Άοπλος στο Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
mojodojo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 7:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από mojodojo »

Λοιπον, καλησπερα προπαντων.

Ηθελα να ρωτησω δυο πραγματα επειδη σκεφτομαι να τελειωνω με τον στρατο, τιθεται καποιο προβλημα υγειας συγκεκριμενα εχω δισκοκηλες
στην σπονδυλικη στηλη , ακομα πιο συγκεκριμενα εχω δυο στον αυχενα (αυχενικο συνδρομο το λενε νομιζω) και καποιες στην πλατη που μου δημιουργουν νευραλγια στο χερι και με ενοχλει. Οποτε δεν πρεπει να κανω περιεργες ασκησεις. Και να μην σηκωνω ελευθερα βαρη. Δεν ξερω αν αυτο θα μου δημιουργησει προβλημα με τις ασκησεις Στον στρατο και προπαντως ειναι το μεγαλυτερο θεμα που με απασχολει.

Ειχα διαβασει πως σε βαζουν Ι4 αν εχεις τετοιους ειδους προβληματα, ενας φιλος με προβλημα σοβαρο στο ποδι δεν το δηλωσε για να μην μπει γιωτας... Αλλα στην δικη μου περιπτωση δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν σωστο. ΕΑΝ με βαλουν Ι4 τι προβληματα θα αντιμετωπισω μεσα στον στρατο; Γιουχαρισμα και τετοια;

Κατι αλλο, το χαρτι καταταξης το χω παρει και με βαλαν πεζικο κορινθο.
Αυτο τωρα δεν αλλαζει ετσι; Ενας αλλος φιλος λεει πως πηγε στην αλεξανδρουπολη και ειναι ολα μελι γαλα. Μεχρι στιγμης μονο φραπε δεν του φτιαχνουν (κατα τα λεγομενα του) .

Μπορειται να μου εξηγησετε να καταλαβω τι επιλογες εχω επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με αυτο το θεμα και εχω παρει αναβολη για το 2009.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Εάν έχεις προβλήματα στη σπονδυλική στήλη σε βγάζουν άοπλο.

Δεν πρόκειται να σε γιουχάρουν και δη όταν έχεις τέτοιο πρόβλημα. Απλά θα είσαι το παιδί για όλες τις δουλειές. Πολύ αγγαρεία στα μαγειρεία-λάντζα. Συνεργάσιμος να είσαι και τίποτε άλλο.

Να δηλώσεις οτιδήποτε πρόβλημα έχεις. ΜΗΝ το κρύψεις μόνο και μόνο για να βγείς ένοπλος. Πολλοί σαν το φίλο σου το έκαναν και αντιμετώπισαν περισσότερα προβλήματα.

Εάν έχεις βύσμα, όλα μπορούν να γίνουν. Μπορείς να αλλάξεις και κέντρο εκπαίδευση εάν θες.

Σε κάποιες μονάδες, κυρίως Διαβιβαστών και Υλικού Πολέμου, λόγω πολυάριθμων βυσμάτων, ναι είναι "μέλι γάλα".
mojodojo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 7:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από mojodojo »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Οταν λες το παιδι για ολες τις δουλειες τι ακριβως εννοεις;

Ποιες οι διαφορες ενος μαχιμου με εναν αοπλο εκτος απο το οτι ο δευτερος δεν θα εχει οπλο;

Σου ερχεται στο μυαλο καμια ειδικοτητα που οι αρμοδιοτητες της να μην μου δημιουργουν προβλημα καθημερινα;

Βυσμα δεν εχω ψαξει, επειδη δεν αποφασισα ακομα αν θα παω στον στρατο ή σε σχολη. Και δυστυχως δεν ειμαι πολυ σταθερος στις αποφασεις μου Εικόνα

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Θα σου φορτώσουν πολλές αγγαρείες και δουλειά γραφείου εαν ξέρεις από υπολογιστές.

Ο "μάχιμος" κάνει στίβο μάχης και βολές, ο άοπλος όχι. Εκτός και αν θέλεις τόσο πολύ να ρίξεις.Εικόνα

Οι υπηρεσίες του άοπλου είναι θαλαμοφύλακας και οπλοφύλακας. Ίσως και τουαλετοφύλακας (ναι υπάρχει και αυτό).

Πάντως, εάν δεν αντέχεις τη πολύ ορθοστασία ή το πρόβλημα είναι πιο σοβαρό, μπορεί και να σου δώσουν απαλλαγή από το Στράτευμα.
mojodojo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 7:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από mojodojo »

Οι αγγαρειες τι δουλειες εμπεριεχουν και για να κανω δουλειες γραφειου τι γνωσεις πρεπει να εχω πανω σε υπολογιστες;

Για μενα στρατος χωρις οπλο ειναι σαν σουβλακι χωρις γυρο αλλα αφου δεν εχω την δυνατοτητα να κρατησω το οπλο τι να κανω εαν βεβαια δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες του αοπλου με τον ενοπλο δεν αξιζει να μπω γιωτας.
Απ'οτι καταλαβα σαν Ι4 και σκοπια βαρας και ολα απλα το οπλο δεν κρατας και δεν κανεις τοσο πολλες ασκησεις ε; Συγνωμη που σε ζαλισα.:)

Παντως να μην παω καθολου στρατο δεν ξερω ποσο καλο θα ειναι για μενα
ουτε τι επιπτωσεις εχει...

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Οι αγγαρείες είναι κυρίως στα μαγειρεία (πλύσιμο ταψιών) και στα εστιατόρια.

Απο'κιε και πέρα έχει καθαρισμό Λόχου (γόππινγκ θέραπι το λένε), σκάψιμο κλπ. Κλπ.

Κοίτα όλοι αυτό λένε για τα περί ενόπλου, αλλά όταν απολυθείς θα λές "γιώτα γιωτα, ζωή και κότα". Άλλωστε 3 ώρες στη σκοπιά είναι πολύ βαρεμάρα.

Σαν Ι4 δεν κάνεις καμία σκοπιά, άλλο εάν σε κάποιες μονάδες λόγω χαμηλής επάνδρωσης αναγκάζονται να βάζουν άοπλους να κάνουν σκοπιά-περίπολο με όπλο, και ας μη ξέρουν να χρησιμοποιούν το τυφέκιο.

Εάν βγείς Ι5 Παθολογικό δεν αντιμετωπίζεις κάνενα πρόβλημα. Μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή σε διαγωνισμούς του Δημοσίου και νομίζω παίρνεις και κάποια επιπλέον μόρια λόγω αναπηρίας. Και μπορείς να ανοίξεις και επιχείρηση.
mojodojo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 7:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από mojodojo »

Αυτο με τον καθαρισμο λοχου καθε ποτε το κανουνε;
Δηλαδη θα πλενω πιατα και θα καθαριζω τον λοχο πιο πολυ σαν καθαριστρια θα ειμαι δηλαδη;
Μα καλα το σκαψιμο πως το εννοεις με την τσαπα κανονικα;
Ξερεις να μου πεις καμια ειδικοτητα που θα με βολευε στην κατασταση μου;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

mojodojo έγραψε:Αυτο με τον καθαρισμο λοχου καθε ποτε το κανουνε; Μα καλα το σκαψιμο πως το εννοεις με την τσαπα κανονικα; Καθαριστρια θελουνε να με κανουνε;

Ξερεις να μου πεις καμια ειδικοτητα που θα με βολευε στην κατασταση μου;



Κάθε μέρα. Γόπινγκ, τσάπινγκ.

Φυσικά. Περισσότερα θα μάθεις με τη καθαριότητα παρά με την εκπαίδευση. Άλλωστε δεν θα είσαι ο μόνος.Εικόνα

Δεν γνωρίζω Εικόνα
mojodojo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Φεβ 27, 2009 7:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από mojodojo »

Βασικα θελω εαν ξερει κανεις να μου πει σε τι ειδικοτητες μπορει να μπει ενας Ι4;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

mojodojo έγραψε:Βασικα θελω εαν ξερει κανεις να μου πει σε τι ειδικοτητες μπορει να μπει ενας Ι4;



Γραφέας ή σιτιστής.
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ikaros »

Παιδια σε λιγο καιρο θα παρουσιαστω στον στρατο. Λογω καποιου μικρου προβληματος υγειας και επειδη περνω καποια χαπια ισως κριθω αοπλος. Αν γινει κατι τετοιο, τι υπηρεσιες θα κανω; Γενικα αν υπαρχει καποιος που εχει κριθει αοπλος ας μου πει πως θα εχει η ολη κατασταση.

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ILARXOS »

Κλασσικά πράγματα...
θαλαμοφυλακας... Μαγειρεία... Εστιατόρια.. ΚΕΠΙΚ...
ikaros
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 9:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ikaros »

Ανθλχος έγραψε:Κλασσικά πράγματα...
θαλαμοφυλακας... Μαγειρεία... Εστιατόρια. ΚΕΠΙΚ...
Τι ειναι το ΚΕΠΙΚ;

ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ILARXOS »

ΚΕντρο ΕΠΙΚοινωνιών !!
με 2 λόγια, κάθεσαι στο "τηλεφωείο" και σηκώνεις τα τηλέφωνα... Διαβιβάζεις κλήσεις..
κάποιος ΚΕΠΙΚάριος θα μας πει περισσότερα.
Anonymous

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Anonymous »

Φίλος που ήταν Ι3 ένοπλο και ήταν σε ΚΕΠΙΚ μου είπε οτι έπηξε... Βαρούσε κάτι 10ωρα και τα είχε δει όλα...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες