Θητεία στο Υγειονομικό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Σάκης »

Ευχαριστώ!Μάλιστα! Οπότε για να το ρωτήσω απλά, αν καταφέρω και βρω βοήθεια για 40 1 ή άλλο στρατιωτικό στην Αθήνα να το πω να με στείλουν έτσι; Ειναι καλά; Από την αρχή εννοώ η θα είναι πιο εύκολο αν πήγαινα καμία παραμεθόριο ένα μήνα πρώτα; Πάντως δύο εβδομάδες μάλλον θα πάω έτσι και αλλιώς 40 1 για μετεκπαίδευση.

Ισχύει ένα αλλο που λενε ότι καλύτερα να είμαι υγειονομικό όμως σε επαρχιακή πόλη από 401; Πχ κάποια μονάδα στο Ναύπλιο.

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από giannismar »

Φιλε το αν ειναι καλα καπου εξαρταται απο το διοικητη της μοναδας, λοχαγο κλπ, και απο την πληρωτητα σε προσωπικο, οποτε αυτα που λες ειναι σχετικα, ι μονο καποιος που υπηρετει τωρα μπορει να σου πει αν ειναι καλα καπου η όχι. Σειρα μου που πηγε 401 πριν 2 χρονια περασε ζαχαρη παντως! Γενικα οι μοναδες εσωτερικου εχουν καλη πληρωτητα σε προσωπικο αρα ειναι γενικα καλυτερα. Οποτε αν εχεις καποιο βυσμα να σε φτιαξει πας καρφι λεω εγω.
Σάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Σάκης »

Κατάλαβα. Οπότε θα το προσπαθήσω μπας γίνει κάτι. Απλά εκεί πάνε όλα τα τρελά βισματα θα είναι δυσκολο κατι τελευταίο, ισχύει δλδ ότι κάθονται μέχρι μεσημερι πχκαι Μετα φεύγουν στο 40 1; Ευχαριστώ πολύ και πάλι φίλε
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από giannismar »

Όχι φιλε κατι τετοιο δεν ισχυει. Ισχυει οτι ισχυει σε ολες τις στρατιωτικες μοναδες. Δηλαδη κανεις το πρωι τις δουλειες που σου εχουν αναθεσει, το βραδυ μπορει να εχεις καποια αλλη υπηρεσια (σκοπια, θαλαμοφυλακας κλπ), ή αν δεν εχεις εισαι εξοδουχος μεχρι τις 10 το βραδυ περιπου, η αν δικαιουσαι διανυκτερευση γυρνας την αλλη μερα στις 6.
Σάκης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2017 3:41 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Σάκης »

Κατάλαβα μάλιστα! Σορυ για τις χαζές ερωτήσεις δεν έχω ιδέα γενικά. Με ενδιαφέρει και από άποψη εμπειρίας απλά ανησυχώ επειδή θα είναι μέσα όλα τα πολυ μεγάλα βισματα.
nix15
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 6:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από nix15 »

Καλησπερα

1. Με πτυχιο βοηθου φυσικοθεραπευτη μπορουν να με παρουν στο υγειονομικο; 2. Πρεπει να παω το πτυχιο απο πριν στην στρατολογια; Πριν ερθει το χαρτι καταξης;

3. Αν με παρουν λογικα θα με στειλουν στο 401; Επειδη ειμαι απο αθηνα;

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από giannismar »

1) Ναι. Οχι απαραιτητα βεβαια, αλλα μπορει. 2) Κατα προτιμιση ναι

3) Οχι, σε καμια περιπτωση. Μονο αν δικαιουσαι κατ εξαιρεση μεταθεση. Διαφορετικα θα πας πρωτα παραμεθωριο, και μετα ισως πας και 401 η καπου κοντα τελος πανων. Για τα φανταρια του υγειονομικου ισχυουν οι μεταθεσεις /τοποτετησεις που ισχυουν και για τα υπολοιπα φανταρια.

Βασίλης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Βασίλης »

Καλησπερα. Ειχα παρει αναβολη λογω σπουδων. Ειχα περασει παιδαγωγικο αλλα μετα απο 2 χρονια την αφησα για να ερθω φαρμακευτικη στοεξωτερικο. Εκοψα την αναβολη 22.12 (μπαινω τωρα Μαρτιο) με το χαρτι απο το παιδαγωγικο επειδη ειμαι ακομη εγγεγραμμενος εκει. Μπηκα προσφατα να συμπληρωσω τα στοιχεια μ στην ιστιοσελιδα του αρμυ και εβαλα οτι το επαγγελμα μου ειναι φαρμακοποιος. Το θεμα εχει ως εξης: Στην ελλαδα οταν παρουν τα μαθηματα ορκιζονται και δινουν την αδεια ασκησεως στην Κυπρο. Εγω εχω παρει τα μαθηματα αλλα για να ορκιστεις πρεπει ν παρεις την αδεια ασκησεως. Μ μενουν δυο μαθηματα αλλα δεν ξερω αν προλαβω την ορκωμοσια. Αν παρω χαρτι οτι εχω περασει τα κανονικα μαθηματα της σχολης θα καταχθω υγειονομικο η θα υπαρχει καποιο προβλημα λογω του οτι εβαλα στην ιστιοσελιδα οτι ειμαι φαρμακοποιος. Ενα φιλαρακι μου που μπηκε περυσι μ ειπε οτι και να μην παρεις τα μαθηματα αδειας που σ μενουν θα μπω υγειονομικο. Ευχαριστω
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από giannismar »

Λοιπον αν εχεις πτυχιο φαρμακευτικης μαλλον θα μπεις υγειονομικο. Οχι απαραιτητα φαρμακοποιος βεβαια. Δεν πειραζει που δεν εχεις αδεια για ελλαδα, ειχα σειρα που ειχε παρει πτυχιο φαρμακευτικης απο εξωτερικο και δεν εχιε προλαβει να βγαλει την αδεια ασκησης επαγγελματος για ελλαδα και τον πηραν υγειονομικο. Αν θες ομως ριξε και μια ερωτηση στην στρατολογια μηπως. Βεβαια δεν ξερω αν καταλαβα και πολυ καλα αυτα που γραφεις, αλλα πρεπει να εχεις παρει ΠΤΥΧΙΟ. Και οταν λεω να το εχεις παρει, ενοω κυριολεκτικα να το εχεις στα χερια σου. Η εστων μια σχετικη βεβαιωση της γραμματειας της σχολης. Εαν χρωστας εστω και μισο μαθημα ξεχνα το.
Βασίλης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Βασίλης »

Ναι αλλά για να ορκιστούμε και να έχουμε πτυχίο πρέπει να πάρουμε την άδεια εδώ. Στην Βουλγαρία είμαι. Δήλωσα στο αρμυ στην σελίδα τα στοιχεία μου και έβαλα επάγγελμα φαρμακοποιός Φοβάμαι Μην έχω καμία κύρωση έξτρα θητείαςκαι τα σχετικά
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από giannismar »

Πολυς κοσμος παει στρατο και δεν εχει ορκιστει. Δε χρειαζεται να τους πας τον παπυρο, αλλα καλου κακου εκτος απο το λογο σου (οτι δηλ εχεις σπουδασει φαρμακευτικη), Κρατα και ενα αποδεικτικο γραμματικων γνωσεων. Μια βεβαιωση απο τη γραμματεια της σχολης σου οτι εχεις ολοκληρωσει τις σπουδες σου αρκει. Μπορει να σου ζητηθει. Εμας στο κεντρο μας ειχαν ζητησει μετα απο 1-2 εβδομαδες να δωσουμε τα πτυχια (για συγκεκριμενες ειδικοτητες περιλαμβανομενης του φαρμακοποιου).
MK801
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2018 3:05 am
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από MK801 »

Καλησπέρα. Έχω μια απορία αντίστοιχη με του Βασίλη από πάνω.

Είμαι πτυχιούχος βιολόγος, αλλά την αναβολή την πήρα λόγω σπουδών σε τμήμα φυσικής (άλλαξα σχολή στην πορεία). Με ενδιαφέρει να καταταγώ στο υγειονομικό με βάση το πτυχίο. Θέλω να ρωτήσω εάν χρειάζεται να καταθέσω αντίγραφο πτυχίου από τώρα, ώστε η στρατολογία να είναι εκ των προτέρων ενημερωμένη και να ξέρει πού να με κατατάξει, ή εάν θα πρέπει να το κάνω στη μονάδα όπου θα παρουσιαστώ (όταν παρουσιατώ).

Ευχαριστώ.

Αρης

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Αρης »

'Ηρθε το μήνυμα από το site stratologia και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μπαίνω 13 του Μάρτη γιατί πολύ το καθυστέρησα με τις σπουδές. Απόφοιτος Νοσηλευτικής. Το σημείωμα στο site λέει ΚΕΠΒ Θήβας Υγειονομικό-ΕΛΔΥΚ (Tην οποία την είχα δηλώσει πάλι στο site που μου είχαν δώσει στο ΚΕΠ).

Ερώτηση 1. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ξεκινάω ως Υγειονομικό και μετά καλώς εχόντων των πραγμάτων πάω Κύπρο χωρίς να σημαίνει απαραίτητα ότι θα εξακολουθήσω να είμαι Υγειονομικό; Ερώτηση 2. Στα χαρτιά που είναι να δώσουμε από γραμματικές γνώσεις δίνουμε και πτυχία αγγλικών πτυχίο σχολής η ακόμα και το χαρτί του νοσοκομείου που έκανα πρακτική;

Kitter00
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 07, 2018 5:40 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από Kitter00 »

Καλημέρα σας. Η ιστοσελίδα της στρατολογίας με ενημέρωσε πως κατατάσσομαι στον 'Eβρο, υγειονομικό. Βέβαια εγώ ουδεμία σχέση έχω. Όχι μόνον αυτό αλλά δεν εκτιμώ καθόλου τα αίματα και τις ενέσεις!
Από την άλλης αν και γενικά υγιής παίρνω χρόνια φαρμακευτική αγωγή που δεν με εμποδίζει σε κάτι εκτός από το ίδιο το γεγονός ότι χρειάζεται να την ακολουθώ.
Το θέμα είναι, Ψυχαναγκασμός, ο οποίος δεν με επιβαρρύνει καθόλου με αυτά. Όμως μου είπαν πως με συμφέρει να παραμείνω εκεί λόγω ότι είναι ελαστικότερα (το μόνο μου θέμα θα ήταν σκληρά καψόνια, η ιδιαίτερα ανθυγιεινές εγκαταστάσεις, ότι ξέρω εγώ θα με ζημίωνε ως προς το ιστορικό μου).
Τι με συμβουλεύετε;
Εμείς βγαίνουμε Γιώτα τάδε de facto η υπηρετούμε κανονικά;
Εικόνα
rapsoulis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Φεβ 26, 2018 12:28 pm
Επικοινωνία:

Θητεία στο Υγειονομικό

Δημοσίευση από rapsoulis »

Καλημέρα. Σου απαντώ με τις ελάχιστες γνώσεις που έχω αποκτήσει σκόρπια.

Τα ψυχολογικά λαμβάνονται πολύ υπόψη. Την ιατροφαρμακευτική σου περίθαλψη σχεδόν θα σου επιβάλουν να την ακολουθήσεις! Δεν γνωρίζω σε ποιά κατηγορία ανήκει το θέμα σου αλλά πιθανώς να δικαιούσε έως και Ι5. Αν δεν "θέλουν" να σε απαλλάξουν πιθανώς κοιτάς για Ι3-Ι4 άοπλο. Καλό θα ήταν να ενημερώσεις μόλις φτάσεις και περνάς τα ιατρικά. Φυσικά πάρε μαζί σου όλα τα απαραίτητα έγγραφα καθώς και την αγωγή που ακολουθείς!

Kitter00 έγραψε:Καλημέρα σας. Η ιστοσελίδα της στρατολογίας με ενημέρωσε πως κατατάσσομαι στον 'Eβρο, υγειονομικό. Βέβαια εγώ ουδεμία σχέση έχω. Όχι μόνον αυτό αλλά δεν εκτιμώ καθόλου τα αίματα και τις ενέσεις!
Από την άλλης αν και γενικά υγιής παίρνω χρόνια φαρμακευτική αγωγή που δεν με εμποδίζει σε κάτι εκτός από το ίδιο το γεγονός ότι χρειάζεται να την ακολουθώ.
Το θέμα είναι, Ψυχαναγκασμός, ο οποίος δεν με επιβαρρύνει καθόλου με αυτά. Όμως μου είπαν πως με συμφέρει να παραμείνω εκεί λόγω ότι είναι ελαστικότερα (το μόνο μου θέμα θα ήταν σκληρά καψόνια, η ιδιαίτερα ανθυγιεινές εγκαταστάσεις, ότι ξέρω εγώ θα με ζημίωνε ως προς το ιστορικό μου).
Τι με συμβουλεύετε;
Εμείς βγαίνουμε Γιώτα τάδε de facto η υπηρετούμε κανονικά;
Εικόνα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης