Φαρμακευτική αγωγή και θητεία

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Αλεξης

Φαρμακευτική αγωγή και θητεία

Δημοσίευση από Αλεξης »

Καλησπέρα. Παρουσιάζομαι στις 9 Νοεμβρίου στην Άσσηρο Θεσσαλονίκης. Σώμα: Πεζικό.

Είμαι εξ αναβολής (την οποία έλαβα πέρυσι με αιτία "Διαταραχή προσαρμογής με αγχώδες συναίσθημα") και επιθυμώ να υπηρετήσω.

Παρακολουθούμαι από (ιδιώτη) ψυχίατρο και εδώ και μερικούς μήνες παίρνω Zoloft.

Ο ψυχίατρος μου σκέφτεται να μου συνταγογραφήσει Zanax για παν ενδεχόμενο σε περίπτωση που αγχωθώ υπερβολικά κλπ.

Να το έχω σαν "καβάτζα" δηλαδή.

Η απορία μου είναι η εξής:

Επιτρέπεται φαρμακευτική αγωγή μέσα στο στρατό;

Θέλω να κάνω τη θητεία μου, νιώθω καλύτερα σε σχέση με πέρυσι κλπ, για αυτό ρωτάω.

Αλεξης

Φαρμακευτική αγωγή και θητεία

Δημοσίευση από Αλεξης »

Καλημέρα.Παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες στο 501 στην Άσσηρο Θεσσαλονίκης

Εδώ και μερικούς μήνες λαμβάνω φαρμακευτική αγωγή, πιο συγκεκριμένα Zoloft των 100 mg.

Προσωπικά θέλω να υπηρετήσω.

Θα υπάρχει πρόβλημα αν μάθουν ότι παίρνω φαρμακευτική αγωγή;

apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Φαρμακευτική αγωγή και θητεία

Δημοσίευση από apricot99 »

Ναι τα φαρμακα εφοσον ειναι και με συνταγη επιτρεπονται μεσα στον στρατο (εαν καποιος εχει προβλημα με την καρδια του δεν θα του παρουν τα φαρμακα ετσι ωστε να πεθανει λογικο ετσι;). Τωρα xanax και zoloft συγκεκριμενα που δινονται σε ανχωδεις η συναισθηματικες διαταραχες επισης επιτρεπονταιι. Επισης με βαση την νομοθεσια για την Κρίση Σωματικής Ικανότητας των στρατευσίμων (Π. Δ 11/2014) ολες αυτες οι διαταραχες βγαινουν Ι2-Ι4 εφοσον θες και μπορεις να υπυρετησεις, αρα δεν θα υπαρχει καποιο προβλημα απλα δεν θα ειστε σιγουρα Ι1 (τωρα εαν θα ειστε Ι2 η Ι4 εξαρτατε απο την δικια σας περιπτωση).

Φυσικα εαν καποιος εχει προσφατη εμπειρια σχετικα με το θεμα και θελει ας το προσθεσει εδω :) .
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες