Άοπλος στο Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
κατερίνα

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από κατερίνα »

Καλησπέρα,
ο αδερφός μου μπήκε στρατο προχθές και τον κατέταξαν στην κατηγορία Ι4. Τι πρέπει να ξέρει για αυτήν την κατηγορία; Υπάρχει περίπτωση η θητεία του να διαρκέσει λιγότερο ή να έρθει Αθήνα; Σημειωτέον είμαστε και τρίτεκνοι.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Με Ι4 ούτε υπηρετεί λιγότερο ούτε θα πάρει μετάθεση στην Αθήνα απλά δεν θα κάνει ένοπλες υπηρεσίες και οπλοασκήσεις αν διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα θα καταλάβεις, τώρα αν δικαιούται μειωμένη θητεία λόγω τριτεκνίας δεν το γνωρίζω, διάβασε το σχετικό άρθρο και θέμα που έχουμε στο φόρουμ.

Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Signaller »

George_204a έγραψε:Καλημέρα μια ερώτηση. Mε Ι4 μπορούν να σε στείλουν σε φυλάκιο του 617 ΜΤΠ στον Εβρο; Τι να κάνεις ρε παιδιά ο γιωτάς εκεί;

Μπορείς να ζητήσεις μετάθεση κοντά στο τόπο μόνιμης διαμονής (Κορινθία) ;

Εαν ναοι με ποιά διαδικασία;

Ευχαριστώ

Σε εμάς έναν τον έκαναν μάγειρα (γιατί είχε τελειώσει σχολή Μαγειρικής)

Ο πιο ανίκητος εχθρός, είναι λοχία ο καιρός!
Γρηγόρης

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που είναι σχετικό και με το εμπορικό ναυτικό. Είμαι 23 χρονών και το Φεβρουάριο θα μου έρθει χαρτί κατάταξης. Έχω κάποιο θέμα με τον αυχένα μου (Ευθειασμός Αυχένα). Υπάρχει περίπτωση με τέτοιο θέμα να με βγάλουν άοπλο; Και αν με βγάλουν άοπλο μπορώ μετά να μπω σε ΑΕΝ ;

Θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η συμβουλή σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Γρηγόρης έγραψε:Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που είναι σχετικό και με το εμπορικό ναυτικό. Είμαι 23 χρονών και το Φεβρουάριο θα μου έρθει χαρτί κατάταξης. Έχω κάποιο θέμα με τον αυχένα μου (Ευθειασμός Αυχένα). Υπάρχει περίπτωση με τέτοιο θέμα να με βγάλουν άοπλο; Και αν με βγάλουν άοπλο μπορώ μετά να μπω σε ΑΕΝ ;

Θα μου ήταν πολύ χρήσιμη η συμβουλή σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.



Ναι υπάρχει το ενδεχόμενο να σε βγάλουν άοπλο.

Για την ΑΕΝ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Δεν πρόκειται ούτε για Στρατιωτική Σχολή, ούτε για Σώμα Ασφαλείας.

Γρηγόρης

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μου έφυγε μεγάλο βάρος.Εικόνα
Νίκος

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Νίκος »

Παίρνουν μετάθεση Ι3 ή Ι4 άοπλο σε στρατόπεδα των ειδικών δυνάμεων; Φυσικά για αγγαρείες εννοώ
ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ziaba »

Οχι βέβαια εδώ στα φιλάκια δεν στέλνουν γιώταδες θα στείλουν σε μονάδες ΕΔ
Πολίτης !!!336 !!!
Κωστας

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Κωστας »

Αμα εχεις καμπουρα τι Ι σε βγαζουν?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Κωστας έγραψε:Αμα εχεις καμπουρα τι Ι σε βγαζουν;


Καλώστον Κώστα. Μιλάς προφανώς για την σκολίωση. Το πρόβλημα αυτό, έχει να κάνει αναλόγως τις μοίρες της κύρτωσης.Προσωπική πρόβλεψη, ότι το πρόβλημα αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό, απο Ι-1 έως Ι-3.Δες το ΦΕΚ των προβλημάτων υγείας. Επίσης, πάρε μια ιδέα, και απο το νήμα μας.

Σωματική ικανότητα και προβλήματα υγείας

Κωστας

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Κωστας »

Ευχαριστω πολυ
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Κωστας έγραψε:Ευχαριστω πολυ


Είμαστε στην διάθεση σου για να λύσουμε τις απορίες σου. Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Πολιτης

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Πολιτης »

Καλησπερα, προσφατα ορκιστηκα στο ΚΕΤΘ αυλωνας [μαυρο μπερε] και επειδη την ημερα που μας φωναζανε να δειλωσουμε ειδικοτιτες απουσιαζα για καποιο ιατρικο προβλημα στο 401 με δηλώσανε απο μονοι τους μαγειρα και τωρα ειμαι ΚΕΕΜ 3ο ταγμα και εκπαιδευομαι ως μαγειρας. Τι ακριβως γλιτωνουν οι μαγειρες απο θεμα υπηρεσιων και ποσο μαλλον αυτοι που ειναι ι3 αοπλοι [απο κατι θεματα αγχους κτλ] [ειμαι και τα 2 μαζι]. Η ειρωνια ειναι πως δεν εχω ιδεα απο μαγειρικη και δεν νομιζω να προλαβω να αποκτησω την ειδικοτιτα του μαγειρα μεσα σε μερικες εβδομαδες αρα μωλις παω στην μοναδα ελπιζω στην αρχη να με εχουν ως βοηθο δεν με ενδιαφερουν οι αγγαριες πιο πολυ με νοιαζει να αποφυγω τις ενοπλες υπηρεσιες διοτι με πιανει τρομερο αγχος και τα κανω ολα μανταρα...
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Πολιτης έγραψε:Καλησπερα, προσφατα ορκιστηκα στο ΚΕΤΘ αυλωνας [μαυρο μπερε] και επειδη την ημερα που μας φωναζανε να δειλωσουμε ειδικοτιτες απουσιαζα για καποιο ιατρικο προβλημα στο 401 με δηλώσανε απο μονοι τους μαγειρα και τωρα ειμαι ΚΕΕΜ 3ο ταγμα και εκπαιδευομαι ως μαγειρας. Τι ακριβως γλιτωνουν οι μαγειρες απο θεμα υπηρεσιων και ποσο μαλλον αυτοι που ειναι ι3 αοπλοι [απο κατι θεματα αγχους κτλ] [ειμαι και τα 2 μαζι]. Η ειρωνια ειναι πως δεν εχω ιδεα απο μαγειρικη και δεν νομιζω να προλαβω να αποκτησω την ειδικοτιτα του μαγειρα μεσα σε μερικες εβδομαδες αρα μωλις παω στην μοναδα ελπιζω στην αρχη να με εχουν ως βοηθο δεν με ενδιαφερουν οι αγγαριες πιο πολυ με νοιαζει να αποφυγω τις ενοπλες υπηρεσιες διοτι με πιανει τρομερο αγχος και τα κανω ολα μανταρα...


Καλησπέρα! Αμα είσαι άοπλος, σημαίνει άοπλος φίλε μου. Δεν θα σου χρεώσουν όπλο. Απο υπηρεσίες θα λιώσεις στα θαλαμοφυλίκια. Οσον αφορά τα μαγειρία, μην αγχώνεσαι καθόλου, υπάρχουν στελέχη που πρέπει να αγχωθούν για αυτό. Ετοιμάσου για να κόβεις βουνά απο πατάτες.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Αρης19967
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2016 2:59 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Αρης19967 »

Καλημερα παιδια εγω στα 13 μου επαθα ενα επιληπτικο σοκ, τωρα ειμαι 20 και δεν μου εχει ξανασυμβει παλι ποτε. Οι εξαιτασεις μου ειναι ολες πεντακαθαρες και ο γιατρος μου ειπε οτι συμβαινει σε αυτη την ηλικια διοτι μπορει να περασα γρηγορα στην εφηβεια και αλλαξε αποτομα ο οργανισμος μου. Αυτο που ηθελα να μαθω ειναι τι Ι θα ειμαι και αν θα ειμαι αοπλος διοτι πινω κατι χαπια προληπτικα. Ευχαριστω πολυ.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες