Άοπλος στο Στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Νταλικερης

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Νταλικερης »

Ο γιος μου είχε Ένα ατύχημα όταν ήταν ακόμα στην πρώτη γυμνασίου, πτώση και χτύπημα στο κεφάλι όπου ήταν 10 ημερες σε καταστολή. Δεν του έχει αφήσει αφήσει κανένα πρόβλημα αυτό το ατύχημα. Παίζει ποδόσφαιρο σε ομάδες Α τοπικού 4 χρονια. Τα χαρτιά του τα έκανε να πάει ειδικές δυνάμεις, παρουσιάστηκε χτες στο μεγάλο πεύκο και βλέποντας το κεφάλι του (έλειπαν μαλλιά στο σημείο που είχε χτυπήσει) τον πήγαν για εξετάσεις στο 401 και του είπαν ότι θα τον βγάλουν γιώτα 4, από την στιγμή που η εξετάσεις βγούνε καλές, γιατί δεν έχει δείξει ότι έχει Πρόβλημα. Μπορούν να τον βγάλουν γιώτα 4 μονο από το σημάδι στο κεφάλι?
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Stryg »

Προφανώς δε τους νοιάζει το σημάδι στο δέρμα της κεφαλής, αλλά το γεγονός ότι κάποτε υπήρξε ένας πολύ σοβαρός τραυματισμός στο κεφάλι και φοβούνται μην τυχόν εμφανιστούν συμπτώματα αν το παιδί ξαναχτυπήσει σε κάποια άσκηση. Ένας μικροτραυματισμός τώρα, πάντα ενέχει τον κίνδυνο να βγούνε συμπτώματα και από τον παλιό τραυματισμό.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

Νταλικερης έγραψε:Ο γιος μου είχε Ένα ατύχημα όταν ήταν ακόμα στην πρώτη γυμνασίου, πτώση και χτύπημα στο κεφάλι όπου ήταν 10 ημερες σε καταστολή. Δεν του έχει αφήσει αφήσει κανένα πρόβλημα αυτό το ατύχημα. Παίζει ποδόσφαιρο σε ομάδες Α τοπικού 4 χρονια. Τα χαρτιά του τα έκανε να πάει ειδικές δυνάμεις, παρουσιάστηκε χτες στο μεγάλο πεύκο και βλέποντας το κεφάλι του (έλειπαν μαλλιά στο σημείο που είχε χτυπήσει) τον πήγαν για εξετάσεις στο 401 και του είπαν ότι θα τον βγάλουν γιώτα 4, από την στιγμή που η εξετάσεις βγούνε καλές, γιατί δεν έχει δείξει ότι έχει Πρόβλημα. Μπορούν να τον βγάλουν γιώτα 4 μονο από το σημάδι στο κεφάλι;


Καλησπέρα και καλή θητεία στο παιδί. Να επαναλάβουμε πως η Σωματική ικανότητα στις Ειδικές Δυνάμεις προβλέπει μόνο ικανούς κατηγορίας Ι/1. Αυτό που φοβούνται οι Ιατροί έχει να κάνει με την περίπτωση κυνδύνου κάποιας υποτροπής λόγω του Ιδιαίτερου Των ΕΔ.

Απο εκεί και πέρα αυτοί θα κρίνουν βάση του ΦΕΚ και της προσωπικής τους εξέτασης. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Stryg »

Επαναλαμβάνω ότι αυτό που φοβούνται (και με το δίκιο τους) οι γιατροί που τον εξέτασαν, δεν έχει καμία σχέση με την ουλή. Έχει σχέση με τη βλάβη που έπαθε ο εγκέφαλος και χρειάστηκε να μείνει το παιδί σε καταστολή. Δεν ξέρω αν πήγε στους στρατιωτικούς γιατρούς αξονικές/μαγνητικές από εκείνον τον καιρό, που να έδειχναν ακριβώς τη βλάβη που είχε γίνει, αλλά θα ήταν χρήσιμες για αυτούς για την τελική απόφαση. Φοβούνται ότι αν χτυπήσει σε κάποια άσκηση (οι οποίες είναι πολύ περισσότερες αν είσαι Ι1 και ακόμη περισσότερες αν είσαι Ειδικές Δυνάμεις), μπορεί να εμφανιστεί κάτι από το παλιό τραύμα.
Νταλικέρης

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Νταλικέρης »

Σας ευχαριστώ πολύ.
-

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από - »

Για υποψήφιους Ι3Α ή Ι4. Αν είναι να υπηρετήσετε όταν πάτε στην μονάδα μην κρύψετε όποιο θέμα υγείας έχετε στον χ διοικητή. Το πολύ μια σφουγγαρίστρα και καμία καθαριότητα θα κάνετε αν είναι σοβαρό το θέμα σας. Και το γνωστό θαλαμοφύλακας...9 μήνες είναι θα περάσουν... Και πίσω στην κανονική ζωή.Εικόνα

Johnny V
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Οκτ 10, 2012 7:11 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Johnny V »

Καλησπέρα. Ήμουν Ι1 για 4 μήνες και κάνω εκπαίδευση στη Ρόδο για να πάω στο μικρονησι Χάλκη. Άλλαξα μόλις σήμερα το Ι και πήγα Ι4 λόγω άσθματος. Υπάρχει περίπτωση να μη πάω Χάλκη εφόσον πάνε μόνο Ι1 και επίσης δικαιούμαι κατ εξαίρεση μετάθεση λόγω υγείας και συνθηκών; Το άσθμα μου χειροτέρεψε απο τότε που πήγα Ρόδο και με επηρέασε η υγρασία κλπ. Παρακαλώ περιμένω μια απάντηση!
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μετάθεση δεν δικαιούσαι, τώρα για το άλλο θέμα δεν γνωρίζω, αλλά λογικά δεν θα στείλουν από την στιγμή που βγήκες Ι4.
Άβαταρ μέλους
troikanos13
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Μαρ 15, 2013 9:55 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από troikanos13 »

Καλησπέρα. Παρουσιαζομαι 21 Μαρτίου και επειδη αντιμετωπίζω ενα προβλημα με τη μεση μου σκεφτομαι να βγω Ι4 κυριως γιατι εχω ενοχληση με την ορθοστασια. Τι θα μου προτεινατε?
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Να βγεις άοπλος, θα γλιτώσεις από τις σκοπιές, οπλοασκήσεις κτλ.
George_204a

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από George_204a »

Καλημέρα μια ερώτηση.Mε Ι4 μπορούν να σε στείλουν σε φυλάκιο του 617 ΜΤΠ στον Εβρο; Τι να κάνεις ρε παιδιά ο γιωτάς εκεί;

Μπορείς να ζητήσεις μετάθεση κοντά στο τόπο μόνιμης διαμονής (Κορινθία) ;

Εαν ναοι με ποιά διαδικασία;

Ευχαριστώ

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

1. Βοηθός περιπόλου και θαλαμοφύλακας
2. Όχι γιατί να δικαιούσαι;
kostas_20
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2013 8:57 pm
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από kostas_20 »

Να ρωτησω κατι οι αοπλοι πηγαινουν σε μοναδες στη παραμεθωριο ή όχι; Φανταζομαι τους στελνουν απλως επειδη ο τοπος διαμονης μου ειναι στη παραμεθωριο και παιζει να βγω αοπλος θα ηθελα να ξερω αν θα μπορω να επιστρεψω στα σιγουρα...
ReD-RevolutioN
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 4:46 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από ReD-RevolutioN »

Αν ηταν οι αοπλοι να μην πηγαινουν παραμεθωριο, τοτε ολοι αοπλοι θα βγαινανε :p
Άβαταρ μέλους
pantelis23
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2013 4:31 am
Επικοινωνία:

Άοπλος στο Στρατό

Δημοσίευση από pantelis23 »

Γενικά στο άοπλο παίζει υπηρεσία γραφείου ώστε να γλυτώσει κάποιος τα χειρότερα;(μαγειρία κτλ)

Μπαίνω Νοεμβρη και δεν έχω ιδέα τι γιώτα θα με βγάλουν.

Δεν ξέρω τι Ι με βγάζει το άσθμα+αλλεργίες και τι Ι ένα πρόβλημα που έχω στο γόνατο που θέλει ιδιαίτερη προσοχή για να μην καταλήξει σε χειρουργείο (κάνω συντηρητική θεραπεία και ασκήσεις που δεν ξέρω καν αν θα μπορώ να κάνω στο στρατό... )

Το μόνο που δε θέλω είναι να μου δώσουν αναβολή.

Θέλω να τελειώνω μια ώρα αρχύτερα αλλά να μην βγω και κουτσαίνοντας...

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης