα με την ευθυνοφοβία τους. Απορώ πως στρατιωτικοί οφθαλμιατροι πιστευουν ότι μπορεί να υπάρξει βελτίωση στην οπτική οξύτητα. Και να σου απαντάνε και το επικό σιγά μη χάσω τη θέση μου γιατί θες να υπηρετήσεις.
ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Σου είχαν δωσει αναβολή υγείας; Ευελπιστώ να γλυτώσωω την αναβολή υγείας γιατί έχω ξεκινήσει διδακτορικό και θέλω να τελειώνω.
gr_ar

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από gr_ar »

ps_chalkidiki έγραψε:Άσε μ έχουν σπάσει τα νεύρα με την ευθυνοφοβία τους. Απορώ πως στρατιωτικοί οφθαλμιατροι πιστευουν ότι μπορεί να υπάρξει βελτίωση στην οπτική οξύτητα. Και να σου απαντάνε και το επικό σιγά μη χάσω τη θέση μου γιατί θες να υπηρετήσεις.


Εύγε μεγάλε, εσύ να ρίχνεις τις ευθύνες στον γιατρό που απλά εκτελεί καθήκοντα. Και όχι στον υπεύθυνο που δημιούργησε το Προεδρικό Διάταγμα και βάσει αυτού ο γιατρός δίνει αναβολές, απαλλαγές και Σωματική Ικανότητα.

ps_chalkidiki
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2015 2:56 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ps_chalkidiki »

Η συγκεκριμενη πάθηση δεν έχει καμία βελτίωση. Όπως ειμαι τώρα θα είμαι και σε δέκα χρόνια. Αναβολή θα δώσεις όταν εξετάσεις τον άλλον και δεις την κατάσταση του ματιού. Όχι όταν ακούσεις μόνο τι έχει ο άλλος, χωρίς να δεις την κλινική εικόνα. Σαφώς πρέπει να αλλάξει το προεδρικό διάταγμα κάποιες αναβολές σε ορισμένες παθησεις όπως τη δική μου είναι άσκοπες και ανούσιες.
Euthimis

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Euthimis »

Καλησπέρα παιδιά. Μια ερώτηση να κάνω. Είμαι οδοντίατρος και είχα ένα θέμα υγείας σοβαρό που τώρα έχει περάσει και έχει σχεδόν αποκατασταθεί αλλά πιστεύω ότι αν το αναφέρω θα με βγάλουν Ι4. Η ερώτηση είναι, μπορώ να είμαι Ι4 και να παραμείνω οπλίτης οδοντίατρος; Ή θα γίνω το παιδί για όλες τις δουλειές;
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από giannismar »

Όχι, θα εισαι οδοντιατρος κανονικα. Δεν αλλαζει κατι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης