Θητεία στο Υγειονομικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
PanwsT
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 28, 2018 1:13 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από PanwsT »

Καλησπέρα στο φορουμ! Με το καλο μπαινω με την εσσο του σεπτεμβριου και με πτυχιο ιατρικης πατρας, πιστευω κατα πασα πιθανοτητα στο υγειονομικο. Αυτο που θέλω να ρωτήσω καταρχήν, ειναι λίγο περίεργο, είναι αν έχεις δυνατότητα αφου κατανεμηθείς σε υγειονομικό για οποιοδηποτε λογο να αρνηθείς την ιατρική ειδικότητα και να υπηρετήσεις οπλίτης όπως οι άλλοι φαντάροι.

Το 2ο που θέλω να ξέρω, είναι αν παω σε νησί πχ Χιο που εχει κέντρα υποδοχής μεταναστών, μπορεί να με στείλουν εκεί; Η' τα πόστα αυτά αφορούν μόνο τους στρατιωτικούς ιατρούς/ΣΣΑΣ;

Στο θεμα αυτό ας απαντηθούν και οποιεσδήποτε άλλες απορίες για υγειονομικό που μπορεί να υπάρχουν!

Άρης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Άρης »

Καλημέρα. Υποψήφιος επαναπατριζόμενος της ΕΛΔΥΚ σε ένα μήνα και κάτι. Στην μονάδα έχω ειδικότητα Ν/Τ (έχω τελειώσει και νοσηλευτική ΤΕΙ) και είμαι μόνιμα στο ιατρείο με τον γιατρό. Φάρμακα ενέσεις νοσηλείες ψυχοφάρμακα αλλαγές τραυμάτων φλεβοκαθετήρες λιποθυμίες κτλ. Εκεί μου είπαν στον επαναπατρισμό τις 20 μέρες που θα απομείνουν Έχω σοβαρές πιθανότητες για 401. Έχω να κάνω σκοπιά και περίπολο από τα ΣΠΕΝ.5 μήνες περίπου. Στην περίπτωση που πάω θα συνεχίσω τα καθήκοντα τους Ν/Τ και θα μαι σε κάποια κλινική η ΜΕΘ η θα κάνω υπηρεσίες?
Νικολας

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Νικολας »

Γεια σου φιλε Αρη, κοιτα εγω ημουν 401 σχετικα προσφατα γραφεας στο λοχο και οι επαναπατριζομενοι απο Κυπρο αναλογα τις μερες αδειας φευγανε αμεσως για αδεια απολυσεως αν ειχαν αρκετες μερες διαθεσιμες! Ν/Τ στρατιωτες στο 401 ειναι απο 2-3 και ειναι καιρο οποτε δυσκολο να μπεις ΝΤ. Αν δεν εχεις αδεια και αναγκαστεις να μεινεις στη μοναδα επειδη δεν εχεις αδεια θα πας στον ανθυπασπιστη (ειναι 2 εσυ θα πας σε αυτον με την κοιλιτσα τον ασπρομαλλη, δεν θελω να λεω ονοματα) και θα τους πεις τι και πως και αντε να κανεις κανα θαλαμοντογκ η αναπληρωτης.
Άρης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Άρης »

Προχτες λοιπόν έμαθα ότι και εγώ και ο γιατρός θα πάμε στο ΓΕΣ μετάθεση. Εχουμε ενα μηνα στρατού όραν θα έρθουμε απο Κύπρο εκ το οποίο 15 μέρες άδεια. Δεν με πολυ απασχολεί το αν θα κάνω υπήρεσια αλλά για μένα το καλύτερο σίγουρα θα ήταν να είμαι κανονικά σε καποια κλινική ΤΕΠ η Εντατική για έξτρα εκπαίδευση γιατό όταν απολυθώ θα μπω σε νοσοκομείο για δουλειά πλέον
Άρης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Άρης »

10 του επαναπατρισμου και 5 εξτρα που δεν πηραμε στην ορκομωσια μαζι με την αδεια ορκομωσιας.
Νικόλας

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Νικόλας »

Φιλε Αρη στο ΓΕΣ δεν ξερω τι παιζει καθολου! Δεν ξερω καν τι παιζει με τα ΣΤΕΠ τους εκει λογω του οτι το 401 ειναι πραγματικα 5 λεπτα μακρια! Θα σε συμβουλευα να ψαξεις στις αναλογες αναρτησεις για το τι παιζει στο ταγμα/λοχο ΓΕΣ
Άρης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Άρης »

Φίλε Νικόλα ευχαριστώ και μονο που απάντησες άσχετα αν δεν γνώριζες. Πολλοι μου έχουν πει μεταξύ αυτών και λοχίας οτι οι ΕΛΔΥΚαριοι στο ΓΕΣ δεν μενουν. Πανε και τους διώχνουν μεχρι να απολυθούν.
andrkyri
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 8:39 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από andrkyri »

Καλησπέρα! Σκέφτομαι να κόψω την αναβολή μου ώστε να καταταγώ με την επόμενη ΕΣΣΟ στον στρατό ξηράς. Είμαι απόφοιτος επαλ με πτυχιο βοηθού νοσηλευτή και 4 ετης φοιτητής φυσικοθεραπείας. Ειναι βέβαιο ότι μπορώ να διεκδικήσω την ειδικότητα του υγειονομικού η υπάρχει κάποιος τρόπος ένστασης σε περίπτωση που δεν με βάλουν σε κάποια από τις εν λόγο ειδικότητες του υγειονομικού, με βάση τα πτυχία μου πάντα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
fsafa

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από fsafa »

Όχι αρχηγέ τι ένσταση, καταθέτεις τα δικαιολογητικά και αν σου έρθει μετάθεση στο υγειονομικό καλώς, αλλιώς η ζωή συνεχίζεται.
αριθμός τριψήφιος

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από αριθμός τριψήφιος »

Καλησπέρα, είμαι γιατρός και παρουσιάζομαι προσεχώς στη Λαμία, ενώ το σημείωμα κατάταξης μου αναφέρει: Στρατός Ξηράς, Υγειονομικό, Ελδυκ. Ξέρει κανένας τι κάνουν οι γιατροί στην Κύπρο; Επίσης μετά τη Λαμία θα πάω κατευθείαν Κύπρο όπως οι άλλοι φαντάροι ή θα γίνει κάτι άλλο σαν υγειονομικάριος; Τέλος υπάρχει η δυνατότητα να υπηρετήσω στο στρατιωτικό νοσοκομείο της Λευκωσίας 106;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Mparmpas »

Για να σε καθησυχασω οι γιατροι δεν κανουν θητεια. Οπου και να πας δεν προκειται για κανενα λογο να κανεις τις υπηρεσιες

που κανουν οι αλλοι στρατιωτες (σκοπιες, θαλαμοφυλακες κλπ) και φυσικα οχι αγκαριες. Το μονο που θα κανεις ειναι υπηρεσια

οπου θα "εφημερευεις" στο ΣΤΕΠ. Κατι σαν πολυ χαλαρο αγροτικο, σε πολλες μοναδες οι γιατροι δεν ερχονταν καν στις αναφορες.

αριθμός τριψήφιος

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από αριθμός τριψήφιος »

Εντάξει εγώ το ρώταγα πιο πολύ από άποψη ιατρικής εκπαίδευσης. Θέλω να πω κάτι βύσματα που είχα για συμφοιτητές είναι τώρα στην αεροπορία και τους έχουν στείλει στο 251 όπου χώρια που είναι πιο χαλαροί και από τα ήθη της Τζούλιας μπαίνουν και στους θαλάμους κι εξετάζουν ασθενείς, μαθαίνουν συνταγογράφηση Και ασχολούνται με ιατρικά πράγματα. Αναρωτιέμαι αν στο πεζικό υπάρχει έτσι παρόμοια δυνατότητα να αποκτήσεις εμπειρία γύρω από το αντικείμενό σου παράλληλα με την ολοκλήρωση της θητείας σου. Για έναν νέο και α΄πειρο γιατρό όπως εγώ θα είχε σημασία. Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου πάντως.
Άβαταρ μέλους
haris123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 8:01 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από haris123 »

Γνωριζει καποιος αν πρεπει να εχω ορκιστει (στη σχολη) για να μου δωσουν την ειδικοτητα του οπλιτη οδοντιατρου; Απ την σχολη παιρνω ενα χαρτι που λεει οτι εχω περατωσει τις σπουδες μου και εκκρεμει η ορκομωσια. Γνωριζω οτι με αυτο μπαινω στο υγεινομικο αλλα δεν ξερω αν θα με στειλουν και σε οδοντιατρειο.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Nassos »

Συνήθως οι οπλίτες παίρνουν ειδικότητα βοηθού οδοντιάτρου και ανάλογα σε τι μονάδα είσαι.

Άβαταρ μέλους
haris123
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2018 8:01 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από haris123 »

Αλλα αν ορκομωσια της σχολής εκκρεμεί, τι ακριβώς συμβαίνει; Θα μπορούσα να παρω την ειδικότητα, ή είναι απαραίτητο να ορκιστώ στη σχολή πριν μπω φαντάρος για να την πάρω?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης